Empire Four Kingdoms'a başlayalı çok olmadı. İki ya da bilemezdiniz üç hafta ama ondan daha fazla değil. Bu süre zarfında kendi krallığımı kurma yolunda bir hayli ilerledim. Tabii kardeşimde fazlasıyla yardımcı oldu. Benim yorulduğum yerlerde oyunu o devraldı onun yorulduğu yerlerde ben aldım ve bu şekilde kısa sürede çok iyi bir gelişme gösterdik. Yalnız pek dişe dokunur bir savaşa giremedik. Ama nasip olursa yakında sağlam savaşlara girebilecek kadar güçleneceğimizi umuyorum. Sonuç ne olur bilemem ama strateji ve taktik geliştirme konusunda fazlaca tecrübem var. İşe yarar mı yaramaz mı zaman içinde öğreneceğiz. Her neyse krallık, krallık dedik. Bakın krallığım şuan bu aşamada. Seyredin...Biliyorum biliyorum henüz oyunda daha toy görünüyorum. Ama dedim ya işte oyuna gireli çok olmadı. Geçen bu süre zarfında ancak bu kadar gelişebildik. Açıkçası şuan bulunduğumuz konumdan gayet menunum. Diğer oyunculara göre daha hızlı ilerlediğimizi düşünüyorum. Elbette bunda kardeşimin payıda büyük. Eee atalarımız boşuna "Bir elin nesi var, iki elin sesi var" dememiş. Gerçektende doğru söylemişler. Zira oyunda oynayan sayısı artınca oyuna ayırabildiğiniz sürede iki hatta bazen üç katına çıkabiliyor. Hep demişimdir ne olursa olsun yardımlaşma güzeldir. O yüzden size yardımı olur diye oyun hakkında ne biliyorsam anlatacağım. Neticede bir bilgi bir bilgidir. Ha nee kadarını işinize yarar onu bilemem ama okumanızı canı gönülden isterim. Okumaya devam edin...

Empire Four Kingdoms

Ekonomi: Empire Four Kingdoms'da güçlü bir imparatorluk için sağlam bir ekonomi gerekiyor. Zira girilen savaşlar, geliştirilen binalar ya da silahlar hep maddiyata dayalı şeyler. Eğer oyunda istenilen ekonomiyi oluşturamaz ve sağlayamazsanız ilerleme hızınız düşebilir. Yine aynı kalırsınız ama daha yavaş ve daha geç gelişebilirsiniz. Biz kardeşimle beraber henüz bunu yaşamadık. Özellikle zaten buna özen gösterme gayreti içerisindeyiz. Fakat ilerleyen zamanlarda bizimde başımıza gelebilir. Nihayetinde beklemediğimiz bir saldırı bir anda tüm planlarımızı alt üst edebilir. Şuan böyle bir şey öngörmüyoruz ama Empire Four Kingdoms'da her an her şey yaşanabilir. İşte bu yüzden komşuluk ilişkilerini iyi tutmakta gerekiyor.

Empire Four Kingdoms

İttifak: Empire Four Kingdoms'da ne kadar kuvvetli bir imparatorluğa sahip olursanız olun hiçbir zamanda güvende olmazansınız. Bu yüzden sırtınızı yaslayabilecek ve zor zamanlarınızda sizlere yardım edebilecek ittifaklara katılmalı ya da kendinize bir ittifak yaratmalısınız. Şayet oyunda her şey her an değişebiliyor. Şartlar bugün sizin yanınızda yer alıyorsa yarın veya başka birgün diğer oyuncuların yanında yer alabiliyor. Bu nedenle ittifak daha evvelden öngöremediğiniz ya da tahmin edemediğiniz saldırıların yahut ekonomik tahribatların önüne geçebilmek için iyi bir araçtır. Elbette bundan faydalanıp faydalanmamak tamamen sizin kendi tercihiniz. Ama benim sizlere naçizane tavsiyem iyi-kötü bir ittifakın içinde olmanız yönünde.

