Header 728x90

PC İçin Mükemmel Hayatta Kalma Oyunları

İron Desert'da Gece Saldırısı

Dün gece uyku tutmadı. Kardeşimin çıkardığı sesler yüzünden saatlerce yatağın içinde debelendim durdum. Taa ki uyuyamayacağımın farkına varana dek. İşte o an bir yeşil dev edasıyla yataktan kalktım. Gözlerim uykusuzluktan kıpkırmızı olmuştu. Ama ten rengim hala domates kırmızısıydı ve buna lanet ettim. Neyse ki bu ritüelim fazla sürmedi. Dünyada aynı ten rengine sahip başka insanlarında olduğunu hatırlayınca kendime geldim ve tekrar yan odadan gelen seslere odaklandım. Kahkahalar, küfürler havada uçuşuyordu. Hemen bir omuz darbesiyle kapıyı açtım. Kapı zaten açıkmış sonradan omuzuma bir şey değmeyince farkına vardım. Kardeşim öyle mölün mölün bana baka kaldı. "Kalk lan" dedim. "Gece gece bilgisayarda ayıp şeylere mi bakıyorsun." Kem küm ederken tuttum ensesinden odanın dışına savurdum. Çöktüm koltuğa, açtım İron Desert'i. Ceddin deden nesrin baban marşınıda açtım sonuna kadar; verdim çoşkuyu. Seyredin...Gördünüz mü adamı iki dakikada paket ettim. Elbette bunun için yıllar yılı paket servisinde saç beyazlatmam gerekti. Ama nihayetinde gayet güzel bir paketçi oldum çıktım. Artık önüme geleni paketliyorum. Belki İron Desert ustası siyah kuşak bir oyuncu değilim ama paketçilikde iki danım var. Neyse durun daha yazının başında saçmalamayalım. Hadi benim huyum öyle size ne oluyor? Tamam tamam lafı fazla karıştırmadan olabildiğince düzgün ve anlaşılır bir yazı çıkartmaya gayret edeceğim. Ancak bunu ne kadar başarabilirim bilmiyorum. Keza çok güzel capslerde yaptım. Gördükçe içim bir hoş oluyor dur iki espri daha yapayım moduna giriyorum. Onun için yazının başında sizleri uyarıyorum, yüksek dozda espriden gitmemek için lütfen günlük gülme miktarınızı aşmayın. Okumaya devam edin...

İron Desert

Savunma: Çocukken çok dayak yerdim. Sonradan bir abimiz bana iyi bir savunmanın nasıl yapılacağını öğretince herkesi dövmeye başladım. İron Desert'da da durum pek farklı değil. İyi ve güçlü bir savunma, en iyi saldırı taktiklerini bile amaçsız bırakabilir. Şöyle düşünün karşınızda çok güçlü bir rakip var ve şehrinize saldırıyor. Bu durumda ne yapacaksınız? Durun ben söyleyeyim, hiçbir şey! Niye mi, çünkü savunmanız beş para etmez. O yüzden bir an önce kendinize sağlam bir savunma kurmalısınız. Aksi takdirde önüne gelen şehrinizi talan eder. Talan olmak istemiyorsanız, dediklerimi küpe niyetine kulağınıza takın. "Yok abi ben küpe takamam, babam kızar" diyorsanız size yüzük veririm. Yüzüğede bir şey demez heralde.

İron Desert

Saldırı: İyi bir saldırı, düşünülemeyen şekilde yapılır. Yani İron Desert'da bir şehre mi saldıracaksınız. O halde saldıracağınız şehri baştan aşşağı bir incelemelisiniz. Şehrin en savunmasız yerlerini ve saldırı esnasında önünüze çıkabilecek zorlukları hesap etmelisiniz. Ancak bu şekilde yenilgisiz savaşlar kazanabilirsiniz. Aksi halde herkesin tahmin edebileceği şekilde saldırılar yaparsanız, savunmanın ilk etabında durdurulursunuz. Çünkü savunmayı yapan saldırıların oradan geleceğini tahmin ederek bir savunma düzeni kurmuştur. Siz bu düzenin tam tersi şeklinde hareket etmelisiniz ki savunma görevini yapamasın ve siz de kolayca şehri alabilin. İstanbul'u alan Fatih gibi gemileri karadan yürütün demiyorum. Ama onun izinden yürüyün ve düşünülemeyen saldırılar yapın. Kim hayal edebilirdi ki gemilerin karadan yürütülebileceğini. İşte siz de ona benzer taktikler geliştirin.

