Oldum olası hep aklımdaydı. Fakat Darkness Reborn oynamak için doğru zamanı bir türlü yakalayamadım. Nasip bugüneymiş. Bugün nihayet oyunu adam akıllı oynamayı başardım. Yaklaşık bir beş-altı saat kadar oyunda kaldım. Bu esnada birçok şeyi deneyimleme fırsatıda buldum. Merat etmeyin o deneyimlerimide bir kağıda not aldım. Videodan sonra kendi notlarımdan ve diğer oyuncuların kişisel deneyimlerinden bazı şeyler aktaracağım. Ama bunun yanında oyunda merak edilen konularıda oyuna yeni başlayacak olan kardeşlerimize adım adım anlatmak istiyorum. Fakat bunun öncesinde dediğim gibi başta bir videomuz var onu seyredin ondan sonra yazıda yeniden buluşacağız. Buluşmadan evvel izleyin...Videomu nasıl buldunuz, beğendiniz mi? Tamam tamam, biliyorum gene videomu beğenmediniz. Ama bu defa biraz daha kaliteli bir program kullanmaya özen gösterdim. Nihayetinde onlarca dolarım yok. Zaten olsada paralı bir program tercih etmem. Ben beleşçi bir adamım. Nerede beleş bir program bulursam sonuna kadar kullanırım. Darkness Reborn'da beleş diye oynadım, paralı olsa onuda oynamazdım. Amma değil, beleş! Yalnızca oyun içinde para ile satılan bazı şeyler var. Onlarıda alması zoraki değil. Bu yüzden gönül rahatlığı ile oynayabiliyorum. Her neyse dilerseniz artık konumuza geçelim. Zira anlatacağım çok şey var. Onları bir an önce sizlere aktarmak istiyorum. Hazırsanız, başlıyoruz! Okuyun...

Darkness Reborn

Silah: Darkness Reborn'da çok çeşitli silahlar var. Kılıç, mızrak, topuz, balta bu silahlardan yalnızca bazıları. Bunların dışında daha farklı şeylerde var ama ben daha o kadar ilerleyemediğimden dolayı onları göremedim. Yalnızca izlediğim videolardan aşina olduğum kadarını biliyorum. Bunun için belli bir seviyeye kadar en güçlü silahı elimde tutmaya ve onu geliştirmeye özen göstermeyi düşünüyorum. Bu şekilde belli bir bölüme kadar ilerlemeye çalışacağım. Daha öncede başka rol yapma oyunlarında aynı şeyi uyguladığım için işe yarayacağından hiç şüphem yok. Eğer siz de benimle aynı durumu paylaşıyorsanız aynı yolu izlemenizi tavsiye ederim. Silah için para harcamanızı istemem. En azından yolun başındayken, anlaştık mı?

Darkness Reborn

Zırh: Darkness Reborn'da zırf karakterinizin daha güçlü ve daha dayanıklı olmasını sağlayacaktır. Şayet elinizde herhangi bir zırh yoksa hemen kendinize bir zırh edinmeye çalışın. Güçlü, dayanıklı zırhlar ne yazık ki çok fazla yerden çıkmıyor. Ama yinede iş yapan sağlam zırhlar bulmak pek tabii ki mümkün. Keza bunların geliştirilebilenlerinden bir tanede ben de var fakat henüz üzerinde pek fazla güçlendirme yapamadım. Ancak şuana kadar beni gayet iyi idare etti. Elime biraz para geçince zırhımı şöyle bir elden geçirmeyi düşünüyorum. Zaten oyunda ne muhimşey silah ve zırh. Ondan sonrası bir şekilde kendiliğinden geliyor. Bazen takıldığı ve geciktiği anlarda oluyor ama en nihayetinde bir yolunu bularak geliyor.

