Eskiden telefonumun ekranında tanımadığım, yabancı bir numara gördüğüm zaman bilinmeyen numaralar servisini arardım. Numaranın kimin adına kayıtlı olduğunu öğrenmeye çalışırdım. Fakat çoğu zaman sonuç alamazdım. Aradan baya zaman geçti. Bilinmeyen numara servisleri çoğaldı ve daha da gelişti. Artık birçok numaraya daha kolay ulaşabiliyorlar. Ancak bilinmeyen numara servisleriyle beraber ücretsiz birçok alternatif de gelişti. Üstelik bazıları, bilinmeyen numara servislerinden daha fazla sonuca ulaşabiliyor. Tıpkı GBT uygulaması gibi. Videodan uygulamanın nasıl kullanıldığını görebilirsiniz.



Gördünüz mü? Arayan numaranın kime ait olduğunu bulmak saniyeler sürdü. Kayıt işleminin dışında numaranın aranması ve ekrana getirilmesi, tabiri caizse göz açıp kapayana kadar gerçekleşti. Peki sadece GBT uygulaması mı bunu yapabiliyor? Elbette hayır. GBT uygulamasının dışında daha birçok alternatif bulunuyor. Dilerseniz kısaca o alternatiflerede hep beraber göz atalım.

CIA uygulaması arayan numaranın kime ait olduğunu bulmak için en iyi araçtır.

CIA

Gerçek zamanlı olarak arayanın kimliğini ekrana getirebiliyor. Arayan kişi rehberinizde kayıtlı olmasa dahi numara CIA veritabanından eşleştirilerek ekrana tüm bilgileriyle beraber yansıtılıyor. Arayanın kim olduğunu telefonunuz daha çalarken otomatik olarak öğrenebiliyorsunuz. Ayrıca çağrı engelleme, mesaj bloklama ve kendiliğinden mesaj yanıtlama gibi birçok özelliğide bulunuyor.

Arayan numaranın kimin olduğunu öğrenmek için GetContact uygulamasını da kullanabilirsiniz.

GetContact

CIA gibi anlık olarak arayan kişilerin bilgilerini gösterebiliyor. Otomatik olarak arayanın kimlik bilgisini ve varsa fotoğrafını ekrana yansıtıyor. Aramaların dışında cevapsız çağrılarıda sorgulayabiliyorsunuz. Aynı zamanda bilinmeyen numaralardan gelen mesajların kaynağınıda öğrenebiliyorsunuz. Numara engelleme, mesaj bloklama ve gibi özellikler GetContact'ta da bulunuyor.

CallApp arayan numarayı gösteren bir uygulamadır, numaranın kime ait olduğu bilgisini de vermektedir.

CallApp

CIA ve GetContact'de olduğu gibi benzer özellikler CallApp'de de bulunuyor. Google Play'de en çok indirilen 45 uygulama arasında yer alıyor. 38 ülkede aktif olarak numara sorgulatılabiliyor. Yani sadece Türkiye'de bulunan numaraları değil yurtdışından arama yapan, mesaj gönderen numaralarıda sorgulayabiliyorsunuz. Uygulamanın piyasadaki en büyük numara veri tabanına sahip olduğu söyleniyor.

Truecaller arayan nuumara yok yazan gizli aramaları bulmak için kullanılabilir.

Truecaller

Diğer uygulamaların sunduğu özellikleri Truecaller'de sunuyor. Aktif olarak yaklaşık 250 milyon kişi tarafından kullanıyor. Tam kapsamlı iki SIM kartla beraber çalışabiliyor. Kaynağı bilinmeyen SMS'leri ve anlık çağrıları saniyeler içinde tanımlayabiliyor. Uygulamayı kullanan diğer kullanıcıların spamladığı dolandırıcılık, tele pazarlama gibi kötü niyetli numaraların numaranıza ulaşması otomatik olarak engelleniyor.

DU Caller ücretsiz bir numara bulma uygulamasıdır, arayan numaları anında bulur.

DU Caller

Öbür uygulamalarda bulunan aynı özellikler DU Caller'da da bulunuyor. Farklı olarak DU Caller uygulamasında istediğiniz bir telefon aramasını kaydededebiliyorsunuz. Gizliliğinizi korumak için bir de kişi saklama özelliği bulunuyor. Korunan kişiler listesine yerleştirdiğiniz kişileri sadece kendiniz görecek şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıca kara listeye alacağınız numaraları anında otomatik olarak kapatabiliyorsunuz.

Number Finder en iyi numara bulucu uygulamaların başını çekmektedir.