İron Desert

Savaş: İron Desert'da yalnızca güçlüler ayakta kalır. Güçsüzler ise sadece izlemekle yetinir. Oyunun mantığı saldırı ve savunma başlıkları altında da belirttiğim üzere savaşmaktır. İster savunma yapın istersenizde saldırı her zaman savaşı daha baskın olan kazanır. Leveliniz ne olursa olsun, gözünüz hiçbir şeyden korkmamalı. "Yok ben buna saldırırsam yenilirim" ya da "Pes edeyim bu benim şehrimi yıkar" diye düşünmeyin. Gözünüzü karartın ve aklınıza gelen en iyi planı uygulamaya sokun. Kimse yenilmez değil bunu aklınızdan çıkarmayın. Elbette siz de yenilmez değilsiniz ama sizin diğer oyunculardan farklı olduğunuz bir nokta var. Siz akşamları yatmadan evvel ballı süt içiyorsunuz. Durun durun şaka yaptım. Hemen kızmayın gençler, bir dakika müsade edin durumu toparlıyorum. Çünkü sizin gözünüz kara!

İron Desert

Birim: "Bir elin nesi var, iki elin sesi var" demişler. Heralde atalarımızın bunu öylesine laf olsun diye söylememiş. Birlikten, beraberlikten bahsetmiş. İşte İron Desert'da da durum çok farklı değil. Tabii bunun ne kadarını oyuna uygulayabilirsiniz onu bilemem ama güçlü birimler yaratarak yenilmesi zor ve durdurulması imkansız kuvvetler oluşturabilirsiniz. Bunu yapmak elbette söylendiğinden kolay değil fakat uygulanabilir olduğunu daha evvel kendi gözlerimle bir-iki defa gördüm. Hatta çok fazla saldırıya uğradığım için böyle birimlerin sehrimin savunmasında ne gibi tahribatlar oluşturabildiklerine bizzat şahit oldum. Özellikle helikopterlerle desteklenmiş tanklı birimler önüne geleni silip süpürüyor. Yapabilirseniz öyle birimler kurun kendinize.

İron Desert

Kupa: Daha önce hiç kupa kazanmadım. Bu zamana kadar elle tuttuğum tek kupa, sabahları kahvaltıda çay içtiğim kupa bardak oldu. Ama işler İron Desert'da değişti. Oyunda 5000 kupadan fazla kupam oldu. Fakat çok kupam olduğundan mıdır nedir bunları nasıl kazandıysam aynı şekilde de kaybettim. Zaten artık 2000 kupadan sonra çok bir kupa da kazanılmıyor, bunun için levelinizin daha yüksek olması gerekiyor. Ne kadar çok level, o kadar çok kupa ediyor. Yani sizin anlayacağınız oyunda kupa kasmak için levelinizin yüsek olması gerekiyor. Yoksa kastığınız kupada levelinize göre düşüyor. Bundan herkes şikayetçi ama ne yaparsınız durum şuan böyle, onun için başta levelleri yükseltin. Sonra kupa kasarsınız.

