Warmerise'ı keşfedeli pek zaman olmadı. Fakat daha evvelinden bu ve buna benzer birçok oyunu denedim. Hatta günlerimi-haftalarımı verdiğim oyunlar bile oldu. O yüzden Warmerise oynarken çok zorlanmadım. Oyunda bulunan diğer oyuncuların gelişmiş teknik ve tatiklerine rağmen sarsılmadım. Oyuncu lobisinin karşısında dimdik durdum. Tamam tamam hep vurdular. O bölümleri montajda attım. Ama yinede bu iyi oynadığım gerçeğini değiştirmiyor ve gerçetende iyi oynuyorum. Sadece video çekerken pek oynayamadım o kadar. Çay içiyordum çay hem kol bozuktu bir kere tuşlar basmadı! Yoksa ben ohooo çok fena oynarım. O kadar fena oynarım ki çok fena olur oynarsam. Neyse videoma geçelim dilerseniz. Seyredin...Nasıl çok da kötü oynamamışım değil mi? Tatiklerim sağolsun her ne kadar kötüde oynasam yinede işe yarıyorlar. Özellikle sniper taktiğim tam bir şahaser. Onu birazdan sizlere detaylıca anlatacağım. Diğer silahların kullanım şekillerindende dilim döndüğünce bahsetmeyi düşünüyorum. Kısaca oyunda uygulanabilecek tüm taktik ve stratejilere değineceğim. Beğenirsiniz beğenmezsiniz onu bilemem. Ama ben işime yarayan şeyleri liste halinde sizlerin önüne sunacağım. İtirazı olan varsa ya şimdi konuşsun ya da ebediyete kadar susun. Ses gelmediğine göre ben yazıya girişiyorum. Şayet siz de hazırsanız beni takip edin. Uzun ince bir köprüden yürüyeceğiz kaybolmanızı istemem. Okumaya devan edin...

Warmerise

Tabanca: Warmerise'da tabancanın küçümsenmemesi gereken bir silah olduğu kanısındayım. Zira hepimiz bir şekilde bunu yapıyoruz. Ateş gücü ve hasar yaratma kapasitesi düşük olduğundan dolayı tabancalara burun kıvırıyoruz. Halbuki doğru anlarda kullanıldığı takdirde çok bariz hayat kurtarabiliyor. Bunun en net örneklerinden birini daha geçen gün kendim yaşadım. Kullandığım ana silahın mermisi tükendi. Rakip oyuncu tam karşımdan ateş ede ede üzerime gelmeye başladı. Hemen tabancaya asıldım. İki ya da bilemediniz üç atışta işini bitirdim. Belki daha fazlada sıkmış olabilirim ama siz sonuca odaklanın. Yani kısaca doğru zaman ve doğru yerde tabanca çok iş yapabilir.

Warmerise

Sniper: Genelde sniper kullananlarda şöyle bir algı var. Sniper geniş ve açık haritalarda kullanılır. Bu kısmen doğru fakat Warmerise'da değil. Aksine sniper Warmerise'da hem yakından hem de uzakdan çok başarılı sonuçlar veriyor. Üstelik kapalı ve küçük haritalarda daha başarılı atışlar yapılabiliyor. Bilakis ben kendi deneyimlerimde bunu gördüm. Diğer silahlardan daha ağır ama direkt sonuca götüren bir silah. Özellikle kafadan vurabilirseniz tek atış yetiyor. Gövdeden vurmanız halinde ikinci bir atış daha yapmanız gerekiyor. Fakat bu çok da muhim değil. Nişan alması çok basit. Sapma, kayma derdi yok. En önemliside sıçrarken bile rahatlıkla atış yapabiliyorsunuz ve bir defa alışınca bunu yapması çok daha kolay bir hale dönüşüyor.

Warmerise

Bomba: Warmerise'da el bombası açık alanlarda çok iş yapmıyor. Zira atılan bomba diğer takımın rakip oyuncuları tarafından kısa sürede çok çabuk farkedebiliyor. Ama kapalı alanlarda bunun farkedilmesi daha zor oluyor. En önemliside bombayı farketseler dahi kaçacak yer bulamıyorlar. Bu da bombanın doğru anlarda kullanıldığında ne kadar çok hasar verebileceğini teyit etmemizi sağlıyor. Şayet bunun tespitini kendimde çok defalar yaptım. Özellikle düz ve dar koridorlarda denediğimde muazzam hasarlar yarattığını gördüm. Kalabalık gruplarda kullanıldığında daha fazla hasar yaratılabildiğine şahit oldum. Ama tabii dediğim gibi zamanlama çok önemli. Yoksa attığınız bombanın bir esamesi okunmaz.

Warmerise

Makineli: Warmerise'da makineli tüfekler çok istikrarlı değiller. Kimi zaman iyi sonuçlar alabilirken kimi zamanda vasat sonuçlar verebiliyorlar. Ama bunun nedeni elbette tamamen kullanımla alakalı. Özellikle ücretsiz olarak verilen makineli tüfeği ele alırsak seri atış yapmanın çok faydalı olmadığını görürüz. Bunu kendimde birçok defa gördüm. Tüfek art arda ateşlendiğinde namluyu kaydırıyor. Bu da nişangahın bozulmasına ve mermilerin sapmasına neden oluyor. Uzak hedeflerin vurması imkansızlaşıyor. Ama çareside var. Tek tek yapılan atışlar makineli tüfeğin daha istikrarlı sonuçlar vermesini sağlayabiliyor. Tabii yinede uzak hedeflerin vurulması konusunda çok da bir şey değişmiyor. Fakat en azından daha isabetli atışlar yapılabiliyor.