Number Finder

Number Finder'da diğer uygulamalara yakın özellikler sunuyor. İsimden ya da numaradan sorgulama yapabiliyorsunuz. 300 milyonluk kocaman bir numara veri tabanı bulunuyor. Yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere dünyanın birçok yerindeki numarayı soruşturabiliyorsunuz. Daha az özellik sunuyor gibi görünsede diğer uygulamalardan daha çok sonuç listeleyebiliyor. Her 10 sorgudan en az 8 tanesini bulabiliyor.

Numaranın Sahibini Uygulama Kullanmadan Bulun


Arayan numaranın kime ait olduğunu uygulama kullanmadan da bulabilirsiniz. Numarayı bulmanız uygulama kullanmaktan daha uzun sürebilir ama sonuç olarak kişiye ulaşırsınız.

İlk olarak numaranın kime ait olduğunu bulmak için WhatsApp kullanabilirsiniz.

Bulmak istediğiniz numarayı telefon rehberinize kaydederek kişiye WhatsApp'dan ulaşabilirsiniz. Eğer kişi WhatsApp kullanmıyorsa ya da yabancı numaraların profiline erişimini engellediyse yöntem işe yaramayabilir.

Şansınızı aynı numarayı bir de Facebook'da arayarak deneyebilirsiniz.

Numara aramalara kapatılmadıysa sizi kişinin profiline götürecektir. Eğer kapatıldıysa numarayla giriş yapmayı deneyebilirsiniz. Şifre kısmına ne yazdığınız çok da önemli değil. Amaç numaranın kayıtlı olduğu profilin gösterilmesini sağlamak olduğu için herhangi bir şey yazabilirsiniz.

Numara ve şifreyle giriş yapmayı denedikten sonra Facebook karşınıza bir profil çıkarmıyorsa numara Facebook'da kayıtlı değildir.

Üzülmeyin, hala numaradan kişiye ulaşmak için şansınız devam ediyor.

İnstagram adresinde de numaradan kişi sorgulatılabiliyor. Tıpkı Facebook'da olduğu gibi İnstagram'dan da numaradan arama yapabiliyorsunuz. Elbette aynı kurallar İnstagram'da geçerli.

Numarasını gizlediyse ulaşamazsınız.

Ama şansınız daha yükse, çoğu kişi İnstagram'dan numaradan erişimi kısıtlamıyor. Ayrıca İnstagram'a numarasızda kayıt olunamıyor. Büyük ihtimalle üçüncü denemede İnstagram üzerinden kişinin kim olduğunu öğrenebilirsiniz. Fakat her ihtimale karşı ben diğer yöntemleri de anlatacağım.

Facebook ve İnstagram'da olduğu gibi Twitter'da numaradan kişi aramasına izin veriyor.

Az bir ihtimalde olsa Twitter'ı da kullanabilirsiniz.

Benzer şekilde diğer popüler sosyal medya uygulamalarını hatta mobil oyunları dahi kullanarak numara sorgulayabilirsiniz. Fakat daha çok sosyal medya uygulamalarını kullanmanızı öneririm.

Popüler ağları kullanarak birçok kişiye numarasından ulaşabilirsiniz.

Son olarak Google'ı da numara bulmak için kullanmanız mümkün. İnurl: şeklinde karşısına bulmak istediğiniz numarayı yazar ve aratırsanız, numara hakkında çeşitli bilgilere ulaşabilirsiniz.

İnternette çeşitli sitelerde kullanıldıysa Google numaranın kullanıldığı adresleri listeleyecektir.

Numaraları Web Siteleri Üzerinden Sorgulayın


Numaraları web siteleri üzerinden de sorgulamak mümkün. Dakikalarca numara bulmakla uğraşmak yerine numaranın kime ait olduğunu web siteleri üzerinden de öğrenebilirsiniz.

Truecaller.com önerebileceğim sitelerin başında geliyor. Zaten yazının ortalarında uygulamasını da tavsiye olarak vermiştim. Şayet uygulamasını kurmak istemiyorsanız ya da kuramıyorsanız sitesinden aynı özellikleri ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Sitesinden dünyanın birçok yerindeki numarayı aratabilirsiniz.

Yurdışı yahut yurtiçi olmasının hiçbir önemi yok, her çeşit numarayı sorgulatıp kime ait olduğuna ulaşabilirsiniz.

İkinci olarak kimbunumara.com adresini önerebilirim. %67.86'lık bir başarı oranı var. Arattığınız birçok numarayı bulabiliyor. Zaten popüler bir site.

Belki birçoğunuz biliyor bile olabilir.

Numara sorgulatacaksanız, ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Üçüncü olarak numarasorgula.co adresini kullanabilirsiniz. Yeni bir site olduğu için numara bulma oranları biraz daha düşük ama yine de birçok numarayı bulabilirsiniz.

