Header 728x90

PC İçin Mükemmel Hayatta Kalma Oyunları

Machinarium'da Köprüden Geçtim

Machinarium'da uzun-ince bir köprüden geçtim. Biliyorum köprüden ilk geçen ben değilim ama geçtiğini yazan ve bir video ile bunu belgeleyen tek oyuncuyum. Elbette ki maksat bakın ben köprüden geçtim demek değil. Amacım oyunu tanıtmak ve nasıl oynandığı hakkında az buçuk da olsa bilgi vermeye çalışmak. Hazırsanız Machinarium için bilgi akışını başlatıyorum. Morpheus kabloyu tak...Machinarium hakkındaki övgülerim yersiz değilmiş öyle değil mi? Tamam belki Morpheus'u mevzuya dahil etmemem lazımdı. Ancak biliyorsunuz ki Matrix'e her şeyi öğreten Morpheus'dur. Ne alaka demeyin, aklıma geldi yazdım. Her neyse oyunu indirmeden önce machinarium.net/demo/ adresini girmenizi ve oyunun demo sürümünü oynamanızı tavsiye ederim. Yanlış hatırlamıyorsam ilk iki bölümü adresini verdiğim site üzerinden oynayabiliyorsunuz. Ondan sonra oyunu indirmeniz gerekiyor. Merak etmeyin oyun öyle paralı filan değil. Bilakis Google Play üzerinden ücretsiz olarak indirilebiliyor. Yok illa ben para vermek istiyorum diyorsanızda bana verin. Neden mi, çünkü ben parayı severim. Neyse hadi gelin size oyun hakkında başka şeylerde anlatayım...

Machinarium

Kol: Machinarium'da bulunan bölümlerin büyük bir kısmında muhakak bir kol ya da ona benzer tetikleyiciler vardır. O tetikleyicileri çekiştirerek bölümde yapılması gerken ilk hareketin ne olduğunu öğrenebilirsiniz. Genelde çok ileri bölümlerde kolların işlevi biraz daha ikinci ve üçüncü plana atılsada o an oynan bölümde yapılması gereken şeylerin farkına varmanızı ya da bir aydınlanma yaşamanızı sağlayabiliyorlar. Eğer kolu çekmenize rağmen bir şey olmuyor ve kafanızda bulunan nöronlar harekete geçemiyorsa o zaman o koldan bir hayır beklememeniz gerekir. Belli ki bölümde o koldan daha başka bir tetikleyici vardır ya da öncelik bölümde kola değilde başka bir şeye verilmiştir. Orasınıda artık ben bilemem.

Machinarium

Uzama: Machinarium'da erişemediğiniz bir yere kendinizi uzatarak rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Hafifçe imceli karakterinizin üzerine getirip yukarı çekmek yeterli oluyor. Yalnız uzamanın bazı artı yanları olduğu gibi bazıda handikap sayılabilecek noktaları var. Mesela oyunda uzamış bir halde çok süratli hareket edemiyorsunuz ve çok çabuk dengeniz bozulabiliyor. Ama bunu kendinize çok da sorun etmeyin. Eğer nerede uzamanız gerektiğini bilirseniz pek problem yaşamıyorsunuz. Ancak uzamış halde hareket etmeye çalışırsanız hem zaman kaybı yaşarsınız hem de bir süre sonra talihsiz bir kaza kurbanı olabilirsiniz. Bu yüzden uzamanız gereken yerlede uzar ve uzamamanız gereken yerlerde de uzamassanız hayrınıza olur.

Machinarium

Kısalma: Machinarium'da dar ve alçak yerlere erişmek için kısalma özelliğini kullanmalısınız. "Yok abi, ne kısalacağım yahu" filan deme gibi bir şansınızda olmadığını söylemeliyim. Zira kısalmazsanız bölümde alçak ve dar yerlere gizlenen şeylere ulaşamıyorsunuz. Her ne kadar "Dur şunu bir iteleyeyim, o altından çıkar" gibi bir düşünce içinde olsanızda oyunda hiçbir şey öyle sanıldığı şekilde itelenmiyor. Elbette oyunun genelinde itelenen şeylerde var ama benim neyi kastetiğimi anladınız sanırım. Yani işin özü boyunuzdan kısa yerlerde olan zımbırtılara ulaşmak için eğilme özelliğini kullanmalısınız. "Ben sakın zeybek oynarken diz çökerim" demeyin. Onu Hürriyet yazarı Yılmaz Özdil dedi de başına gelmeyen kalmadı.

Machinarium

Tahim: Machinarium'da bazen tahmin yeteneğinizi kullanmanız gerekebilir ve işe yaramadığını görünce kahrolabilirsiniz. Ama üzülmeyin oyunda yanlış tahminler yapan sadece siz değilsiniz. Bir kişi daha vardı onu geçen toprağa verdik. Şaka bir yana her tahmininiz tutacak diye bir şey yok. Mesele hangi mekanizmanın neyi çalıştırdığı ve nereye etki ettiğini bulmakta yatıyor. Bu da "Dur şu kolu bir çekeyim" deyince birden olmuyor. Hem o kolu çekmeniz gerekiyor hem de diğer kolu. Yani kafanızda bir tahim oluşturabilmek için bölümde bulunan her şeyi elden geçirmeniz gerekebiliyor. Bu biraz zaman alıyor ama puzzle tarzı oyunların genelinde de işleyiş zaten böyle. Deneme ve tekrar deneme, ondan sonrada tahmin geliyor.

