Prime World'da bulunan en iyi karakter hangisi sorsunu eminin birçoğunuz sormuştur. Fakat bu sorunun net bir cevabı olduğunu düşünmüyorum. Zira her oyuncunun oynayış tarzına göre kullandığı karakter daha iyide olabilir daha kötüde. Ama buna rağmen benim oyunda diğer karakterlerden daha iyi bulduğum bazı karakterler var. İşte yazıda tam bununla alakalı olacak. Arada oyun adına daha başka şeyleride sizlerle paylaşacağım ama dediğim gibi ağırlık oyunda bulunan karakterler üzerine verilecek. Ona göre şimdiden haber veriyorum ki bilginiz olsun. Ha bu arada yeşillik olsun diye de bir video çektim. Prime World'da girdiğim sağlam bir mücadeleden dokuz dakika kırk beş saniye görüntü aldım. Yazıya dalmadan önce onuda izlemenizi şiddetle ve hiddetle tavsiye ederim. Bakın...Mücadele nasıldı beğendiniz mi? Videodan sonra yaklaşık bir 30-40 dakika daha sürdü. Ama ne yazık ki kaybeden taraf biz olduk. Aslında ben benim bulunduğum konumu çok iyi koruyordum ama arkadaşımdan gelen bir telefona yanıt vermek durumunda kalınca oyun bir anda ters yüz oldu ve roller bir anda değişti. Kazananlar kaybeden, kaybedenlerde kazananlar oldu. O günden sonra kulaklarım hala çınlıyor. Artık takım arkadaşlarım ne denli şeyler söyledilerse kulaklarım bir türlü huzura kavuşamadı. Size diyeceğim oyun oynarken telefona bakmayın. Clark Kent misiniz lan siz? Oyun oynarken telefona mı bakılır. Bakın şimdi çok kızdım. Neyse konumuzdan sapmayalım. İşte en iyi karakterler...

Prime World

Dağ Adam: Kaba, iri fakat biraz hantal. Tam bir güç timsalı. Önüne gelen her şeyi limon gibi sıkıp içebilir. Ancak limonata yapacak kadar zeki olmadığı bir gerçek. Öyle çok üstün yetenekleri yok. Fakat ayı boğan gibi bir karakter. Yakın mesafede çok başarılı. Özellikle kalabalık grupların arasına daldığı zaman önüne geleni silip süpürebiliyor. Darbe aldığında da sağlam kaya gibi yerinde hiçbir şey olmamışçasına durabiliyor. Sokakda görsem yolumu değiştiririm dediğimiz bir tip. Yani şöyle gidip omuz atsan kendin devrilirsin. Kaba kuvvet konusunda nobele aday gösterilebilir. Şayet güçlü bir karakter arıyorsanız dağ adam tam size göre. Direk aksiyonun içindesiniz. Yakın dövüş birebir çarpışmalar, bol bol heycan. Plan yok program yok dal gitsin.

Prime World

Kaplan Adam: Güçlü, sinsi ve altıncı hissi çok kuvvetli. Uzak mesafelerden dahi rakiplerini tespit edebilecek yetenekleri var. Sağlığı yarı yarıya inen oyunculara tam bir zülm. Ek büyü saldırısı ciddi oranda zarar verebiliyor. Bunun yanında yara sarma yeteneği kaplan adamı daha dayanıklı ve dirençli kılıyor. Canavar uluması yeteneği aktifleştirildiğinde çevrede bulunan tüm düşmalara zarar verebiliyor. Ayrıca düşman saldırılarından kaynaklanan zararıda büyük oranda onarabiliyor. Buna ek bir özelliği daha var. O da gerçekten can alıcı. Yeteneğin adı canavar laneti. Düşman ısırıldığı zaman dört saniye boyunca ağırlaşıyor ve canı bu süre zarfında azalmaya devam ediyor. Tabii bu da ısırılan düşmanı belli bir müddet savunmasız bırakıyor. Ondan sonra ver Allahım ver, ver Allahım ver!