Darkness Reborn

Irk: Darkness Reborn'da seçmeniz için farklı ırklar var. Ben insan ırkını tercih ettim. Ama bu demek değil ki elfler yahut orklar ve diğer ırklar kötüdür. Bu tamamen benim kendi kişisel tercihim. Eğer sizin hoşunuza başka bir ırk gidiyorsa siz onu seçin. Oyunda en iyi ırk, en güçlü ırk diye bir şey yok. Bu tamamen sizin karakterinizi ne kadar geliştirebileceğiniz ve ne kadar skill, item gibi şeyler ekleyebileceğinizle alakalıdır. Onun için ırk seçerken özgür olabilirsiniz. Gönlünüz hangi ırkı tercih ediyorsa o ırkı hiç şüphe duymadan seçebilirsiniz. Yoksa sonra oyunda keşke diğer ırkı seçseydim diye iç geçirebilirsiniz. Bunun olmasını istemiyorsanız dediğim gibi oyunun başında istediğiniz ve arzu ettiğiniz ırkı seçmeniz son derece önemli. Aksi halde oyun içindeki motivasyonunu inanılmaz derecede düşebilir. Benden söylemesi, ona göre.

Darkness Reborn

Arena: Darkness Reborn'da gücünüzü test etmek, yeteneklerinizi sınamak ve geliştirmek için arenadan faydalanabilirsiniz. Her ne kadar arenada bir güç dengesizliği bir kaos ortamı olsada arada dişinize göre rakiplerde çıkabiliyor. Şayet çıkmazsada kaçarak savaşmanızı tavsiye ederim. Diğer oyuncuların gerisinde kalarak canı azalan rakip oyunculara yönelmeniz durumunda güzel sonuçlar alabilirsiniz. İlk başta kulağa beleşçilik gibi gelsede şartlar göze alındığında yapılacak ve uygulanacak en mantıklı şeyin bu olduğu kanısına varırsınız. Vardınız mı, oh ne ala! Szilerle aynı fikirde olmak beni gerçekten mutlu ettin. İnanın şuanda yüzümde garip bir tebessüm var. İnşallah aynı tebessüm sizde de vardır.

Darkness Reborn

Enerji: Darkness Reborn'da enerji dikkat edilemesi gereken bir konu. Öyle ki enerjiniz biterse bir süre evde elektirikler kesilmiş gibi kalıyorsunuz. Çünkü oyunda enerji bitince hiçbir şey yapılamıyor. Ekran size siz ekrana bakıyorsunuz ve bu bir süre böyle devam ediyor. Bunun başınıza gelmesini istemiyorsanız enerjinizi tasarruflu kullanmanızı öneririm. Gereksiz ve işe yaramayan şeyler için enerjinizi harcamamanızı tavsiye ederim. Tabii yinede siz bilirsiniz. Nihayetinde enerjinizi en doğru kullanacak kişi yine siz kendinizsiniz. Ben ne kadar buradan önerlerde tavsiyelerde bulunsamda bunu uygulayacak ve kullanacak kişiler sizlersiniz. Ancak enerji konusu hakikaten üzerinde dikkatle düşünülmesi gereken bir konudur. Bunu özellikle yeniden vurguluyorum.

Darkness Reborn İzlenimlerim


Son zamanlarda Darkness Reborn'a girerken zorluk yaşıyorum. Devamlı ve sürekli versiyon hatası alıyorum. Halbuki lanet olası versiyonu yeni güncellemiştim. Bunun için oyunu silmek zorunda kaldım. Tekrar oyunu yüklediğimde de client hatasi verdi. İnanın bana hayatımda hiç bu kadar öfkelenmemiştim. Öfkemden komşumuzun ziline basıp kaçtım. Geri geldiğimde ekranda durduruldu yazdığını gördüm. Öfkem bu defa daha da arttı. Gittim aynı zile yeniden basıp kaçtım. Neyse ki oyun geldiğimde açıldı ve oyuna girebildim. Yalnız şunuda ufak bir not olara sizlere aktarayım. Bu bölümü oyunu indirdikten sonraki üçüncü günden sonra kaleme aldım. Onun için "Abi 5-6 saat dedin şimdide 3 gün diyorsun" demeyin. Vallahi sinirim tepemde el sabunuyla döverim. Şaka bir yana yaşadığım sorunları bir kenara bırakırsak oyunda o zamandan bu zaman gördüklerim kısaca ama kısaca şunlardı. Özellikle bosta çok hile kullanan oyuncu gördüm. Tamam oyunun hilesi var hatta hileleri var. Hack kullananları saymıyorum fakat bunların bir şekilde engellenmesi şart. Zira diğer oyuncuları büyük ölçüde etkiliyorlar. Arena hile kullananlar yüzünden girilemez bir hale dönüşmek üzere. Gerçi ben hala giriyorum ama size tavsiyem 40 level olana kadar arenaya adım atmayın. Ben attım ve gerçekten çok pişman oldum. Çünkü oyuna para yatıran ve hile kullanan oyuncuları normal gariban bir çarla yenmek pek mümkün değil. 40 level olana kadar dişinizi sıkın, ondan sonra dişe donur item ve skiller bulabiliyorsunuz.

