Ummadığınız anda ummadığınız şeyler bulduğunuz oldu mu hiç? Benim oldu. Dün Forge of Empires için özalit ararken elmas hilesi buldum. Hilenin aynı zamanda para ve madalya içinde kullanılabildiğini öğrendim. Son günlerde elmas sıkıntısı yaşadığımı göz önüne alırsam benim için çok sevindirici oldu. Para hilesi ve madalya hilesi de cabası! Şansımdan siz de yararlanabilirsiniz, seyredin.Menun oldunuz mu? Yazının sonlarına doğru daha çok memnun olacağınızı düşünüyorum. Çünkü özalit hilesi içinde bir yöntem paylaşacağım. Ama onun öncesinde anlatacaklarımı dinlemenizi istiyorum. Bazı tavsiyeler ve tüyolar vereceğim. İşinizi yarayabileceklerini düşünüyorum. Özellikle yeni başlayanlar için iyi bir rehber olacağı kanaatindeyim. Ayrıca sonlara doğru kendi kullandığım taktikleri de paylaşmayı düşünüyorum.

Üretim kapasitesini arttırın.

Öyle yumurta kapıya dayanıncaya kadar beklemeyin, imkan buldukça üretim kapasitesini yükseltmeye gayret gösterin. Çünkü çağ atladıkça üretim ihtiyaçlarıda fazlalaşacaktır. Mevcut kapasiteniz çağın gerekliliklerini yerine getirmek için yetersiz kalırsa gelişimizde aynı zamanda yavaşlayabilir. Daha çok üretime odaklanırsanız hem gelişim açısından hem de yaşanabilecek kaynak sıkıntılarından etkilenmeyebilirsiniz.

Savunmanızı güçlendirin.

Olası saldırılardan etkilenmemek için savunmanızı olabildiğince güçlendirin. Ne kadar güçlü bir ordu kurarsanız o kadar saldırıların etkisini kırabilirsiniz. Seçeceğiniz askerlerin ve geliştireceğiniz silahların bu konuda önemi büyük olacaktır. Yanlış tercihler yaparsanız yağmalamanın önüne geçemeyebilirsiniz. Asker ve silah seçerken avantajlarını ve dezavantajlarını göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

Kullanılabilir nüfusu çoğaltın.

Daha çok ilerleme puanı kazanmak için kullanılabilir nüfusu arttırın. Nüfusun artması aynı zamanda genel sıralamada da puanınızı yükseltecektir. Yeni konut binaları inşa ederek her ikisinede sahip olabilirsiniz. Sadece halkınızın mutsuz olmamasına dikkat edin. Mutsuzluk oranı yükselirse nüfusunuzda azalabilir. Kültürel binalar ve çeşitli dekorasyonlar mutsuzluğu önemli ölçüde azaltacaktır.

Erzakları yağmalanmadan toplayın.

Üretim biter bitmez erzakları toplamaya çalışın. Yoksa erzaklarınız yağmalanabilir. Ayrıca üretimden 16 ya da 1 saat sonra toplanmayan erzaklar bozulacaktır. Üretim süresine göre bekleme süreleride değişebilir. Kısa sürede üretilen erzaklar, daha kısa sürede bozulabilir. Aynı şekilde üretim süersi daha uzun olan erzaklarda daha geç bozulacaklardır. Emeğinizin boşa gitmesini istemiyorsanız erzakları zamanında toplamaya dikka etmelisiniz.

Turnuvalarda savaşın.

Ödül kazanmak için turnuvalara katılın, diğer oyuncularla savaşın. Katılacağınız her turnuvadan madalya ve puan kazanabilirsiniz. Kazandığınız puanlar genel sıralamada da yükselmenizi sağlayacaktır. Bunun yanı sıra puanları araştırmalar, devasa bina yardımları ve lonca dışı ticaretlerde de kullanabilirsiniz. Fakat katıldığınız turnuvaları kaybederseniz bir miktar kaybınız olacaktır.

Forge of Empires Taktiklerim


İşin püf noktalarını öğrendiniz, şimdi birazda taktiklerine değinmek istiyorum. Yazının başında da belirttiğim gibi kendi taktiklerimden bahsedeceğim. Bir defa Forge of Empires'da üretime kesinlikle önem vermelisiniz. Her şeyin başı üretim. Şahsen ben öncelik olarak ağırlığı üretim kaynaklarına veriyorum. Diğer bütün şeyleri ikinci planda tutuyorum. Bu sayede normalden daha hızlı gelişebiliyorum.

Özellikle para üreten binalara çok fazla yatırım yapıyorum.

