Bir-iki aydır Hay Day oynamıyordum, daha doğrusu oynayamıyordum. Zira pek vaktim olmuyordu ama bugün biraz vakit buldum ve oyuna girdim. Ne kadar özlediğimi anlatamam! Sanki eski bir dostu görmüş gibi sevindim ve zaman duygusundan uzak 3-4 saat takıldım. Sonra fırsat bulmuşken bir video hazırlamak istedim ama Oyun Makinesi adlı kullanıcının zaten böyle bir video yayınladığını gördüm. O yüzden kendim yeni bir video hazırlamadım, Oyun Makinesinin yayınladığı videodan nasiplendim. Yazı bölümünde biraz ter döktüm, fakat yazı hobilerim arasında yer aldığı için ter dışında çok da zorlanmadım. Terlemede sıcaktan kaynaklandı. Neyse siz önce videoyu bir seyredin, ondan sonra yazı bölümünde görüşürüz.Hadi ama bu kadar çabuk görüşeceğimizi tahmin etmiyordum. Anlaşılan çok hızlı bir video izleyicisisiniz. Genelde ne tür videolar izlediğinizi az çok tahmin edebiliyorum ama konumuz şuanda sizin izlediğiniz videolar değil, konumuz Hay Day. O yüzden daha fazla sululuk yapmadan, gerisin geri esas meselemize dönyorum. Bildiğiniz gibi Hay Day bir çiftlik oyunu. Günlük bazı işlerin yapıldığı ve devamlı tekrar eden işlerin yapılması gerektiği bir formatı var. Kimi iş bir satte sürerken kimi daha fazla ya da daha kısa sürebiliyor. İşte ben burada devreye giriyorum. Kendi kişilel notlarımı bir rehber defteri gibi size sunuyorum. Kısacası yollarda yön gösteren levha görevini üstleniyorum, seçimide size bırakıyorum. İster levhanın gösterdiği yöne ilerlersiniz istersenizde kendi bildiğiniz yoldan gidersiniz. Ama bunun için tabii önce okumanız gerekiyor. Okumaya devam edin...

Hay Day

Strateji: Her oyunun kendine has taktikleri ve stratejileri vardır. Elbette bu bir tecrübenin sonunda ortaya çıkar. Benim oyunda gözlemlediğime göre Hay Day'de durum biraz farklı. Oyunda adım adım büyümek yerine yayılarak büyümek daha fazla getiri sağlıyor. Peki yayılarak nasıl büyünür, hemen bunun cevabınıda siz değerli panpalarıma not düşeyim. Yayılarak büyümek tek bir binanın üzerinden yürüme yerine birçok binanın üzerinden yürüyerek yapılabiliyor. Atıyorum yalnızca ambarı ya da ahırı büyütmek yerine ihtiyaca göre yerine başka bir bina dikerek elde ediliyor. Bu şekilde hem ihtiyaç duyulan alanı karşılıyorsunuz hem de daha fazla alana yayılarak daha çok işlevsellik kazanabiliyorsunuz. Uygulamadan sonra uzun vadede getirilerini çok net bir şekilde kendi gözlerinizlede görebilirsiniz.

Hay Day

Para: Ünlü general Napolyon Bonapart boşuna parada para dememiş. Belki o dönemde herkes "Ne kadar para göz bir adam" diye düşünmüş olabilir ama bugün paranın değerini daha iyi anlayabiliyoruz. Misal Hay Day'de paran yoksa, gelişmede durur. Ne binaları yükseltebilirsin, ne para ile yapılacak işleri yerine getirebilirsin ne de işleri hızlandırabilirsin. Sadece bilgisayarın monitörüne bakar bakar durursun. Onun için para, çarçur etmeden doğru şekilde kullanılmalı. Aksi halde gelişmeniz uzun zamanlar alır ve para kullanmanız gereken yerlerde sıkıntı yaşarsınız. Paranızı bu sebepten ötürü doğru yerlerde kullanmanız, Hay Day'de bir adım daha yükselmenizi ve hızlı büyümenizi sağlayacaktır.

