Çok uzun zamandır kaynak sıkıntısı çekiyordum. Özellikle altın ve asker lazım olduğu günlerde kara kara ne yapacağımı düşünüyordum. Bekle bekle canım sıkılıyordu. Bazen saatlerce bazende günlerce beklemek zorunda kalıyordum. Bekleyişimin sonunda da kazandığım 3-5 altın hiçbir işime yaramıyordu. Dün yeni bir şey keşfettim, bir hile! Under Control'de dilediğiniz kadar altın ve asker yapmanıza izin veriyor. Sadece doğru yerlerdeki rakamlarla oynamanız gerekiyor. Nasıl mı? İşte böyle...Biliyorum, oradan bakınca zor ve karışık bir işlemmiş gibi görünebilir. Ama hiç de öyle değil. Emin olun sandığınızdan daha kolay. Sadece denemelisiniz. Gözünüzü korkutmayın. Ben yapabiliyorsam, siz de yapabilirsiniz. İlk seferde yapamazsanız ikinci seferde yaparsınız, ama muhakak yaparsınız. Bir şeyi öğrenmek için devamlı denemek gerekir. Denemekten yılmazsanız, aynı sonucu elde edersiniz. Neyse, hadi gelin size birkaç taktik vereyim. Oyuna yeni başlayacaklarda böylelikle bir iki şey öğrenir.

Under Control

1 - Görevleri harfiyen yerine getirin.

Verilen görevleri yerine getirmeden bir başka göreve atlamayın. Görevleri harfiyen yerine getirin. Görevlerin dışında kendi kafanıza göre geliştirmelerden uzak durun. Yoksa kaynaklarınız verilen görevleri yapmak için yetersiz kalacaktır. Kaynakların tekrar dolması çok uzun süreler geretirir. Bu kayıp zamanlar sizi diğer oyuncıların gerisine düşürecektir. Gelişiminizde doğal olarak yavaşlayacaktır.

Under Control

2 - Elinizden geldiğince üretimi arttırın.

Üretimi imkanlarınız doğrultusunda devamlı arttırın. Teranit madeni, pazar üretimi, petrol platformu ve çiftlik gibi öncelik gerektiren yerlerin geliştirilmesini ön planda tutun. Seviye yükseldikçe tüketiminiz daha da artacağı için önceden yapacağınız geliştirmelerle kaynak sıkıntısını en aza indirebilirsiniz. Aynı şekilde depolarıda geliştirmeyi ihmal etmeyin. Ürettiklerinizi depolayamadığınız takdirde elinizde tutamazsınız.

Under Control

3 - Bir klanda saf tutun.

Daha hızlı gelişmek ve istikrarı arttırmak için bir klana katılın. Klanın sağlayacağı avantajları doğru şekilde kullanabilirseniz çok daha çabuk gelişebilirsiniz. Klandan kazanacağınız arkadaşlarınızdan yardım alabilir, onlara yine aynı şekilde yardım edebilirsiniz. Yalnızken daha dezavantajlı olursunuz. O yüzden bir klanda saf tutun, bir klanın tarafı olun. Unutmayın yalnız kalacağınız her dakika sizin için bir dezavantajdır.

Under Control

4 - Elmas muharebesine katılın.

Strateji geliştirmek için elmas muharebesine katılın. Gerçek oyuncularla oynayacağınız her oyunda hem askerlerinizin hem de mevcut taktik ve stratejinizin yeterliliğini görebilirsiniz. Hikaye modunda tıkandığınız zamanlarda da elmas muharebesine katılabilirsiniz. Kazandığınız ödülleri takıldığınız bölümleri geçmek için kullanabilirsiniz. Ödüller çok iyi olmasada askerlerin mevcut güçlerini arttırmak için yeterli olacaktır.

Under Control

5 - Vip tekliflerini değerlendirin.

Gün içinde sunulan vip tekliflerini değerlendirin. Sunulan teklifler taklıdığınız ya da geçemediğiniz bölümleri geçmenizi ve daha hızlı gelişmenizi sağlayabilir. Teklifler kimi zaman yerine getirmesi zor ve adil olmasada bazı günler çok iyi tekliflerle karşılaşabiliyorsunuz. Her teklifi olmasada aklınıza yatan teklifleri muhakak değerlendirin. Harcayacağınız zamanınızı misliyle geri kazandıracaktır.

Under Control Taktiklerim


Yukarıda az çok bir şeyler anlattım, ama henüz anlatacaklarım bitmedi. Bu bölümde kendi taktiklerimden bahsedeceğim. Under Control'de nelere ağırlık vermeniz, nelere öncelik tanımanız gerektiğini öğrenmenizi istiyorum. İlk olarak bir defa yakıt, gıda, elmas, para ve altın gibi önemli metaryallerin değerini iyi kavramalısınız. Gereksiz ve düşüncesizce kullanmamalısınız.

Başlarda gıda ve para kolay bulunabilir. Ama daha sonra en az diğer meteryaller kadar ihtiyaç duyacaksınız. O yüzden depolayabildiğiniz kadarını başlarda depolamanızı öneriyorum. Bunun için gıda deposu, banka, yakıt deposu gibi yerlerin gelişimine öncelik tanıyın. İleride zaten geliştirmeniz gerekecek. En başından yaparsanız bunu bir avantaja dönüştürebilirsiniz. İkinci olarak mühendislik direktörlüğünü kullanarak ücretsiz nasıl işçi çalıştırılabileceğinizi anlatacağım. Bildiğiniz gibi Under Control'de işçiler kiralama usulünde çalıştırılabiliyor.

