Bluestacks kasıyor ve çok sık donuyorsa önereceğim alternatifleri kullanabilirsiniz. Çünkü devamlı donma ve kasma sorunu, donanımınızın Bluestacks'ı kaldırmadığını gösterir. Öyle sağda solda anlattıkları gibi de windows kayıt defrerinden ram vermeyle, yükseltmeyle sorunu çözemezsiniz. Sorunu çözmek için extra donanım almanız ve bilgisayarınıza eklemeniz gerekir. Yahut mevcut donanımınızın kaldırabileceği alternatif programları kullanabilirsiniz. Ki tam bu noktada sizlere yardımcı olmak istiyorum. Zira aynı şeyleri ben de yaşadım. Bluestacks'ı kurduğumda dizüstü bilgisayarım kaldırmadı. Fakat sorunu alternatifleri kullanarak çözdüm. Şimdi donma ve kasma sorunu olmadan Bluestacks'ın sağladığı aynı özellikleri alternatifleri aracılığıyla kullanabiliyorum. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan listeme geçelim.

KoPlayer, Bluestacks donuyor ya da kasıyorsa kullanabileceğiniz en iyi alternatiftir.

KoPlayer (koplayer.com)

Performans, kararlılık ve uyumluluk bakımından büyük avantajları var. Sunduğu özelliklerle geleneksel Android emülatörlerinin bir adım ötesinde yer alıyor. Windows XP SP3, Windows Vista, Windows 7 ve Windows 10 işletim sistemlerinde uyumluluk içinde çalışabiliyor. Sürüm farketmiyor, 32 ya da 64 bit de sorunsuz kullanılabiliyor. Yalnız yüksek performan alabilmek adına en az 512 MB bellek ve 1024x768'den düşük olmayacak bir sistem çözünürlüğü gerekiyor.

Droid4X son derece başarılı emülatördür, Virtualbox aracılığıyla kullanılmaktadır.

Droid4X (droid4x.com)

Emülatör olmasının yanında başlı başına bir Android işletim sistemi olduğunu söyleyebilirim. Direkt bilgisayara kurulabildiği gibi sanal işletim sistemi çalıştırma yazılımı olan Virtualbox aracılığıyla da kullanılabiliyor. 32 ve 64 bit Windows işletim sistemleriyle de uyum içinde çalışıyor. Daha çok Android geliştiricilerinin kullandığı bir sistem, fakat oyunlarda gösterdiği yüksek performans cezbedici olduğundan oyun tutkunları tarafından sıkça tercih ediliyor. Sadece Android değil iOS oyunlarını ve aynı zamanda uygulamalarınıda çalıştırabiliyor.

GenyMotion, Bluestacks alternatifleri arasındaki en hızlı emülatörlerden biridir.

GenyMotion (genymotion.com)

Hızlı çalışan ve az sistem kaynağı tüketen bir emülatör olmasıyla ön plana çıkıyor. 4.5 milyon kişilik aktif bir kullanıcı kitlesi bulunduruyor. Ekranın dönüş özelliklerini tıpkı mobil cihazlarda olduğu gibi taklit edebiliyor. Kurulumu esnasında VirtualBox'ı da otomatik olarak bilgisayarınıza indirdiği için yüklenmesi normalden biraz daha uzun sürüyor, ancak kurulum esnasında hiç uğraştırmıyor. 20'den fazla modülü bulunuyor. Değiştirilebilir cihaz kimlik kodu modülü en göze batan özellikleri arasında yer alıyor.

Memu popüler oyunların çoğunu çalıştırabilmektedir, bilgisayarda da son derece az yer kaplamaktadır.

Memu (memuplay.com)

Birden fazla Android çekirdeğini destekliyor. Jellybean, Kitkat ve Loillipop desteklediği Android çekirdeklerinin başında yer alıyor. Windows 7, Windows 8 ve Windows 10'da çalışabiliyor. Popüler oyunların çoğuyla da uyumlu, çok çeşitli donanım yapılandırmalarınıda destekliyor. Ayrıca diğer emülatörlerle birlikte de kullanılabiyor. Klavye, fare ve joystick uyumuda var. Ayarlanmalarına da izin veriyor. En güzel tarafıda ekranı kullanılan oyun ya da uygulamadan bağımsız olarak istediğiniz ebatlarda büyütebiliyorsunuz.

Andyroid, Windows ve Mac OS platformlarında rahatlıkla kullanılabilir.