Empire Four Kingdoms

Savaş: Empire Four Kingdoms savaş üzerine kurulu bir oyundur. Pasif kalır ve geride durmayı tercih ederseniz oyunda çok fazla ilerleyemessiniz. İlla ki bir şekilde savaşın içine gireceksiniz. Bunu ertelemenin ya da sakınmanın hiçbir anlamı yok. Fakat kimlerle savaştığınızın çok önemi var. Eğer doğru tercih yapamazsanız girdiğiniz savaş sizin için hezimete dönebilir. Tabii bunu saldıran tarafın siz olduğunu düşünerek söylüyorum. Şayet saldıran değide savunan konumdaysanız zaten pek de tercih edebileceğiniz bir durum yok. Yalnızca iş sizin daha evvelden yaptığınız savunma planına kalıyor. Elbette düşmanın ne kadar güçlü olduğuda önemli. Bir ittifakınız varsa amenna yoksa yalnız başınasınız.

Empire Four Kingdoms

Savunma: Empire Four Kingdoms'da zaman zaman savunan kişi konumuna düşebilirsiniz. Nihayetinde oyunda bir sürü aç gözlü oyuncu var. Gözlerini topraklarınıza diken ve kaynaklarınızı yağmalamak isteyen. Eğer başında bir önlem almadıysanız sonunda da alamazsınız. Bunun için savunma her şeyin başında gelmeli. En başta savunma geliştirilmeli ve güçlendirilmeli. Daha sonrasında diğer önemli görünen yatırımlar yapılabilir. Fakat yapılacak yatırımlarında doğru taktik ve stratejiler ele alınarak yapılmasında fayda var. Yoksa işe yaramayacak ve savunmanın geliştirilmesini aksatacak yatırımların size faydası değil zararı olur. O yüzden bir şey yaparken getirilerini ve götürülerini iyi çözümlemek gerektiği kanısındayım.

Empire Four Kingdoms

Saldırı: Empire Four Kingdoms'da güçlü ve büyük bir krallık kurabilmek için topraklarınızı genişletmeniz gerekiyor. Bunu yapmanın yoluda saldırı yaparak diğer imparatorlukları fethetmekten geçiyor. Elbette bunun yapılması söylenmesinden daha zor. Keza bunun için önce güçlü bir ordu, güçlü silahlar ve aynı şekilde güçlü bir ekonomi gerekiyor. Unutmayın savaş riskli bir yatırımdır. Siz daha fazlasını alacağınızı tahmin ederek bir krallığa saldırabilirsiniz. Ama öngöremediğiniz şeyler başınıza gelebilir. Bunlardan en çok yaşanan savaşın kaybedilmesidir ki bu en kötü olanıdır. Bir anda tüm yatırımlarınız hiç olur. Tonlarca para harcadığınız silahlar, askerler ve benzeri bir takım şeyler kaybolup gider. Onun için saldırı iyi bir yatırımdır ama aynı zamanda risklidir. Ve şunuda unutmayın hayat risk alanları yüceltir ve onlara ummadıkları armağanlar verir.

Empire Four Kingdoms Gözlemlerim


Empire Four Kingdoms'da uzun zamandır gözlemlediğim bazı şeyler var. Misal bunların en başında hile yapan oyuncular geliyor. Yakut hilesi olsun, altın hilesi olsun bunlar devamlı kullanılıyor. Ha keza para hileside öyle. Bunların dışında ittifak kuranların yaptıkları hileler var ki onlar daha büyük kitlelere hizmet etme amacı ile yapılıyor. Kendi ittifaklarını desteklemek amacı güden ve bu yüzden çeşitli hileleri çekinmeden kullanan oyuncularda gözlemlerim aranda yer alıyor. Ama bunları er geç oyundan ayıklanacaklarına hiç kuşkum yok. Merat etmeyin çekirge fazla sıçrarsa farkedilir. Gelelim Empire Four Kingdoms'da diğer gözlemlediklerime. Oyunda yine ittifak kullanılarak yapılan bir taktik var. Aslında çok dahice görünen şeytani bir plan. Fakat planın uygulanması için tüm ittifak üyelerinin aynı anda hareket etmesi gerekiyor ve bu da işi biraz zorlaştırıyor. Ama dedim ya plan şeytanice. Bir şekilde işe yaratılıyor. Bu sayede güçlü ve yalnız oyuncular korkutularak kendi ittifaklarına dahil ediliyor. Aksi durumda ittifak ne kadar zarar görürse görsün grubun her üyesi planlanan şekilde kendilerine katılmayan yalnız ama güçlü krallığa saldırıyor. Bu saldırma çok nadir gerçekleşiyor. Çünkü bu durumla yüz yüze gelen birçok oyuncu teklifi kabul etmek durumda kalıyor. Belki savaşsa girse yenecek ama ön yargıları planın işlemesine katkıda bulunuyor. İşin şeytani kısmıda şu bu adam her ne kadar ittifakda gibi görünsede aslında değil. Bunu yalnızca savaşlarda kendi çıkarları için kullanıyorlar. Hiçbir şekilde yardımcı olmuyorlar.