İron Desert Taktikleri


İron Desert'da hangi taktiği uygulasam hepsi beni yüz üstü bıraktı. Yok bilmem kimin taktiği yok tarantula taktiği hepsi boş çıktı. Ama az da olsa işe yarar bazı taktikler gördüm. Ancak aradığım tarzda değildiler. Zor ve uygulamasıda risk içeriyordu. Daha sonra düşündüm düşündüm ve kendi taktiklerimi geliştirmeye başladım. Elbette başlarda benim geliştirdiğim taktiklerde beş para etmedi. Lakin sonrasında biraz ondan biraz bundan derken kendim için en doğru taktiği uyguladım. Şuan demir yumruk adını verdiğim bir savunmaya sahibim. Aynı şekilde demir pençe adını verdiğimde bir saldırı yöntemim var. Eğer talep olursa daha sonra bunları sizlerle paylaşırım. Ama ondan önce taktiklerin işleyişi hakkında biraz bilgi vermek istiyorum ki siz de kendi şehrinize göre bir taktik geliştirebilin diye. Savunma taktikleri her zaman şehrin gelişimine göre yapılmalı. Savunma kuleleri ya da topçular birbirinin menzili içinde bir saldırı anında birbirlerini koruyabilecek şekilde yerleştirilmelidir. Ben tüm savunmanın birbirini koruyabileceği bir şehir yapılaşması kurdum. Şehrimi savunmaya göre şekillendirdim. Bu sayede çok fazla hasar almadan birçok saldırından en az hasarla kurtulabiliyorum. Tabii bunu siz kendi şehrinize ne denli uygulayabilirsiniz onu bilmiyorum. Çünkü şehrinizin yapısını görmedim. Fakat size şunu önerebilirim siz de aynı olmasada mantığı alarak farklı taktikler geliştirebilirsiniz. Zaten oyunda muhim olan savunma. Saldırıyı bir şekilde herkes kendi de geliştirebilir.

İron Desert Notlarım


Çok uzun zamandır İron Desert oynamıyorum. Ama evvelinde buna benzer oyunları hatim etmişliğim var. Bu nedenle geçmiş oyunlarda edindiğim tecrübeleri İron Desert'da da uygulayabiliyorum. Hatta bedava elmas kazanabileceğiniz bir yöntemide size atarmak niyetindeyim. Bu yöntemi İron Desert'dan önce oynadığım bir oyunda öğrenmiştim. Denedim ve aynı yöntemin kusursuz çalıştığını gördüm. Yöntem şu şekilde işliyor. Bildiğiniz üzere İron Desert oyuna her girdiğinizde belli ödüller veriyor. Girme süresi ne kadar uzun olursa o kadar fazla ödül alabiliyorsunuz. Misal ben bir ay kadar oyuna girmedim ve girer girmez 400 elmas kazandım. Yöntemi geliştirmemde zaten o güne denk geldi. Yapmanız gereken bir ay beklemek değil. Oyuna girin ve çıkın. Ondan sonra tablet ya da artık siz neyden oynuyorsanız onun tarihini bir ay ileri alın. Arkasından oyuna girin. Bakın bakalım kaç elmas kazanacaksınız. Kimileri buna hile diyor ama ben hile olarak adlandırmıyorum. Siz ne dersiniz bilmeme fakat oyunun zaten zilyon tane hilesi var. Cheat Engine yapılanından tutunda android'de yapılanına kadar, neler neler var. Oyunun hileleri çok. Ancak çalışanı yok. Alın size çalışanını verdim. Tepe tepe kullanın. İster para yapın, ister elmas. Artık o kısımla siz kendiniz ilgilendirsiniz. Ha bunun dışında olayı çok fazla abartmassanız hayrınıza olur. Ondan sonra oyundan ban yiyebilirsiniz. Ban yiyncede öyle kolay kolay kaldırılamıyor.

Son Söz

Benim İron Desert hakkında size anlatabileceklerim bu kadar. Şayet sizin eklemek istediğiniz bir şey varsa yorum kutusunu kullanarak bildiklerinizi bize aktarabilirsiniz. Böylece diğer oyuncu arkadaşlarımız ve ben de sayenizde yeni bir şeyler daha öğrenmiş oluruz. Bu arada yazıda atladığım, bahsedemediğim çok konu oldu. Eğer oyunla ilgili bir sorun ya da problem yaşıyorsanız yine aynı şekilde bana yazabilirsiniz. Sorunun çözümünü biliyorsam severek size yardım edeceğimden emin olabilirsiniz. Sorunuzu ben yanıtlayamasam bile diğer oyuncu arkadaşlar eminin yanıtlayacaktır. Neyse lafı daha fazla uzatmayayım, malum havalar soğuk. Benden şimdilik bu kadar izninizle soba yanan odaya kaçıyorum.
Blogger tarafından desteklenmektedir.