Edge of Tomorrow Game'den kısa bir bölüm çektim. Oyuna yeni başlayanlar ya da oyun hakkında az da olsa bilgilenmek isteyenler seyretsinler. Bunun dışında oyun adına bir yazıda hazırladım. Videodan sonra muhakak onuda okumanızı tavsiye ederim. Ancak ilk önce videoyu izleyin...Nasıl, beğendiniz mi? Gönül isterdi ki şöyle uzun mu uzun bir video çekeyim ama nerede! Beş dakikalık videonun yüklenmesi bile bazen bir çile haline dönüşebiliyor. Ama neyse ki videoda gösteremediğim ve bahsedemediğim konuları yazarak anlatabiliyorum. Bazen konunun dışında farklı mevzulara girsemde tam anlamı ile konuyu aktarıyorum. Tabii bildiğim kadarını, zaten bilmediğim bir şeyi öğretebilmemde mümkün değil. Her neyse lafı çok uzatmadan dilerseniz Edge of Tomorrow Game dosyamızı açalım. Ama daha öncesinde ailenize haber vermenizi istiyorum. Zira yazı çok uzun, okumanız bir hayli zaman alabilir. Ailenizin bu sırada telaşa kapılıp "Çoçuğum nerede" diye aramasını istemem. Okumaya devam edin...

Edge of Tomorrow Game

Araçlar: Edge of Tomorrow Game'de uçan araçlara çok dikkat edin. Bazen bu araçlar yere düşebiliyor. Büyük bir bölümüde çevrede o kadar adam olmasına rağmen gelip sizi buluyor. Bunun nedenlerini kendimce belirledim ve ufak tepitler yaptım. Eğer başınıza uçan bir araç düşmesin istiyorsanız uçan araçlardan korunma reçeteme uymanızı tavsiye ederim. Misal hiçbir zaman yalnız ve tek başınıza ilerlemeyin. Bir gözünüz devamlı havada uçan araçlarda olsun. Devamlı bir şeyleri önünüze alarak yürüyün. Bu bir uçak enkazı olabilir ya da ona benzer bir şey olabilir. Böylece uçak düşse bile çok fazla ilerleyemeden enkaza takılarak ilerlemesini durduracaktır. En kötü ihtimalle hava aracı gelip size çarpsa bile düşme hızı yavaşladığı için en az hasar ile kazadan sağ olarak kurtulabileceksiniz.

Edge of Tomorrow Game

Roket: Edge of Tomorrow Game'de hava araçlarından atılan roketlerden korunmak pek mümkün değil. Ama hava araçlarının çok yakınına girmemeniz roket atışlarından bir nebze de olsa korunmanızı sağlayabilir. Özellikle tepe ve çukur gibi tümsekleri kendinize siper olarak kullanırsanız isabetli roket atışlarından sağ kurtulabilirsiniz. Ancak bu her zaman işe yaramayabilir. "Dur Kaan şöyle söylemişti, şu tümseğin arında gizleneyim" diyerek bir tümseğin üzerinde ölebilirsiniz. Ondan sonra lütfen kulaklarımı çınlatmayın. Zira her ne kadar önlem alsanızda oyunda ölme ihtimaliniz her zaman var. Unutmayın ki önlemler sadece sizi bir yere kadar koruyabilir. Biraz şans, birazda şeytan tüyünüz yoksa bazen ne yapsanızda ölürsünüz.

Edge of Tomorrow Game

Yaratıklar: Edge of Tomorrow Game'de baş düşmanınız yaratıklardır. Her ne kadar havadan yapılan saldırılar daha yoğun gibi gözüksede oyunda en çok ölümün yaşandığı anlar karadan yapılan saldırılardır. Bunun için takım arkadaşlarınızın yanından çok fazla ayrılmazsanız iyi edersiniz. Zira videoda benim bağırdığım gibi çığlıklar atabilirsiniz. Bu yüzden takım arkadaşlarınızın ya birkaç adım gerisinde durun ya da tam yanlarında. Aksi halde ilk saldırı yapılan kişi siz olursanız takım arkadaşlarınızın yapay zekası sizi kurtarmaya yetmeyebilir. Bana sakın "Ölünce nasıl olsa tekrar aynı yerde doğmuyor muyum" demeyin. Façanızı bir kere bozdurursanız, devamlı o bozuk faça ile gezmek zorunda kalırsınız. Bir Çin atasözüdür bu ya da Japon olabilir. Ama birinin atası aynen bu sözü söylemiştir.

Edge of Tomorrow Game

Takım: Edge of Tomorrow Game bir takım oynudur. Eğer oyunda bireysel hareket etmeye kalkarsanız her defasında çuvallarsınız. Çünkü oyunda tek ilerlemek pek mümkün değil. Gerek hava saldırıları gerek kara saldırıları bir yerden sonra size yönlenebiliyor. Fakat takım halinde ilerlediğinizde hedef olma ihtimaliniz daha da azalıyor. Hedef olsanız dahi takım arkadaşlarınız büyük ölçüde size yardım ediliyorlar. Ateş gücünüz birden üçe-dörte artık kaçtane takım arkadaşınız varsa o kadar artıyor. Ama siz illa "Yok ben tek takılırım, önde savaşmasını severim" derseniz bir şey diyemem. Sadece aklımdan geçen şu olur "Survivor bu akşam mıydı?". Şaka şaka, elbette oyun stilinize saygı duyarım. Kim, nasıl oynamaktan zevk alıyorsa öyle bir şekilde oynamakta özgürdür.