Hay Day

Altın: Gerçek hayatta genelde düğünlerde takılır. Elinde mikrofon tutan bir ağabeyimiz, çıktığı sandalyenin üzerinden bağırır "Falacanın yakınından şu kadar altın". O bağrış koca salonu dolduran diğer insanların kulaklarına çalınır. Kim kime ne takmış, bu şekilde öğrenilir. Elbette Hay Day'de altın kazanmak için düğün düğün gezin demiyorum. Zaten altını düğünü gezene değil, düğünü olana takıyorlar. Ama oyunda altın kazanmak için sizin tıpkı düğünlerde olduğu gibi yapmanız gerekiyor. Tabii siz düğün yerine oyunda pazar, pazar gezeceksiniz ve o pazarlarda elinizde bulunan ürünleri satarak altına dönüştüreceksiniz. Ben bir günde 25k altın yaptığımı biliyorum. Altın kasmak için pazarlar en iyi yer. Tabii bunun için satacak ürününüzünde bulunması gerekiyor.

Hay Day

Elmas: Belki de beni Hay Day'de en çok terleten meseledir. Kazanması zor ama harcaması basittir. Günlük elmas kazanma limiti tam olarak ne kadar bilmiyorum ama çeşitli şekillerde oyundan elmas kazanmak mümkün. Bu bazen karşınıza çıkan hediye kutularından bazende yaptığınız görevlerden elde edilebiliyor. Bunun dışında paranız varsa para kullanarakda elmas satın alabiliyorsunuz ama yinede elmas devamlı lazım oluyor. Varlığı bir dert, yokluğu bir dert derler ya işte aynen o şekilde. Ben genelde elmasa pek yüklenmeme rağmen bazı yerlerde kullanmak zorunda kaldığım anlar oldu ve ondan sonra bir hayli elmas sıkıntısı çektim. Size önerim, elinizin altında her zaman bir miktar elmas bulundurun ve lazım olsada daha iyi bir çözüm bulamayana dek kullanmayın. Sonra gerçekten lazım olur.

Hay Day

Ticaret: Hay Day'in en sevdiğim yönlerinden biri ticaret yapılıyor olabilmesi ve ürettiğiniz ürünleri pazarlayabilmeniz. Hiç şüphesiz bu Hay Day'de en çok kafa patlatılan konulardan biridir. Zira oyunda gelişebilmenin yönü sadece üretmek değil, ürettiklerinizide satabilmektir. Bunu yapabildiğiniz takdirde de zaten yeni binlar yapabileceğiniz ve onları yükseltebileceğiniz maddi kaynağı elinizde bulunduruyor olursunuz. Nihayetinde oyunda para, çok kilit bir noktada. Şayet paranız varsa çok çabuk gelişebiliyorsunuz, yeni şeyler inşa edebiliyor ve gidişatı hızlandırabiliyorsunuz. O yüzden ticareti ne kadar iyi yaparsanız o kadar fazla para kazanırsınız. Parada size oyunda çok büyük kolaylık ve ayrıcalık yaratır.

Hay Day'de Mühim Konular


Yukarıda az çok size bazı şeylerden bahsettim, fakat onların çoğu fazla mühim olmayan şeylerdi. Onlardan daha mühüm şeyler var. Şimdi bana "Elmastan daha mühim ne olabilir?" diye sorabilirsiniz. Birazdan ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Elbette oyunda elmas, altın ve para'dan daha önemli bir konu yok. Ama sınırsız elmas, para ve altın hilesi sanırım bir adım daha önceliklidir. Tabii ben burada bunların size nasıl yapıldığını gösteremem, ancak gamekiller adında bir programla yapıldığını söyleyebilirim ve youtube'de programın kullanımı ile ilgili bir videonunda bulunduğunu belirtebilirim.

Aslında yalnız para, altın ve elmas hileleri değil tokmak, süre ve zaman hileleri ile de alakalı videolar var. Bunun dışında xp hilesi ve vida hilesi hakkında videolarda bulunuyor.

Seyrederseniz nasıl yapıldıklarını öğrenebilirsiniz. Bunlardan farklı olarak bazı püf noktalarını anlatan videolarda mevcut. Özellikle elmas kasma, altın kasma ve para kasma gibi konuların bir hayli ilginizi çekebileceğini düşünüyorum. Bununla beraber ambar büyütme, arkadaş ekleme, yıldız kazanma, yardım etme, yedek alma, yeni hesap açma, yer genişletme gibi gereksinim duyulan konular hakkında da paylaşımlar bulunuyor.

Tabii bunların büyük bir bölümü İngilizce ve benzeri dillere ait. Yeteri kadar yabancı diliniz yoksa, konu altına yorum yapabilir merak ettiklerinizi bizim aracılığımız ile diğer Hay Day oyuncularına sorabilirsiniz. İsterseniz sorularınızı direkt banada yöneltebilirsiniz.

