Header 728x90

PC İçin Mükemmel Hayatta Kalma Oyunları

Magecraft'a Başlangıç

Daha önce Magecraft adını duydunuz mu? Muhtemelen duymamış olabilirsiniz. Zira oyun henüz çok yeni ve hala beta aşamasında ama şu hali bile oynamaya değer. Ben dün biraz girdim kurcaladım fakat oynama konusunda çok başarılı olamadım. Ancak başlıktada belirttiğim gibi bir başlangıçtı bu siz de bir başlangıç yapmak isterseniz buyurun videoyu seyredin...Nasıl buldunuz, bahsettiğim kadar var öyle değil mi? Tek kötü yanı Türkçe dil desteğinin olmaması ama o da sorun değil videoda gösterdiğim yöntemle çok rahat bir şekilde ne yapmanız gerektiğini anlayabilirsiniz. Elbette başlarda biraz zor gelebilir ama oyunu biraz biraz kavradıktan sonra ve binaların adlarını ezberledikten sonra hiçte zor olmadığını göreceksiniz. Yine arada "Abi burada takıldım" tarzı mesajlar gönderen illa ki çıkacaktır. Olsun onlara yardımcı olmakta boynumuzun borcu, bu arada bu borç yalnızca benim değil aynı zamanda sizinde. Bakın baştan uyarıyorum, yardım mesajlarına yanıt vermezseniz levyemi çıkarırım. Şaka şaka ama yanıt verirsenizde hiç fena olmaz. Nihayetinde ben her şeyi bilemem. Hadi gelin size biraz oyundanda bahsedeyim. Okumaya devam edin...

Magecraft

Kristal: Magecraft'da kristal çok önemlidir. Hani Yüzüklerin Efendisi diye bir film vardı bilmem hatırlar mısınız? İşte o filminde Smeagol'un bir lafı vardı yüzük için devamlı "Kıymetlimiz" diyordu. Magecraft'da da bizim kıymetlimiz kristaller oluyor. Ne kadar çok kristalimiz varsa o kadar fazla ensemiz kalın demektir sizin anlayacağınız. Zira oyunda her şeyin başı kristal. Şayet yapıları geliştirmek ya da süre hızını arttırmak için kristal kullanabiliyoruz ve aynı şekilde diğer şeyleri yaparkende kristaller lazım oluyor. Kısacası kristal oyunda önemli bir yer tutuyor. Olmasada olurlar ama olurlarsa daha iyi olurlar. Nasıl gerçek cebinizde yeterli nakit olmayınca işleri ağırdan almanız gerekiyorsa kristaliniz olmayıncada aynı şey oluyor.

Magecraft

Gıda: "Aç ayı oynamaz" diye bir atasözümüz var. Gerçektende doğru aç ayı oynamıyor ama aç Magecraft işçileri, askerleride yeterli gıda olmadığı takdirde yaratılamıyor. Sen her ne kadar yeni asker yahut işçi çıkarmak için butonu didiklesende nafile, hiçbir şey olmuyor. Sadece bir uyarı beliriyor yeterli gıda yok tarzında bir şeyler yazıyor. Anlıyorsunki demek ki yeterli gıda yok! "Kim yedi, gıdanın tümü nasıl bitti" diye düşünürken pat jeton düşüveriyor. Bır ışık huzmesi tam kafa hizanda beliriyor ve kulağına usulca fısıldıyor "Abi bilgisayardan ne zaman kalkacaksın". Sorun sorun üzerine geliyor gıda yetersizliği yetmiyormuş gibi bir de kardeşin çıkıyor. O yüzden gıdanızı belli bir seviyede tutarsanız iyi olur.

