Uzun zamandır para kazanmak için alternatif bir yol arıyordum. İkinci el eşya satarak para kazanabilir miyim diye düşünürken Letgo'yu keşfettim. Kısa sürede konum tabanlı arama özelliğini kullanarak yakın çevremde bulunan insanlara eşyalarımı satmayı başardım. Şayet siz de ikinci el eşyalarınızı satarak Letgo'dan para kazanmak istiyorsanız, anlatacaklarıma kulak verin. Ayrıca satacağınız ürünlerin ikinci el olmasınında gerekmediğini belirtmeliyim. Ucuza aldığınız yeni ürünleri kar payınızı ekledikten sonra da satabilirsiniz.

Satacağınız şeyler tamamen sizin insiyatifinize kalmış. Elbette satılamayacak bazı ürünler de var. Onları yazının sonunda paylaşırım. Fakat onun öncesinde Letgo'dan para kazanmaya başlamak için nelere ihtiyacınız olacağını kısacak yazmak istiyorum. İlk önce...

# Letgo uygulamasını telefonuza indirin.

# Hesabınızı oluşturun, profil bilgilerinizi eksiksiz tamamlayın.

# Satmak istediğiniz ürünler için ilan verin.

Kolay değil mi? Sadece üç adımda ürünlerinize ilan verebiliyorsunuz. Açıklama kısımlarını, fiyat etiketlerini ve ilana ekleyeceğiniz fotoğrafları tamamladıktan sonra da ilanınızı yayınlayabiliyorsunuz. Güzel açılardan çekeceğiniz fotoğraflar, yapacağınız kısa ve öz ürün açıklamaları, çok da pahalı olmayan fiyatlar kullanarak kısa sürede ürünlerinizi satmaya başlayabilirsiniz. Peki Letgo'da neler satabilirsiniz? Aslında satabileceğiniz çok fazla şey var. Ama ben en çok satılan ürünlerden bazı örnekler vermek istiyorum.

Letgo

Cep telefonu satabilirsiniz.

Cep telefonları Letgo'da en çok satılan ürünlerin başında geliyor. Genelde ikinci el cep telefonları çok satılıyor ama sıfır cep telefonlarına da ilginin büyük olduğunu söyleyebilirim. Ürünlerinize düşük bir fiyat belirlerseniz, Letgo'dan çok sayıda cep telefonu satabilirsiniz. Fakat satacağınız telefonların sorunsuz, arızasız ve problemsiz olmasına dikkat etmelisiniz. Yoksa daha sonra başınız ağrıyabilir.

Letgo

Araba satabilirsiniz.

Alım satım yaparak arabalardan para kazanabilirsiniz. Düşük fiyatlara alacağınız arabaları biraz kar payı ekledikten sonra Letgo'dan satabilirsiniz. Araçları araba pazarına götürmek ya da rent a car'a vermek yerine Letgo üzerinden kısa sürede satabilirsiniz. Müşteri bulmak için saatlerce uğraşmanıza, araya aracılar koymanıza da gerek kalmaz. Ücretsiz olarak Letgo üzerinden araçlarınızı pazarlayabilirsiniz.

Letgo

Bilgisayar satabilirsiniz.

Masaüstü, dizüstü ya da tablet bilgisayarlar satabilirsiniz. Cep telefonlarından sonra Letgo'da en çok ilgi gören elektronik ürünler arasında yer alıyor. İkinci el bilgisayarları elden geçirerek uygun fiyatlara pazarlayabilirsiniz. Yahut toplayacağınız bilgisayarları Letgo üzerinden yine aynı şekilde satabilirsiniz. Fiyatı ne kadar düşük tutarsanız o kadar çok bilgisayar satabilirsiniz.

Letgo

Kol saati satabilirsiniz.

Bayan ya da erkek, ikinci el ya da sıfır her çeşit kol saatini satabilirsiniz. Saatleri dışarıdan toptan alabilirseniz daha yüksek kar paylarıyla pazarlayabilirsiniz. Sıradan saatler satmak yerine ilginç ve cezbedici saatler satmayı deneyebilirsiniz. Çok fazla saat satan olduğu için, farklı ürünler sunmanız durumunda bütün ilgiyi ürünlerinizin üzerine çekebilirsiniz. Unutmayın ürünleriniz ne kadar çok kişi tarafından görüntülenirse o kadar ürün satarsınız.

Letgo

Ayakkabı satabilirsiniz.