Machinarium

Rastgele: Machinarium'da geçemediğiniz ya da takılı kaldığınız bölümleri geçmek için en iyi yol çevrede bulunan her şeye rastgele tıklamaktır. Bu biraz belki parmağınızı yoracaktır ama o an geçemediğiniz o bölümüde geçmenizi sağlayacaktır. Sadece dikkatinizi çeken ve bölümde bulunan öğrelerden daha bir ön planda yahut geri planda duran öğrelerin üzerine tıklamanız bile kısmen yeterli olabilir. Tabii bunu her bölüm için uygulamanızı tavsiye etmiyorum. Zira bir puzzle oyununun zevki o puzzle kendinizin çözebilmesidir. Onun için "Yok geçilmiyor abi, geçilmiyor işte! Şimdi kıracam bilgisayarı valla!" demediğiniz bölümlerde kullanmayın ki sonra oyundan soğursunuz. Aneniz sonra oğlumu hasta ettin diye bana kızar.

Machinarium Bölüm Çözümleri


Yukarıda yer alan yazıda Machinarium hakkında birçok şey anlattım. Ancak Machinarium bölüm çözümleri ve hemen akibinde yazacağım birkaç konu daha var. Onlarıda müsadeniz kısaca yazmak istiyorum. Okuyun...

Machinarium'da bazen bölüm geçme konusunda zorlanabilirsiniz. Zira her bölümün kendine has bir zorluğu var. Zaten oyunda da bölüm geçtikçe daha zor ve çözülmesi neredeyse bir ömür sürecek bölümler bulunuyor. İşte bu yüzden sizler için Machinarium tam çözüm videosunu paylaşıyorum ve linki açık şekilde yazıyorum: "youtu.be/k0H1C8mD5o0". Video bir saatin üzerinde ama tüm bölümlerin nasıl geçildiği gösteriliyor. Eğer takıldığınız ya da geçemediğiniz bölümler olursa videodan nasıl geçildiğini seyredebilirsiniz. Ama şunuda eklemem lazım; tüm bölümlerin çözümünü bu videodan yaparsanız oyundan pek bir zevk alamayabilirsiniz. Neza puzzle tarzı oyunlar çözümlerini kendiniz bulmadıkça pek zevk vermez.

Fakat yinede siz bilirsiniz. Ne demişler, zevkler ve renkler tartışılmaz. Siz bu şekilde oynamayı seviyorsanız zorla yakanıza yapışacak halim yok çünkü ben genelde yakadan tutmam, gömlek cebine asılırım ki gömleğin cebi yırtılsın diye. Ama siz kimsenin cebine asılmayın.

Machinarium Hileleri


Machinarium'da birkaç hile var. Ancak bu hileleri herkes bildiği için çok fazla detayına girmeden anlatacağım. Mesela oyunda açılış ekranına "REBOL" yazarsanız geliştirici test menüsü açılır ve o açılan menüden istediğiniz bölümleri seçebilirsiniz. Bunun yanında kullanmak için bazı eşyalarıda menüden seçebilirsiniz. Bu anlattığım Machinarium'da herkes tarafından bilinen bir hileydi. Fakat şimdi anlatacağım hileyi pek bilen yok. Hile gamehitter adı verilen ufak bir uygulama sayesinde yapılıyor. Amacı ise oyunda bölüm geçmekle alakalı. Hilenin uygulanışıda aynen şu şekilde; önce uygulamayı başlatıyorsunuz ve ardından Machinarium'a girerek bir bölümü bitirene kadar oynuyorsunuz. Bölüm bittikten sonra uygulama 0003204 şekilde yalnızca rakamlardan oluşan bir sayı buluyor. İşte o sayının son rakamlarını değiştirerek bölüm geçebiliyorsunuz. Ancak rakamı değiştirdikten sonra "Next" botunona tıklamanız gerekiyor. Yoksa yalnızca rakamı değiştirmekle kalırsınız. Rakamı değiştirip next butonuna tıkladıktan sonra oyuna dönerek ayarladığınız bölümü oynayabilirsiniz. Şunuda belirmem lazım uygulama bazen oyunda takılma ve donmalara sebebiyet verebiliyor. Eğer böyle bir sorunla karşılacak olursanız uygulamayı kapatarak açmanız sorunu çözecektir. Bazı durumlarda oyunu ve uygulamayı aynı anda kapatmanızda gerekebilir. Haberiniz olsun diye bunuda bir dip not olarak ekledim. Sonra bana gelip çemkirmeyin, gömleğin cebini nasıl yırrtığımı biliyorsunuz. :)

Son Söz

Evet, bir yazının sonuna daha geldik. Bugün sizlere Machinarium hakkında bazı bilgiler vermeye çalıştım. Arada canınız sıkılmasın diyede küçük espriler ekledim. Bazı yerlerde iş kahvehane sohbetine döndü ama artık birbirimizin yabancısı olmadığımızı düşünüyorum. Zaten tüm samimiyetimin kaynağıda sizlere karşı böyle hissetmemdir. Yoksa başka hiçbir gayem yok. Yalnız hiç yorum yapmıyorsunuz ona biraz içerliyorum. En azından birader, abi ya da artık siz ne tür bir hitap şekli kullanıyorsanız ona göre bir yorum atın. Oyun hakkında tartışalım, yazıda geçmeyen konuları siz aktarın. Biraz sohbet biraz da muhabbet pek de kötü olmaz sanırım ha ne dersiniz? O halde direk yazın, ben zaten buralardayım. Görüşürüz...
Blogger tarafından desteklenmektedir.