Header 728x90

PC İçin Mükemmel Hayatta Kalma Oyunları

War Thunder Günlüğüm

War Thunder'da P-40 ve Mig-15 kullanmaya çalıştım. Diğer uçaklarıda kullandım ama War Thunder'da en aklımda kalan bölümler P-40 ve Mig-15'i kullanarak mücadele ettiklerim oldu. P-40'ı kullanırken oyundan küçük bir bölümde aktarma fırsatı yakaladım. O anları sizler için çektiğim videodan izleyebilirsiniz.Nasıl, P-40 kullanmamı beğendinizmi? Aslında hep çocukken bir savaş uçağı pilotu olmak istemiştim. Nispeten oldumda ama gerçek hayatta değil War Thunder'da. Şaka bir yana oyunda yönetimini en beğendiğim uçakların başında Mig-15 geliyor. P-40'da fena değil ama biraz ağır kalıyor. Peşinize takılan biri eğer takibi bırakmazsa bir süre sonra size yetişebiliyor. Hatta arkanızan gelerek önünüze bile geçebiliyor. Tabii War Thunder'da çok düz uçmamak lazım. Düz uçanı her zaman vururlar. Tüm bu konulara birazdan değineceğim. Oyun adına bilmeniz gerekenleri ve kendi War Thunder tecrübelerimi sizlerle paylaşacağım. Ama öncesinde şöye derin bir nefes alın, çünkü çok uzun bir yazı olacak. Okumaya devam edin...

War Thunder

Dalaşma: War Thunder'da genelde dalaşmalar iki oyuncunun birbirine düz bir açı ile gelmesiyle oluyor. Şansı yaver giden diğer uçağı vuruyor ya da birbirlerini vuramadan yan yana geçiyorlar. Halbuki karşılıklı dalaşmalarda vurulmamanın ve attığını vurmanın bir yolu var. Bütün mesele ateş ederken açıyı ayarlamaktan ibaret. Şayet dalaştığınız uçak size dik yani yüksek bir mevkiden geliyorsa hemen burun ucunun altına ateş etmelisiniz. Bunun nedenini sanırım anladınız. Aynı şekilde uçak eğer sizin biraz aşşağınızdan yukarı doğru geliyorsada tam tersi şekilde yine burun ucuna ama yukarı ateş etmelisiniz. Bu şekilde en kötü ihtimalle vurulsanız dahi çok fazla hasar almadan uçağı imha edebilirsiniz. Tabii bunu yapmak için biraz pratik lazım.

War Thunder

Takip: War Thunder'da devamlı düz uçan, sağa-sola dalış yapmayan ve fazla yön değiştirmeyen uçakları takip ederek düşürebilirsiniz. Muhtemelen bu uçağı kullanan kişiler arkalarını kontrol etmiyorlardır. Arkalarını kontrol eden oyuncular zaten sizi gördüklerinde ya yukarıya yükseleceklerdir ya da yön değiştirerek sizden kurtulmaya çalışacakşardır. Böyle uçakları takip etmek size yalnızca zaman kaybettirir. Bunun için takip edeceğiniz uçağı seçmek ve ismen hafızanızın bir köşesine not etmek oyunda daha fazla uçak imha etmenizi sağlayabilir. Böylelikle bu uçaklarla bir şekilde tekrar karşılaştığınızda peşlerine düşebilirsiniz. Ayrıca amatör oyuncularıda oyunda bu yöntem sayesinde belirleyebilirsiniz.

War Thunder

Mesafe: War Thunder'da diğer uçaklara karşı belli bir mesafe içinde kalabilir ve bu mesafenizi koruyabilirseniz kendinizi bir hedef haline dönüşmekten sakınabilirsiniz. Tabii bu sizlere biraz sıkıcı gelebilir ve birazda beleşçi bir yaklaşım gibi algılanabilir. Ancak herkese uzak kalmak yalnızca vurulmaktan ve düşürülmekten kaçacağınız anlamına gelmiyor. Diğer oyuncularla aranıza koyduğunuz bu mesafe aralığı aynı zamanda size gözlemlemek için bir alan ve saldırmak içinde bir bölge yaratıyor. Bu sayede alanınıza giren bütün oyuncuları bir hedef haline dönüştürmek size kalıyor. Şayet habersiz ve ansızın yapacağınız saldırıların zamanını ayarlayabilirseniz oyunda çok fazla uçak düşürebilirsiniz. Taktik bekle, izle ve saldır.

War Thunder

Görüş: War Thunder'da görüş açısı önemlidir. İyi bir görüş açısı size savaş alanında yer alan bütün ayrıntıları izleme fırsatı sunar. Ayrıca alçaktan uçan uçaklara pusu kurma ve dalış yapma gibi imkanlarda sağlar. Genelde bütün oyuncuların büyük bir kısmı yere yakın uçmayı tercih eder. Aslında yere yakın uçmak çok ama çok risklidir. Zira videoda da gördüğünüz üzere vurulan ve isabet alan bütün uçaklar yere yakın uçan uçaklardı. Normal şartlarda uçakların adı ve ismi yazmasa yerden uçmak mantıklı olabilir ama bu şartlarda değil. Kartal bile avını tespit etmek için yüksek bir konumda seyreder, çünkü kendine görüş açısı sağlar. Dalış yaptığında avı kaçacak fırsat bile bulamaz. Zira av kartalın saldırdığını anladığında her şey çok geç olur. İşte oyunda yüksek uçmanın mantığıda buradan geliyor.