Kadın ve erkek ayakkabıları satarak para kazanabilirsiniz. Daha çok kadın ayakkabıları satılsa da erkek ayakkabılarıda zaman zaman ilgi görebiliyor. Sadece ürünlerin görüntü olarak kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Fiyat etiketinide düşük, makul bir fiyatta tutarsanız beklediğinizden fazla kişiye ayakkabı satabilirsiniz. Çocuk ayakkabılarıda bayan ayakkabıları gibi çok fazla alınabiliyor, bunuda bilgi olarak vermiş olayım.

Letgo'da Başka Neler Satılabilir?


Aslında satılabilecek çok fazla ürün var. Letgo'nun yasaklı ürünler listesinin dışında kalan her şeyi satabilirsiniz. Bot, elbise dolabı, olta takımı ve yemek masası satmak isteyeceğiniz ilk tercihleriniz arasında olabilir. Şahsen yemek odası ve yatak odası takımının çok satıldığını biliyorum. Aynı şekilde yürüş-koşu bandı, ofis-büro malzemeleri ve koltuk takımları da çok satılan Letgo ürünleri arasında bulunuyor.

Ancak benim tercihim fotoğraf makinesi, uzaktan kumandalı araba, oyuncak bebek, oto aksesuar, lastik ve teyp gibi ürünlerden yana. Satabilecek bir şeyler arıyorsanız, bu saydığım ürünlerden güzel paralar kazanabilirsiniz.

İkinci elleri de her yerden bulunabiliyor.

Biraz bakım yaptıktan sonra oldukça uygun fiyatlardan, yüksek kar payıyla pazarlayabilirsiniz. Hatta ses sistemleri, ev sinema sistemi, ekran kartı, elektrikli bisiklet, elektrikli soba ve akvaryum gibi ürünleride yelpazenizi genişletmek adına ürünlerinize dahil edebilirsiniz.

Yalnız diğerleri kadar çok satılamayabilir.

Alıcı kitlesi biraz dar olduğu için fazla satamayabilirsiniz. Kar odaklı satışlar yapmak isterseniz av malzemeleri satabilirsiniz. Olta makinası, olta kamışı gibi çeşitli balıkçılık ve diğer yasal olan şeyleri Letgo üzerinden yüksek karlarla satabilirsiniz.

Sadece dikkat etmeniz gereken nokta ürünün sizin verdiğiniz fiyattan daha düşüğe bulunamaması olacaktır.

Zira verdiğiniz fiyat yüksek olarak değerlendirilirse alıcıların çok büyük kısmı uzak durara başka kaynaklardan arayışlarına yönelecektir. Alıcıları cezbedecek bir fiyat ve aynı şekilde ürün sunabilirseniz kısa sürede Letgo'dan iyi paralar kazanabilirsiniz.

Sunduğunuz üründen ziyade pazarlamanında önemli olduğunu bilmenizi isterim. İyi bir başlık, güzel fotoğraflar ve samimi bir açıklama ürünlerinize olan ilgiyi arttıracaktır.

Düzgün bir profil fotoğrafı, gerçek bir isimden oluşan kullanıcı profili tercih ederseniz de güvenilirliğiniz alıcıların gözünde bir kademe daha yükselecektir. Tüm bu püf noktalarına dikkat ederseniz, ürünlerinizi ikinci el ya da sıfır olsun istediğiniz fiyatlarla alıcılarla buluşturabilirsiniz.

Kalite ve güveni sunduktan sonra satışlarda peşi sıra gelecektir.

Letgo'da Neler Satılamaz


Letgo'da neler satılabiliri anlattım. Peki Letgo'da neler satılamaz, hangi ürünler Letgo'da yasaklı ürünler olarak kabul edilmektedir kısaca onları da yazmak istiyorum.

Bir defa alkollü içeceklerin kesinlikle yasak olduğunu bilmenizi isterim. Aynı şekilde tütün ürünleri ve elektronik sigaralar da bu yasaklardan nasibini almış gözüküyor. Hırsızlık aletleri, numaralı gözlük ve lensler, kontrole tabi kimyasal maddeler, sahte paralar, pullar, bozuk paralar, sahte ürünler, kültürel ve doğal varlıklar da bu listenin içinde yer alıyor.

Bitti mi?

Hayır.

Kişisel bilgi içeren veri tabanları, elektronik gözetleme ekipmanları, ambargolu mallar, kamu üniformaları, resmi üniformalar, hackleme araçları, havai fişek, tahrip edici ekipmanlar, patlayıcılar, geri çağrılmış ürünler, çalıntı eşyalar, kullanılmış kozmetikler, ateşli silahlar, silah parçaları, şarjörler, mühimmat, havalı tüfekler, göz yaşartıcı gaz, şok tabancası ve sustalı bıçaklar da bu listenin içinde yer alıyor.

Liste aslında daha da uzuyor.

