Header 728x90

PC İçin Mükemmel Hayatta Kalma Oyunları

Cloud Raiders'da Bir Savaş

Cloud Raiders hakkında bir video çektim. Tüm amacım sizlere oyunu tanıtmaktı ama savaştı bilmem neydi filan derken oyunu baya baya oynadım. Neyse ki video çektiğimin bilincinde olduğum için çok fazla amacımdan sapmadan videoyu bitirebildim. Kötüde olmadı aslında bir tanıtım videosu için iyi bile oldu denebilir. Siz izlediğinizde ne düşünürsünüz orasını bilemem ama içinde savunma, saldırı hepsi var. Bir göz atın ondan sonra tekrar görüşelim...Nasıl beğendiniz mi? Çok uzun bir video olmadı ama oyun adına ne varsa o kısacık dört dakika onbir saniyeye sığdırmayı başardım. Elbette es geçtiğim ve anlatmadığım bir dolu şey kaldı. Ancak onlarada birazdan kısa kısa değineceğim. Yazının başında da belirttiğim gibi amacım oyunu tanıtmak ve sizlere göstermekti. Fakat ben bir şey hakkında yazmaya başladığımda öyle hemen duramıyorum. Aklımda onun adına ne varsa hepsini dökmeden rahat edemiyorum. Zaten beni daha önceden takip edenler bunu biliyordur ama ben bilmeyenler için söylüyorum; çok uzun bir yazı olacak ona göre ailenize haber verin ondan sonra sizi aramaya çıkmasınlar. Şaka bir yana yazı gerçekten uzun olacak. Neden mi, okumaya devam edin anlarsınız...

Cloud Raiders

Saldırı: Cloud Raiders'da iyi bir saldırı planlama gerektirir. Eğer plansız bir saldırı gerçekleştirirseniz muhtemelen şehri alsanız dahi çok büyük kayıplar verebilirsiniz. Bazı durumlarda şehri alamadığınız anlar bile olabilir. Bunun için hemen saldırmadan önce indirme yapacağınız yeri ve bir dizi savunma engelini hesaba katmalısınız. Direkt savunma merkezine hücum etmek çok iyi bir tercih olmayacaktır. Ancak dolaylı yoldan bunu deneyebilirsiniz. Cloud Raiders'da genelde şehirlerin en savunmasız noktaları dış cepheleri oluyor. Bunun nedeni savunma yapılarının şehrin farklı noktalarına dağıtılmasından kaynaklanıyor. Bu yüzden her zaman saldırı yaparken bu dış cepheleri tercih etmeniz çok çok iyi bir tecih olacaktır.

Cloud Raiders

Savunma: Cloud Raiders'da savunmanın direncini güçlendirmek ve ekstra takviye kuvvet bulundurmak son derece önemlidir. Genelde saldırı altında iken bunu hesap etmek pek kolay değildir. Ancak Cloud Raiders'daki geçmiş oyun tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim, savunmanın direncini oyunda toplar belirliyor. Ne kadar askeriniz olursa olsun, hepsi hava. Eğer elinizde şehrin her bölgesine eşit şekilde dağıtılmış toplar yoksa bir süre sonra savunma direnciniz çok rahat bir şekilde kırılabiliyor. Bu benim başıma çok defa geldiği için biliyorum. Hatta videoda bunun bir örneğinide görmeniz mümkün. Big bob topçularım olmasa şehrimi darma duman ediyordu. Onun için şehrin kendi başına direnç gösterebilmesi oldukça önemli.

Cloud Raiders

Okçu: Cloud Raiders'da okçular benim için gerçekten önemli. Her ne kadar güçsüz ve dayanıksız olsalarda sayıca fazla olmaları bu açıklarını kapatmak için yeterli oluyor. Bir şehre saldırı yapacağınızda gözünü kapalı okçuları seçebilirsiniz, kesinlikle sizi yanıltmazlar. Ancak savunmada çok da iyi olduklarını söyleyemem doğrusu. Bunun nedeni saldırı yaparken direncin nereden geleceği görebiliyorsunuz ve saldırı öncesi okçuları indireceğiniz yeri kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Ama savunmada bunu yapamıyorsunuz ve üstüne yakın mesafede savaşmanız gerekebiliyor. İşte okçularda bu yüzden savunmada pek direnç gösteremiyor. Bunun için saldırı ve savunma birliklerinizi oluştururken bu detayı muhakak göz önünde bulundurun.

Cloud Raiders

Kılıçlı: Cloud Raiders'da kılıçlı askerler hem savunmada iyi işler çıkarıyor hem de saldırı esnasında. Tek handikapları şehre sızamadıkları takdirde topçu atışları ile darma duman edilebilmeleri ve tek vücut halinde hareket etmeleri. Ama bu tek vücut halinde hareket etme mevzusu sadece kılıçlı askerlere özel bir şey değil. Diğer askerlerde aynı şekilde hareket ediyor ama kılıçlı askerler darbe vurmak kılıç mesafesine yürümeleri için çok daha fazla zarar görebiliyorlar. Fakat genel anlamda bir değerlendirme yapmak gerekirse hem savunmada hem de saldırıda iyi olduklarını söyleyebilirim. Zira ben saldırı sırasında pek tercih etmiyorum ekseriyele okçuları kullanıyorum ama zaman zaman faydalandığım anlarda olmuyor değil.