Prime World

Şahmeran: Aslında fiziksel olarak zayıf bir karater. Ama eter kalkanı adı verilen yeteneği sayesin zararı onarabiliyor. Bunun yanında çok dehşet başka özellikleride var. Misal şahmeranın çevresinde bulunan düşmanlar yüzde on oranında hasar alır. Esrar ağı yeteneği yaralanan hasmına büyük oranda zarar verir. Eğer hasmı herhangi bir yeteneğini kullanacak olursa bunun yanı sıra yine zarar görür. Öyle etkili bir özelliktir. Ruh töreni yeteneği devreye alındığında küçük zaman aralıklarıyla gösterilen hedefe enerjisini enjekte eder. Şayet kurban kaçazamda enerjiyi almaya devam ederse kısa sürede nalları diker. Eter kalkanı özelliği sayesinde de şahmeran devamlı kendini yenileyebilir ve aldığı darbeleri onarabilir.

Prime World

Vampir: Prime World'da en sevdiğim karakterlerin başında gelir. Kullanımı ve yönetmesi son derece kolaydır. Yetenekleride dişe dokunur sonuçlar almanızı sağlayabilir. Bastırılmayan açlık saldırısı verilen zararın bir bölümünü karakterin kendisine sağlık olarak geri yansıtır. Keza kanlı son saldırısıda aynı mantıkta çalışır. Hedefin öldürülmesi durumunda sağlığın bir bölümü kahramana kazandırılır. Bunların yanı sıra al gül saldırısı tüm düşmalara ciddi derecede hasarlar verilebilir. Özellikle karanlığın pelerini ve kan ayini yetenekleri çok muazzam sonuçlar almanızı sağlayabilir. Karanlığın pelerini yeteğeni karakterinizin görünmez olduğu bir bölge yaratır ve düşmana saniyede bir hasar veriri. Kan ayini özelliğide düşmanı sersemletir ve birkaç saniye içinde çok büyü zarar verir. Bunun yanında verdiği zararı kendine sağlık olara geri yansıtır.

Prime World

Kurt Bey: Kurtları kullanan orta düzeyde bir karakterdir. Canavar hücumu yeteneği düşmana çifte saldırı yapabilme kabiliyeti sağlar. Kurt çağrısı sayesinde zor anlarda kurdunu yardımına çağırabilir. Yalnız kurt da kurt hani. Adam iki tane vursa yamultur. Delen mızrak yeteneği rakibini beş saniye kadar etkisiz kılar ve bir kurt sürüsünün açık hedefi haline getirir. Bu saldırı düşmana ciddi oranda hasar verir. Büyük av saldırısı ilan edildiğinde kahramanın ve kurtlarının gücü o denli artar. Kahramanın sürüsünde ne kadar kurt varsa çeviklikte aynı derecede yükselir. Ondan sonra indirsinler bakalım indirebiliyorlarsa. Kurt çetesi ve kurt beyin önüne çıkmaya durun valla ağzınızı burnunuzu dağatırlar.

