FPS tarzı oyun sevenlere bir sürprizim var. Bu hafta Ballistic adında yeni bir oyun keşfettim. İndirme-kurma gibi bir derdi yok. Tek ihtiyacınız olan bir adet internet bağlantısı ve eklentileri güncel bir tarayıcı. Ondan sonra ver elini Ballistic. Şahsen ben oyunu çok beğendim. Tabiri caizse gece gündüz oynuyorum. Hatta oyuna kardeşimide musallat ettim. O da kısa sürede oyunun bağımlısı haline dönüştü. Günde iki doz Ballistic almazsa olmuyor, kafası oyunda kalıyormuş. Tabii ben de ondan aşşağı kalmıyorum. Gün oluyor daha fazlasını bile aldığım olabiliyor. Nihayetinde ben de esi bir oyun bağımlısıyım. Bir bağımlıdan başka ne beklenir ki? Şaka bir yana oyunu daha iyi tanıyabilmeniz için bir video hazırladım. Bakın...Hiç fena oynamıyorum öyle değil mi? Aslında normalde bu kadar iyi olduğum söylenemez. Askine biraz vasat sayılırım. Artık sizlere video çektiğimden midir nedir fena çoştum. Bilmiyorum belki de karşılaştığım oyuncular amatör olabilir. Fakat yinede şaşılacak derecede iyi bir performan sergilediğim gerçeğini değiştirmez. Tabii siz benim daha önceki hallerimi görmediğiniz için videoyu seyrederken "Adama bak be" filan diyebilirsiniz. Ben de olsam aynı şeyi derdim. Hatta şimdi bile diyorum. "Gerçekten çok fena oynamışım, nasıl bir oyuncuyum lan ben" filan dediğim anlar oluyor. Egom bir anda tavana kadar yükseliyor. Neyse niye anlattıysam bu kadar şeyi sizlere. Dilerseniz az birazda oyundan konuşalım. Sizlere oyun adına anlatma istediğim bazı meseleler var. Lütfen okumaya devam edin...

Ballistic

Silah: Ballistic'de kullanılan silahların önemi büyük. Oyunda farklı mekanlar için kullanılabilecek çok sayıda silah var. Ancak bunların tümünü almak tabii hayalcilikten öteye gidemez. Ama alınacak birkaç doğru silahla her mekan ve haritada rahatlıkla çarpışılabilir. Zaten haritaların çoğu birbirinin tıpa tıp aynı. Çok fazla değişken şeyler yok. Fakat yinede oynanılan hariyata göre silah tercih etmek en mantıklısı. Bunun içinde en uygun silahları bularak almanız sizin için en doğrusu olacaktır. Aksi halde aldığınız çoğu silah elinizde patlayabilir. Ben bu duruma iki defa düştüm. Siz düşmeyin diye dipnot olarak ekliyorum. Tabii yinede tercih sizin. Her silahla iyi oynayabileceğinizi düşünüyorsanız istediğinizi almakta özgürsünüz.

Ballistic

Pusu: Ballistic öyle çok pusu atılabilecek bir oyun değil. Ben birkaç kere denedim fakat pek başarılı olamadım. Genelde ateş ettikten sonra ya üzerime bomba atıldı ya da ilk oyuncuyu vurduktan sonra ikincisi tarafından vuruldum. Her denememde aynı sonucu aldım. Hiçbir farklılık olmadı. Onun için oyunda pusu atmak yerine geri planda kalmayı tercih edebilirsiniz. O şekilde daha fazla hayatta kalmak, vurulmamak mümkün. Ama diğer şekilde önüne gelenin vurduğu bir hedef olmaktan öteye gidemiyorsunuz. Hani Şafak Sezer, Kolpaçino Bomba'da devamlı "Hedef ben miyim Tayfun" diyordu ya işte onu dememek için kendinize daha hareketli bir oyun stili benimsemeniz gerekiyor. Aksi halde hedef siz olursunuz.

