Son zamanlarda Mobile Legends'da bir tek atma furyası başladı. Özellikle geçen 1-2 gün içinde sayıları giderek yükseldi. Biraz araştırınca, tek atanların kendi emeklerinden ziyade GameGuardian adında üçüncü parti bir uygulama kullandıklarını öğrendim. Fiziksel saldırı güçlerini arttırdıklarından dolayı tek atabildiklerine yakından tanık oldum. Akabinde bir video hazırladım. Tüm öğrendiklerimi videoda gösterim. Şayet tek atma hilesinin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız, sizler için hazırladığım videodan öğrenebilirsiniz.Gördünüz mü? Gayet basit bir şekilde fiziksel saldırı gücünüzü arttırabiliyorsunuz. Yalnız fiziksel saldırı gücünüzü arttırmış olmanız herkese tek atabileceğiniz anlamına da gelmiyor. Bazı aşırı gelişmiş oyunculara birden fazla kez saldırmanız gerekebilir. Genelde tek atabilirsiniz ama zırhı normalden daha güçlü oyuncuları da her defasında tek atarak alamayabilirsiniz. Her neyse, tek atmasını öğrendiğinize göre Mobile Legends'da daha hızlı gelişmenizi sağlayacak birtakım ipuçlarından bahsetmek istiyorum. Özellikle Mobile Legends'a yeni başlayanlar için güzel bir başlangıç rehberi olacağı kanısındayım.

Mobile Legends'da tek başınızayken kalabalık gruplara saldırmamalısınız.

Kalabalık gruplara saldırmayın.

Tek başınızayken kalabalık gruplara saldırmayın. Müdahale etmeniz gerekmedikçe geride kalarak takım arkadaşlarınızı bekleyin. İlla saldırmanız gerekirse şaşırtıcı, sürpriz saldırılar yapmayı deneyebilirsiniz. Genelde kalabalık gruplara saldırmanın sonuçları çok iç açıcı olmayabiliyor. Ancak doğru zamanda yapacağınız müdahalelerle rakip takımdan birkaç kişiyi alabilirsiniz.

Mobile Legends'da direnemediğiniz bölgelerden geri çekilin, bu sayede güçlü bir savunma yapabilirsiniz..

Direnemediğiniz yerlerden geri çekilin.

Direnemediğiniz yerlerden, güçlü olduğunuz bölgelere geri çekilin. Konum itibarıyla güçlenen rakiplerinizi kendi güçlü olduğunuz noktaların dışında yenemeyebilirsiniz. Sayıca fazla değilseniz, konumun verdiği gücü kırmanız da mümkün olmayacaktır. Fakat geri çekilerek, konum üstünlüğünü rakibinizden alabilirsiniz. Üstün olduğunuz bölgelerde, konum avantajınızı kullanarak daha güçlü rakiplerinizi bile yenebilirsiniz.

Amblem setleri Mobile Legends için önemli bir faktördür, o yüzden kafanıza göre dizmemelisiniz.

Amblem setlerini kafanıza göre dizmeyin.

Amblem setlerini gelişi güzel, kendi kafanıza göre dizmeyin. Setleri dizecek yeterince tecrübeye sahip değilseniz, önerilen amblem setlerinden faydalanabilirsiniz. Yanlış dizeceğiniz amblem setleri bir miktar güç kaybına neden olacaktır. Setlerden maximum gücü sağlayabilmek için olabilecek en doğru şekilde dizilmesi gerekir. Önerilen setler çok iyi olmasalar bile maximum gücü sağlayacaktır.

Mobile Legends'da sık sık kahraman değiştirmemelisiniz, yoksa gelişemezsiniz.

Çok sık kahraman değiştirmeyin.

Sürekli kahraman değiştirmeyin, seçtiğiniz belli kahramanları kullanın. Birden fazla kahraman kullanacaksanız da kahramanlarınızı sırasıyla geliştirmeye gayret gösterin. Hepsini aynı anda geliştirmeye çalışırsanız umduğunuzdan daha uzun sürebilir. Fakat her kahramanınızı bir sıra bağlı kalarak geliştirirseniz daha kısa sürede daha fazla kahramanı geliştirebilirsiniz.

