Online oyunlara bayılırım. İron Force'da bayıldığım bu online oyunlardan. Ne hikmetse oyundakilerde bana bayılıyor. O kadar bayılıyorlar ki beni görecek fırsatları dahi olmuyor. Tabiri caizse görünmez oluyorum. Ama bu görünmez olma durumu gerçek anlamda olan bir şey değil. Anlamadığım bir şekilde beni göremiyorlar. Öylece yanımdan geçip gidiyorlar. Sanırım dedemin verdiği çevşen işe yarıyor. Yoksa başka ne olabilir ki? Tabii bu işin şakası ama birazdan sizler için çektiğim videoyu seyredince siz de şaşıracaksınız ve anlam veremeyeceksiniz. Muhtemelen ben de şeytan tüyü var. Aksi halde şu durumu başka nasıl izah edersiniz ki? Ben edemedim, buyrun siz de izleyin bakalım izah edebilecek misiniz? İşte...Şaşırtıcı öyle değil mi? Rakip oyuncuların beni görmelerine rağmen öylece yanımdan geçip gitmeleri gerçekten anlamsız geldi. Sanırım adamların kör noktalarına denk geldim. Yoksa affedilecek şekillerde yakalanmadım. Her defasında tam yollarının üzerine çıktım. Buna rağmen bana ateş etme girişiminde bulunmadılar. Yönlerini dahi çevirmediler. Dümdüz önümden geçerek diğer takım arkadaşlarıma yöneldiler. Her neyse konunun üzerinde fazla uzun durdum. Zira oyun hakkında size anlatacak başka şeylerimde var. Müsadenizle şimdi onlarada kısa kısa değinmek istiyorum. Yalnız kısa dediğime bamayın. Bir hayli uzun bir yazı olacak ama her konuya kısaca değineceğim. Hazırsanız yazmaya başlıyorum. Okuyun...

İron Force

Atış Gücü: İron Force'da atış gücü girilen mücadelelerde çok bariz üstünlük sağlayabilir. Şayet arttırılmış ve güçlendirilmiş bir atış gücüne sahipseniz takım savaşlarında ya da bireysel karşılaşmalarınızda diğer oyuncuların bir adım önüne geçebilirsiniz. Keza ben kendi takımda diğer her şeyden fazla atış gücünü güçlendirdim. Bu sayede vurulmadığım sürece her karşılaştığım tankı kolayca imha edebiliyorum. Elbette hız ve tankın dayanıklılığıda çok çok önemli. Ancak vurulmadan vurma taktiğini benimseyenler için atış gücünün arttırılması oyunda daha hızlı sonuçlar almanızı ve kısa sürede iyi yerlere gelmenizi sağlayacaktır. Fakat pasif, defans yapan biriyseniz o zaman kendi önceliklerinizi ön planda tutmanızı öneririm.

İron Force

Hız: İron Force'da hız kimi zaman olağan birçok tehlikeden uzaklaşmanızı ve kaçmanızı sağlayabilir. Aynı şekilde peşine düştüğünüz tanklarıda kolayca yakalamanızı sağlayacaktır. Özellikle atış menzili dışında yer alan tankları menzile sokmak için biçilmiş kaftandır. Zira ben de hızlı bir tanka sahibim ve faydalarınıda görüyorum. Bana kalırsa atış gücünden sonra oyunda en büyük geri dönüşü sağlayan özelliklerden biridir. Öyle ki bunu tankınıza uyguladığınızda çok çabuk geri dönüş sağlayabiliyorsunuz. Tabii oynayış tarzınıza görede özelliklerin size sağladığı faydalar değişecektir. Ben genelde ilk ateş eden taraf olduğum için maximum şekilde bu özelliklerden faydalanıyorum. Şayet tarzınız aynıysa siz de yararlanabilirsiniz.