Tunç çağında avcı, ayakli ev, dağ evi, kamis ev çok para kazandırabiiyor. Demir çağında kiremit ev, kulübe ve premium villa iyi paralar getiriyor. Erken dönem ota çağında kafkas ev, premium çok katlı ev ve tahta kaplama ev para kazandırıyor. Zirve dönem orta çağında kumtaşı evler, kasaba evleri ve premium konak çok fazla para üretebiliyor. Geç dönem orta çağda ise toplu konut, apartman, premium manor para kazanmak için kurmanız gereken önemli yapılar arasında yer alıyor.

Bunların dışında daha çok para kazanmak için motive etme ve cilalama yöntemlerinede başvurabilirsiniz. Her çağda bu iki yöntemi kullanarak para kazanabilirsiniz. Ekstra olarak, kazancınızı daha da arttırmak için tavernanızı büyütebilirsiniz. Yeni sandalyeler alarak daha çok arkadaşınızı tavernanızda ağırlayabilirsiniz.

Bu sayede daha çok taverna gümüşü kazanabilirsiniz. Bu gümüşleri altın almak ve erzak artırmak için kullanabilirsiniz. Pazarda da harcayabiliyorsunuz. Arkadaş davet etmek bile oyunda elmas kazandırabiliyor. Şahsen kaynak üretmek için çok fırsat olduğunu düşünüyorum. Hepsini değerlendirebilirseniz güçlü bir devlet kurabilirsiniz. Ama en başından beri söylediğim gibi üretimi ön planda tutacaksınız.

Daha sonra araştırmalar, ordu ve diğer binaları geliştirebilirsiniz. Elinizde yeterince kaynak olacağı için beklemeden, hızlı bir şekilde ilerleyeceğinizi söyleyebilirim. Çünkü ben yaptığımda öyle oldu. Eminim aynı yolu izlerseniz siz yaptığınızda da aynısı olacaktır. Sadece önceliklere uymanız gerekiyor. Gerisi iplik söküğü gibi peşi sıra gelecektir. Belli bir noktadan sonra zaten yükseliş kendi kendini sürdürmeye devam ediyor.

Kulağınıza Küpe Olsun


İşinize yarar ya da yaramaz, bilemem. Ama kulağınıza küpe olması adına yazacağım. İleride karşınıza çıkarsa paylaştığım bilgilerden faydalanırsınız. İlk olarak karşılaşılan hatalar ve çözümlerinden bahsetmek istiyorum. Zaman zaman aktivasyon kodu gelmiyor, neden gelmiyor diye paniğe kapılmayın. Kodu gönderen sunucuda bir aksaklık olabilir. Bir süre sonra yeniden deneyin kod gönderilecektir.

Aynı şekilde açılmıyor, giremiyorum diyorsanız bu yine sunucu kaynaklı bir hata olabilir. Beklerseniz bir süre sonra girecektir. İkinci olarak hesap silme, hesap kapatma, hesap dondurma konularına değinmek istiyorum. Aslında farklı gibi görünsede hepsi özünde aynı sorular, cevabı da tek. Mümkün değil. Çevrimiçi bir oyun olduğundan hesap dondurma, kapatma gibi bir durum söz konusu olamıyor. Silme de söz konusu değil. Üçüncü olarak kullanıcı, isim ve adı değiştirme konusundan bahsedeceğim.

Forge of Empires isim ve ad değiştirilemiyor.

Kullanıcı ismini yahut adını seçtikten sonra başka bir takma ada dönüş yapılamıyor. Hatalar ve çözümleri bu kadardı. Şimdi diğer daha az tenik bilgi gerektiren konulara geçebiliriz. Özellikle satılık hesap konusunu ele almak istiyorum. Zira hesap çalma girişimleriyle çok sık karşılaşıldığını biliyorum. O yüzden ikinci el hesap satın almanızı önermiyorum. Çünkü çok fazla dolandırıcılık olabiliyor.

Hesabın tüm hakimiyeti satan kişide olduğu için daha sonra hesabı istediği gibi geri alabiliyor. Bir başka değinmek istediğim konu Forge of Empires hileleri. Zaten yazının başında da özalit hilesini anlatacağımı söylemiştim. Game Killer adında bir uygulamayla oyunda hem özalit hilesi, hem yumurta hilesi, hem para hilesi yapılabiliyor. Çok zor değil. YouTube'de videolarını bulabilirsiniz. Öğretici videolar var. Aynı şekilde otomatik toplama içinde yine aynı programı kullanabilirsiniz.

Son olarak bina taşıma ve bina yerlerini değiştirme konusundan bahsetip bitireceğim. Binaları başka bir yere taşıma isterseniz binanın üzerine gelip taşıma simgesine tıklamanız yeterli. Belli bir ücret karşılığında binanın yerini istediğiniz daha başlar bir yere taşıyabilirsiniz. Hadi alan genişletme konusunada değineyim. Alan genişletmek için genişleme kiltilerinin açılması gerekir. Kilitleri açmak içinde kıta haritasında genişlemeye karşılık gelen eyaletleri ele geçirebilirsiniz.