Çocukluğumdan beri balığa giderim. Balıkçılıkla ilgili her şeyi okur, izler ve takip ederim. Fakat açma halkasından olta iğnesi yapıldığını daha yeni öğrendim. 3 gün önce balığa çıktığım bir arkadaşım bahsetti. Merak edip denedim. Çevreden bulduğum açma halkasını arkadaşımın gözetiminde iğneye dönüştürdüm. Kendi yaptığım iğneyi kullanarak yarım saat içinde 1'de balık tutum. Çok kullanışlı olduğunu söyleyemem ama çaresiz kalınan zamanlarda kullanılabileceğini düşünüyorum. Bilginin ne zaman lazım olacağı günümüz dünyasında pek belli olmuyor. O yüzden anlatacaklarıma kulak verseniz iyi edersiniz. Gerekenler...
  • Açma halkası
  • İp ya da misina
Balık yakalamak için çok yeterli görünmeyebilir. Ama merak etmeyin, bizzat test ettim. Büyük beklentiler içine girmeden karnınızı doyuracak kadar balık tutabilirsiniz, garantisini veriyorum. Dilerseniz yapımınına geçelim.

Açma Halkasından Olta İğnesi Yaptım

#1. Açma halkasını kargaburun ya da pense kullanarak kesmemiz gerekiyor. Halkanın en altından bir kesik atıyoruz. Daha sonra kestiğimiz noktanın yarım parmak üstünden başka bir kesik daha atıyoruz. Kesilen parça çıktığında halkamızın bir çengel gibi görünmesi gerekiyor. Eğer halkayı fazla uzun ya da kısa keserseniz muhtemelen balığın ağzında durmayacaktır.

Açma Halkasından Olta İğnesi Yaptım

#2. Halkamızı kestikten sonra sağlamlığını kontrol ediyoruz. Halkayı ileri geri çekerek yeterince sağlamı diye bakıyoruz. Genelde yuvarlağımsı halkalar çabuk eğilebiliyor. Kare halkaların daha dayanıklı olacağını düşünüyorum. O yüzden halka tercih ederken kare halkaları kullanmanızı tavsiye ediyorum. Yakalayacağınız balıkların kare halkadan kurtulamalarının daha zor olacağını öngörüyorum.

Açma Halkasından Olta İğnesi Yaptım

#3. Halkamız olta iğnesi olarak kullanılabilir duruma geldi. Misina ya da ipe bağladıktan sonra balık avlayamaya başlayabiliriz. Ucuna yem olarak ekmek ya da mısır takabilirsiniz, tercihi size bırakıyorum. Sadece iğneden büyük yemler kullanmamanızı öneriyorum. Balıklar küçük, iğne büyük olursa yemi dışarıdan yiyeceklerdir. İğneyi balığın ağzına takmak için saatlerce uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Açma Halkasından Olta İğnesi Yaptım

#4. Açma halkasından yaptığımız iğneyi suya bıraktıktan dakikalar sonra balıkları hissedebilirsiniz. Muhtemelen yarım saat içinde siz de ilk balığınızı yakalamış olacaksınız. Yalnız balıkların iğneyi yutmasını beklemeyin. Balık oltaya vurduğu anda kancayı balığın ağzına takmaya çalışın. Kıyı şeridindeki balıklar yeterince büyük olmayacağı için iğneyi yutamayacaklardır.

Açma Halkasından Olta İğnesi Yaptım

#5. İğnenin ucunu dilerseniz sivriltebilirsiniz. Zımpara kullanarak ucunu dilediğiniz kadar inceltebilirsiniz. Aynı işlemi çekiçle ezerekte yapabilirsiniz. Fakat ezerek yapılan sivriltmeler metalin yapısını bozacağı için halkanın daha çabuk eğilip kırılmasına neden olabilir. Kare halkaların daha sivriltilebilir uçları olduğunuda bilmenizi isterim. Aklınızda bulunsun.

Anlattıklarıma ek olarak bir de video ekliyorum. Konunun kafanızda daha iyi pekişeceğini düşünüyorum.