Bir-iki haftadır World of Tanks Blitz oynamıyordum. Haliyle kredimin olmadığınıda unutmuşum. Tekrar girdiğimde farkettim. Kredim dibi görmüş. Eskiden kullandığım bir kredi hilesi vardı. Bir umutla denedim ama işe yaramadı. Daha sonra basit bir yöntem öğrendim. Dakikalar içinde tekrar ve tekrar kullanılabiliyor. Biraz zahmetli ama şu an için kredi kasmak için daha hızlı ve kolay bir yolda yok. Yöntemi öğrenmek için seyredin!Gördünüz mü? Ben zahmetli demiştim ama biraz abarttım sanırım. Uzun süre kredi kastığım için biraz yorucu geldi muhtemelen. Benim gibi 1 saat boyunca kredi kasmazsanız pek bir zahmeti de yok. İhtiyacınız kadar krediyi dakikalar içinde kasabilirsiniz. Her neyse kredi kasma konusunu şimdilik noktalıyorum. Daha sonra tekrar değineceğim. Ancak onun öncesinde yeni başlayanlar için bazı ipuçları ve tüyolar vermek istiyorum. World of Tanks Blitz için güzel bir rehber olacağını düşünüyorum. Rehberinizi takip edin, işte oyunun püf noktaları...

Beklemeden ateş edin.

Nişan alırken çok fazla beklemeyin, hedefi görür görmez hemen ateş edin. Çünkü daha iyi nişan almaya çalışırken vurulabilirsiniz. Beklemeden yapacağınız atışlar, vurulmadan vurma ihtimalinizi arttıracaktır. Zamanla kazanacağınız el becerisiyle beraber beklemeden yapacağınız atışlarda daha fazla isabet bulabilirsiniz. Pratik yaptıkça atışlarınız aynı zamanda hızlanacaktır.

Sabit durmayın, hareketli olun.

Mümkünse aynı yerde sabit durmamaya çalışın, devamlı hareket halinde olun. Yoksa uzun menzilli tanklar tarafından vurulabilirsiniz. Hareketli olmanız vurulmanızı zorlaştıracaktır. Nişan alınmanız sabit halinize göre daha zor olacağı için birçok atıştan kendinizi sakınabilirsiniz. Daha az vurulmanız aynı zamanda daha çok tank vurmanızı sağlayacaktır. Vurulmadığınız sürece durdurulamayacağınızı bilmelisiniz.

Tankları zayıf noktalarından vurun.

Durduramadığınız tankları zayıf noktalarından vurun. Güçlü zırhlarla donanmış tankları, zırhsız bölgelerinden vurarak durdurabilirsiniz. Zira zırha yapacağınız atışlar, tanklara zarar vermeyecektir. Attığınız mermiler tankın zırhı tarafından durdurulacaktır. Fakat zırhsız bölümleri hedeflerseniz, verebileceğiniz hasar miktarınıda arttırabilirsiniz. Aynı şekilde mermi kalitesini arttırarak da zırhlı tanklara daha çok hasar verebilirsiniz.

Mühimmat kalitesini arttırın.

Yükleyebileceğiniz mermilerin sayısı ve kalitesini arttırın. Standart mermilerin dışında premium mermilerden de faydalanın. Standart olan zırh delici ve yüksek patlayıcılı mermilerin işe yaramadığı tanklar olabilir. Pahalıda olsa sert başlıklı zırh delici (APCR) ve yüksek patlayıcılı tanksavar (HEAT) mermilerini kullanabilirsiniz. Böylece gelişmiş zırhlara sahip tankları kolayca durdurabilirsiniz.

Zırhınızı açılandırın, kalınlığını arttırın.

Sahip olduğunuz zırhı devamlı geliştirin ve tankın en çok isabet alan bölgesine yerleştirin. Düzgün bir açıyla yerleştireceğiniz güçlü bir zırh vurulmanız durumununda tankınızı koruyacaktır. Vuruşun etkisini büyük ölçüde azaltacağı için tankınız normalden daha az zarar görecektir. Şayet zırhı yanlış açılarda tanka yerleştirirseniz, zırhın korumasından da yeteri kadar faydalanamazsınız.