Darkness Reborn Notlarım


Notları izlenimlerimi yazdıktan iki-üç gün sonra almaya başladım. Aslında daha evvelindende aldığım bazı notlar vardı ama onları yeteri kadar yeterli görmediğimden dolayı biraz beklettim. Tabiri caizse bu bölüm için ayırdım ve sakladım. Nihayet yayınlanma zamanları geldi. Ama öyle çok belentinizi yükseltmemeyim. Çok da elle tutulur şeyler görmedim. Yalnızca birkaç kişinin enerji konusunda yeni bir hile kullandığını duydum. Bunun dışında oyunda altın ve para kasmak için bot kullandıklarına şahit oldum. Tabii nasıl yaptıklarını göremedim. Merakla sormama rağmen gizli, küçük sırlarını bana vermediler. Verselerdi ne güzel sizlere güzel bir sürpriz yapacaktım. Özellikle ısrarla bir şeyler öğrenmek için sonuna kadar okuyan arkadaşlarıma bir ödül olarak sunmayı çok arzuladım ama dediğim gibi bana anlatmadılar. Bunların dışında da çok not tutacak bir şey göremedim. Aslında çok şey gördüm ama not almaya değer bulmadım. O gödüklerimi zaten her oyuncu görebilirdi. Sıradan, basit şeylerle kafanızı doldurmak istemedim. Zaten yukarıda çokça şey anlattım. İzlenimlerim bölümünde fazlaca ipucu verdim. Bilmem kaçınız farkettiniz? Biraz bilmece gibi oldu ama adı üzerinde ipucu. Herkesin öğrenmesini ve bilmesini isteseydim zaten açık açık yazardım. Hile ile ilgili olduğu için biraz üstü kapalı yazmak durumda kaldım. Her ne kadar hile kullanılmasını tasvip etmesemde başka seçeneğiniz kalmadığında bir şekilde zaten siz yöneleceksiniz. İşte o an hangi kelimeleri aramanız gerektiğini öbekler halinde yazıya dağattım. Umarım kullanmak durumunda kalmazsınız ama kullanmamakda elde değil.

Son Söz

Darkness Reborn hakkında sizinle paylaşacaklarım bu kadar. Gönül isterdi ki sizlerle daha çok şeyler paylaşayım ama bilgim dahilinde olan bütün şeyleri yazdım. Eğer sizin eklemek istediğiniz bir şeyler varsa yazıya yorum kutusunu kullanarak katıda bulunabilirsiniz. Bu sayede ben ve diğer oyuncu arkadaşlarımız bilginizden istifade etmiş oluruz. Şayet oyun hakkında bir sorununuz ya da sorunuzda varsa yine aynı şekilde yorum kutusunu kullanarak yazabilirsiniz. Sakın yorum yazmaktan çekinmeyin. Hatta sırf oyun adına dahi sohbet olması için yorum atabilirsiniz. Sizlerle seve seve sohbet ederim. Her neyse dostlar ben burada aranızdan ayrılıyorum artık yeni yazılarda görüşmek dileğiyle. Hepinize iyi oyunlar...