Kaydet, kaydet, kaydet! Bir arkadaşım üç defa art arda kaydet dersem oynadığım bütün bölümleri kaydedebileceğimi söylemişti. Ertesi gün dayağı yedi tabii. Yaptığı şakaya bile gülecek zamanı olmadı. Üçgün sonra şakayı anlayınca aslında çok da komik bir şaka olduğunu farkettim. Hatta şimdi bile gülüyorum. Ama gülmem bir şeyi değiştirmedi. Oyun hala kaydedilemiyor.

Sanırım kaydedilebilmesi için oyunun ücretli sürümünü satın almalıyım. Aksi takdirde kaydettirmek mümkün değil. Aslında bölüm kaydetmenin bir-iki yolu var. Fakat etik bulmadığım için kendim kullanmadım. Yine de yöntemleri öğrenmenizde bir sakıncası olduğunu düşünmüyorum.

Kullanmanızı önermem, fakat yöntemlerden biri videodaki gibi yapılıyor.Gördünüz mü? Bölümler anında kaydedildi. Diğer yöntemi yazının sonunda anlatacağım. Ondan önce bahsetmek istediğim bazı şeyler var. Oyuna yeni başlayacak olan kişiler için birkaç taktik belki bir iki de püf noktası versem fena olmaz diye düşünüyorum. Konu hakkında zaten yeterince az bilgi var. Bari bir katkım olsun, kısa bir rehber yazısı hazırlayayım. Okumaya devam edin...

Exploration Lite

1 - Küçük ev modelleriyle başlayın.

Başlar başlamaz büyük binalar yapmaya çalışmayın. Hedefleriniz her zaman minimumda olsun. Oyunu iyice öğrenene kadar küçük evlerle oyalanın. Zamanla ustalaştığınızı göreceksiniz. Adım adım oyundaki tecrübe ve becerileriniz arttıkça daha büyük yapılar inşaa etmeye başlayabilirsiniz. Ama bunun için biraz zaman gerektiğini söylemeliyim. Öyle alelacele yapamazsınız, önce tecrübenizi arttırmanız lazım.

Exploration Lite

2 - Detaylarla uğraşmayın.

Havuz, bahçe gibi detaylarla uğraşmayın. Vaktinizi sadece ev yaparak değerlendirin. Evet, detaylar binalarınızı daha güzel gösterecektir fakat çok fazla zamanınızı alır. Onun yerine devamlı ev yapmanın oyuna ayıracağınız vakti daha verimli geçirmenizi sağlayacağını düşünüyorum. Şahsen ben öyle öğrendim. Önce ev yaptım. Sonra diğerlerine vakit ayırdım. Oyunu öğrenene kadar önceliğiniz ev olsun.

Exploration Lite

3 - İhtişamdan uzak durun.

Düz evler yapın, ihtişamdan uzak durun. Muhtemelen ihtişamlı yapıları henüz yapamayacağınız için oyunda çabuçak soğuyabilirsiniz. Bunun için biraz vakit gerekiyor. Önce yukarıda da dediğim gibi tecrübe kazanın, oyunda ustalaşın. Ondan sonra istediğiniz yapıları istediğiniz gibi yapabilirsiz. Emin olun bunun için fazlasıyla vaktiniz olacaktır. Hepinizin olmasada en azından birçoğunuzun!

Exploration Lite

4 - Çok fazla pencere eklemeyin.

Binalarınıza çok fazla pencere eklemeyin. Pencere boşluğu bırakmak kimi zaman çok kafa karıştırıcı olabiliyor. O yüzden başlarda daha az pencereli yapılar inşaa edin. Mümkünse penceleri inşaa ettiğiniz yapılara sonradan ekleyin. Yaptığınız işi biraz daha uzatacaktır ama kafa karışıklığınıda ortadan kaldıracaktır. Hem böylece pencerelerin simetrileride bozulmaz, biri yukarıda diğeri aşağıda olmaz.

Exploration Lite

5 - İç dizaynı es geçin.

İç dizayn o kadar önemli değil. Öğrenene kadar es geçmenizde bir sakınca görmüyorum. Zira binanın içiyle uğraşmak dışından daha fazla vaktinizi alacaktır. Dışını yapmasını öğrendikten sonra içinede vakit ayırabilirsiniz. Ama önce dışına şekil vermesini öğrenmeniz gerekiyor. İçi ve diğer ayrıntılarla tecrübe arttırdıkça, beceri kazandıkça ilgilenebilirsiniz. Fakat şuna değil. Şuan önceliğiniz bunlar olmasın.

Exploration Lite'ın Püf Noktaları


Aslında yukarıda bazı püf noktalarına değindim. Ama onların çok da yeteceğini düşünmüyorum. İzin verirseniz daha başkalarınıda anlatmak istiyorum. İlk olarak Exploration Lite'da nasıl daha hızlı bina yapabileceğinize değineceğim. Bir defa oyunda tecrübenin çok gerekli olduğunu düşünüyorum. Şayet yeterli tecrübeye sahip değilseniz bol bol pratik yapmanızı tavsiye ediyorum.

