Çok defa anlattım ama derdimi dinletemedim. Herkes yine bildiğini okumaya devam etti. Ben bir defa daha aynı şeyi burada söylemek istiyorum. Tanki Online'da mesele para ya da elmas değil. Çünkü oyunda ne para ne de elmas diye bir şey yok. Sadece kristal var! Hatta bir de hilesi bulunuyor. Konuyu hiç buraya bağlayacağımı düşünmemiştiniz değil mi? Sürpriz olsun istedim. İşte Tanki Online'daki o kristal hilesi...Beğendiniz mi? Farkındayım biraz zor olarak görünebilir. Fakat hiç de öyle olmadığını söylemeliyim. Cheat Engine kullanmasını öğrenirseniz gösterilenleri zorlanmadan uygulayabilirsiniz. Kullanmasını bilmiyorsanız dahi yapılanları adımı adımına yerine getirirseniz yine yapabilirsiniz. Belki bir kaç defa denemeniz gerekebilir. Ama sonra öğrenirsiniz. Her neyse kristal hilesi meselesini burada noktalamak istiyorum. Çünkü Tanki Online hakkında anlatmak istediğim bazı püf noktaları var.

Tanki Online'da para ya da elmas muhim değil, muhim olan sadece kristaldir.

Ateş ederken beklemeyin.

Hedefi görür görmez ateş edin, nişan almak için beklemeyin. Beklemek hem zaman kaybettirecektir hem de atış önceliğini kaybetmenize neden olacaktır. Beklemeden yapacağınız atışlar, vurulmadan vurma olasılığınızıda arttıracaktır. Zamanla kazanacağınız el becerisi sayesinde daha isabetli atışlar yapabilirsiniz. Bol bol yapmanın faydalı olabileceğini düşünüyorum.

Tanki Online'da sabit durmamanız gerekir, aksi takdirde kolay hedef olursunuz.

Hareketli olun, sabit durmayın.

Aynı noktada sabit durmamaya çalışın, devamlı hareketli olun. Yoksa etrafınızda bulunan diğer tanklar tarafından vurulabilirsiniz. Hareketli olmanız vurulmanızı zorlaştıracaktır. Nişan alınmanız sabit halinize göre daha zor olacağından yapılan birçok atışıda boşa çıkarabilirsiniz. Daha az vurulmanız daha çok tank vurmanızı sağlayacaktır. Vurulmadığınız müddetçe durdurulmadan ilerleyebilirsiniz.

Sürpriz saldırılar yapmak Tanki Online'da başarı kazanmak için önemlidir.

Pusu atın, sürpriz saldırılar yapın.

Beklenmedik anda beklenmedik sürpriz saldırılar yapın. Güçlü yeteneklerle donanmış tankları, yalnızca pusuya düşürerek durdurabilirsiniz. Zira donanım olarak daha üstün tanklar, karşı karşıya kaldığında daha fazla zarar verecektir. Fakat pusu atarsanız, tankları daha kolay vurabilirsiniz. Hatta aynı anda birçok tankı birbiriyle savaşırken dahi imha edebilirsiniz. Sadece doğru zamanda hareket ettiğinize emin olmalısınız.

Tanki Online'da vurulursanız geri çekilmelisiniz, yoksa aynı kişi tarafından tekrar vurulursunuz.

Vurulursanız geri çekilin.

İsabet aldığınız durumlarda geri çekilin, yer değiştirerek yeniden saldırın. Aynı konumdan saldırmak daha çok isabet almanıza neden olacaktır. Geri çekilerek konumunuzu gizleyebilirsiniz. Şayet geri çekilemeyecek bir konumdaysanız var gücünüzle saldırmanızı öneririm. Fakat aynı konumda olmanız dolayısıyla yapılacak diğer atışlarında sizi bulması daha kolay olacaktır.

Tanki Online'da yüksek noktalara çıkmanız daha zor hedef alınmanızı sağlayacaktır.

Yüksek noktalara çıkın.