Edge of Tomorrow Game

Cephane: Edge of Tomorrow Game'de silah için cephane bulmak öyle çok zor değil. Her an her yerde karşınıza çıkabiliyor. Genelde uçak enkazları yahut ona benzer yapıların arkalarında bulunuyor. Bazende çukur ya da tümsek gibi yerlerde de olabiliyor. Yani özet olarak çok fazla cephane çilesi çekmiyorsunuz ama bu kutuları almayı unutursanız o zaman başınıza dert olabiliyor. Oyunda silah cephanesi bulması ne kadar kolay olsada bazende bir o kadar zor oluyor. Özellikle de merminiz tükenince anlıyorsunuz. Çok küçük bir anı bile atlatması dakikalarmış gibi gelebiliyor. Zaten çok şanslı biri değilseniz büyük ölçüde ölüyorsunuz. Zira zaman zaman kara saldırılarıda hava saldırılarının olduğu şiddetlenebiliyor. Onun için her ne kadar merminiz olsada cephane kutularını es geçmeyin.

Edge of Tomorrow Game Notlarım


Yukarıda Edge of Tomorrow Game hakkında birçok şeyden bahsettim. Ama oyun adına yazacaklarım henüz bitmedi. Müsade ederseniz şimdi onlarıda yazmak istiyorum. Ben yazarken siz de bana eşlik edin...

Edge of Tomorrow Game'de ilk gün üstü üste ölümler yaşadım. Öldüm tekrar doğdum, öldüm tekrar doğrum. Oyunu kavramam oyuna alışmam yaklaşık 5 saatimi aldı. Aslında daha da erken kavrayabilirdim ama yaptığım hatalardan ders çıkarmam biraz uzun sürdü. İkinci gün oyunda uzmanlaştım diyebilirim. Artık ilk güne oranla daha az ölüyorumdum ama yinede ölüyorum. Esas tekniğimi ve oyun becerimi geliştirmem 3'üncü gün oldu. Artık oyuna başladığım ilk günkü hataları yapmıyordum. Oyunda olabilecekleri öğrendiğim için olasılıklarıda tahmin edebiliyordum. Fakat yinede ölüyordum. Bunun nedenini devamlı takımdan ayrılmama bağladım. Zira Edge of Tomorrow Game bir takım oyunu. Bireysel, kendi başınıza hareket ettiğinizde çok bir şey yapamıyorsunuz. Cephaneniz hemen tükeniveriyor ve bir sonraki saldırıda eğer şansınız yaver gitmezse ölebiliyorsunuz. Pek tarzım değil ama oyundaki bu açığımı farketmem 4'üncü gün oldu. Ondan beri takımımla beraber hareket etmeye özen gösteriyorum ve ne pahasına olursa olsun takımımdan uzakşamıyorum. Elbette arada egomu beslemek için küçük kaçamaklar yapıyorum ama oyunun geri kalan bölümünde takım oyunununa büyük özen gösteriyorum. Zaten başka çarem olmadığınıda gördüm. Edge of Tomorrow Game'de takım halinde hareket etmiyorsanız kendinizi her an ölecek biri olarak görebilirsiniz. Çünkü oyunda olsa yapay zekada olsa sırtınızı birilerine yaslamak hem güç hem de güven kazandırır.

Edge of Tomorrow Game'de Bunları Yapmayın


Edge of Tomorrow Game'de bunları yapmayın diyebileceğim bazı konular var. Bu konular hakkında kendimce ufak bazı notlar çıkardım çok küçük de bir liste oluşturdum. Belki biliyorsunuzdur ama ben yinede hatırlatmak için yazıyorum. Sakın ama sakın bunları yapmayın...

Oyunun bir hilesi yok. Bu yüzden "Edge of Tomorrow Game Hileleri" ya da ona benzer başlıklara aldanmayın. Özellikle bir şey indirmenizi isteyen sitelerden uzak durun. Genelde böyle siteler bilgisayarınıza ya da tabletinize kötücül yazılımlar yüklemeye çalışmaktadır. Yapılan ihbarların çoğunda virüslerin bu tarz sitelerden yayıldığı bildirilmiştir. O nedenle bilmediğiniz ya da güvenmediğiniz interet sitelerine girmeyin. Bazen böyle sitelere girmek dahi tehlikeli olabiliyor. Bunun için aklınızdan hile kelimesini çıkarın ve oyunu daha rahat bitirmek için yukarıda yazdıklarıma kulak verin. Onun dışında yapma diyebileceğim bir şey kalmadı. Zaten neler yapacağınızdan da uzun uzun bahsettim. Her şeyi biliyorsunuz yani!

Son Söz

İki gündür Edge of Tomorrow Game yazısı için uğraşıyordum. Nihayetinde yazının sonuna ulaşabildim. Aslında ben yazarken büyük keyif aldım ama parmaklarım çok ağrıdı. İnanın bana parmaklarımı görseniz şaşırırsınız. Uç kısımlarına sanki çekiçle vurulmuş gibi duruyorlar. Fakat üzülmenize gerek yok daha öncede başıma geldiği için biliyorum. İki yahut üç gün içinde normal şekillerine dönüyorlar. En azında ben döndüklerini biliyorum. Umarım yine dönerlerde ömrümün sonuna kadar düz parmak uçlarıyla yaşamak zorunda kalmam. Bu arada yazı hakkında yorumlarınızı bekliyorum. Öyle çanta çalar gibi okuyup kaçmak yok. Vallaha sümsüğü koyduğum gibi çevrimdışı ederim. Şaka bir yana, ben kaçtım...