Yeni görevler almak için Mobile Legends'ın her verdiği görevi yerine getirmelisiniz.

Görevleri eksiksiz yerine getirin.

Verilen hiçbir görevi atlamayın, bütün görevleri yerine getirmeye çalışın. Tamamlayamadığınız görevler olduğu takdirde yeniden yapmak için görevleri bir süre bekletebilirsiniz. Fakat bekletilen görevler zaman açığına neden olacaktır. Zaman açığı oluşması da gelişiminizi olumsuz anlamda etkileyebilir. Sonraki görevleri yapma hızınıza bağlı olarak oluşan açıkları kapatabilirsiniz.

Mobile Legends Taktikleri


Mobile Legends'da birden çok taktik var. Fakat tümü işe yarar görmediğimden sadece kendi kullandıklarımı anlatacağım. İlk olarak savaş puanı, seviye ve para kazanmasından bahsedeceğim.

Bir defa savaş puanı, seviye ve para kazanmak için minyonları kesmelisiniz. Ne kadar minyon kesebilirseniz o kadar para, savaş puanı ve seviye kazanırsınız. Hatta Lordu kesebilirseniz daha çok puan toplayabilirsiniz.

Ara sıra düzenlenen ödüllü etkinliklere katılmak da çok puan kazandıracaktır. Ama dediğim gibi minyonları kesmesi daha kolay olduğu için sık sık minyon keserek de seviye atlamayı başarabilirsiniz. Benzer şekilde intikam, infaz, öfke, saldırı, iyileştirme büyüsü, kurcalama, sersemletme, saflaştırma, zayıflat, fiskeci gibi yetenekleri geliştirmek için de minyonları kesebilirsiniz.

İkinci olarak amblem setlerine değineceğim.

Amblemler, seçtiğiniz setlere göre gücünüzü arttırabiliyor. Fiziksel, büyü, tank ve orman olarak 4 tane farklı amblem seti bulunuyor.

Setleri doğru şekilde dizebilirseniz kahramanınızın gücü gözle görülebilir ölçüde extra kuvvetleniyor.

Tecrübeniz yoksa amblem setlerini, minyonlar üzerinde test edebilirsiniz. Farklı kombinasyonlar deneyerek amblemlerin ne tür farklılıklar yarattıklarını görebilirsiniz ki benim önerimde bu şekildedir.

Amblem setleri kahramana göre değişeceği için, tek bir amblem setini tüm karakterlere uyduramıyorsunuz.

Deneme, yanılma yöntemiyle doğru kombinasyonu minyonlar üzerinden bulabilirsiniz.

Bu 4 amblemin dışında fiziksel suikastçı seti, büyük suikastçı seti, savaşçı amblem seti ve gezici amblem seti olmak üzere 4 farklı amblem daha bulunuyor. Fakat bu 4 seti açmak için seviye atlama zorunluluğu var.

Seviye arttırdıkça amblem setlerini ücretini ödeyerek açabiliyorsunuz. Bol bol Lord ve minyon keserseniz, kısa sürede hem amblem setlerini hem de bahsettiğim diğer şeyleri elde edebilirsiniz.

Seviye atlamak için ayrıca madalya sandığından ve bedava sandıktan çıkan iksir tozlarını da kullanabilirsiniz.

Üçüncü olarak lig atlamasından bahsedeceğim.

Savaşçı, elit, usta, büyük usta, efsane ve şanlı efsane olmak üzere 6 farklı zorluk derecesine sahip lig bulunuyor. Ligler genelde gösterdiğiniz başarılara göre atlanıyor. Sahip olduğunuz seviye, mvp, altın, bronz madalya sayılarına göre de bir derece alıyorsunuz.

Ancak yeterliliği karşılamasıda zor değil. Bol bol minyon ve lord keserseniz, büyük usta ligine kadar rahat bir şekilde çıkabilirsiniz. Ayrıca oyun sonunda bol bol da mvp, altın veya bronz başarı kazanırsınız.

Efsane ve şanlı efsane liglerine çıkmak biraz daha zor olsada istikrarı bozmadan aynı yöntemi deneyerek devam ederseniz diğer liglerede atlatabilirsiniz.