World of Tanks Blitz Taktikleri


World of Tanks Blitz hakkında anlatamayacağım kadar çok taktik var. Ben bunlardan anlatabileceklerimi seçtim. Kendimde zaman zaman kullanıyorum. İlk olarak para kasma konusuna değineceğim. World of Tanks Blitz'de para kasmak için yenmek ya da yenilmek çok önemli değil. Sistem hasar verme üzerine para dağatıyor. Yani ne kadar hasar verebilirseniz o kadar para kazanabileceğiniz anlamına geliyor.

Kendi açtığınız tankı vursanız dahi yüksek kazanç elde edebiliyorsunuz. Tankınızın görüş masefesini artırmak, başkasının açtığı tankı vurmak, uzun menzilli radio kullanmak ve atış hızını arttırmak da para kazandıran etkenler arasında yer alıyor. Kısaca para kasmak için çok uğraşmanıza gerek yok. Bunları yapsanız dahi oyunda çok ciddi paralar kazanabilirsiniz.

İkinci olarak verev vuruşuna değineceğim.

Verev vuruşunun amacı, hedefi zırfın olduğu açıdan vurmaktır. Zırh tankın önündeyse düz, yanındaysa yan dönüp zırha göre nişan almak gerekir. Bunun nedenide hedef alınan tankın karşılık vermesi durumunda zırh korumasından faydalanmaktır. Zırhınızı açılandırdığınız yere göre tankın konumunu belirlemeniz, verev vuruşunu yapabilmeniz için yeterli olacaktır. Üçüncü olarak gelişmiş zırh delmesini anlatacağım. Gelişmiş zırhları delmesi çok kolay değil. Sadece premium mermiler kullanılarak zorlanmadan delinebiliyorlar. Ancak premium mermilerde ciddi anlamda pahalı. Devamlı almak mümkün değil.

Fakat standart mermilerle de gelişmiş zırhlar delinebilir. Biraz daha zor olur ama sonuçta zırhı delmeyi başarabilirsiniz. Yalnızca zırhın açısına dikkat etmelisiniz. Delmeyen atışların benzerlerini yapmak yerine, değişik noktalardan zırha atışlar yaparak zırhı delebilirsiniz. Ben bu yöntemi çok defa denedim. En baba zırhlar bile bir süre sonra delinebiliyor. Fakat yine de çok riskli. Gelişmiş zırhları delmek zaman alacağı için vurulmanız durumunda siz de infilak edebilirsiniz.

Şahsen çok güçlü bir tankınız yoksa mecbur kalmadıkça güçlü tanklarla birebir çarpışmamanızı tavsiye ederim. Güçlü tankları önünüze alarak geriden destek atışı yapabilirsiniz. En azından bir süre için. Güçlenene kadar biraz sabretmenizi öneririm. Mecbur kalırsanızda dediklerimi uygulayabilirsiniz.

World of Tanks Blitz Notlarım


World of Tanks Blitz'de gördüğüm, duyduğum birçok şeyi not aldım. Çoğu başka oyuncuların sorularından oluşuyor. Arada benim kendi karşılaştığım problemlerde var. Bu başlık altında onları yanıtlamak istiyorum. Belki aynı sorunlarla karşılaşanlar olabilir. En başta karşılaşılan hatalara değinmek istiyorum. Şayet yüklenmiyor, açılmıyor ve giremiyorum diyorsanız bunun nedeni internet bağlantınızla alakalı olabilir. Modemin fişini beş saniyeliğine çekip geri takarsanız sorun düzelecektir.

Sorun buna rağmen devam ediyorsa oyunun sunucularında bir problem vardır. Bir süre sonra kendiliğinden düzelecektir. Bir şey yapmanız gerekmez. Fakat bağlantı sorunu, oyundan atma sorunu, kasma sorunu, ping sorunu ve lag sorunu yaşıyorsanız bu tamamen sizin bağlantınız ve kullandığınız cihazla alakalıdır.