Magecraft

Kereste: Siz demiyorum, sakın beni yanlış anlamayın. Biliyorsunuz oyunda bir de kereste mevzusu var. Yapılar, inşaa alanları için devamlı lazım oluyor ve hani bana hani bana diyor. Babamız hızar değil hali ile ama işte el mahkum kereste olmayınca Magecraft'da işlerde yürümüyor. Geliştirmelerde bile sık sık lazım oluyor. Öyle kurduğumuz hızarlarda çok bu işin altından kalkamıyor. Gerçi ben pek fazla hızar kurmadım ama kursaydımda yine lazım gelen kereste ihtiyacını karşılayamazdım. Mübarek su gibi altın gibi bazen öyle zamanlarda ihtiyaç duyuluyor ki kıymetli kristallerimi kullanmak zorunda kalıyorum. Ama siz benim gibi yapmayın. Kereste yetmiyorsa kurun birkaç hızar daha yer yoksa direk hızarı geliştirin gitsin.

Magecraft

Demir: Gerçek hayatta hiç demire ihtiyaç duymadım amma Magecraft'da zırh, kılıç efendime söyliyeyim benzeri şeylerde lazım oluyor. Yapıları filan saymıyorum, onları bir kenara koydum. Özellikle asker çıkaracağınızda şayet çıkaracağınız asker zırhlı ise hani diyor demir. "Demir yok, Ali'lere gitti" tarzı kötü espriler bu ortamda işe yaramıyor. Botlar ne anlasın espriden gerçi diğer online oyuncularda anlamıyorlar. Şu mübarek günde bir tebessüm etsen, çok mübarek bir espri salladın yazsan kötü mü edersin. Ama nerede onu yazan ara ki bulasın. Adamlarda haklı bir bakıma sana diş bilemişler onlar için düşman durumundasın, annen yemeğe filan çağarsa dalacaklar yani. O bakımda demir önemli, bu bakımdanda önemli.

Magecraft

Taş: Nedense aklıma birden Atilla Taş geldi. Sanırım soy isminden dolayı konu ile bir bağlantı yaptım. Her neyse konumuz şuan Atilla değil, daha ziyade taş. Taş, Magecraft'da yapılarda lazım oluyor. Bunun dışında başka bir yerde de kullanılıyor mu bilmiyorum. Henüz o kadar ilerlemedim. Belki de ilerledim ama kullanacak yer bulamadım. Bu konuda şuan çok net bir fikir sahibi değilim. Ama gözlemlediğim izlenimlere göre taş yalnızca yapılarda ve geliştirmelerde lazım oluyor. Onun dışında siz başka bir yerde kullanmak isterseniz bilemem. Bedava taş, heykel diksen dikilir kule yapsan yapılır ama oyunda değil. Anca çocuk parklarındaki kum havuzlarında. Aman diyeyim yanlış yerleri kazmayın sonra toprak altından ummadığınız şeyler çıkabiliyor.

Magecraft Rehberi


Kılavuzu karga olanın burnu falancadan eksik olmazmış derler. Neyse ki ben karga değilim o yüzden bana kulak verebilirsiniz. Magecraft rehberi başlıklı bölümde size hızlı bir şekilde gelişmesini göstereceğim. Anlatacaklarımın bir bölümü kendi yaşanmış tecrübelerimden oluşuyor. Diğer bölümüde usta oyuncuların videolarından alıntıladığım şeyler. Öncelikle Magecraft'da bütün yapı ve inşa alanlarını doldurtuktan sonra yapmanız gereken ilk şey maden ocakları ve keresteciyi geliştirmektir. Bunun için kristal harcamanız gerekse bile, bunları ihtiyacınızın bir-iki kademe üstünde geliştirmeniz oyunun orta ve zirve bölümlerine doğru çok işinize yarayacaktır. Elbette tüm enerjinizi yalnızca maden ocaklarına harcamanız doğru olmaz. Bunun dışında parelel olarak geliştirmelere ve saldırı gücünü arttırmaya yöneli diğer çalışmalarada aynı özeni göstermeniz gerekir. Özellikle dışarıdan gelebilecek saldırılarıda göz önüne bulundurduğumuzda askeri yatırımların önemini kavrayabilirsiniz ve ona göre yatırımlar yapabilirsiniz. Sakın bu yatırımları gereksiz şeyler olarak görmeyin. Şayet güçlü bir savunma yapamazsanız saldırı sırasında yok olan diğer şehirler arasındaki yerinizi alırsınız. Bunun için naçizane tavsiyem maden ocakları, keresteci ve akibinde önemli yapı geliştirmelerini aksatmadan yürütmenizi öneririm. Özellikle akedemi kısmında bulunan ve muhim önemi olan şeylere öncelik verirseniz hayrınıza olur. O bölümde geliştirdiğiniz her şey sizi kat be kat güçlendirecektir.