İron Force

Zırh: İron Force'da yalnızca hızlı olmak ya da güçlü bir atış gücüne sahip olmak yetmiyor. Bunun yanında dayanıklı bir de dış kabuğa ihtiyaç var. Bu dış kabuk zırhlardan oluşuyor. Şayet zırhınız ne kadar güçlü ise aldığınız darbede o kadar az hasar veriyor. Fakat ben çok fazla zırha yatırım yapmadım. Ama zırhın sağlayacağı faydalarıda çok iyi biliyorum. Bunun için size tavsiyem zırh konusunun üzerine eğilin. Bana bakmayın ben her zaman ilk vuran sen ol mantalitesiyle oynadığım için zırha gerek duymuyorum. Ama buna rağmen zırhım çok da kötü sayılmaz. İyi-kötü beni bir şekilde idare edebiliyor. Eğer sizin mantalitaniz benimle aynı değilse kesinlikle zırhınızı ne pahasına olursa olsun yükseltin. Yoksa duman olursunuz.

İron Force

Rütbeler: İron Force'da birçok farklı rütbe var. Albay ve General rütbeleri oyunda erişilebilecek en üst rütbeler. Şayet bunlardan herhangi birine sahip olabilirseniz sırtınız yere gelmez. Ancak bu rütbeleri kazanmasıda o kadar kolay değil. Baya bir çaba sarfetmeniz, emek harcamanız lazım. Ondan sonra adım adım istediğiniz rütbelere erişmeye başlayabilirsiniz. Zaten oyun sizi rütbelerinize göre eşleştiriyor. Bu bakımdan çok fazla sıkıntı çekeceğinizi düşünmüyorum. En azından benim açımdan öyle olmadı. Bir ay gibi kısa bir sürede çabucak yükseldim. Tabii bunda kardeşimin payıda büyük. O da çok fazla yardımcı oldu. Yani sizin anlayacağınız oyunda ne kadar çok savaş yaparsanız ve güzel sonuçlar alırsanız çok hızlı rütbe yükseltebilirsiniz.

İron Force

Seviye: İron Force'da her tankın upgrade yani kendine has bazı yükseltme seviyeleri var. Bu yükseltmeler tankınızı güçlendirmek, hızlandırmak ve atış gücünü arttırmak üzerine çalışıyor. Yalnız her bir yükseltme için karşılığında belli bir miktar para ödemeniz gerekiyor. Ancak bu şekilde tankınızın özelliklerini geliştirebiliyorsunuz. Diğer oyuncularla boy ölçüşe bilmek adına yapılmasının zorunlu olduğunu düşünüyorum. Benim düşünmemin dışında oyunun sistemide bu şekilde çalışıyor zaten. Tankınızı geliştirmediğiniz sürece hiçbir şekilde oyunda tutunamıyorsunuz. O yüzden oyunda tutunmak adına gerekli yükseltmeleri yaparsanız hayrınıza olur. Evet belki biraz paranız gider ama en azından adam gibi bir tankınız olur.

İron Force İzlenimlerim


İron Force oynadığım süre boyunca gözlemlediğim bazı şeyler oldu. Örnek olarak sizlere birkaçını sıralayayım. Misal başlarda elmas ve para kazanması bir haylı zor oluyor. Hatta bunun için hile yapmak zorunda kaldığımı çok net anımsıyorum. Özellikle elmas, para ve yakıt konusunda çeşitli hilelere başvurduğum oldu. İnanır mısınız hiçbiri bir işe yaramadı. Sadece umutlarımı hilelediler. Ulan arkadaş bir hilede çalışmaz mı? Tonlarca İron Force hilesi var ama sadece var. Oyunun hileleri yalnızca yalan dolandan ibaret. Siz ümitlenip yeltenmeyin diye söylüyorum tüm bunları. Yoksa benim gibi reklam seyredersiniz. Her neyse konumuza geri dönelim. İkinci bir konu oyun devamlı hata veriyor. Yok bağlantı kurulamıyor hatası yok oturum açmış durumdasınız hatası bunlar insanı çileden çıkarabiliyor. Başlarda böyle hatalar hiç yoktu. Sonradan yapılan güncellemelerden midir nedir sık sık hata almaya başladık. Başladık diyorum dikkatinizi çekerim. Bu hatalarla karşılaşan bir ben değilim ben gibi nice oyuncular var. Üçüncü bir konuda donmalarla alakalı. Fakat bu sorun sanırım internet bağlantısıyla alakalı bir konu. Şayet internet bağlantınız yeteri adar hızlı değilse sık sık donma ve oyunda kopmalar yaşanabiliyor. Hatta arada görüntünin kesik kesik geldiği anlarda olabiliyor. Bu gibi durumlarla karşılaşırsanız hızlı bir bağlantı ile tekrar oyuna bağlanmayı deneyebilirsiniz. Hızlı bir internet bağlantısını nereden bulursunuz onu bilemem. Ben çözümünü söyledim. :)

