Önümüzdeki hafta tatile çıkıyorum. Tam 1 hafta boyunca doğada tek kişilik çadırımda yaşamaya çalışacağım. Bu süre zarfında sıkılabilirim, soğuktan üşüyebilirim. Hatta akşam sesizliğinde korkabilirim. Ama ışıksız kalmam. Gitmeden ufak bir araştırma yaptım. Mum yapımını öğrendim. Yolculuğuma çıkmadan evvel bunu sizlerinde öğrenmesi için anlatmak istiyorum. Belki benim gibi dışarıda kalmayı düşünmüyor olabilirsiniz ama elektirikler kesildiğinde kullanabileceğinizi düşünüyorum. Mum için şunlar lazım..

# Bir adet portakal.

# Hakiki zeytinyağı.

Malzemelerin azlığı sizi yanıltmasın. Portakal kabuğundan yapılan mumlar saatlerce yanabiliyor. Etrafa yaydığı ışık çevreyi normal bir mumdan daha az aydınlatmıyor. Kalite olarak yakın bir ışık yaydığını söyleyebilirim.

Dilerseniz yapımına geçelim.

Portakal Kabuğundan Mum Yapımı

1. Mum yapımına kullanacağımız portakalı seçerek başlıyoruz. Portakalın kabuklarında herhangi bir çürüme ya da delik olmamasına dikkat ediyoruz. Yoksa portakal kabuğundan yapacağımız mumdan fazla verim alamayız. Bir süre sonra o delik ya da çürümeden kaynaklanacak sızıntılar mumumuzun işleyişini bozabilir, mumumuzdan alacağımız performansı düşürebilir.

Portakal Kabuğundan Mum Yapımı

2. Bir bıçakla portakalı tam ortadan ayırmamız gerekiyor. Yalnız portakalın içini kesmiyoruz. Sadece kabuklarını çıkaracak kadar bıçağı portakalın içine sokuyoruz. Çok acele etmeden yavaş yavaş portakala zarar vermeyecek şekilde bıçağı portakalın çevresinde bir tur döndürdürüyoruz. Kesmeye başladığımız noktaya tekrar geldiğimizde bıçağı yerine koyabiliriz.

Portakal Kabuğundan Mum Yapımı

3. Kestiğimiz kabuğu şimdi çıkarmamız gerekiyor. Yemek kaşığını portakalın kestiğimiz noktalarından içerisine sokuyoruz. Kabuğa zarar vermeyecek şekilde portakalı kabuğundan yavaş yavaş ayırıyoruz. Kaşığın iç tarafı portakalın kabuksuz yüzüne gelecek şekilde kullanılırsa portakal zarar görmeden kabuğundan ayrılacaktır. Tepe kısmı yani portakalın ortasından geçen ipimsi bölümde istenilen şekilde çıkacaktır.

Portakal Kabuğundan Mum Yapımı

4. Mumumuz hemen hemen hazır hale geldi. Son aşamada portakaldan ayırdığımız kabuğa zeytinyağı doldurmamız gerekiyor. İpimsi kısmı dışarıda kalacak şekilde kabuğun içine zeytinyağını döküyoruz. Fazla abartmadan, kararınca bu işlemide tamamlıyoruz. Ondan sonra mumuz kullanılabilir durumuna geliyor. Artık dilediğimiz an dilediğimiz zaman kullanabileceğimiz bir mumumuz var.

Portakal Kabuğundan Mum Yapımı

5. Yandığında turuncu, portakal kabuğunun rengini yansıtan bir ışık verecektir. Akşam karanlığında bu ışığı daha net bir şekilde görebilirsiniz. Bir de püf noktası var. Kabuğun içinde bulunan ipimsi bölümü ne kadar uzun tutarsanız aldığınız ışıkta o kadar fazla ve kaliteli olacaktır.

Anlattıklarıma ek olarak yazının sonuna bir de video ekledim. Portakal kabuğundan mum yapımını uygulamalı olarak izlemek isteyenler o videodan da faydalanabilirler.