Ballistic

Çatışma: Ballistic'de çok sert çatışmalar yaşanıyor. Genelde bu çatışmalar yakın mesafelerde gerçekleşiyor. Elbette bu da kaçınılmaz bir şekilde ölüme götüren etkenlerden biri. Ama bundan uzak durmak ve kendinizi sakınmak da çok mümkün değil. Fakat uğraşılırsa yinede yapılabilir. Sadece deatmach modunda olacağına ihtimal vermiyorum. Zira o modda kimin nereden çıkacağının bir garantisi yok. Halbuki takım savaşlarında rakip oyuncuların nereden geleceğini kestirebileceğiniz için bundan sakınmak mümkün. Tabii arada ölümle sonuçlanan girişimlerde olacaktır ama büyük ölçüde kendinizi koruyabilirsiniz. tabii aynı şeyi takım arkadaşlarınızda yapmak isteyebilir ve bu durumda biraz kaos tadı alabilirsiniz.

Ballistic

Hız: Ballistic'de hız her şey demektir. Bana kalırsa hızlı oynayan oyuncular diğer ağır oynayan oyunculara göre daha fazla puan kazanabiliyor ki zaten bu da böyle. Siz bakmayın benim bana kalırsa dediğime. Oyunun yapısı gereği sürat oyunda başı çeken etkenlerden biri. Siz bu kurala karşı gelir ve onun dışında hareket ederseniz iyi sonuçlar alamazsınız. Ama işin kuralına ve raconuna göre hareket edersenizde sırtınız yere gelmez. Zaten başta okuduysanız aslında bu oyunu ne kadar kötü oynadığımı söylemiştim ama şimdi yazarken farkettim hızlı oynamam beni adeta yenilmez bir oyuncuya çevirmiş. Onun için sizlere tavsiyem hızlı oynamanız yanında. Ha hızlı oynayamazsanızda o halde en geride durmanız hayrınıza olacaktır.

Ballistic

Atış: Ballistic'de atış kullandığınız silaha göre değişiklik gösterecektir. Kimi silah tek atışta canının çoğunu götürürken kimi silah da vur vur rakibin canını götürmemek için diretecektir. Tabii bunda ateş ettiğiniz rakibinizin kullandığı amor miktarıda önemli. Ama şöylede bir mevzu var. Şayet siz rakibin vücudu yerine değilde kafasına ateş ederseniz normal şartlarda götüremeyeceğiniz kadar canını götürürsünüz. Hatta tek atışta headshot yapmanız bile mümkün. Ama bunun çok da kolay olacağını söyleyemem. Zira oyundaki çatışmalar çok sert geçiyor. Bu durumda hedef seçmek pek de mümkün olmuyor. Fakat hedef seçebildiğiniz durumlarda rakibin kafa bölgesine sıkmak her zaman daha faydalı sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Ballistic'de Notlar


Ballistic oynadığım süre boyunca bazı notlar aldım. Bunlardan en önemli olanlarını müsade buyurursanız sizlerle paylaşmak istiyorum. İlk notum ilk günlere ait. Oyuna başladığım ilk gün silah değiştirme ve silah alma konusunda çok sıkıntı yaşadım. Nasıl silah alınır sorusunun cevabını öğrenmem yaklaşık 2 saatimi aldı. Ama en nihayetinde sorunun cevabını buldum. Aynı şeyle karşılaşmamak için bu sorunun cevabını oyuna başlamadan öğrenin. İkinci notum yine silahlarla alakalı. Aradan çok zaman geçmeden oyunda önüğne gelenin vurduğu biri haline geldim. Kullandığım silah ve tabanca beş para etmezdi. Bu yüzden kendime yeni silah almak için çeşitli yollara yeltendim. Önce silah hilesi denedim. Farklı farklı hileleri kullandım. Ama hiçbiri çalışmadı. Daha sonra para hilesi yapmak geldi aklıma. Bu sayede para yapıp kendime istediğim silahı alabilirdim diye düşündüm. Bu düşüncenin ardında birkaç da para hilesi denedim. Programsız yapıldığı ileri sürülen bir hileye başvurdum. Bir şey olmadı. Fakat yılmadı bir de Cheat Engine ile yapılan bir hile vardı onu kullandım. O çok şükür oldu. Zaten gördüğünüz silahıda bu sayede aldım. Yoksa bir haftada öyle bir silah almak ne mümkün. Üçüncü notumda karaterlerle ilgili. Oyunda en iyi karakter diye bir şey olmadığını gördüm. En vasat karater bile oynayış şekline göre en iyi karatere dönüşebiliyor. Yani tüm mesele karakteri nasıl yönlendirdiğinizle alakalı bir mesele yoksa hepsi aynı.