İron Force'dan Notlar


İron Force oynadığım zamanlarda ilginç bazı şeylerle karşılaştım. Bunları tek satırlık yazılar halinde eski not defterime kaydettim. İşinize ne kadar yarar bilemem ama onlarıda hazır konusu açılmışken yayınlamakta fayda ve yarar görüyorum. İlk notumu taktiklerle ilgili almışım. Tek bir satır ama ben sizlere biraz uzun aktaracağım. Şuana kadar İron Force'da birçok taktik gördüm. Bana kalırsa aralarından en iyileri diğer oyuncuların gerisinde durmak ya da sabit bir yere gizlenerek beklemek oldu. Özellikle amatör oyuncuların bu taktikten çok büyük fayda sağlayacaklarını gördüm. Kendimde kullandım ve taktiğinin pürüssüz işlediğini ilk elden tecrübede ettim. Eğer oyunla ilgili bir taktik ya da strateji arıyorsanız bence en akıllıca yöntem bu olmalı. Geçelim bir başka notuma. İkinci notum tanklarla ilgili. Yine onuda uzunca anlatacağım. Oyunda birçok tankı tecrübe etme şansım oldu. Draco, Lupus, Sirius, Lynx, Lacerta, Pavo, Skorp ve Vulpecula gibi tankları kullandım. Hepsinin kendine has özellikleri olsada bir şey farkettim. Tamam tankların yetenekleri elbette oyun içinde önem arz ediyor. Bunları kesinlikle reddetmiyorum ama tüm bunlara rağmen sizlerin tanı nasıl yönettiğide önemli. Hiç unutmam adam dandik dorado ile benim Lupus'u mu harcamıştı ve bunu yaparkende sizlere az evvel bahsettiğim taktiği uyguladı. Yani sizin anlayacağınız sevgili dostlar iyi bir tankınız olmadanda oyunda akıl ve mantık doğrultusunda iyi işler çıkarabilirsiniz.

Son Söz

Sizlere İron Force hakkında anlatacaklarım bitti. Umarım yazı boyunca keyifli vakit geçirmişssinizdir. Eğer oyun hakkında takıldığınız bir yer yahut bir sorununuz olursa çekinmeden bana yazabilirsiniz. Sorularınızı yorum kutusunu kullanarak bana iletebilirsiniz. Bunun dışında diğer oyuncu arkadaşlarımıza bilgi vermek istersenizde yine aynı şekilde yorum kutusunu kullanabilirsiniz. Bu arada klan tekliflerinede açığım haberiniz olsun. Şayet bir teklif gelirse severek teklifinizi kabul edebilirim. Her neyse lafı çok uzatmadan yine her zaman olduğu gibi yazıyı burada noktalıyorum. Malum yazı fazla uzadığı zamanda amacından sapıyor. Amacından sapmaması için o yüzden şuanda bir nokta koyuyorum. Tekrar görüşmek dileğiyle. İyi oyunlar, kendinize güzel bakın. Görüşürüz...