Diğer tankların rahatlıkla vuramayacağı yüksek noktalara çıkın. Nişan alınmanız daha zor olacağından vurulmanızda zorlaşacaktır. Ayrıca yüksek noktalardan yapacağınız atışlarla normal menzilinizin dışında yer alan tanklarıda vurabilirsiniz. Sağlayacağı geniş görüş açısı sayesinde diğer tankların konumlarınıda öğrenebilirsiniz. Fakat benzer şekilde diğer tanklar da sizi görebilirler.

Sık Kulladığım Tanki Online Taktikleri


Tanki Online'da kullanabileceğiniz çok taktik var. Fakat hepsinin işe yaradığını düşünmediğimden sadece kendi kullandıklarımı anlatacağım. Bir defa çok fazla tank almanızı tavsiye etmiyorum. Şahsen ben tek bir tank kullanılmasını doğru buluyorum. Çünkü çok fazla tank kullanmak, gelişimi yavaşlatan en büyük etkenlerin başında geliyor. Birçok tankı geliştirmek yerine tek bir tankı geliştirmek daha kolay olacaktır.

Özellikleri farklı olsada güçlü bir tank, karşılaşacağı diğer tankları alt edebilir. Sadece klasik tankları seçmeniz yeterli olacaktır. Onun dışında seçeceğiniz tanklarla aynı verimi alamayabilirsiniz.

İkinci olarak gizlenerek ateş etme konusuna değinmek istiyorum. Püf noktalarında özellikle anlatmadım, sona sakladım. Açıktan ateş etmek yerine gizlenerek ateş ederek çok daha fazla tank vurabilirsiniz. Üstelik hiç de vurulmazsınız. Sadece ateş ettikten sonra çok hızlı şekilde duvarın ya da arkasına saklandığınız engele geri çekilmeniz gerekiyor. Bunu doğru bir şekilde yapabilirseniz uzun bir süre vurulmadan tank vurabilirsiniz. Aynı yöntemi kullanan bir tanka rastlarsanız, geri çekilmenizi tavsiye ederim.

Vurulması zor olacağı için arkadan ya da çevrenizden gelen başka bir oyuncu tarafından vurulabilirsiniz. Üçüncü olarak ısırarcı olunmamasını anlatmak istiyorum. Çok sık görüyorum, infilak edecek tankları ısrarla takip ediyorlar. Fakat bu doğru değil. Zira infilak etmek üzere olan tankı gören diğer oyuncularda duruma katılmak isteyeceklerdir. Durduk çatışmanın ortasında kalabilirsiniz.

Daha kötüsü sizin peşinizede takılabilirler.

Tüm dikkatiniz infilak etmek üzere olan tankta olacağı için çevrenizde olan bitenin farkına varamayabilirsiniz. Beklenmedik bir atışla kovalamacada vurulan taraf olabilirsiniz. O yüzden kimsenin peşine takılmamaya dikkat etmenizi öneririm. Bırakın kaçarsa kaçsın, tekrar vurmak için kendinizi riske attığınıza değmez.

Dörcüncü olarak da kısaca fırsatçılık konusuna değineceğim. Şayet iki ya da fazla tankın çarpışmasını görürseniz müdahale etmemeye çalışın. Mücadele sonlanana kadar sabırla bekleyin. Çünkü dönüp sizi de vurabilirler. Kazanan belirlendikten sonra saldırırsanız, zaten canı azalmış olan tankı risksiz bir şekilde vurabilirsiniz.

Tanki Online İçin Çözüm Önerileri


Tanki Online'da karşılaşılan hatalar ve sorunlarla ilgili bazı önerilerden bahsedeceğim. Bu sayede olası bir sorun yaşamanız durumunda hataları giderebilirsiniz. Şayet oyun açılmıyor ve giremiyorum diyorsanız, modeminizin fişini 5 saniye kadar çekili bıraktıktan sonra tekrar oyuna bağlanmayı deneyebilirsiniz.

Bağlanmadan önce tarayıcıda yer alan çerezleride temizlerseniz oyun açılacaktır. Aynı şekilde sorun Adobe Flash Player'dan da kaynaklanabilir. Kontrol edin, güncel değilse güncelleyerek eklentikerinizi yenileyin. Daha sonra oyun açılacaktır. Açılmıyorsa sorun siz de değil Tanki Online'dadır. Sorunu çözdüklerinde tekrar girebilirsiniz. Kasıyor ya da donuyor diyorsanız, yine aynı şeyleri tekrar ederseniz sorun düzelebilir.

