Tam şansım döndü demiştim ama yine hayal kırıklığına uğradım. Bulduğum çip kodları 101 Yüzbir Okey Plus'da işe yaramadı. Sanırım kodları daha önce başka biri kullanmış. Biraz geç kalmışım. Fakat bu durum beni yıldırmadı. Ertesi gün yine çip kodlarını aramaya devam ettim. Bedava dağatılan birkaç çip kodu bulurum umuduyla dolaşırken şu videoda gördüğünüz çip hilesini buldum, bakın...Aklınızdan geçeni biliyorum. Denedim, denedim. Ben de denedim. Hem de bulur bulmaz denedim, çalıştı. Hatta şimdi kontrol etmek maksadıyla yeniden denedim. Hala çalışıyor. Fakat ilerleyen günlerde çalışmaya devam eder mi bilmiyorum. O yüzden elinizi ne kadar çabuk tutarsanız o kadar iyi edeceğinizi düşünüyorum. Her neyse hadi gelin size biraz da 101 Yüzbir Okey Plus'da kullandığım taktiklerimden bahsedeyim. Belki işinize yarayabilir.

Oyunu iyi takip edin.

Yerden çıkan taşları ve rakiplerinizin yere attıkları taşları iyi takip edin. Taşları takip etmek oyunun ilerleyişi hakkında ipuçları verecektir. Çıkabilecek olası taşları daha doğru tahmin etmenizi ve oyunu daha rahat okumanızı sağlayacaktır. Elinizi dizerken edineceğiniz izlenimleri kullanırsanız daha önce bitebilirsiniz. Sadece çıkan taşları aklınızda tutmaya dikkat etmelisiniz.

İşe yaramayan taşları tutmayın

Devamı gelmeyen, işe yaramayan taşları tutmayın. Rakibinize yaramayacağını düşünüyorsanız taşı çok fazla bekletmeden atabilirsiniz. Atacağınız taşın yerine çekeceğiniz yeni taş şansınızıda arttıracaktır. Şahsen üç el döndükten sonra çıkmayan taşları atmanızı öneririm. Fakat çıkma olasılığını görüyorsanız birkaç el daha bekletebilirsiniz. Yalnız şansınızıda fazla zorlamassanız kendi adınıza iyi edersiniz.

El bozmaktan çekinmeyin.

Tamamlayamadığınız taşları bozun, uzun süre yerden taş gelmesini beklemeyin. Eğer beklediğiniz taşın gelme ihtimalinin çok düşük olduğunu düşünüyorsanız taşları bekletmeden bozabilirsiniz. Bozduğunuz elin yerine dizeceğiniz taşlar beklediğiniz taşın gelmesinden daha kısa sürede tamamlanabilir. Değişebilen ellerle oynamanız bitme şansınızı kat be kat arttıracaktır.

Rakibinize taş kaptırmayın.

Dizdiğiniz taş kadar attığınız taşlarada dikkat edin. Rakibinizin attığı taşları göz önünde bulundurursanız beklediği olası taşları tahmin edebilirsiniz. Bu doğrultuda atacağınız taşların büyük bir kısmı rakibiniz tarafından kullanılamayacaktır. Şansını daha ziyade yerden çekeceği taşlarda denemeye çalışacaktır. Çok şanslı değilse oyun boyunca rakibinizin bitmesini engelleyebilirsiniz.

Bitene kadar tüm elinizi açmayın.

Eli tamamlayana kadar sabırla bekleyin, taşların tümünü elinizi bitirene kadar göstermeyin. Sıra size geldiğinde yere alakasız bir taş atarak sıranızı savabilirsiniz. En azından bir süre daha taşlarınızı rakiplerinize göstermemiş olursunuz. Beklediğiniz taşı ya da taşları rakibinizden alma ihtimalinizide sürdürürsünüz. Sadece şansınızı yerden denemeye kalkarsanız, elinizi tamamlayamayabilirsiniz.

101 Yüzbir Okey Plus'ın Püf Noktaları


Oyunun taktiklerinden bahsettim. Birazda püf noktalarını anlatmak istiyorum. Yine kendi tecrübelerimden örnekler vereceğim. Bir defa oyunda çıkan taşları yazdığınız bir not defteriniz olsun. Çünkü taşları takip etmek oyunu tahmin etmenizi sağlayabiliyor. Şahsen ben bunun için boş bir not defteri kullanıyorum.