Andyroid (andyroid.net)

Bilgisayar ve mobil cihazlar arasında kesintisiz senkronizasyon sağlıyor. Doğrudan herhangi bir mobil cihazı bilgisayarınızdan yönetebiliyorsunuz. Kuracağınız ufak bir eklenti sayesinde telefondaki uygulamalarınızı da bilgisayar ekranınızdan kullanabiliyorsunuz. Aynı şekilde telefonunuzdan bağımsız harici diğer uygulamaları yine bilgisayarınızdan çalıştırabiliyorsunuz. Windows ve Mac OS platformlarınıda destekliyor. Özellikle Macintosh işletim sistemi kullananlara tavsiye ederim.

YouWave en düşük sistem donanımlarında dahi kasma donma yapmadan çalışmaktadır.

YouWave (youwave.com)

Diğer emülatörlere oranla daha özelliksiz olduğunu söyleyebilirim. Basit bir arayüzü var. Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8 ve Windows 10'da çalışabiliyor. Son derece hızlı, fakat zaman zaman sorunlar yaşatabiliyor. Popüler oyunların çoğunu çalıştırsa da bazen açamadığı oyunlar da çıkabiliyor. Gelişimi yavaş, güncellemeleri seyrek yayınlanıyor. Aman aman bir program da değil ama diğer emülatörlerin yanında oldukça yetersiz buldum. Yine de el altında bulunmasında bir sakınca görmüyorum. Kasma ve donma yapmadığı için dahi kullanılabilir.

Diğer Bluestacks Alternatifleri


Emülatör konusunda inanılmaz bir bolluk var. Başta önerdiklerimin dışında daha birçok emülatör biliyorum. Fakat hepsi güvenilir değil. Ama aralarında gerçek anlamda güvenilir olanlar da var. Kendi güvenilir bulduklarımı yine sizlerle paylaşmak istiyorum. Birçoğunu daha önceden kullandım, merak etmeyin.

1. Nox APP Player, BlueStacks'den sonra tercih edilebilecek en iyi ikinci alternatif olabilir. Şahsen sunduğu yüksek performans beni olduça memnun etmişti. Genelde geleneksel emülatörleri kullanarak eksiksiz bir Android deneyimi elde etmek çok kolay değildir. Fakat Nox APP Player gerçek anlamda bu deneyimi sunabiliyor. Her bakımdan Android bir cihaza benzeyen bir arayüzü bulunuyor. MAC ve tüm Windows platformlarını destekliyor. AMD ve x86 sistemleriyle beraber de uyum içinde çalışıyor.

Site: https://www.bignox.com

2. Windroy genel olarak YouWave'ı çok andırıyor. Ancak YouWave'ın özellik bakımından daha zengin olduğunu söylemeliyim. Windroy, daha az gelişmiş bir emülatör olsa da hız bakımından tatmin edici olabiliyor. Kötü yanları çok ama yine de düşük performanslı bilgisayarlar da kullanılabilir. Yalnız uygulamaları çalıştırmak için APK dosyalarını direkt indirmeniz gerekiryor. Google Play uygulamasına benzer market uygulamaları yer almıyor. Çok tercih edilir gözükmesede dediğim gibi düşük özelliklerde çalıştırılabiliyor olmasıyla ön plana çıkıyor.

Site: https://windroy.tr.softonic.com

3. Android x86 açık kaynak kodlu bir projedir. ARM mimarisi yerine standart olan RISC mimarisi kullanıldığı için Intel ve AMD platformlarında çalışabilir. VMWare veya VirtualBox gibi popüler programlar vasıtasıyla da istenildiği takdir de sanallaştırılabilir. Klavye, fare ve USB girişleri bilgisayarda bulunan ortak bağlantı kaynakları üzerinden yönetilebilir. Android x86'yı daha çok uygulama geliştirmecileri tercih etse de mobil oyun tutkunları tarafından da kullanılabilir.

Site: http://www.android-x86.org

4. Leapdroid düzgün ve istikrarlı bir emülatördür. Özellikle oyuncular için kullanışlı özellikler sunduğunu söyleyebilirim. Diğer emülatöre göre kurulumu daha basittir, dakikalarca uğraştırmaz. Fakat birçok uygulama ve oyunla uyumlu değildir. Sadece belli popüler uygulamaları ve aynı şekilde oyunları çalıştırabiliyor. Söylenenlere göre Leapdroid'ın geliştiricileri güncellemeleri askıya almış görünüyor. Ancak emülatör hala kullanılabilir. Yine de çok önermediğimi bilmenizi istiyorum.

