Header 728x90

PC İçin Mükemmel Hayatta Kalma Oyunları

SimCity Buildit'e Çöktüm

Takip edenler bilir, ben genelde bir oyuna yeniden başlamak yrine başlanmış bir oyuna çökmesini severim. Eee bu haftada çökecek yeni bir oyun ararken kardeşimin tablet bilgisayarında SimCity Buildit oynadığını gördüm. Önce oyun hakkında biraz bilgi aldım kensidinden. Daha sonrada oyuna ısındırarak çökmeye başladım. Zaten o da kabullendiği için artık böyle şeyleri pek fazla dert etmiyor. Zira onunda işine geliyor. Sayemde 1 haftada kat edeceği yolu dört günde aldı. Böyle olduğunu görünce de artık kendi getirip tableti elime tutuşturuyor. "Abi şunu şöyle, bunu böyle yapar mısın" falan filan diyor. Ben de kıramam bu tip teklifleri oynarım. Hem de çok oynarım; saatlerce oynarım, günlere sığdıramam. Bakın şehrim...Şehrimi beğendiniz mi? Çok ter dökmedim belki, çok da emek harcadım ama nihayetinde yinede ortada az da olsa bir çaba var. Elbette çabanın çoğunluğu kardeşime ait, fakat ben oyuna çökmemiş olsaydım şehir bu kadar gelişmezdi. Tamam tamam gelişebilirdi ama zaman alırdı. Hem de öyle böyle zaman almazdı. Ya işte abinizin değerini bilin. Abiniz oyununuza çöküyorsa hemen annenize şikayet etmeyin, abiniz oyunu sevdiğinden değil size yardımcı olabilmek için oynuyordur. Ensenize patlattığı tokadıda yanlış anlamayın hemen belki ensenizde sinek vardı ondan vurdu. Her neyse dilerseni yavaş yavaş SimCity Buildit oyununa ağırdan giriş yapalım. Siz hazırsanız ben bildiklerimi anlatmaya başlıyorum. Okuyun...

SimCity Buildit

Kirlilik: SimCity Buildit'de kirlilik dikkat edilmesi gereken bir konu. Çevre temizliği için fabrika binaları, elektirik hizmeti veren binalar, kanalizasyon çıkışları gibi bazı yerler şehrinizin aşırı derecede kirlenmesine neden olabilir ve bu da gelişiminizi etkiler. Bunun için bu kirliliği çok fazla yığılma olmadan temizlemek sizin çıkarınıza olacaktır. Ondan sonra yapılacak temizleme biraz daha uzun ve yorucu olabilir. Bu da zamanınızı oldukça alacaktır. Eğer bununla uğraşmak istemiyorsanız zamanında temizlik yaparak kirliliğin önüne kolaylıkla geçebilirsiniz. Ha "Ben şehrimi kirli seviyorum" derseniz onuda bilemem. Yalnız şehir popülasyonunun aşırı derecede bundan etkileneceğini söyleyebilirim. Artık bunu kulağınıza mı burnunuza mı takarsınız onu siz bilirsiniz. Ama kulağınızda daha hoş duracağını bilmenizi isterim. Buruna küpe mi takılır lan!

SimCity Buildit

Elektrik: SimCity Buildit'de elektirik şehrinizde yaşayan vatandaşlarınız için bir mutluluk simgesidir. Şayet elektirik yeteri kadar üretilerek sağlanamazsa şehrinizdeki mutlu insan sayısında önemli bir düşüş yaşanacaktır. Bu da aynı kirlilik konusunda olduğu gibi şehrinizin popülasyonunu etkileyecetir. Bunun olmaması için nufüs ne kadar olursa olsun elektirik üretimini her zaman kapasitenin üstünde tutmak gerekir. Zira beklenmedik nüfus artışlarının önüne ve şehrinize göçen yeni insanlara ancak bu şekilde sağlıklı bir hizmet verilebilir. Bu da SimCity Buildit'de sarsılmadan ilerlemenizi sağlar. Yok siz illa sarsılmak istersenizde bu söylediklerimin tam tersini yapabilirsiniz. Yalnız bunun hiç zevkli bir şey olmadığını belirtirim.

