Son zamanlarda hordes.io'ya fena sardım. Bazı günler akşamı nasıl ettiğimi bilmiyorum. Öyle çok oyun bağımlısıda değilim. Ama bıraksalar saatlerce oynayabilirim. Gerçi sıkıldığım bir konuda var. Level kasmaktan hoşlanmamaya başladım. Zombileri kesmek artık eskisi kadar eğlenceli gelmemeye başladı.

Kes babam kes, kes babam kes!

Kestikçe daha da fazlalaşıyorlar. Yerlerine başka zombiler geliyor. Onları kesiyorsun bir başkası geliyor. Kısır bir döngü var. Bu döngüyü kırmam gerekti. O yüzden bot kullanmaya başladım. Level kasmakla uğraşmak istemiyorsanız siz de deneyebilirsiniz.

Videoda gerekli ayrıntılar var...Programın adını merak edenler için hemen yazayım; Jitbit Macro Recorder. Ücretli bir program. Fiyatı özelliklerine göre 39 dolardan başlayarak 99 dolarak kadar çıkabiliyor. Torent sitelerinden ücretsiz olarak indirebilmenizde mümkün ama o tarz bir yönelimi tavsiye etmiyorum. Parasını verin, programı alın. Kimsenin emeğinin kimseye geçmesini doğru bulmuyorum.

Ben 39 dolarlık versiyonunu kullanıyorum. Her neyse hadi gelin sizlere oyun hakkında biraz bilgi vereyim. Önce karakterlere bir göz atalım. Hangi karakter daha başarılı hangisi değil, beraber değerlendirelim...

Hordes.io

Warrior: Güçlü vuruşları var. Yalnız vuruşları yapabilmesi için rakiplerinin içine kadar sokulması gerekiyor. Shaman, Archer ve Mage'in uzaktan vuruşlar yapabildiğini göz önüne aldığımda Warrior'un burada dezavantajlı konumda olduğunu söylemem gerekir. Bu dezavantajı yakından takipler yaparak, rakiplerle mesafesini koruyarak kapatmasının mümkün olduğunu düşünüyorum. Evet Warrior'u yönetmesi biraz yorucu olacaktır ama dezavantajını ancak bu şekilde kapatabilirsiniz.

Hordes.io

Mage: Başarılı büyüleri var, fakat yakından işe yaramıyorlar. İçine kadar giren bir warrior'a karşı koyabileceğini pek zannetmiyorum. Keza Shaman ve Archer'in de saldırı olarak Mage'den üstün olduğunu düşünüyorum. Kar yağdırma büyüsünü başarılı buluyorum ama tuturması kolay değil. Saldıran, hareketli rakipleri yakalayabilmesi hemen hemen imkansız. Diğer büyüleride savaşı kazanmak için mağlesef ki yetersiz görüyorum. Mage kullanacakların daha çok geride kalması ve savaşı uzaktan desteklemeleri gerektiğini düşünüyorum. Yoksa yakında sonuç alabilmek mümkün gözükmüyor.

Hordes.io

Shaman: Hem yakın hem de uzaktan vuruşlar yapabiliyor. Oyundaki diğer karakterlerden özellik olarak üstün olduğunu düşünüyorum. Geliştirmesini ve yönetmesini daha kolay bulduğum için ben de Shaman'ı kullanıyorum. Warrior, Archer ve Mage'e karşısı defalarca üstün geldiğini gördüm. Level olarak yüksek rakipleride zorlanmadan yenebildiğini söyleyebilirim. Şahsen hordes.io'daki en iyi karakter olduğunu düşünüyorum.

Hordes.io

Archer: Uzaktan etkili vuruşları var. Ok yağmuruna tutuğu rakiplerine ciddi hasarlar verebiliyor. Tek dezavantajı içine giren rakipleri karşısında savunmasız kalıyor, tüm atışları boşa çıkıyor. Shaman ve Warrior bu dezavantajı kullanarak Archer'i yenebiliyor. O yüzden Archer kullacakların mesafe ayarlarını iyi yapmaları gerekiyor. Yoksa yenilmeleri sandıklarından kolay olacaktır. Düşük levelli karakterler bile bu dezavantajı kullanarak Archer karşısında üstünlük sağlayabilir.

Hordes.io

Sonuç: Shaman dışında diğer tüm karakterlerin dezavantajlarını gördünüz. Şahsen bir karakter sıralaması yapacak olursam başa Shaman'ı koyarım. Sonra Archer'ı alırım. Yanına Warrior'u koyarım. En son Mage'i kullanırım. İleride güç dengesi bozulur mu bilmem. Ama benim görüşüm ve tavsiyem şuan için bu yöndedir. Önümüzdeki günler birçok şeyi değiştirebilir. Oyun henüz alpha aşamasında. Seçim yaparken bunuda göz önünde bulundurmayı ihmat etmeyin.

Hordes.io Taktikleri


Yazmaya başlamışken birkaç taktikte vereyim. Bildiğiniz üzere oyunda yetenekleri geliştirmek için altın gerekiyor. Altın her ne kadar bulması kolay olsada toplaması zaman alıyor. Hilesi olsa eminim herkes kullanırdı. Ama mağlesef yok. Fakat bu sizi üzmesin, altın toplamanızı kolaylaştıracak bir taktiğim var.