Site: http://www.leapdroid.com

5. Remix OS Player aynı anda birden fazla oyun oynamak gibi benzersiz bir özellik bulnduruyor. Çoklu pencere seçeneği sayesinde farklı oyunları aynı anda oynayabiliyorsunuz. Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 platformlarında kullanılabiliyor. Düşük performanslı bilgisayarlarda çalışacağını düşünmüyorum. En az 4GB RAM, Remix OS Player için uygun olacaktır. Ayrıca 8 GB depolama kapasitesi ve en düşük de Core i3 işlemciye sahip olmanız gerekiyor. Yoksa çok verim alamazsınız.

Site: http://www.jide.com

6. iPadian aslında bir emülatör değil, simülatördür. Android ve iOS arasındaki farkı gösterebilmek adına tasarlanmış. Sadece iPad simülatörü için özel olarak uyarlanmış uygulamaları çalıştırabiliyor. Resmi Resmi App Store'a erişemiyor. Ancak iyi yanlarıda var. Çok sayıda ilginç web uygulaması içeriyor, özelleştirilebilir bir arabirimi var ve Facebook bildirim eklentileri bulunuyor. Yalnızca performans biraz yavaş ve bir de oldukça basit bir iPad taklidi olduğunu söyleyebilirim. Ama ben yine de iPadian'ı beğendim.

Site: http://www.ipadian.net

İndirmeden Kullanabileceğiniz Bluestacks Alternatifleri


İndirmeden kullanabileceğiniz birçok Bluestacks alternatifi de var. Fakat çok bir performans vaat ettiklerini söyleyemeyeceğim. Henüz çok yeni olsalar da geliştirilmesi adına daha çok kişi tarafından kullanılması taraftarıyım. En azından VPN olarak kullanırsınız.

1. Manymo şuan için indirmeden kullanılan en gelişmiş emülatörlerden biri olarak ön planda yer alıyor. Hatta bu alandaki ilk geliştirilen emülatör olduğunu dahi söyleyebilirim. Elbette indirilip kurulan emülatörlerin eline su dökemez ama yine de sunduğu özellikler fena değil. Mesela Eclipse, IntelliJ, IDE ve SDK araçları kullanılarak uygulama geliştirilebiliyor. Farklı platformlarda da sorunsuzca çalışıyor. Ayrıca tam 72 farklı ekran boyutunu destekliyor. Daha çok geliştirmecilere yönelik özellikler sunsada ileri de daha fazla özelliği bünyesine katacağına inanıyorum.

Site: https://www.manymo.com

2. Appetize'da tıpkı Manymo gibi gelişmiş özellikler bulunduruyor. Yalnız üye olmadan sadece 60 saniye kullanabiliyorsunuz. Gerçi Manymo'yu üye olmadan hiç kullanamıyorsunuz. Ama yine de en azından biraz daha uzun bir zaman verilebilirdi diye düşünüyorum. Her neyse zaten üyelikler ücretli değil. Ücretsiz üye olduktan sonra tüm özelliklerinden sınırsızca faydalanabiliyorsunuz. Appetize üzerinden engelli sitelere de girebiliyorsunuz. Muhtemelen diğer tarayıcı emülatörleri de aynı özellileri sunuyordur.

Site: https://appetize.io

3. Mobilephoneemulator'de benzer şekilde bir tarayıcı emülatörü. Ancak çok bir özellik sunmuyor. Muhtemelen daha çok yeni ve gelişim aşamasında olabilir. Denerken açıkçası memnun kalmadım. Diğer tarayıcı emülatörlerinin yanında fazla amatör kalıyor. Fakat alternatif olması bakımından listede bulunmasında bir sakınca görmüyorum. Dediğim gibi hiç olmadı VPN niyetine kullanırsınız. Böyle öncü uygulamaları az da olsa desteklemek gerektiğini düşünüyorum. O yüzden Mobilephoneemulator'ü de hiç değilse bir defa ziyaret etmenizi öneriyorum.

Site: http://www.mobilephoneemulator.com

Fazla uzun bir yazı oldu biliyorum. Ama faydalı bir yazı sunabilmek adına tüm bildiğim alternatifleri paylaşmak istedim. Umarım önerdiğim emülatörler işinize yaramıştır. Eğer faydalı olacağını düşündüğünüz başka emülatörler biliyorsanız yorum kutusunu kullanarak yazıya katkı yapabilirsiniz. Lafı daha fazla uzatmadan yazıyı burada noktalıyorum. Başka yazılarımda tekrar görüşünceye dek şimdilik hoşça kalın!