SimCity Buildit

Yangın: SimCity Buildit'de sık olmasada şehrin farklı nokta ve bölgelerinde yangın çıkabiliyor. Kimi zaman yangın itfaye istasyonlarına uzak olduğu için farkedilemiyor ve bu da nufüs azalmasına neden oluyor. Bunun önüne geçmek için itfaye istasyonlarının sık şekilde şehrin farklı bölgelerine yerleştirilmesi gerekiyor. Yoksa az evvel de dediğim gibi itfaye istaysonları uzak noktada çıkan yangınları farkedemiyor ve farkedemediği içinde yangına müdahale etmiyor. Sanırım müdahale edemediğinde ne olduğunu söylememe gerek yok, bunu az çok siz de tahmin edebiliyorsunuzdur. Edemiyorsanızda ilk yangında ne demek istediğimi gayet iyi bir şekilde anlayacaksınız. Yine anlayamazsanız benim yapabilecek bir şeyim yok, onun için en yakın sağlık ocağına gitmenizi tavsiye ederim.

SimCity Buildit

Trafik: SimCity Buildit'de nüfus arttıkça trafikte bir sorun haline dönüşmeye başlıyor. Dar yollar zamanla artan nufüsa yetmeyebiliyor. Bunun için daha başından iyi bir planlama yapmak ve yol genişletme veya uzatma için biraz pay bırakmak gerekiyor. Aksi takdirde sıkışıklık mutsuzluğu tetikliyor ve bu da nüfus azalmasına neden olabiliyor. Başınıza sonradan çorap örülmesini istemiyorsanız bunların planını yapmanızı öneririm. Bir plan doğrultusunda hareket ederseniz SimCity Buildit'de daha sağlıklı ilerleyebilirsiniz. Şayet bu zaman kadar bir plan yapmadıysanız bundan sonra yapmanızda size büyük faydalar sağlayacaktır. "Plana ne gerek var, ben plan yapamam" diyorsanız bir şey diyemem. Neden diyeyim ki, öyle değil mi? İlla bir şey mi demem lazım. Demicem, demicem işte banane!

SimCity Buildit

Eğlence: SimCity Buildit'de nüfus oranının yükselmesi ile birlikte farklı arayış ve uğraşta olan bir yığın insanı mutlu etmeniz gerekiyor. Şehrin farklı notalarına çeşit çeşit ve değişik eğlence merkezleri kurmak nüfusu oldukça motive edebiliyor. Yalnız herkesin eğlence anlayışı farklı olabildiği için yinede bazı bölgeler ve yerlerde yine mutsuz olan insanlar olabiliyor. Ama bu oran kurulan eğlence merezlerinden sonra bir hayli düşüyor. Zaman geçtikçe o mutsuz olan kesimde git gide daha mutlu hale geliyor. Dedim ya herkes farklı bir eğlence arıyor. Oyunda ilerledikçe o mutsuz olanlarıda bilmeden bir şekilde mutlu edebiliyorsunuz. Artık neylen mutlu oluyorlarsa oluyorlar, orasını ben de çok anlamadım. Daha doğrusu anlayamadım.

SimCity Buildit'den Notlar


SimCity Buildit'de son üç gündür tuttuğum bazı notlarım var. Bunları size aktarmak istiyorum. Son zamanlarda lanet Global Ticaret Merkezi oyundan atıyor. Nedeni nedir hala çözemedim. Bina siliniyor mu bilmiyorum ama ticaretinede sanada diyerek en sonunda binayı sileceğim. Bunun yanında su kapasitesini yükseltmeyi unuttuğum için şehirde ufak bir kaos ortamı oluştu ama neyse ki sorunu biraz sim parası yani simoleon ödeyerek halletim. Ancak bu defada elimde para kalmadı. Biraz sim hilesi kullanmam sanırım kimse için dert olmaz. Herkes yapıyor zaten az biraz simoleon kassam işimi görebilir. Gerçi oyunun hileleri çok da işe yaramıyor. Misal Cheat Engine ile yapılan hileler çalışmıyor. Ama illa çalışan birine denk gelirim diye düşünüyorum. Nihayetinde bir ton hile kullanan oyuncu var. Onlar yapıyorsa ben de yapabilirim. Şayet bilgisayarda olmazsa android telefonda denerim; o da olur heralde diye düşünüyorum. Aslında oynadığım hiçbir oyunda hile yapma taraftarı değilim. Ama mağlesef SimCity Buildit'e para kazanmak o kadar zor ki insanı böyle arayışlara itiyor. Onun için para hilesini kullanabilirim. Hatta yalan olmasın kullanacağımda. Bunun için kimsede kusuruma bakmasın. Tüm ömrümü SimCity Buildit'e para kazanmak için harcayamam. Keza diğer oyuncularda öyle olduğunu düşünüyorlar sanırım ki herkes aynı şeyi konuşuyor. Durum değişmediği müddetçe de bu böyle devam eder gibi görünüyor. En azından ben bu şekilde düşünüyorum.