Güçlü bir hafızanız varsa aklınızada not edebilirsiniz. Ben unutkan olduğumdan taşları not etme gereği hissediyorum. Belli zamanlarda notlarıma bakarak çeşitli tahminler yapabiliyorum. Özellikle çıkabilecek taşları tahmin etmemi oldukça kolaylaştırdığını söyleyebilirim.

Yine aynı şekilde taşların çıkmayacağınıda aldığım notlardan kesin olarak bilebiliyorum. Bu da elimi şekillendirmemi kolaylaştırıyor. Gelmeyeceğini düşündüğüm taşları hemen elimden çıkartıyorum. Yerlerine çetiğim başka taşları diziyorum, tamamlanması en olası taşları elimde tutmaya özen gösteriyorum.

Biraz şansında yardımıyla taşları 6-7 dönüşte tamamlayabiliyorum. Elbette aldığım notların faydasınıda inkar edemem. Bazı zamanlarda el bozmak zorunda kaldığım durumlarda olabiliyor.

Çıkan taşlara bakarak dizdiğim ellerin gelmeyeceğini farkedince bekletmeden bozuyorum. Çünkü taşları tutmanın, elde bekletmenin sadece bana vakit kaybettireceğini biliyorum.

Zaman zaman yanlış tahminlerde yaptığım olmuyor değil. Fakat daha çok faydasını gördüğümü söyleyebilirim. İstisnaları çok önemsemiyorum. Taşları takip etmek rakibime taş kaptırmamamıda sağlıyor.

El bitene kadar rakibimi attığım taşlarla kontrol edebiliyorum. Çok zor durumda kalmadıkça işine yarayan taşları elimden çıkarmamaya, kendim kullanmaya çalışıyorum. Kullanamadığım durumlarda elimde fazlalık olmaması için risk alarak çıkardığım bazı anlarda olabiliyor. Söylediğim gibi istisnaları önemsemiyorum.

Zira istatistiklere vurduğumda kazandıklarımın yanında kaybettiklerim çok küçük kalıyor. Yine benzer püf noktalarını göz önünde bulundurarak taşlarımı en son ana kadar açmıyorum.

Sıram geldiğimde ortaya bir taş bırakarak savıştırıyorum. Elim tamamlanmadığı sürece, topladığım taşları diğer oyuncuların görmesine müsade etmiyorum. Taşlarımı görmelerinin benim için dezavantaj oluşturacağını düşünüyorum.

Merak Edilen Soruların Cevapları


Zaman zaman akla takılabilen bazı sorular olabiliyor. İşte bu akla takılan soruların bir kısmına yanıt vermeye çalışacağım. İlk olarak 101 Yüzbir Okey Plus'da karşılaşılabilen hatalara değinmek istiyorum.

Şayet açılmıyor, giremiyorum, yüklenmiyor, hata veriyor gibi sorularınız oluyorsa onları kısaca cevaplamak isterim. Temelde bu dört soru birbirinden farklı gibi görünsede aslında tek bir cevapları var. Çoğu zaman sorunların kaynağı oyunun barındığı sunucunlardan kaynaklanabiliyor.

Yoğun kullanıldığı dönemlerde sunucular kullanıcın isteklerine yanıt vermekte geçikebiliyorlar. Böyle bir durumla karşılaştığınızda bir süre beklerseniz sorun kendiliğinden düzelecektir. Ara ara oyuna bağlanmayı deneyerek sorunun devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz. Yine aynı şekilde yüklenme sorunu yaşarsanız gene bir süre beklemek zorunda kalabilirsiniz.

İkinci olarak aynı ip sorununa değinmek istiyorum.

Tek bir ip kullanarak farklı iki cihazdan oyuna bağlanamıyorsunuz. Oyun yapımcıları hilecilerin önüne geçmek adına böyle bir önlem almış durumdalar. Şayet böyle bir sorunla karşılaşırsanız ip değiştirme yöntemine başvurabilirsiniz. Ücretsiz vpn hizmetlerinden faydalanarak aynı ipden bağlanma sorununu aşabilirsiniz.

