Yaklaşık kırk iki gündür Clash Of Clans oynuyorum. Açıkçası pek ilerleyemedim. O yüzden bir beklenti içinde olmayın. FBI'ın peşinde olduğu gizli bilgiler ben de değil. Ama yine de çok boş değilim. Gizli olmasada bir şeyler biliyorum. Mesela yeşil taşı hilesinden haberdarım. Evet evet yanlış okumadınız. Yeşil taş hilesi dedim. Hem de üst üste iki kere. Üç kerede diyebilirdim ama bu sefer çok fazla yeşil taş demiş olacaktım.

Yeşil taş dememeye çalışırken iki kere daha yeşil taş dedim. Beş oldu farkındayım. Konuştukça batmaya devam ediyorum. İyisimi ben biraz susayım, siz de bahsettiğim şu yeşil taş videosunu izleyin. Altı oldu biliyorum!Hileyi nasıl buldunuz, beğendiniz mi? Boş olmadığımı söylemiştim. Daha anlatacaklarım bitmedi. Bahsedecek çok konu var. Kısa kısa her konuya değinmeye çalışacağım. Genelde yazdığım konulara anlatmak istediklerimi sığdırmam pek mümkün olmuyor. Ne kadar uzun yazsamda geriye hep anlatacak bir şeyler kalıyor. Ama ben yine de elimden gelenin en iyisini sunmaya özen göstereceğim. Önce başlangıç seviyesinde birkaç tavsiye vermek istiyorum. Oyuna yeni başlayanlar için bir rehber olabilir...

Clash Of Clans

#1 - Güç birliği yapın.

Hızlı ve istikrarlı büyümek için diğer oyuncularla güç birliği yapın. Kendi kuracağınız ya da onların kurduğu klanlara katılın. Klan içi iletişiminiz güçlü olsun. Devamlı sohbet halinde kalın. Klandaki arkadaşlarınızın gelişmelerine katkı verin, sizi geçmelerini önemsemeyin. Onların güçlenmesi sizide güçlendirecektir. Adım adım geliştiğinizi siz de göreceksiniz. Hem de eskisinden daha hızlı!

Clash Of Clans

#2 - Devamlı saldırın.

Saldırmak için beklemeyin. Fırsatını bulduğunuz her anda saldırın. Yenilmekten korkmayın. Dişinize göre gelen hemen herkese saldırın. Bazı zamanlar yenilebilirsiniz. Çok umursamayın, üzerinde fazla durmayın. Savaş yenilerek kazanılır. Her yenildiğiniz savaşta yenmeye biraz daha yaklaşacaksınız. Sadece devamlılığı sürdürün, saldırmaktan vazgeçmeyin. Elbet yenmek için bir yol bulursunuz.

Clash Of Clans

#3 - Savunmanızı geliştirin.

Savunmanızı ihmal etmeyin. Köyüzünüzün düzenine göre bir savunma planı geliştirin. Saldırı alabileceğiniz olası yerleri kapatın ve oraları korumak için kuleler inşa edin. Yapıları savunmanıza göre ayarlayın. Yerlerini önceden planladığınız projeniz doğrultusunda belirleyin ve ona göre inşaa edin. Düşman birliklerini ne kadar köy dışında tutabilirseniz o kadar dirençli bir savunmanız olacaktır.

Clash Of Clans

#4 - Kaynaklarınızı arttırın.

Gelişmelerden geri kalmamak için kaynaklarınızı arttırın. Harcamalarınızdan kısarak daha fazla kaynak üreticisi kurun. Stratejik önemi olmayan yerlerin geliştirilmesini erteleyin. Üretim kapasiteniz artınca ertelediğiniz yerleri yeniden gündeminize alabilirsiniz. Ama yeterli kapasiteye ulaşana kadar beklemelerini öneriyorum. Yoksa kaynak üretiminiz uzun bir süre yetemeyecektir.

Clash Of Clans

#5 - Çeşitlilik yaratın.

Savunmada da saldırıda da çeşitlilik yaratın. Defansif anlamda her yapıdan bulundurun. Eşit miktarda köyünüzün içine dağatın. Aynı şekilde ordunuzda da ugulayın. Farklı türden askerleriniz olsun. Benzer olmamalarına özen gösterin. Uzaktan vuruş yapabilen askerlere öncelik verin. Savunma direncini uzaktan kırmak daha kolay olacaktır. Okçular önceliğiniz olsun.

Clash Of Clans Taktikleri


Clash Of Clans'da birçok taktik var. Gelişmek için ayrı, saldırmak için ayrı, diğer şeyler için apayrı taktikler kullanılıyor. Bunlardan birkaçını anlatmak istiyorum. İlk olarak hızlı gelişimden bahsedeceğim. Oyunda normalden daha hızlı gelişmek için kaynakları doğru kullanmak gerekiyor.

Geliştirilmesi çok da muhim olmayan yerleri ikinci hatta üçüncü planda geliştirirseniz kaynak fazlası yaratabilirsiniz. Bu kaynak fazlasınıda yine kaynak üretmek için kullanabilirsiniz. Böylece kapasiteniz ikiyken, üç olur. Daha fazla asker çıkarabilirsiniz. Çıkardığınız askerlerlede güçsüz gördüğünüz yerleri yağmalayarak normalden daha hızlı gelişebilirsiniz. Yani kısaca kaynak geliştireceksiniz, geliştirdiğiniz kaynaklarla asker çıkaracaksınız ve güçsüz yerlere saldırarak köylerini yağmalayacaksınız.

İşin püf noktaları bunlar.