Ballistic'de Gördüklerim


Son zamanlarda Ballistic'de çok şeye şahit oldum. Onlarıda izin verirseniz kısa kısa sizlerle paylaşmak istiyorum. İlk olarak aimbot kullanan ve hack yapan çok oyuncu olduğunu bilmenizi isterim. Bunlar ne kadar önüne geçilmeye çalışılırsa çalışılsın yapılıyor. Ha yapanlar cezasız kalmıyor. Direkt ban atılıyor. Ban açmak ya da kaldırma gibi bir şanlarıda olmuyor. Anında süresiz ban yiyorlar. Tabii beş dakika sonra aynı adam farklı bir ip numarası ve farklı bir adla yeniden oyunda bitebiliyor. Mağlesef bunun önüne geçmekde çok mümkün gözükmüyor. O yüzden ben genelde arkadaşla oynama seçeneğini tercih ediyorum. Çünkü çok fazla oyunun içine hile karışınca kafayı yiyorum. Tamam kendimde yapıyorum ama oyunun kaderini değiştiren şeylerede yeltenmiyorum. O yüzden en güzeli alacaksın bir katana bakacaksın yayıla yayıla. Şaka bir yana mağlesef bunları görünce insan üzülüyor. Ama dediğim gibi tadının kaçtığı yerlerde eklediğim arkadaşlarımla beraber oyuna kaldığım yerden devam ediyorum. Hepsi altın gibi çocuklar. Sağolsun oyun tekliflerimide hiçbir zaman geri çevirmiyorlar, teklif gönderdiğim an anında oyunda bitiyorlar. Size tavsiyem kendinize böyle arkadaşlar edinin. Hem arkadaşlarla oynamak daha da keyifli. İnanın bana bazen o kadar kahkaha atıyoruz ki hiçbir stand-up gösterisi bizi o kadar güldüremez. Yani size diyeceğim bazı şeylerden uzak durun bazı şeyleride kullanın. Yanlız hiçbir şeyi abartmayın.

Son Söz

Benim Ballistic oyunu hakkında anlatacaklarım bitti. Umarım fazla kafanızı şişirmemişimdir. Zira yazının başında az biraz dedim ama yazı uzadıkça uzadı. Ben bile başlarken bu kadar uzun bir yazı çıkarmayı hayal etmiyorum. Keza bu sefer yazıyı biraz kısa tutarım diye düşünüyordum. Genelde takip edenler bilir yazdım mı uzun yazarım. Bu da o uzun yazdığım yazılardan biri oldu. İnşallah keyifle okumuşsunuzdur. Gerçi biraz üstünkörü bir yazı oldu ama artık idare edeceksiniz. Her zaman aynı güzellikte yazı çıkarmak pek kolay olmuyor. Yahu daha ne anlatıyorum ben. Yazı uzadı diyorum hala bir yandanda yazmaya devam ediiyorum. Şaka gibiyim gerçektende öyle değil mi? Neyse arkadaşlar ben yazıyı burada noktalamak istiyorum. Bir dahaki yazıda yeniden görüşürüz artık. Kendinize iyi bakın dostlar...