Dördüncü olarak kimonumara.com adresini tavsiye edebilirim. Yalnız ücretli bir hizmet sunduklarını belirteyim. Sorgulama karşılığında ufak bir meblağ kesiyorlar.

Turkcell, Vodafone, Türk Telekom mobil ve Türk Telekom ev olmak üzere birçok veri tabanında aynı anda arama yapabiliyorsunuz.

Son olarak yine ücretli bir hizmet olan 11860.com.tr web sitesini önerebilirim. Aslında tavsiye edebileceğim yabancı sitelerde var fakat onları Türkiye'de kullanmanız mümkün değil. Yine de ben isimlerini yazıyorum.

Yurtdışı numaralarını sorgulamak isterseniz, kullanırsınız. 411.com, thatsthem.com ve spydialer.com. Yabancı numaraları sorgularken kullanabilirsiniz. Numara bulma yüzdeleri konusunda bir fikre sahip değilim. Fakat araştırdığıma göre kullanılabilecek iyi siteler olduğunu biliyorum.Elinizin altında bulunsun.

Bulamadığınız numaraları bu adreslerde de sorgulatmak bir şey kaybettirmeyecektir. Aksine belki de numaraları bu adresler aracılığıyla bulabilirsiniz. Yalnız tekrar belirtiyorum, en son verdiğim yabancı web siteleri sadece yurtdışı aramalarında kullanılabiliyor.

Yurtiçi aramalarında kullanmanız mümkün değil. Yurtiçinde kullanmanız için zaten bir sürü adres verdim.

Numara Bulmak İçin Bunları da Kullanın


Popüler olmasada numara bulmak için kullanabileceğiniz başka uygulamalarda var. Kısaca o uygulamalarıda tavsiye olarak beğenize sunmak istiyorum.

1 - GPT adını yazının başında önerdiğim GBT uygulamasıyla karıştırmayın. GPT daha farklı özellikleri bulunan başka bir uygulama.

Numaraların diğer kişilerin rehberlerinde nasıl kayıtlı olduğunu gösterebilen sıradışı bir özelliği var.

Sorguladığınız numarayı farklı kişilerin nasıl kayıt ettiğinide gösteriyor. Rehberde ne diye kayıtlıyım diye merak edenler kullanabilirler.

2 - NSS, Stable Mobile tarafından geliştirilmiş. Merak edilen bir numaranın kaç kişinin rehberinde kayıtlı olduğunu, hangi isimlerle kayıt edildiğini ve kime ait olduğunu gösteriyor.

Bilinmeyen numaralar servisi olarak da kullanıldığı için numaranın kim tarafından kullanıldığınıda bildiriyor.

Bunun yanında tanıdığınız ya da tanımadığınız kişilerin telefon rehberlerinde adınızın nasıl geçtiğini ve kaç kişide numaranızın kayıtlı olduğunuda öğrenebiliyorsunuz.

3 - Caller ID gelen ve giden tüm aramalarda arayan numaranın adını ve fotoğrafını ekrana yansıtıyor. İstenmeyen numaralardan aranmanızı bloke ederek, belirlediğiniz numarların size yeniden erişimesini engellemenizi sağlıyor.

Dünya genelinde 1 milyardan fazla kullanıcısı var.

Türkiye başta olmak üzere ABD, Brezilya, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Meksika, Kanada, Japonya, Hollanda, Arjantin, Kolombiya, Avustralya, İsrail, ve Mısır'da yaygın olarak kullanılıyor.

4 - Showcaller geniş bir veri tabanı sunuyor. 200 milyondan fazla numara arasından sorgulama yapabiliyorsunuz. Spam numara ve reklam aramalarını engelleyerek numaranıza ulaşılmasını kısıtlayabiliyorsunuz.

Çok sayıda kişi tarafından engellenmiş numaraları yine aynı şekilde ister otomatik istersenizde seçerek bloke etmenizde mümkün.

Gerçek zamanlı arama özelliğide var. Arayan kişileri, telefonunuz çalarken öğrenebiliyorsunuz.

5 - Whoscall 8 farklı ülkede Google Play'de en iyi uygulamalar arasında yer alıyor. 700 milyondan fazla numara verisine ulaşabiliyorsunuz.

Numara engelleme, anlık numara tanımlama gibi diğer uygulamalarla benzer özellikler barındırıyor. Farklı olarak Whoscall'da çevrimdışı da sorgulama yapabiliyorsunuz.

Çevrimdışı veritabanı sayesinde saniyeler içinde aradığınız numara ya da numaraları isimleriyle beraber listeleyebiliyor.

Elbette çevrimiçi aramasının daha verimli sonuçlar verdiği yadsınamaz.