Mobile Legends'da Yapılan Yanlışlar


Mobile Legends'da yapılmasını yanlış bulduğum, aslında hiçbir gerçekliği olmayan şeylere de kısaca değinmek istiyorum. En başta en iyi karakter olayını ele alacağım.

Sık sık banada soruluyor; en iyi kahraman hangisi, en iyi karakter sence ne, en iyi hero'yu söyler misin şeklinde benzer sorular alıyorum. Fakat bu sorunun doğru bir cevabı yok.

Çünkü Mobile Legends'da en iyi diye bir şey yok.

Eudora'dan tutun Tigreal, Laayla, Sun, Yun Zhao, Alpha, Karina, Clint, Alice, Alucard, Chou, Hayabusa, Franco, Bruno, Yi Sun-Shin ve Moskov'a kadar hepsi iyi karakterler.

Adını sayamadıklarımda kötü değil.

Muhim olan karakteri yönetme biçiminizdir, karakterle uyum içinde hareket edebilmenizdir. Hangisini iyi kullanabiliyorsanız onu seçin. Özelliklerine çok kafa yormayın, zira kullanamadığınız bir karakterin size çok bir getirisi olmayacaktır. Benzer şekilde yine yanlış olan bir inanıştan söz edeceğim.

Bazı oyuncular Lord kesmenin gereksiz olduğunu söylüyorlar. Lord kesmek zaman kaybından başka bir şey değilmiş. Kesinlikle yanlış.

Lord kesmek daha öncede söylediğim gibi hem savaş puanı hem seviye hem de para kazandıracaktır. Ayrıca bunu diyenlerin çok sık sorduğu da bir soru var. Lord nasıl çağırılır?

Bilmiyorlar, çünkü Lord kesmenin gereksiz olduğunu düşünüyorlar. Halbuki Lord keserseniz savaş puanı, para, seviye gibi getirilerinin yanında aynı zamanda Lord'u da çağırmış olursunuz.

Kısa sürede Lord ana kulenizden doğar ve ve rakip kulelerini yok etmeye çalışır. O yüzden siz bu söylenenlere itibar göstermeyin. Bunu yayanlar bilerek dahi yapıyor olabilirler.

Başka oyuncuların gelişmelerini istemiyorlardır büyük ihtimalle. Yine benzer şekilde yayılan bir yanlış bilgi daha var. Yok efendim eşya dizilimi önemli değilmiş, yok ekip kurmak mantıksızmış, yok ekip turnuvasına katılmak zaman kaybına neden olurmuş.

Bir defa eşya diziliminin öneminden bahsetmeme dahi gerek yok. Çünkü yukarıda birkaç defa konuya değindim. Doğru bir bilgi olmadığını tekrar söyleyebilirim.

Eşya dizilimi de son derece muhim ve önemlidir.

Ekip kurmak kısmen mantıksız sayılabilir, ama yine de katılmıyorum. Ekip turnuvalarından çok şey kazanılabilir. Doğru kişilerden ekip kurmak kurması biraz zahmetli olacaktır ama kurulduktan sonrada getirilerinin büyük olacağını söyleyebilirim.

Şunu da kısaca ekleyeyim, çünkü çok sık söyleniyor.

Kupa öyle oyun kazanana verilmez. O da başka bir yanlış. Kupa oyun içinde yaşadığınız durumlara göre verilir. Kazanılan kupalar aynı zamanda görev işlevide görmektedir.

Mobile Legends İçin Çözüm Önerileri


Çözüm önerimlerimden oluşan küçük bir rehber hazırladım. Olası sorunlarla karşılaşmanız durumunda rehberimi kullanabilirsiniz. İlk olarak daha teknik konulara değinmek istiyorum.

Daha sonra diğer konulardan da sırasıyla bahsedeceğim.

Yüklenmiyor, yükleme ekranında kalıyor, atıyor, durduruldu hatası veriyor, açılmıyor yahut girmiyor diyorsanız sorununuzun uygulamadan kaynaklanıyordur. Uygulamayı kaldırır tekrar yüklerseniz hataları giderebilirsiniz. Aynı şekilde yine giremiyorum, açılmama sorunu devam ediyor diyorsanız problem genel olabilir.