Donma ve kasma cihazınızdan kaynaklanıyorsa ona yapabileceğiniz çok fazla bir şey yok. Benzer şekilde lag sorunu yaşıyorsanız, Türkiye'de bulunan serverleri tercih ederek lag sorunundan kurtulabilirsiniz.

İkinci olarak daha az teknik bilgi gerektiren konulara değineceğim. Çok sık olasada zaman zaman ekran küçüldü diye yakınanlar olabiliyor. Ekran ayarlarından ekranı yeniden kalıcı olarak büyütmek mümkün. Silah geliştirme menüsünün hemen kenarında yer alıyor. Oda kurmak istiyorsanız, server listesinin üzerinde yer alan seçenekleri kullanabilirsiniz. Hediye göndermede hemen aynı ekrandan yapılabiliyor.

Rütbeler de ekranın sol üst köşesinde bulunuyor.

Üçüncü olarak ban kaldırma konusuna değinmek istiyorum. Ban yedim diyorsanız, WWE adlı uygulamadan banınızı kaldırabilirsiniz. Fakat kesin kalkacağını iddaa etmiyorum. Kalıcı ban yediyseniz kalmayabilir. Böyle bir durumda yeni çar ya da yeni hesap açmayı deneyebilirsiniz. Yahut Facebook'da dağatılan bedava çarlardan birini alarak kullanabilirsiniz. Hesap çalınma durumlarında kullacağınız, hesap kurtarma seçeneğide banlanan hesabınızı açabilir. Şifremi unuttum seçeneğinden şifre sıfırlama bağlantısı talep ederek şifre değiştirme yoluna gidebilirsiniz. Bir ihtimal banlanan hesabınızı bu şekilde de açabilirsiniz.

Fakat şifre kırmaya çalışan çok oyuncu olduğu için şifrenizi oluştururken harf ve rakamlardan oluşan zor bir kombinasyon tercih etmenizi öneririm. Dördüncü olarak Tanki Online da bulunan hilelere değineceğim. Yazının başında bir tanesini zaten gösterdim. Onun dışında oyunda rütbe hilesi, uçma hilesi, seviye hilesi, silah geliştirme hilesi, görünmezlik hilesi ve ölümsüzlük hilesi de bulunuyor.

Aynı programı kullanarak oyunda bu hileleri de yapabilirsiniz. Son olarak yanıtlamak istediğim birkaç soru kaldı. Onlarıda liste halinde kısaca cevaplayacağım.

1. Bot arıyorsanız, Tanki Online'da çalışan mevcut bir bot olmadığını bilmenizi isterim. Yakın zaman önce çalışan botların birçoğu kapatıldı. Artık kullanılamıyor.

2. Nasıl oynanır diyorsanız, YouTube'den öğretici videolarına ulaşabilirsiniz. Fakat oyunun kendi öğretici özelliğide var. Onuda kullanarak oyunun nasıl oynandığınız dakikalar içinde öğrenebilirsiniz.

3. Arkadaş ekleme özelliğini soruyorsanız henüz öyle bir özelliğin olmadığını söyleyebilirim. En azından ben oynarken yoktu daha sonra gelirse bilemem. Şuan için yok. Arkadaşınızı ekleyemezsiniz.

4. Oyuna kayıt olmasını merak ediyorsanız, tankionline.com adresini kullanabilirsiniz. Oyunun kendi sitesidir. O site üzerinden oyuna kayıt olabilirsiniz.

Listeyi kapatıyorum, artık yazının sonlarına geldim. Yazacak çok şey de kalmadı. En son, en iyi silah hangisi sorusuna yanıt vererek yazıyı bitirmek istiyorum. Şahsen ben en iyi diye bir şeyin olduğunu düşünmüyorum. Oyun tamamen taktik üzerine inşa edilmiş durumda. İyi bir taktiğiniz varsa kullandığınız silah zaten en iyisi olacaktır. Bu arada ücretsiz Kristal kodları için oyunun kendi Facebook sayfasını takip edebilirsiniz. Zaman zaman değişik etkinlikler yapabiliyorlar.