Devamlı saldırı halinde olmalısınız. Geçelim saldırı taktiğine. Savunması güçlü ya da güçsüz olsun hiç farketmez. Mutlaka her köyün bir zayıflığı oluyor. Kenarlardan, savunma topçularının ya da kulelerin uzak noktasından saldırmak genelde başarılı sonuçlar veriyor. Ama en başarılı sonuçlar uzaktan okçularla yapılan saldırılardan alınıyor. Suru yıkmadan kule ve topçuları vurabiliyor.

Savunma yapanın sur avantajını ortadan kaldırıyor. Sur avantajı ortadan kalktığında da zaten kule ve topçuların düşmesi uzun sürmüyor. Geçelim savunma taktiğine. Savunmada yapıları surun uzağına yerleştirmek gerekiyor. Yoksa saldırı altındayken surun gerisinden yıkılmaları çok da zor olmuyor. Dakikalar içinde sur yıkılmadan sura yakın binalar yıkılıyor. Bana kalırsa bir çember çizerek tüm yapıları içine inşaa etmek daha doğru. En iyi savunma diye bir şey yok, biliyorum.

Ama diğer savunma sistemlerinden daha iyi sonuç alacağınızı söyleyebilirim. En azından bir defa deneyin. Sonuç alamazsanız başka savunma sistemlerini denersiniz. Son olarak güç kazanmadanda bahsedip, taktikler konusunu kapatacağım. Güç kazanmanın yollarından az buçuk bahsettim. Ama en önemlisi bir klanda yer almaktır. Klan gerçek anlamda başkaların gücünü kullanabilmenizi sağlar.

Dışarıdan destek alırsınız, zor zamanlarınızda yardımda bulunurlar. Her şeyin temelinde aslında bu bahsettiklerim vardır. Diğer şeyler bu anlattıklarımla beraber gelişirler.

Sorularınıza Kısa Cevaplar


Çok soru birikti. Onlarıda kısaca cevaplamak istiyorum. Hem size hem de ileride aynı sorunlarla karşılaşabilecek arkadaşlara bir rehber olur düşüncesindeyim...

# Elmas alma yöntemlerini sıralar mısın? Elbette hemen sıralarım. Para, para, para. Tıpkı Napolyon Bonapart'ın da dediği gibi. Ayrıca onun adı yeşil taş. Elmas değil.

# Etkinlikleri nasıl öğrenebilirim? Etkinlikleri, etkinlik takviminden öğrenebilirsin. Tavime baktığında görmen lazım.

# Eski hesabı geri almak ya da geri getirmek için bir yol var mı? Var. Şifresini unutmadıysan eski hesabını kullanabilirsin. Silmediysen elbette. Eski hesabı sildiysen tekrar geri getiremezsin.

# Taş kutusu ne zaman çıkar? İnan ben de bilmiyorum Canı ne zaman isterse o zaman çıkıyor galiba.

# Resmi sitesi yok mu? Var, Supercell.com.

# Rootsuz hile söyler misin? Söylerim. Rootsuz hile. Şaka şaka. :) Google'ı kullanırsan yardımcı olacaktır. İlk sırada çıkan siteyi kullan.

# Bildiğin bot var mı? Mağlesef bilmiyorum. Kışlık botumun haricinde bot kullanmıyorum.

# Ordu düzeni 135 ve 200, 220 ve 240 nasıl olmalı? Düzen çok önemli değil. İyi sonuç aldığın düzenleri kullan.

# Yasaklandın yazıyor oyuna girmiyor? Demek ki yasaklanmışsın. :) Bir süre bekle yasak kalkacaktır. Süresiz yasaklanmadıysan tabii. Dua et.

# Usta lig kaç kupa istiyor? 2600 kupa diye hatırlıyorum. Ama yanlış olabilir. Çok emin değilim.

# Uzatmalı ara kaç dakika? Tam olarak 10 dakika.

# Nasıl oyuncu ararım? Oyuncu etiketini kullanarak, oyuncu listesinde bulunanlar arasındaN arama yapabilirsin. Onun dışında yapılan aramayı ben de bilmiyorum.

# Para hilesi var mı? Şuan çalışan bir para hilesi yok. Eski hileler artık çok fazla işe yaramıyorlar.

# Okçu kraliçesi nasıl? Gayet başarılı. Kesinlikle kullan.

# Püf noktaları nelerdir? Yazı boyunca bahsettim. Okuyarak öğrenebilirsin.

# Bilgisayarda nasıl oynanır? Bluestack'ı kurarsan oynarsın. Mobil uygulamaları bilgisayarda çalıştırmak için kullanılan bir emilatördür.

# Zaman hilesi var mı? Yok.

# İnternetsiz oynamak mümkün mü? Zannetmiyorum. Çevrimiçi oyunlar offline oynanmaz.

# Gmail nasıl değiştirilir? Hesap ayarlarına girmen lazım. Eski e-postanın yerine yenisini yazarak kaydetmelisin.

Sorulan soruların bazıları bunlardı. Elimden geldiği kadar hepsine yanıt vermeye çalıştım. Daha yanıt veremediklerimde var ama onların hepsini yazıya sığdırmam mümkün değil. Şayet sorunuzun cevabını listede göremediyseniz yorum kutusunu kullanarak sorunuzu yeniden sorabilirsiniz. En azından ben yanıtlayamasam bile diğer arkadaşlar sorularınıza cevap verecektir. Antacaklarım bu kadar. Umarım hoşunuza gitmiştir. Eklemek istediğiniz bir konu varsa yine aynı şekilde yorum kutusunu kullanabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın...