Header 728x90

PC İçin Mükemmel Hayatta Kalma Oyunları

Combat Arms Günlüğüm

Aranızdan kaçınız Combat Arms oynuyor bilmiyorum. Fakat eminim ki büyük bir çoğunluğunuz adını bir şekilde işitmiştir. Elbette aranızda bilmeyenlerde olabilir, onları yadırgamıyorum. Nihayetinde ben de oyuna pek yakın biri sayılmam, sayılamam zira oyunu keşfetmem çok da eskiye dayanmıyor. Bu nedenle hem bilenlerin hem de bilmeyenlerin faydalanabileceği şekilde karma bir yazı hazırladım. Yazı daha ziyade benim oyunda tuttuğum kendi notlarımdan oluşuyor. İşinize yarar mı, yaramaz mı bilmiyorum ama ben paylaşmakta oldukça hevesliyim. Keza anlatacaklarımı iyi okursanız, belki bir şeyler kapabilirsiniz. Hatta daha iyi okursanız şirinleri ve şirin babayı bile görebilirsiniz. Ama öncesinde videoma bir göz atın bakalım..."Oyun nasıl, güzel mi?" diye sormayacağım. Bunu her sorduğumda muhakak biri tam aksini söyleme gereği hissediyor ve bu da tam anlamı ile beni çileden çıkarıyor. Adeta yeşil bir deve dönüşüyorum. Ayaklarımın altında gezen karıncalar bir sağa bir sola kaçışıyor, gün boyu onları kovalıyorum. Neyse ne anlatacaktim bana ne anlattırdınız. Konu hiç hayal etmediğim bambaşka bir yere gitti. Ama henüz konunun yönünü deiştirmek için geç kalmış sayılmam. O nedenle buradan sonra oyun adına şeyler yazacağımın garantisini veriyorum. Fakat esprilerim konusunda bir şey yapamam. İyi kötü yazı boyunca idare edeceksiniz ki tadımız kaçmasın. Malum aklıma ne gelirse klavyeye döküyorum. Okumaya devam edin yazı başlıyor...

Combat Arms

Silah: Combat Arms'da silah yelpazesi oldukça geniş. Ancak istediğiniz ve kullanabileceğiniz bir silahı alabilmek için biraz paranız olması gerekiyor ki alışveriş yapabilesiniz. Bunun içinde tutum şart. Şayet para biriktirmek bazen sıkıntı verebilir. Bilirsiniz insanın parası olunca gerekli gereksiz her şeyi satın almak ister. Ama o şekilde bir yol izlendiğinde de hedeften şaşmış ve istediğiniz silahı satın almaktan biraz uzaklaşmış olursunuz. Bana kalırsa belli bir yere kadar bir silahla idare edilmeli ve çok gerek duyulursa modifikasyon yaparak harcamayı en azda tutmalı. Yoksa baştada dediğim gibi Combat Arms'da çok geniş bir silah yelpazesi var. Hepsini almaya çalışmak çok fazla zamanınızı alır. Ama en iyisini almak için biraz sabır ve az da oyunda gösterdiğiniz başarılar yeterlidir.

Combat Arms

Rütbe: Combat Arms'da birçok rütbe var. Bu rütbeler sizin oyun içinde gösterdiğiniz performansa göre artar. Oyuna yeni giren bir acemi en düşük rütbededir. Fakat diğer oyunculardan daha hızlı bir şekilde rütbe yükseltebilir. Dedim ya rütbelendirme performansa göre yapılmaktadır. Bir kişinin oyunda yeni olması onun kötü bir oyuncu olduğu anlamına gelmez. Keza daha önce Combat Arms benzeri oyunlar oynamış olabilir. Bu da o oyuncuya çok hızlı rütbe kasma şansı verir. Ha oyunda bazen kötü oynayan ama yüksek rütbeli oyuncularda görmek mümkün. Bunlar genelde rütbe hilesi kullanan kişilerdir. Tespit edildikleri anda oyundan anında banlanırlar. Bunun için bu kişilere özenmemenizi tavsiye ederim. Yoksa oyundaki ömrünüz pek uzun olmaz.

Combat Arms

Hız: Combat Arms'da hızlı bir oyun. Zira oyunun kendisi hızlı ve her anı aksiyon dolu. Böyle bir yapının içinde yavaş hareket etmek ya da pusu kurmak pek mümkün değil. Tam bir oyuncuyu vururken bir diğer oyuncu sizi sırtınızdan vurabiliyor ya da ona benzer bir şey başınıza gelebiliyor. Bu nedenle süratinizi yavaşlatacak hamlelerden kaçınmanızı önemle tavsiye ederim. Yoksa her önüne gelenin vurduğu bir oyuncu olmaktan bir adım ileriye gidemezsiniz. Şansınız iyiyse belki birkaç kişiyi indirirsiniz ama o kadar. Ondan iyisini yapabilmek için oyunun akışına ayak uydurmanız ve kendinizi oyuna adapte etmeniz gerekir. İşte o zaman hızlı düşünme ve hızlı hareket etme güdüleriniz bir anda devreye girecektir. Artık ondan sonrası tamamen sizin yeteneğinize bağlı olarak değişecektir.

Combat Arms

Nişan: Combat Arms'da nişan almak pek kolay değil. Bunun için iyi bir mouse ayarı yapmanız şart. Keza diğer oynadığınız oyunlardan daha hızlı bir oyun olduğu için oyunda hedefi tam anlamı ile tuturmak zaman zaman çok zor bir hal alabiliyor. Bunun için birkaç deneme ve yanılma ayarlaması yapmak önemli. Hatta kendinize mouse ayarları listesi altında bir not tutarsanız hangi ayarla en yüksek performansı aldığınızı daha rahat görebilirsiniz. Bunun dışında yalnızca ayar yaparak nişan olayını bir yere kadar düzeltebilirsiniz. Ondan sonra devreye el-göz kördinasyonu ve algı devreye girer. İşte bunun içinde biraz pratik yapmanız gerekecek. Sonrasında daha hızlı ve isabetli nişan alma yapabilirsiniz. En azından umudum bu yönde ya da şu yönde. Espri yaptım.

Combat Arms

Taktik: Combat Arms'da değişik taktikler kullanılabilir. Öyle ki birçok Combat Arms oyuncusu devamlı aynı şeyleri tekrar ederken görülebilir. Bu onların deli olduklarına anlamına gelmez, tamamen kendi geliştirdikleri taktik icabı o şekilde hareket ederler. Elbette oyunda yayınlanan birçok taktik bulmak mümkün. Fakat kendi taktiklerinizi geliştirmeniz diğer taktikleri kullanmaktan daha evladır. Hem böylece strateji geliştirme ve oyun adına hızlı düşünme yetilerinizide geliştirmiş olursunuz. Bununla beraber diğer oyuncular üzerinde baskı ve direnç gücünüzde artar. Nihayetinde bilindik bir taktik ne kadar işe yarayabilir ki öyle değil mi? Ama bilinmedik taktiler diğer oyuncuları şaşırtmak ve üzerlerinde baskı kurmak için biçilmiş kaftanlardır. Bu nedenle bilindik değil, kendi bilinmedik taktiklerinizi geliştirin.