Başlar başlamaz oyun size 2 adet işçi veriyor. Dilerseniz ekstra işçide çalıştırabiliyorsunuz. Ama karşılığında 100 altın ödemeniz gerekiyor. 100 altını ödememek için varsa annenizin yahut babanızın hesabını kullanabilirsiniz. İşçi ekleme yerinden dilediğiniz hesapları seçerek, işçileri bedavaya çalıştırabilirsiniz.

Ben sahte hesap kullanıyorum.

Fakat siz sahte hesabınız yoksa dediğim gibi ailenizden birinin hesabınıda kullanabilirsiniz. Bu sayede iş güçücünüz artar ve bekleme süreleri kısalır. Daha hızlı gelişirsiniz. Üçüncü olarak konut, kışla, cephanelik, fabrika, mühimmat deposu, muharebe direktörlüğü, araştırma merkezi, lejyon ajansı, uçak fabrikası, savaş fabrikası, montaj atölyesi, bar ve askeri laboratuvarın gerekliliğinden bahsedeceğim. Bir defa konut yerleşimci sayısını arttırabilmek için gereklidir. Fazlası bir işe yaramaz. Lazım olan kadarını yapmalısınız.

Kışla askerleri eğitmek için yine aynı şekilde şarttır. Cephanelik keza öyle. Aslında her binanın bir gerekliliği vardır. Fakat tüm saydığım o binaların gelişimine öncelik tanımak zorunda değilsiniz. Dikkat edin sadece gerekliliği vardır diyorum. Yani şunu demek istiyorum, gerekliliği sağlayana kadar geliştirin. Gereğinden fazlasını geliştirirseniz kaynak israfı yaratırsınız. Tüketiminiz artar ve kaynak açığı oluşur. Gerekeni gerektiği şekilde gerektiği kadar yapmak yeterli olacaktır.

Under Control İçin Birkaç Tavsiye


Son olarak birkaç şeye daha değineceğim. Kısa bazı tavsiyeler vermek istiyorum. Under Control'de en değerli meteryal neydi? Evet, altın doğru söylediniz. Altını yukarıda nasıl yapabileceğinizi gösteren bir video paylaşmıştım. Ona güvenerek okumamazlık etmeyin. İleride hile çalışmayabilir, ama vereceğim tavsiye eminim işe yarayacaktır. Bir defa oyunda ödül sisteminin nasıl çalıştığını anlamanızı istiyorum.

Oyun bütün ödüllerini tavsiye üzerine dağatıyor.

Yani siz oyunu birilerine tavsiye ettiğinizde karşılığında ödül alıyorsunuz. 5 arkadaşınızı davet ettiğinde toplam 150 altın kazanıyorsun. Şayet başka 5 arkadaşınızı daha davet ederseniz bir 150 altın daha kazanıyorsunuz. Bu şekilde arkadaşlarınız kadar altın yapabiliyorsunuz. Peki davet edecek arkadaşınız kalmadığı zaman ne yapacaksınız? Aslında sorunun cevabı çok basit. İşin püf noktasını anlatıyorum, dikkatli okuyun. Ödül sistemi nasıl çalışıyordu? Birilerini davet ediyordunuz.

O birileri daha önce oyuna davet edilmedilerse karşılığında ödül kazanıyordunuz. Yani bu durumda şöyle yaparsak sonsuza kadar altın kazanabiliriz. Davet ettiğimiz 5 arkadaşımız oyunu hesaplarından silerse onları tekrar oyuna davet ederek, yeni kişiler davet ediyormuş gibi gösterebilir ve sonsuza kadar altın kazanabiliriz.

Ama arkadaşlarınız sonsuza kadar altın kazanmanızı hoş karşılar mı? Oyun isteklerini sevmeyen bir ton insan var. Bir kere, iki kere, üç kere derken artık illallah edebilirler. O yüzden kendinize bir hesap oluşturun ve davetleri oluşturduğunuz o sahte hesaba gönderin. Davetleri onayladıkktan sonra oyunu silin. 5 tekrardan sonra hesabınıza 150 altın yansıyacaktır. Bu şekilde sonsuza kadar altın yapabilirsirsiniz. İkinci olarak elmas hilesi, para hilesi, yakıt hilesi ve gıda hilesini anlatacağım.

Kendini tekrar etmesinden hoşlanmam ama yazıyı kısa tutmak için yinelemek zorundayım. Yukarıda videoda gördüğünüz hile aynı zamanda bu saydıklarım içinde geçerlidir. Nasıl yapıldığını biliyorsunuz, videoda gördünüz. Aynı şekilde uygularsanız diğer şeylerin miktarınıda arttırabilirsiniz. Bunların dışında seviye atlamak, kilit açmak, daha hızlı kaynak toplamak içinde kullanabilirsiniz.

Yöntem aynı, uygulama aynı. Sadece rakamları değiştireceksiniz. Üçüncü olarak takas meydanı, radyo kulesi, taktiksel direktörlük, psi jeneratörü, dünya haritası ve PVP muharebelerinde de adı geçen programı kullanabilirsiniz. Onların ayrıntılarıda YouTube'de var. Biraz araştırırsanız ilgili videolara ulaşabilirsiniz.