Yayınlanacak güncellemeyi beklemekten başka çareniz yok. Yeni güncellemeyle beraber sorunlarda çözülecektir.

Oyundan kendi kendine çıkma ya da atma sorunu yaşıyorsanız durum cihazınızdan kaynaklanıyordur. Aşırı ısınan cihazlar genelde bu tip sorunları gösterir.

Donma ve kasma sorunu da cihazdan kaynaklanabilir. Cihazınız donanım olarak yetersiz kaldığı için kasabilir. Grafikleri düşürürseniz, kasma ve donma sorunu çözülecektir.

Farklı olarak güncelleme sorunu yaşıyorsanız uygulamayı kaldırdıktan sonra güncellenmiş sürümüyle beraber indirmeyi deneyebilirsiniz.

Kimi zaman güncelleme sorunları uygulamadan kaynaklanabiliyor.

Google Play bağlanmıyor diyorsanız bağlantınızı kontrol etmelisiniz. Bağlantınızda herhangi bir problem yoksa, Google Play'den kaynaklanan bir problemdir. Beklerseniz bir süre sonra sistem otomatik olarak eski haline gelecektir.

Avatar yükleme başarısız uyarısı alıyorsanız, avatarınızı önerilen ebatlara getirmelisiniz. Çok küçük ya da çok büyük avarlar, Mobile Legends tarafından kabul edilmiyor.

Lag sorunu yaşıyorsanız, server değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Lag sorunu kendi şahsi internet bağlantınızdan kaynaklanabileceği gibi Mobile Legends serverlarından da kaynaklanabilir.

İnternet bağlantınızda bir problem yoksa server değiştirmek lag sorununu çözecektir.

Ping sorunu yaşıyorsanız, püng düşüren uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Google püng düşürme yazarsanız, birçok uygulama bulabilirsiniz.

Yeni hesap açamıyorum diyorsanızda cihaz kimlik kodunuzu değiştirebilirsiniz. Daha önce aynı cihazla bir hesap oluşturduysanız, sistem ikinci bir hesap açmanızı engelliyordur.

Teknik sorunlar için çözüm önerilerim bu kadardı. Şimdi de diğer konular için çözüm önerilerimi sıralayacağım. Başta bilgisayara nasıl indirilir sorusuna yanıt vermek istiyorum.

Mobile Legends'ı PC'den oynamak için Bluestacks ve alternatiflerinden faydalanabilirsiniz.

İkinci olarak renkli isim yazma, şekilli nick kullanmasından bahsedeceğim.

Mobile Legends'da renkli yazı yazmak için bazı renk kodları bulunuyor. Mavi, sarı, kırmızı, siyah aklınıza hangi renk gelirse her renk için bir kod oluşturmuşlar.

O kodları kullanarak, isiminizi ya da yazılarınızı renklendirebilirsiniz.

Üçüncü olarak Mobile Legends hilelerinden bahsedeceğim.

Yazının başında tek atmasını göstermiştim. Aynı şekilde GameGuardian kullanılarak savaş puanı hilesi, kredi hilesi, elmas hilesi, yıldız hilesi, radar hilesi, can hilesi de yapılabiliyor. Hatta yıldız üye olmak, ışınlanmak, kostüm değiştirmek ve lig atlamak için de kullanabilirsiniz.

YouTube'da hilelerin öğretici videoları bulunuyor.

Biraz ararsanız ulaşabilirsiniz.

Rootsuz yapıldığı için çok da zor değil.

Oto bot kullanmak isteyenler içinde yine YouTube hedef gösterebilirim. Yalnız hile kullanmanız, ban yemenize neden olabilir. Sonra ban yedim diye gelmeyin. Çünkü ban kaldırmak için de bir yol yok.

Son olarak kredi puanınızı korumadan bahsedeceğim. Çoğu kişi farkında değil ama kredi puanı, devam eden bir oyundan çıkarsanız düşüyor. Ceza yiyorsunuz. Bunu sürekli tekrarlamanız durumunda da dereceli maçlara katılmanız yasaklanıyor.

Mobile Legends'dan direkt çıkmak yerine internet bağlantınızı kesmek, ceza almanızın önüne geçecektir. Sistem internetiniz koptuğundan ceza sistemini uygulamayacaktır.