Bilinmesi Gereken Diğer Konular

Hay Day hakkında bilinmesi gerekenler yalnızca yukarıdakiler değil. Onların dışında daha bir çanta dolusu öğrenilmesi gereken konu var. Ama ben şuan hepsini yazamayacağım, sadece önemli konuları sizler için kısa kısa not düşeceğim.

Şüphesiz Hay Day'de en çok merak edilen konuların başında ambar yükseltme-genişletme ve depolama geliyordur. Onun dışında gazate, gemi görevleri, çivit otu, çitflik isimleri ve çiftlik silme ile alakalı konular takip ediyor olabilir. Zira şuanda en çok sorulan ve yardımı talep edilen konuların başında bu saydıklarım geliyor.

Elbette bunların dışında daha bilinmesi gereken yapı malzemesi, balta alma, bitki canlandırma, bedava balıkçı teknesi satıl alma gibi konularda var. Ama dediğim gibi bunlar dağın görünen bir yüzü daha dağın devamıda var. Onları da öğrenmek, hiç değilse bilmek oyunu oynarken çok fayda sağlayacaktır.

Özellikle meyve suyu sıkacağı, mesaj gönderme, mektup nasıl gönderilir ve market hilesi konuları sık sık karşınıza çıkacaktır. Bunları bilhassa yazıyorum ki sonra neden bunları bize söylemedin demeyin.

Şayet biraz vaktim olsa bunların hepsini tek tek size ben anlatmak isterdim ama dediğim gibi vaktim kısıtlı, o süre zarfında da anca bu yazıyı kaleme aldım. Videoyu bile çekemedim, başka bir kardeşimizin çektiği videodan faydalandım. Diyeceğim o ki bu yazdığım konular hakkında az da olsa bilgi edinin, araştırma yapın.

Öğrendiklerinizin emin olun fazlasıyla faydasını göreceksiniz.

Hay Day Karşılaşılan Problemler


Çok sık olmasada arada karşılaşabileceğinizi düşündüğüm bazı Hay Day içi problemler var. Olurda bunlarla karşılaşırsanız diye size yön gösterecek bazı notlar aldım. Bunlar karşılaşılan sorunu kökünden çözecektir.

Açılmıyor: Genelde sık karşılaşılan problemlerden biri Hay Day'in açılmıyor oluşu. Bunun aslında birçok nedeni olabilir ama ben size oyunla ilgili olanını söyleyeyim. Oyunda bir güncelleme yahut server problemi varsa bu tip şeylerle karşılaşabilirsiniz. Belli bir süre bekledikten sonra hata kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Tabii donanımsal bir sorun yaşıyorsanız onu bilemem.

Silindi: İkinci bir problemde Hay Day'in silinmesi. Genelde kullanıcılar bunu bilinçsiz bir şekilde yanlışlıkla yapıyorlar ve sonra oyunu tekrar yüklediklerinde sorunla karşılaşıyorlar. Oyun kurulmuyor oluyor falan filan. Bunun çözümüde tableti sıfırlamaktan geçiyor. Tableti fabrika ayarlarına döndürdükten sonra oyunu tekrar yüklediğinizde bu sefer hiçbir problem çıkadığını göreceksiniz.

Kapanma: Üçüncü sorun Hay Day'in durduk yere kapanması. Aslında sorunun temeli çok oyunla alakalı değil daha ziyade donanımsal olabiliyor ama yinede bunun için izlenecek bir yol var. Eğer böyle bir kapanma yaşarsanız bilin ki cihazınız fazla ısındığından dolayı güvenlik amaçlı oyunu kapatmıştır. Bunu kaldırdığınızda oyun tekrar kapanmaz ama bu defada cihazınız aşırı ısınmadan fena halde zarar görebilir.

Son Söz

Benim Hay Day hakkında anlatacaklarım bu kadar. Aslında daha size şöhret seviyesi ve şifresiz Hay Day'den bahsedecektim ama vaktim yetmedi. Onları artık yorum kutusu aracılığı ile soru-cevap şeklinde aktarırız.

Vakit buldukça ben sorularınıza bir şekilde cevap vermeye çalışırım. Belki 3 gün sürer belki 10 gün sürer ama illa ki bir zaman fırsat bulunca yanıtlarım. Ola ki ben yanıtlayamasam bile bir başkası eminin severek cevaplayacaktır. Nihayetinde yaşlıları görünce yer veren bir nesiliz. Belki aranızda yer vermemek için uyuyor numarası yapanda vardır ama istisnalar her zaman olur.

Kısaca sorularınızı gönderin, cevaplarını bir şekilde alırsınız. Ayrıca yalnızca soru değil, bilgide paylaşabilirsiniz. Görüşemk dileğiyle...