SimCity Buildit Taktikleri


Sizler için bazı neçizane taktiklerim var. SimCity Buildit'de hızlı ve istikrarlı ilerlemek istiyorsanız bu söylediklerime kulak vermenizi öneririm. Bildiğiniz gibi oyunda gerçek yaşama dair birçok kural var. Daha önce belediyecilik yaptınız mı ya da hakkında bilginiz var mı emin değilim. Ama benim az buçuk tozunu yutmuşluğum var ve inanır mısınız öğrendiklerimi uyguladığımda çok iyi bazı sonuçlar aldım. Elbette kötü bazı tepkilerde geldi ama genelinde aldığım sonuçlar oldukça istikrar vaad etti. Başta kaynak üretimine önem verdim. Şehrimin nüfusu bu nedenle olması gerekenden hep biraz azdı. Bir süre bu şekilde devam ettim. Şehir içine yol inşa ederken sonrasını hesap ettim. Tüm binaların arasında geniş boşluklar bıraktım ki daha sonra nüfus arttığında trafik sorunu baş göstermesin. Öylede oldu, trafikle ilgili çok fazla problem yaşamadım. Sadece bir bölgede dikkatsizlikten kaynaklanan bir hatadan dolayı atladığım bir yer var orada sıkıntı çıkıyor. Onun dışında kaynaklar, trafik gayet iyi şekilde ilerliyor. Mutluluk oranıda eğlence merkezlerini arttırmamla beraber iyice yükseldi. Ama hala üzerinde biraz çalışılması gerekiyor. Sadece şuan yukarıda da dediğim şekilde para problemim var onuda bir şekilde çözeceğimi düşünüyorum. Ha ne adar kolay çözülür onuda bilmiyorum ama para problemi genel olarak tüm oyuncuların sıkıntı yaşadığı bir durum. Geneli bu problemi aşmak için hile kullanıyor. Ben de öyle yapmayı düşünüyorum. Sizede yapın diye tavsiye etmiyorum fakat şu durumda yapılabilecek en makul şeyin bu olduğunu söyleyebilirim.

Son Söz

Sözün bittiği yere geldik. Benim SimCity Buildit hakkında anlatacaklarım bitti daha doğrusu bitirmek durumunda kaldım. Zira yazı yazdığım ortam çok müsait bir yer değil. Biri kulağımın dibinde sakız çiğniyor, diğeri tam karşımda çekirdek çitliyor. Televizyon gürültüsü, çocuk çığlıkları, üst üste binen konuşma sesleride cabası. Dışarıdan gelen sesleri söylemiyorum bile. Bu şartlarda ancak bu kadar yazabildim. Benim için zor bir deneyim oldu ama çok fazla şeyde anlattığımı düşünüyorum. Umarım siz de aynı şekilde düşünüyorsunuzdur. Eğer yukarıda yazanlar sizi aydınlatmadıysa oyun adına merak ettiğiniz konuları bana ve diğer SimCity Buildit oyuncularına yazının altında bulunan yorum bölümünden sorabilirsiniz. Şimdilik benden bu kadar daha sonra başka bir yazıda tekrar görüşürüz. Hoşçakalın...
Blogger tarafından desteklenmektedir.