Warmerise

Pompalı: Warmerise'da pompalı tüfekler geniş ve olabildiğine açık yani düz haritalarda peş iş yapamıyor. Bunun için rakibin dibine kadar sokulmanız gerekiyor. Bu da böyle haritalarda imkanı olabilen bir şey değil. Fakat tam tersini ele alırsak, kapalı haritaları düşünürsek o zaman şöyle bir kanı ortaya çıkar. Pompalı tüfekler zaten yapı itibarı ile yakın mesafeden etkilidr. O nedenle kapalı ve dar haritalar pompalı silahları kullanmak için en uygun alanlardır ki bunu denedim. Gerçektende pompalının yakın mesafeden yarattığı hasarı ne sniper ne de makineli tüfek yapamaz. Elbette bu ateş edilen bölge ilede alakalı ama yakın mesafeden hiçbir silah pompalının eline su dökemez. Belki sniper ona yetişebilir o kadar.

Warmerise İzlenimlerim


Warmerise oynadığım süre boyunca oyun içinden bazı izlenimler edindim. Bu izlenimleri müsadeniz olursa şimdi sizlerle paylaşmak istiyorum. İlk izlenimim Warmerise'ın hileleri hakkında. Yakın zaman önce daha Warmerise'a yeni başladığım zamanlarda oyunda bazı dedikodulara denk geldim. Chat bölümünde oyunun para hilesi olduğu söylentileri konuşuluyordu ve bu konuşmalar bizzat oyunun otoriteleri tarafından yapılıyordu. Merak ettim, araştırdım. Birkaç yabancı sitede konuyla ilgili bilgilere eriştim. Silah hilesi ve benzeri şeyleri yaptığını iddia eden videoları izledim. Fakat gelin görün ki hiçbiri beş para etmedi. Söylentiler yalnızca birer dedikodudan ibaretmiş. Yani sizin anlayacağınız ilk izlenimin oyunun herhangi bir hilesinin olmadığıyla alakalı oldu. Şimdi dilerseniz geçelim ikinci izlenimime. Yine bir konuşma ve bizzat tecrübe ettiğim bir olaydan yola çıktım ve araştırdım. Oyunda hack kullanan oyuncuları zaten her defasında görüyordum. Fakat bunun doğruluğunu teyit ettim. Oyunda normal şekilde hile yapılamadığını ama hack kullanılabildiğini gördüm. Bunun üzerinde çok durmayacağım çünkü pek faydalı olduğunu düşünmüyorum. Allah muhafaza ban yenmesi durumunda bunun sorumluluğunu üzerime almak istemem. Nihayetinde bir sürü emeğiniz boşa gider. Her neyse üçüncü izlenimime geçiyorum. Oyunu üye olmadan oynarsanız xp puanı ya da para biriktiremiyorsunuz. O yüzden oyunu uzun vadede oynayacak arkadaşlarımız oyuna üye olursa daha iyi olur.

Warmerise Notlarım


Kişisel Warmerise notlarımdan bazılarını sizler için paylaşıyorum. Oyuna başladığımda uzun süre üye olmadan oynadım. Eee hali ile ne bir xp paunı ne de para yapamadım. Çok sonraları anladım ki oyuna üye olmam benim belli avantajlardan yararlanmama imkan veriyor. Bunu anlar anlamazda zaten üye oldum. Bir süre bu şekilde takıldım. Daha sonra oyuna kardeşimide soktum. Fakat nasıl üye olunur, nasıl oynanır anlatana kadar göbeğim çatladı. Neyse ki oyuna ısınması çok uzun sürmedi. Kısa sürede o da tıpı benim gibi oyunu kavradı. Genelde oynadığımız oyunlarda aynı takımlarda olduk. Beraber hareket etmenin faydaları gerçekten inanılmaz ölçüde yarar sağladı. O genelde pompalı tüfek kullanıyordu. Ben de her zaman ki gibi sniper. Bu şekilde inanılmaz ivme kazandık. Kısa sürede oyunda kendimize sağlam bir konum elde ettik. Ama tabii fazla uzun sürmedi. Kardeşim oyunu bırakınca tek başıma kaldım yeniden ve bu defada iki kişi oynamaya alıştığım için tek oynamakta zorlanır oldum. Fakat bu da çok uzun sürmedi. Bu sendromu kısa sürede atlattım. Bazı zaman taktik gereği diğer oyuncuların peşine düştüm. Birnin gerisinde durmak ya da onu takip etmek ilk vurulan olmamak adına faydalı. Özellikle pusuya düşüldüğü anda genelde en önde giden oyuncuyu vuruyorlar. Tabii arada istisnai durumlarda olabiliyor. Ama genelde dediğim gibi önde gideni vururlar. Eğer vurulmak istemiyorsanız bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Son Söz

Warmerise hakkında anlatacaklarım bitti. Şayet anlattıklarımdan memnun kalmışsınızdır umarım. Eğer oyun adına bir sorunuz ya da probleminiz olursa bana yorum kutusunu kullanarak yazabilirsiniz. Yine aynı şekilde oyun adına bir şeyler paylaşmak isterseniz yorum kutusunu kullanabilirsiniz. Hatta sohbet etmek için dahi yazabilirsiniz. Oyun içi capslerinizi oyundaki adınızı paylaşabilirsiniz ki oyundaki takma adınızı yazarsanız iyi olur. Arada girdiğim zamanlarda sizlere rastlarsam beraber takılabiliriz. Her neyse lafı daha fazla uzatmadan konuyu toparlayayım. Dediğim gibi arkadaşlar benim oyun adına yazacaklarım bu kadar. İnşallah yazı boyunca keyifle okumuşsunuzdur. Bir başka yazıda buluşmak dileğiyle! Görüşürüz...