Ping sorununu arka planda çalışan uygulamaları kapatarak bir nebzede olsa çözebilirsiniz. Lagıda sunucuların daha az yoğun olduğu bir zamanda girerek halledebilirsiniz ama diğer sorunları çözmek için cihazınızı değiştirmek zorundasınız. Daha güçlü bir cihaz kullanırsanız problem çıkarmayacaktır. Yetersiz alan ve dosya yazmada hata alıyorsanız sabit diskinizdeki alan kapasitesi yeterli gelmiyordur. Gereksiz uygulamaları silerek yer açmayı deneyebilirsiniz. Yahut yeni bir disk alarak kapasitesini arttırabilirsiniz.

Sunucu hatası, indirme hatası, güncelleme sorunu, giriş hatası ve istemci hatasıyla karşılaşıyorsanız oyunun sunucularından kaynaklanıyordur. Genel bir olabilir. Beklerseniz düzelecektir. Düzelmediği takdirde teknik yardım alabilirsiniz. Aynı şekilde kaynaklar yüklenirken hata alırsanız ve kaynak dosya bozuk yazarsa yine durumu bildirebilirsiniz. Yahut indirme işlemini yeniden yapabilirsiniz. Kırmızı ekran sorunu yaşıyorsanız ekran kartınızın ayarlarını biraz değiştirmelisiniz.

Steam açılmıyorsada yine sizle ilgili bir problem olmadığını varsayabilirsiniz. Bir süre bekleyin, daha sonra düzelecektir. Diğer anlatacaklarımı ufak bir liste halinde sunmak istiyorum. Biraz daha teknik konular olduğu için daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

1. Bilgisayarda nasıl oynanır diyorsanız aslında ekstra bir cevaba ihtiyacınız yok. Yine aynı isimde bir bilgisayar sürümüde bulunuyor. World of Tanks adı altında oyunu bilgisayarınıza kurarak pcde de oynayabilirsiniz.

2. Arkadaşla oynama meselesini merak ediyorsanız hemen onada kısa bir cevap yazayım. Oyunda arkadaş ekleme seçeneği var. O seçeneği kullanarak önce arkadaşınızı oyuna davet etmeniz gerekiyor. Daha sonra arkadaşınızla oyunu oynayabiliyorsunuz.

3. İsim değiştirmek istiyorsanız bu mümkün değil. Oyunun başında tercih ettiğiniz ismi kullanmak zorundasınız.

4. Bölge değiştirmeye çalışıyorsanız menü ayarlarından bölgenizi ayarlayabiliyorsunuz.

5. Disiplin cezası ve ban kaldırmak için WWE adlı uygulamayı deneyebilirsiniz. İşe yaradığını söylüyorlar. Ben daha önce hiç ceza almadığım için kullanmadım.

6. AFK kaldığınız zamanlarda kredi ve deneyim puanı cezası almamak için AFK bot kullanabilirsiniz. Fakat bot kullandığınız farkedilirse ban yiyebilirsiniz.

Diğer anlatacaklarımı listenin dışında yazacağım. Davet kodu, hediye kodu ve bonus kodu arıyorsanız yine WWE adlı uygulamadan faydalanabilirsiniz. Çok kapsamlı bir uygulamadır. Kendi kodlarınızı üretebiliyorsunuz. Aynı şekilde uygulamayla World of Tanks Blitz'de para hilesi, altın hilesi, deneyim hilesi ve kredi hilesi de yapabilirsiniz. YouTube'den öğretici videolarını bulabilirsiniz. Başka hileleri de var. Onlarıda öğrenebilirsiniz.

Son olarak ticket atmaya değinmek istiyorum. Bunun için oyunun kendi sitesine girmeniz gerekiyor. Hemen sağ üstte bulunan destek linkine tıklayarak ticket gönderebilirsiniz. Artı olarak tank satma ve tank almak için yükseltmeler sekmesini kullanabilirsiniz. Sağ altta zaten seçenekleri göreceksiniz. Aynı şekilde yükseltmeler menüsünü tank geliştirme ve tank türlerini öğrenmek içinde kullanabilirsiniz.