Üçüncü olarak adobe flash player hatası ve sunucu bağlantıyı reddetti uyarından bahsetmek istiyorum.

Genelde adobe flash player hatası güncel olmayan eklentilerden kaynaklanabiliyor. Tarayıcınızın adobe flash player eklentisini güncellerseniz, sorunuda çözebilirsiniz. Benzer şekilde sunucu bağlantıyı reddetti hatası alıyorsanız yine kullandığınız bir uygulamanın kapatılması gerektiği anlamını çıkarabilirsiniz.

Uygulamaları kapatmadan önce modemin fişini çekerek tekrar bağlanmayı deneyebilirsiniz. Eğer bağlantınız reddedilmediyse uygulamaları kapatmanıza gerek olmayacaktır.

Dördüncü olarak mobil şifre kullanım limiti doldu uyarısından bahsedeceğim. Keza böyle bir uyarı alıyorsanız şifre deneme hakkınız o gün için bitti demektir. Oyun yapımcıları gereksiz kod denemesinin önüne geçilmesi için böyle bir önlem almışlar.

Hakkınız dolduysa diğer günü beklemek zorundasınız.

Lazım Olabilecek Kısa Notlar


Yazının bütününe sığdıramadım. O yüzden bu bölümde kısa notlar şeklinde merak edilen soruların bir bölümünü daha cevaplamaya çalışacağım.

Yasaklanma cezası nasıl kaldırılır? Normalde yasak ve engel kaldırmak için beklemek gerekiyor. Fakat bazı durumlarda yasaklanma kaldırılabiliyor. Ban süresi, ban kaldırma programı kullanarak değiştirilebiliyor. Girişim engellendi diyorsanız bu tarz programlardan faydalanabilirsiniz.

Telefondan giremiyorum, açılmıyor diyenler telaşlanmasın. Yukarıda açılmama sorunlarından bahsettim ama onlar içinde önerilerim var. Daha önceki söylediklerimin dışında çözüm bulamadılarsa telefonu tekrar başlatabilirler. Sorun kesinlikle uygulamadan olabilir, cihaz aşırı ısındıysa uygulamayı çalıştıramıyordur. Yine açılmıyorsa müşteri hizmetleri telefon numarasından yahut destek hattından oyunun teknik desteğine ulaşabilirsiniz.

İsim değiştirmek isteyenler olabilir. Ki birkaç soruda var zaten. Normalde oyunda isim değiştirilebiliyor. Fakat her şeyden önce toplamda 100 puanınız olması gerekiyor. Eğer puanınız yetiyorsa isminizi değiştirebiliyorsunuz. Yalnız sadece 1 defaya masus olarak bu özelliği kullanabilirsiniz.

Oyunun hilelerini merak edenlere de kısaca nelerin yapılabildiğini belirteyim. Taş çalma hilesi, okey alma-çekme hilesi, para hilesi, ödül hilesi, el görme hilesi, sayaç hilesi ve el açma, elden bitme hilesi olduğunu biliyorum. YouTube'de videoları var. Ararsanız bulabilirsiniz.

Hediye kodları arayanlar içinde ufak bir tavsiyem var. Oyunun Facebook sayfasını takibe alın. Zaman zaman özel bazı kodlar dağıtılabiliyor. Kalıcı hediyeler değil ama hiç yoktan iyidir.

101 Yüzbir Okey Plus ne kadar internet yer? Bu sorunun bir cevabı yok. Oyunda ne kadar kalırsan o kadar fazla internetin gider.

Arkadaşlarım görünmüyor diyenlerde burada mı? Hemen yanıtlıyorum. Şayet arkadaş listesi gözükmüyorsa listenizde oyunu oynayan arkadaşınız yoktur. Yani tasalanacak bir durum yok. Arkadaş eklemeye tıklarsanız davet etmek için istek gönderebilirsiniz. Böylece listenizde birileri olur. Yalnız sonra arkadaş silme diye bir şey yapamazsınız. Ona göre. Davet edeceğiniz kişileri buna göre seçin.