Empire Four Kingdoms'dan Notlar


Empire Four Kingdoms'da gözlemlediklerim dışında aldığım bazı notlarımda oldu. Bunların çoğu aslında ufak tespitlerden oluşuyor. Mesela altını ele alalım. Oyunda altın başlı başına bir problem. Tamam belki başlarda pek dert vermiyor ama biraz ilerledikçe altın bir sorun haline dönüşmeye ve can sıkmaya başlıyor. Elinizdeki altınlar yetersiz kalıyor ve ondan sonra biraz zor zamanlar yaşayabiliyorsunuz. Tabii bu nereye kadar? Altın nasıl kazanılır sorusunun cevabını bulana kadar. Ama yinede yetmiyor. Neyse ikinci tepitime geçelim. Oyun güncellemelerden sonra zaman zaman açılmıyor ve yerli yersiz atıp duruyor. Bunun önüne geçmek pek mümkün değil aslında ama oyunun atma sıklığı artınca interneten kopmak ve terar bağlanmak iyi sonuçlar verebiliyor. Bazı zamanlarda sunucuya bağlanmadığı, bağlantının koptuğu anlarda oluyor. Aynı yöntemi bu durumda da kullanmanız fayda verebilir. Gelelim üçüncü ve son tespitime. Empire Four Kingdoms'a ilk başladığınızda size belli bir ölçüde yakut veriliyor. Ancak ondan sonra hiçbir şekilde yakut kazanamıyorsunuz. Yakutunuz bittiği vakit sizden para talep ediliyor. Bunun için yakutlarınızı boşa harcamamanızı tespitlerimin arasına sıkıştırıyorum. Biterse tekrar almak için para vermek durumunda kalırsınız. Ha şunu sorabilirsiniz "Almasak ne olur?". Hiçbir şey olmaz yine oyuna devam edersiniz ama yakut lazım olduğu zamanlarda öylece ekrana bakar bakar durursunuz. Onun için yakutlarınızı akıllıca kullanın sonra he deyince tekrar kazanılmıyor. Tüm kamuoyuna önemle duyurulur.

Son Söz

Empire Four Kingdoms hakkında anlatacaklarım bitti. Umarım yazı boyunca işe yarar önemli bilgilerle karşılaşmışsınızdır. Elimden geldiği kadar merak edilen ve oyunda karşılaşılan konulara değinmeye özen gösterdim. Elbette bilmediğimden değinemediğim bazı konularda oldu. Artık onları bir şekilde telafi etmeye çalışacağız. Şayet sizlerin eklemek istediği bir şeyler varsa yorum bölümünden bilgilerinizi bizlere aktarabilirsiniz. Aynı şekilde oyun adına sorularınızda varsa çekinmeden sorabilirsiniz. Emin olun biliyorsam yanıtlarım. Ben yanıtlayamazsam diğer oyuncu arkadaşlarımız sorunuzu illa ki yanıtlayacaklardır. Her neyse lafı daha fazla uzatmayayım. Son söz bölümü yeterince uzadı. Müsadenizle aranızdan ayrılıyorum. Ama şimdilik yeni yazılarda umarım terar görüşürüz...