Çok etik değil belki ama kısa sürede normalde toplayacağınız altının 50, 100 katını toplayabilirsiniz. Üstelik levelinizin ne olduğuda çok muhim değil. Yeterki altınları toplarken ölmeyin. Çok konuştum değil mi? Tamam anlatıyorum. Ama önce mantığından kısacak bir bahsedeyim. Siz de gözlemlemişsinizdir hordes.io'da yaratıklardan düşen altın miktarları genelde yaratıkların seviyesinde oluyor. Yani 70, 80 level bir yaratığı keserseniz üzerinden düşecek altın miktarı 100 bilemedin 120 civarında olabiliyor.

İşin güzel tarafına geldik.

Bu yaratıkları kesemiyor olsanız dahi üzerinden düşen altınları toplayabiliyorsunuz. Yapacağınız çok basit. Leveli yüksek yaratıkların olduğu bölgeye gideceksiniz. Muhtemelen orada biri onları kesiyor olacaktır. Kimse yoksa bir süre bekleyin, illaki yaratıkları kesmek için birileri gelecektir.

Sonra düşen altınları toplayın. Bu şekilde çok kısa sürede ummamayacağınız kadar altın toplayabilirsiniz. Altının oyunda size sağlayacağı avantajı bir düşünün. Yetenekleriniz geliştikçe karakteriniz daha da güçlenecektir. Kendinizde yüksek levelli kişilerle daha rahat başedebilecek ve levelinizi daha hızlı yükseltebileceksiniz. Sizlere ikinci tavsiyem level kasmak yerine önceliği altın toplamaya ayırın. Topladıkça yeteneklerinizi geliştirin.

Merak etmeyin, yetenekleriniz sizden yüksek levelde olanlardan daha güçlü olmanızı sağlayacaktır. Şöylede bir de püf noktası var. Gelişmiş yeteneklerle level kastığınız zaman daha hızlı level yükseltebiliyorsunuz. Artı olarakta kazanacağınız zaman cabası. Mantıklı öyle değil mi? Şuan için bilen çok fazla kişi yok. Muhtemelen yazı okundukça bilinirliği daha da artacaktır. Elinizi çabuk tutun, bilgi hızlı yayılır.

Kısa Notlar


Oyunda sık sık denk geliyorum. Bana devamlı aynı şeyleri soruyorlar. Şu nasıl yapılır, bu nasıl yapılır. Tüm o sorulara bir de buradan cevap vermek istiyorum. Kısa notlar halinde direk bilgiye ulaşmanızı sağlayacağım. Biliyorum, okumasını sevmiyorsunuz. :) Ama kısada olsa okumak zorundasınız. Okuyun...

# Hordes.io açılmıyorsa sayfayı tekrar yenileyerek oyuna girebiliyorsunuz. Connect server hatası yüzünden açılmıyorsa güvenlik duvarınız yahut kullandığınız antivirüs programınız oyun sunucusuna bağlanmanızı engelliyordur. Programlardan bağlantıya izin vererek oyuna girebilirsiniz.

# Üye olma gibi bir durum yok. Verilen özel bir anahtarla (karakter id) tekrar aynı hesaba bağlanabiliyorsunuz.

# 20 levelden aşağı oyunculara saldıramıyorsunuz. PVP açık dahi olsa saldırmanız mümkün değil. Oyuncu koruması var.

# Klan kurmak için en az 15 level olmanız gerekiyor. Bunun yanında 15000 altında klan açma parası ödüyorsunuz.

# Oyun W, A , S, D ve yön tuşlarıyla oynanabiliyor. Özel yetenekleri 1, 2, 3, 4 tuşlarını kullanarak yönetebiliyorsunuz. C tuşu karakter panelini, B tuşuda envanter bölümünü açıyor. Shift tuşuyla takım arkadaşlarınızı seçerken Tab tuşuyla rakiplerinizi seçebiliyorsunuz. Nasıl oynanır sorusunu tekrar sormazsınız umarım. :)

# Yetenek açmak için yeterli altınınız olması gerekiyor. İmleci açmak ya da geliştirmek istediğiniz yetenek kutusunun üzerine getirdiğinizde tepesinde belire kare biçiminde bir buton göreceksiniz. Tıkladığınız an yeteneğiniz aktif olacaktır.

Şuan için bahsetmek istediklerim bu kadar. Zaten bahsedecek başka bir şeyde kalmadı. Oyun hala alpha aşamasında, çok fazla mevcut özelliği yok. Belki ileride yeni karakterler getirebilirler, daha fazla özellik ekleyebilirler. Neyse, lafı fazla uzatmayacağım. Şayet sorularınızın cevabını bulamadıysanız yorum kutusunu kullanarak sorularınızı yöneltebilirsiniz. Ayrıca bildiğiniz Türk klanlarına beni davet edebilirsiniz. Hordes.io'yu beraber oynamaktan mutluluk duyarım. Başka yazılarımda görüşürüz. Kendinize iyi bakın!