Aksi takdirde hızlı bina yapamazsınız.

Tecrübe çok oynanmışlığa dayanır. Elinizi oyuna alıştırmanız lazım. Aynı binaları defalarca yapmanız gerekebilir. Onun dışında başka türlü hız arttıramazsınız. Bol partik, bol tekrar şart. İkinci olarak görsel beceriyi nasıl kazanabileceğinizi anlatacağım. Görsellik Exploration Lite'da çok önemli. Kim ne derse desin yaptığınız iş dışarıdan bakıldığında imrendirmiyorsa sadece kendinizi kandırırsınız. Görsel yeteneğinizi geliştirmek içinde çeşitli ev modellerini görerek incelemeniz ve üzerinde çalışmanız gerekir.

Yani başkaları tarafından yapılmış modellerin üzerinde çalışmalısınız. Yazının başındaki videoda bölüm yüklemesinin nasıl yapıldığı gösteriliyor. Aynı şekilde bulduğunuz kaydedilmiş bölümleri indirip, kendi oyununuzda açabilirsiniz. Bu sayede görsel becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Son olarak başkalarının tavsiyelerinin ne kadar işe yarayabileceğine ne kadar hayat kurtarabileceğine değineceğim. Şayet çevrenizde kendi akranınız birileri varsa onların tavsiyelerini almaktan çekinmeyin. Farklı görüşler, farklı tavsiyeler daha başarılı daha özgün yapılar ortaya çıkarmanızı sağlayabilir. Ayrıca yapacağınız işlerin hızınıda arttırabilir. Mesela ben kendi kardeşimle beraber oynuyorum.

İnanılmaz fikirleri var, düşünmediğim birçok şey onun eseri. Bazı zamanlarda oyunu ona devrediyorum, kaldığım yerden devam ediyor. Bu sayede inanılmaz büyüklükte yapılar ortaya çıkarabiliyoruz. Bölümleri kaydedemediğim için sizlere gösteremiyorum. Ama görseniz eminim ağzınız açık kalırdı, çok beğenirdiniz. Fakat yakın zamanda oyunu satın alacağım. Aldıktan sonra yaptıklarımı belki paylaşabilirim.

Exploration Lite İçin Birkaç Önerileri


Biliyorum hepiniz yazının başında bahsettiğim ikinci yöntemi öğrenmek için bekliyorsunuz. Az sabredin, anlatacağım. Fakat ondan önce bazı önerilerim var. Lütfen kızmayın, onlarıda anlatmak zorundayım. Tamam hadi önce sizin istediğiniz olsun, ilk önce ikinci yöntemi anlatayım.

İkinci yöntem aslında ilk bahsettiğim yöntemden daha da kolay. Muhtemelen birçok kişi ilk yöntemi anlamadı bile. Haksız değiller. İlk yöntem biraz daha profosyonllere hitap ediyordu. Ama ikinci yöntemi herkes yapabilir. Yöntem tam sürüm ücretsiz apk kurarak yapılıyor. Oyunun Exploration Lite değilde Exploration sürümünü indirmeniz gerekiyor. Google'dan arayabilirsiniz. Birçok sitede var.

Tabii ben tavsiye etmiyorum.

Sadece bilmeniz için yazdım. Şimdi müsadenizle önerilerime geçebilir miyim? Ah, teşşekürler. Gerçekten çok kibarsınız. Çok uçmadan konumuza geri dönelim. :) Öğrenmenizi istediğim bazı konular var. Birçoğunu ben anlattım ama bunlarıda size ödev olarak veriyorum. Bu önerilerimi mutlaka yerine getirin.

Villa yapımını kesinlikle öğrenmenizi istiyorum. YouTube'de bununla ilgili videolar mevcut. Onun dışında araba yapımı, gemi yapımı hatta yatak yapımınıda öğrenirseniz çok iyi olur. Bunlar ileride gerçekten lazım olacaklar. Şimdiden öğreninki sonra uğraşmak zorunda kalmayasınız. Aramızda kalsın oyunun hileleri de var. Öğrenmişken onlarada bir el atmanızı öneririm. Kullanırsınız ya da kullanmazsınız benden söylemesi. Bilginiz olsun. Son olarak oyunu bilgisayarda oynamak isterseniz BlueStacks'ı indirebilirsiniz.

BlueStacks, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda android oyunları çalıştırmanıza izin veriyor. Exploration Lite bilgisayara hiç kurmadım ama başka android oyunları oynamışlığım var.

Bilgisayarda oynamanın daha keyifli olduğunu söyleyebilirim. Neyse lafıda fazla uzatmayayım. Anlatacaklarım bitti. Eğer konuyla alakalı sorunuz ya da paylaşmak istediğiniz extra başka bir şey varsa yorum kutusundan yazabilirsiniz. Umarım yeni yazılarda yeniden görüşürüz.