War Thunder

Sorti: War Thunder'da peşinize takılan oyunculardan kurtulmak için sorti yapabilirsiniz. Sorti yapmak büyük ölçüde peşinize takılan oyuncuları devre dışı bırakabiliyor. Özellikle yere yakın ya da kalabalık uçak gruplarının içine doğru yapılacak sortiler takip edilmenizi zorlaştıracaktır. Ama gözünü hırs bürümüş ve size karşı diş bilemiş biri varsa peşinizde nereye kaçarsanız kaçın siz onu vurmadan rahat vermeyecektir. Bu yüzden başarılı sortilerden sonra muhakkak dönerek takip eden uçağa ateş açın. Vurursunuz ya da vuramazsınız onu bilemem ama en azından kolay bir lokma olmadığınızı az da olsa göstermiş olursunuz. Muhtemelen bir daha peşinize düşmez ya da uzun süre kuyruk gibi arkanızda dolanmaz.

War Thunder İçin Önerilerim


Yukarıda War Thunder hakkında birçok konuya değindim. Ancak oyun adına yapmak istediğim paylaşımlar henüz bitmedi. Anlatmak istediğim bir iki konu daha var. Müsade ederseniz onlarıda yazmak istiyorum. Okuyun...

War Thunder'da hangi uçağı kullandığınızın pek önemi yok. Eğer çok kötü bir performans sergilemiyorsanız her şekilde başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Tabii bunun içinde bazı önerilerim var. İlk önerim oyunda her zamam yüksek bir noktada uçun. Aşşağıya dalış yapsanız dahi tekrar yukarı çıkın. İkinci önerim devamlı sağınızı ve solunuzu kontrol edin. Özellikle saldırıların genelde arka ve üstten geldiğini hesaba katarsak bu noktaları muhakak gözlemleyin. Üçüncü önerim çok fazla kalabalığın içine dalmayın, asla ama asla haritanın orta noktalarında uçmayın. Zira tüm oyuncuların yoğunlaştığı bölgelerde vurulma ihtimaliniz çok yüksek olabiliyor. Dördüncü önerim yerli yersiz sorti yapmayın, tüm dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz. Eğer peşinizde biri varsa kullanın yoksa sakin ve diğer oyuncuları takip ederek uçun.

Beşinci ve son önerim ateş ederken her zaman uçağın seyir ettiği yönün bir adım önüne ateş edin. Yani burun ucu yahut biraz daha ilerisi olabilir. Onu artık kendi el becerinize göre siz belirleyin. Ben genelde uçağın burun ucu bölümüne nişan alıyorum, kuyruk ya da tam gövdeden vuruyorum.

War Thunder Hakkında Tavsiyeler


Aslında yukarıda War Thunder hakkında bir hayli tavsiye verdim ama yinede onların dışında yazmak istediğim bazı konular var. Mesela War Thunder hile ve hileleri hakkında sizleri uyarmam lazım. Özellikle bazı yerlerde çok sık görmeye başladım, oyunda aimbot tarzı paylaşımlar yapılıyor. Sakın böyle şeylere kanarak bu programları indirmeyin. Bunların çoğu ne üdüğü belirsiz kişiler tarafından ortalığa saçılan hack programlarıdır. Amaçları tamamen sizin hesaplarınızı ele geçirmek ve bilgisayarınıza erişmektir. Şayet böyle program yada yazılımları indirdiyseniz açmadan bilgisayarınızdan bir an evvel kaldırın ve sağlam bir antivirüs programı kullanarak bilgisayarınızı taratın. Bir daha da böyle şeyleri merak ederek indirmeyin. Hem oyunda hile yapmanız oyundan ban yemenizi sağlayabilir ya da bağlantı reddedildi tarzında uyarı hatası ile karşılaşabilirsiniz. Bunun dışında bedava altın kartal dağatıyoruz yok jet veriyoruz, skill veriyoruz filan derlerse hiç oralı olmayın. Merak edip linke bile tıklamayın aman diyim. Zaten her şey alın teri olduğu zaman güzeldir yoksa ne anlamı olur oyunun hile yapacaksanız değil mi? Onun için bu söylenenlere itibar etmeyin. Bir de tank ya da gemi alma gibi bir işe kalkışmayın uçaklara karşı pek işe yaramıyorlar. Bunuda alt bir bilgi olarak sizlere aktarayım. Gerçi ben mi kullanamadım bilmiyorum ama yani hiç mi uçak vurulmaz be arkadaşım değil mi? Her neyse tavsiyelerimi sakın kulak ardı etmeyin. Sonra üzülmenizi istemem.

Son Söz

Umarım War Thunder hakkında paylaştıklarımı beğenmişsinizdir. Ben elimden geldiği kadar tüm bildiklerimi en yalın hali ile sizlere aktarmaya gayret ettim ve ona göre yazdım. İnşallah bunu başarabilmişimdir. Artık bu bilgilerin benimle beraber mezara gitmeyeceğini biliyorum. Ne demiş atalarımız bilgi paylaştıkça çoğalır o halde hadi siz de oyun hakkında bildiğiniz ne varsa dökülün bakalım. Yorum kutusu sayfanın hemen altında ben ve muhtemelen yazıyı okuyan diğer ziyaretçi ve takipçilerim neler yazacağınızı sabırsızlıkla bekliyor olacağız. Şimdilik müsadenizle aranızdan ayrılıyorum ama merak etmeyin buralardayım. Lafı çok da uzatmayayım; yeni yazılarda tekrar görüşmek dileğiyle hoşçakalın. Yorumlarınızı bekliyorum ona göre...
Blogger tarafından desteklenmektedir.