Cloud Raiders

Top: Cloud Raiders'da toplar savunmanın bel kemiğidir. Bir şehre ne kadar çok top yerleştirirseni o kadar fazla direnç kazandırırsınız. Tabii bununla beraber diğer savunma birliklerinide ihmal etmemeniz gerekir. Zira topların etkin olabilmeleri için yıktırılmamaları gerekir. Siz ne kadar düşmanı oyalar ve toplardan uzak tutarsanız o kadar fazla top atışı yapabilirsiniz. Elbette bir süre sonra toplarınızı korumak için ön cephelere gönderdiğiniz askerlerin dirençleri kırılabilir, bu çok olsadır. Ancak daha öncede söylediğim gibi şehrin kendi direnci ondan sonra savaşı zaten kazanmak için kat be kat yeterli olacaktır. Zaten bunu videoda da görmüşsünüzdür. Daha önce Cloud Raiders'ı oynayanlara bunu söylemiyorum bile onlar biliyordur.

Cloud Raiders'da Bunları Yapmayın


Yukarıda yer alan yazıda Cloud Raiders adına birçok şey yazdım. Lakin oyun hakkında yazmak istediğim bir-iki konu daha var. Müsadeniz olursa o konularada kısaca değinmek istiyorum. Okuyun...

Cloud Raiders'da bunları yapmayın diyebileceğim bazı mevzular var. Mesela bir saldırı gerçekleştireceğinizda asla ama asla şehrin orta noktasına indirme yapmayın. Ne olduğunu anlayamadan top atışları ile mahvolursunuz. Çünkü şehrin çevresini saran toplar birbirine ne kadar uzak olsalar ve bağları ne kadar kopuk olsada şehrin merkezini muhakak görecektir. İkinci bir konuda savunma mevzusundan. Savunmada sakın ama sakın okçuları kullanmayın. Zira okçular uzak mesafe savaşçılarıdır, yakın mesafede bir şey yapamazlar ve çok çabuk ölürler. Savunmada savaşlar yakın muharebelere dönüştüğü için tercih edeceğiniz askerlerde ona göre olmalıdır. Yoksa daha oklar havada iken şehrinize ne olduğunu anlayamazsınız bile.

Bu konuda söylemek istediğim son bir şey daha var. Topçuları yerleştirirken tek bir nokta yerine birbirine yakın noktalara yerleştirirseniz, şehride ona göre planlar ve topların erişme mesafesinde tutarsanız kendinize çok iyi bir savunma kurmuş olursunuz. Zor bir şey ama yapılabilir.

Cloud Raiders Hileleri


Cloud Raiders'da uygulayabileceğiniz birkaç hile var. Bu hileleri tek bir program üzerinden yapabilirsiniz. Daha önce adını duydunuz mu bilmiyorum ama cheat engine adında bir program var. Bu program sizin oyunlarda hile yapabilmenizi sağlıyor. Bildiğiniz üzere Cloud Raiders'da en çok altın ve elmas lazım oluyor. O halde size altın ve elmas hilesi nasıl yapılıyor onu çok kısa bir şekilde anlatayım. Önce altın hilesinden başlayayım dilerseniz sonra elmas hilesinede değinirim. Bunun için önce oyuna girin ve ardından bahsettiğim programı açın. Oyunun ram'e veri depolaması için küçük bir altın harcamamız gerekecek. Artık ağanın eli tutulmaz, siz ne alırsınız onu ben bilemem. Ancak işe yarar bir şey alırsanız altınınızda boş yere israf olmayacaktır. Oyunda bir şey satın aldıktan sonra aldıktan sonra programda ram'e girilen verileri görebilirsiniz. İşte o veriler oyundaki altın miktarıdır. Onların tümünü seçin ve değiştirin. Gireceğiniz miktar en fazla 9999999 olabilir. Ona göre altınınızı girin ve keyfinize bakın. Oyunda elmasta aynı bu şekilde alınıyor. Tekrar anlatmamın bir gereği var mı bilmiyorum ama ben yinede bir kerede elmas için çok ufak yazayım. Oyuna girin, programı açın ve biraz elmas harcayın. Sonra programa yansıyan tüm verileri aklınızdan geçen bir rakamla değiştirin. Bu rakamlar sizin oyundaki elmas miktarınız olacaktır ona göre girin. Ağanın eli tutulmaz derler, yazmışken büyük yazında sonra tekrar tekrar uğraşmayın.

Son Söz

Benim Cloud Raiders hakkında anlatacaklarım bu kadar. Umarım anlattıklarımı beğenmişsinizdir. Elimden geldiği kadar oyun adına ne varsa en yalın hali ile sizlere aktarmaya çalıştım. Elbette yazarken unuttuğum ya da atladığım bazı konular olabilir. Eksik gördüğünüz ya da kendi keşfiniz olan bir şeyide bizimle paylaşabilirsiniz. Yazının hemen altında bir yorum kutusu var, eğer yazıya katkı yapmak isterseniz yorum kutusunu kullanabilirsiniz. Bunun dışında oyunda takıldığınız bir yer yahut ona benzer şeyler varsada bana mesaj ya da yazıya yorum gönderebilirsiniz. Sakın ha yazmaktan, yorum yapmaktan çekinmeyin. Yanlış bir şey gördüyseniz bile yazın hiç gocunmam aksine memnun olurum. Neyse benden bu kadar sonra görüşürüz...
Blogger tarafından desteklenmektedir.