Prime World'da İzlenimlerim


Prime World'da oynadığım süre zarfında birçok şeye şahit oldum. Oyunda farklı ve değişik izlenimler edindim. Bunların bir bölümü oyuncularla bir bölümüde oyunla alakalı şeyler. Müsade buyurursanız kısa kısa anlatmak istiyorum. Oyunda promosyon kodu kullanımı biraz güç dengesini bozabiliyor. Özellikle bedava dağıtılan bu kodlar sıklıkla bir oyuncu tarafından kullanıldığı zamanlarda diğer oyuncular için çok bariz olmasada bir üstünlü sağlayabiliyor. Ama çok da önemli bir şey değil. Elbet biz de bir promosyon kodu buluruz. Önemli olanı hemen söyleyeyim sizlere. Oyunda hile yapanlar var. Nasıl ve ne şekilde hile yaptıklarını bilmiyorum ama baktığınız zaman farkedebiliyorsunuz. Zaten sohbet bölümünden kendileride büyük bir halt yemişler gibi bunları övüne övüne anlatıyorlar. Gerek gümüş hilesi olsun gerek altın hilesi olsun çokça kullanıldığını sanıyorum. Aynı oranda karakter hilesi kullananın olduğunuda tahmin ediyorum. Bunları görüncede otomatik olarak insanın yüzü biraz ekşiyor. Bunların yanı sıra oyunda şifre değiştirmek istediğinizde sorun yaşayabiliyorsunuz. Şuan oyunda şifre değişimi ile alakalı bir mevzu yok. Yalnızca şifremi unuttum linkine tıklayara kendinize sistem tarafından otomatik oluşturulmuş yeni bir şifre yaratabiliyorsunuz. Yani sizin anlayacağınız kendiniz bir şifre belirleyemiyorsunuz. Şayet böyle bir derdiniz varsa şifre değiştirme isteğinizi ikinci bir bahara ertelemeniz ya da sistemin oluşturduğu şifreyi kullanmanız gerekiyor.

Prime World Notlarım


Bu bölümünde sizlere daha kişisel şeylerden bahsedeceğim. Oyuna ilk başladığımda bir ilk bakış videosu seyretmediğim için pişman olmuştum. Kendi kendime Prime World nasıl oynanır deyip durdum. Sonra deneme yanılma yöntemi ile oyunu belli bir yere kadar çözdüm fakat ondan sonra yine youtube'a şöyle bir göz atmak durumunda kaldım. Sistem gereksinimleri yeterli mi değil mi aslında en başından kontrol etmem gerekirdi. Bunun yüzünede oyunda birçok hata ile karşılaştım. Zaman zaman Prime World açılmıyor ama neden açılmıyor diye çok düşündüm. Halbuki daha evvelinde sistem gereksinimlerine şöyle bir göz atmış olsaydım sorunu kısa sürede anlamış olurdum. Bunları yazıyorum ki bilin siz de aynı durumlara düşmeyin diye. Biliyorum aynı sorunu yaşayan birçok oyuncu var. Onlarda eminim aynı şeyleri kafalarından geçirmiştir. Siz şanslısınız ki bu yazıya bir şekilde ulaştınız. Ama şanslı olmadığınız durumlarda olabilir. Başıma çok geldi. Sitem gereksinimlerinden kaynaklanmadığınıda biliyorum. Sunucu hatası ya da daha çoğul konuşalım sunucu hataları aldığım anlarda oldu. O durumlarda yapılabilecek hiçbir şey olmuyor. Anca benim gibi böyle not düşebiliyorsunuz. Yahut ellerinizi ensenize koyarak ekrana bakarak bekleyebilirsiniz. Bir elinizi arada f5 tuşuna götürerek bağlantının sağlanıp sağlanmadığını kontrol edebilirsiniz. Ama benim kendi şahsi tavsiyem kendinizi hiç strese sokmayın bir süre sonra zaten düzeliyor.

Son Söz

Aslında Prime World hakkında daha çok bahsedecek karakter daha çok bahsedecek konu var ama yazının daha fazla uzamasını istemediğimden burada noktalama gereği hissediyorum. Belki başka bir yazıda bunun ikinci bir versiyonunu yazabilirim. Şayet beğeni ve yoğun şekilde talep gelirse bir seriyede bağlayabilirim. Fakat dediğim gibi şuan bu kadar şeyin yeterli olacağı kanısındayım. Zaten oyun adına başka kaynaklarda var. Kaldı ki merak ettiğiniz şeyleri sorduğunuzda ben elimden geldiğince cevaplamaya çalışıyorum. Ben cevaplayamasan bile başka oyuncu arkadaşlarımız illa ki sizleri doğru şekilde doğru bilgilerle yönlendirebiliyorlar. Bu nedenle sorunuz varsa çekinmeden sorabilirsiniz. Başka yazılarda görüşmek dileğiyle diyorum ve aranızdan ayrılıyorum. Hoşçakalın...