Magecraft'da Bunlara Dikka Edin


Dışarıdan terli, terli gelerek oyunun başına oturmayın. Yazda olsa insan bir şekilde hastalanmasını başarıyor. Şaka şaka anlatacaklarım bunlar değil ama siz yinede bu söylediğimi kulak arkası etmeyin. Gelelim esas anlatacağım meselelere, Magecraft'da kristal hilesi yahut ona benzer hileleri bulmanız çok da zor değil. Ancak dikkat etmeniz gereken bir konu var, her gösterilen yahut anlatılan hile gerçek değil. Daha ziyade sizlerin hesaplarını ele geçirmek isteyen kişilerce hazırlanan ve internette yayınlanan sahte ve muhtemelende kötücül bazı yazılımlar içeren şeyler olabilir. Bunları sakım ha sakın küçük detaylar olarak görmeyin. Zira çok sık bu konularda yardım mesajları alıyorum. "Abi hesabım çalındı, yardımcı olabilir misin?" diyorlar ama o an yapabilecek pekte bir şey olmuyor. Bu yüzden önleminizi en başında almanız kendi açınızından ve hesabınızın güvenliği açısından iyi bir önlem olacaktır. Ha yine böyle şeyler indirmek isterseniz bu söylediklerimi göze almışsınız demektir. Sonra yardım talep etmenin inanın faydası olmuyor. Hani bir atasözü var "Atı alan üsküdarı geçti" diyorlar. İşte atı bir kaptırırsanız ne yaparsanız yapın hesabınızı kurtaramıyorsunuz. O yüzden bunlara dikkat edin her gördüğünüz şeyi bilgisalarınıza indirmeyin.

Magecraft Hataları

Bazen benimde başıma geliyor, kimi zaman öylece ekrana bakakalıyorum ve bir çözüm bulamıyorum. Arada ekrana sol-sağ karışık kroşeler, aparkatlar çıkarasım geliyor ama sonra vazgeçiyorum. İşte siz bunları yaşamayın diye Magecraft hataları bölümünde oyunda karşılaşılan sorunların çözümlerini yayınlıyorum. Bakın o hatalar...

01: "Magecraft neden açılmıyor?" sorusu genelde çokça sorulur. O yüzden ilk olarak onu yanıtlamak istiyorum. Şayet Magecraft açılmıyorsa bunun temel birkaç nedeni olabilir. Bilgisayarınızda bulunan java ve flash uygulamaları güncel değildir yahut yüklü değildir. Bunun dışında oyun sunucusunda bulunan bir arıza dolayısıyla yahut ona benzer bir sebepten ötürü bu hata ile karşılaşıyor olabilirsiniz.

02: İkinci çokça sorulan soru "Siyah ekran hatası" alıyorum oluyor. Bu sorun genelde flash playerin çökemsi durumda meydana gelebiliyor. Oyundan çıkarak çerezlerin temizlenmesi halinde sorun büyük ölçüde çözülebiliyor. Eğer nedeni başka bir şey değilse.

Şuan oyunda karşılaşılan hatalar bunlar. Bunların dışında eğer bir hata ya da sorun ile karşılaşırsanız bana yazabilirsiniz. Eğer biliyorsam severek sizlere yardımcı olurum. Ayrıca oyun adına yorumlar gönderirseniz sohbet tarzında konuşmalar yapabiliriz. Herkese bol Magecraft'lı günler dilerim.
Blogger tarafından desteklenmektedir.