Fakat tümünü paylaşmanın gerekli olduğunu düşünmediğimden yasak ürünlerin hepsini yazmıyorum. Verdiğim örnekler az çok neleri satıp neleri satamayacağınız konusunda bir fikir verecektir diye düşünüyorum. Şahsen Letgo'da satış yapmaya başlamadan önce şartlar ve koşullar bölümünü şiddetle okumanızı tavsiye ediyorum.

Uygulamanın kullanımı hakkındaki bütün kuralları ve yasaklı ürünler listesini oradan görebilirsiniz. Şunu da aklınızda bulunması için belirteyim. Kural dışı hareket etmeniz halinde hesabınız kalıcı olarak kapatılabiliyor.

Alıcıların sattığınız ürünlerden memnun olmaması halinde Letgo'dan banlanma ihtimalinizde bulunuyor. O yüzden satacağınız ürünlerin fotoğraflardaki gibi göründüğüne, açıklamalardaki gibi olduğuna dikkat etmeye çalışın. Aksi takdirde memnun olmayan alıcılar tarafından hesabınız kalıcı olarak kapattırılabilir.

Şikayet etme hakkınız olsa dahi, alıcıların itirazı üzerine hesabınız açtırılmayabilir. Daha önce dediğim gibi güvenilir olun, ürünlerin bir arızası varsa belirtin. Mümkün olduğunca arızalı ürünleri satmamaya özen gösterin.

İlla satacaksanız da alıcıya durumu belirtin, alan kişi kendini kandırılmış olarak hissetmesin. Özetle samimi bir şekilde hile hurdaya karışmadan ürünlerinizi pazarlarsanız Letgo'da iyi paralar kazanabilirsiniz.

Merak Edilen Popüler Sorular


Letgo hakkında bazı merak edilen sorular da var. Çok sık olmasada zaman zaman görüyorum. Bilinmediğinden olsa gerek kimsede cevaplamıyor. Bari elim değmişken ben yanıtlayayım istedim. Kimse merakta kalmasın.

1. Hesap inceleme altında yazıyor, neden? Çünkü kullanıcılar tarafından kurallara uymadığınız düşünülerek şikayet edilmişsinizdir. Hesabınız inceledikten sonra bir kusur görülmezse o yazı da kalkacaktır.

2. Niye hesabım engellendi? Kurallara uymadığınız tespit edilmiştir. Engellemelerin çoğu Letgo'nun kurallarına aykırı şekilde davranan kullanıcılar uygulanır. Engel yedikten sonra kaldırmak da pek mümkün değildir.

3. Hesap kapatma nasıl yapılıyor? Sol üst köşede 3 adet çizgi bulunuyor, ona tıklamalısınız. Tıkladıktan sonra yardım seçeneğini seçmeniz lazım. Sıkça sorulan sorular bölümünden teknik destek & hata raporu kısmını seçerek açılan iletişim bölümüne profili düzenle veya sil yazarak gönderin. Letgo'nun müşteri temsilcisi sizinle iletişime geçecektir. Muhtemelen neden hesap-üyelik silmek istediğinizi filan soracaktır. Daha sonra üyelik iptalinizi gerçekleştirecektir.

4. Ürün kendi kendine neden siliniyor? Eklediğiniz ürün kurallara uymuyorsa yetkililerce kaldırılıyordu. Şayet ürün silindi hatası alıyorsanızda otomatik engelli ürünler filitresi ürününüzün eklenmesini engelliyordur.

5. Ürün nereden silinir? Ürünü kaldırmak için ekranda bulunan kalem simgesine tıklayarak, silme simgesine ulaşabilirsiniz.

6. Neden giriş yapamıyorum? Engellenmiş olabilirsiniz. Şayet açılmıyor, durduruldu hatası, giriş hatası yaşıyorum diyorsanız yine aynı şekilde engellenmiş olabilirsiniz. Giriş esnasında bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin şeklinde bir uyarı alırsanız uygulamadan kaynaklı bir hatadır. Uygulamayı güncellerseniz düzelecektir. Bir hata oluştu şeklinde hata veriyorsa yine benzer şekilde uygulamayı yenileyerek sorunu çözebilirsiniz.

7. Şifremi unuttum, nasıl değiştirebilirim? Şifre değiştirmek için şifremi unuttum bağlantısına tıklayarak, kayıt olduğunuz mail adresine sıfırlama bağlantısı gönderebilirsiniz. Bağlantıdanda hesabınıza erişerek şifreyi sıfırlayıp, yeni şifre atayabilirsiniz. Şifre atadıktan sonra atadığınız şifreyi kullanarak hesabınıza girebilirsiniz.