Combat Arms Notlarım


Combat Arms'da işinize yarayacak şeyleri yukarıda anlattım. Ama okumanızı istediğim bazı notlarımda var. Eminim ki bunlarda oldukça işinizi görecektir. Bildiğiniz yahut bilmediğiniz gibi oyunda altın para yani diğer adı ile gold coin devamlı lazım oluyor. Özellikle silah alırken çokça gerekiyor. Bunun için oyunda kendime sanal bir kumbara oluşturdum ve tüm kazandıklarımı kuruşuna dokunmadan bu kumbarada biriktirdim. Siz kumbara dediğime takılmayın oyunda böyle bir özellik yok ama ben bunu zihnimde gerçeleştirdim. Bu şekilde para tutmasını başardım. Eğer siz de para biriktirecekseniz kendinize böyle bir yöntem uygulayın. İnanın çok faydası oluyor. Ha ben altın para hilesi kullanırım derseniz, onu bilemem. Fakat şunuda belirteyim bu tip hileler kullananlar oyunda tespit edildikleri takdirde pek iyi karşılanmıyorlar. Anında ban yiyebiliyorsunuz. Zaten ban sebepleri arasında da hile yapmak birinci öncelik sayılıyor. Banı yedikten sonrada banı kaldırma pek mümkün olmuyor daha doğrusu olamıyor. Özellikle hileden ban yiyen birisi için geri dönüşü bile olmayabiliyor. Ha bu nx hilesi yapan biri içinde geçerli. Onun yerine bedava nx kazanabileceğiniz yöntemler var, onları kullanmak daha akıllıca. Eğer nasıl yapıldığını bilmiyorsanız yorum bırakın ya da youtube'a girerek oyun videoları seyredin. Karşınıza nasıl yapıldığı ile ilgili illa ki bir video çıkacaktır. Dediğim gibi bulamazsanız yorum atın ben size geri dönüş yaparım.

Combat Arms'da Öğrenilmesi Gerekenler


Oyuna başlarken ya da başladıktan sonra bunları kesinlikle öğrenin. Zira illa ki bir şekilde karşınıza çıkabiliyor. Misal "Combat Arms ayaları nerede" ya da "sunucu bağlantısı sona erdi hatası" ilk karşılaşacağınız sorunlar olabilir. Bu yüzden bunları kesinlikle öğrenin. Bunun dışında Combat Arms açılmıyor, hata (error) veriyor şekilnde sorular sorma gereği hissedebilirsiniz. Bunları sormadan önce öğrenin. Aynı şekilde clan kurma, clan isimleri, clan amblemleri, clan kapatma, clan savaşı gibi clan adına her şeyi öğrenmenizi tavsiye ederim. Zira oyunda clan önemli bir yer tutuyor. Yazı boyunca hiç bahsetmedim ama klavye ayarları diğer adı ile tuş ayaları ince bir şekilde ayarlanması gerekiyor. Ayarlamadan oynayamaz mısınız, elbette oynarsınız ama ayarlarsanız daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Tabii bundan önce bunları bilmeyenlerin nasıl oynanır hatta onunda öncesine gidelim nasıl kurulur sorularına cevap bulması gerekiyor. Oyun adına sorulabilecek çok fazla soru var. İnanın bana bunlar yaz yaz bitmez. Ama ben son birkaç şey daha yazıp yazıyı noktalamak istiyorum. Belki başınıza gelir ya da gelmez lag sorunu çözümü hakkında bir şeyler okursanız iyi olur. Onun dışında bedava char dağıtan bazı siteler var onların adreslerini takip etmenizi öneririm. Şifre bulma, şifre kırma gibi şeylere bulaşmamanızı tenzih ederim. Bunlara artı olarak da şikayet etme nasıl yapılır'ı kısa sürede öğrenmenizi tavsiye ederim. Bunun dışında da daha başka diyecek sözüm yok. Yoksa yazı bitmeyecek.

Son Söz

Normalde son söz bölümünde kapanış konuşması yapardım. Ama aklıma birkaç şey daha geldi. Önemli olduğunu düşündüğüm için onlar hakkında da bir iki şey yazma gereği hissettim. Oyunda neleri öğrenmeniz gerektiğini tek tek yazdım ama onlar donanımsal ve yazılımsal olan çözümlerdi. Misal sniper kullanmanızı önermeyi unuttum. Zira sniper en kötü oyuncunun bile rahatlıkla kullanabileceği düzeyde harika bir silah. Bunun taktikleri var. YouTube'de de videosu var. İngilizce sniper taktikleri yazınca zaten birçok video önünüze geliyor. Onları izleyerek kısa sürede usta bir sniper uzmanı olabilirsiniz. Tabii sniper kullanmak biraz sıkıcı olabiliyor zaman zaman ama garanti bir yöntemdir. Her neyse ben kaçayım yoksa yazdıkça yazasım geliyor. Sonra yine görüşürüz...
Blogger tarafından desteklenmektedir.