Header 728x90

PC İçin Mükemmel Hayatta Kalma Oyunları

Goley Hileleri

Goley hakkında bir hile buldum. Aslında biraz araştırınca oyun adına başka hilelerinde var olduğunu farkettim. Yalnız bulduklarımın işe yarar olduklarını söyleyemem. Tabiri caizse hepsi fos çıktı. Sadece aralarında çalışan bir tane vardı. Onuda deneme fırsatı bulamadım ama yazılan yorumların çok olumlu olduğunu söylemeliyim.

İşte, bakın...Gördünüz mü, gayet basit bir hile öyle değil mi? Adına joypara hilesi deniyor ve 1 dakika gibi kısa bir sürede uygulanabiliyor. Tabii denemediğimi yukarıda söylemiştim hani böyle kendim yapmış gibide algılamanızı istemem. Sadece gördüm ve olumlu yorumlar doğrultusunda sizlerle paulaşmak istedim. Hatta bir arkadaşımda tavsiye edince böyle bir şey var diye bari yazayım herkes öğrensin istedim. Neden denemediğimi soracak olursanızda, her ne kadar bu tarz paylaşımlar yapıyor olsamda kendim hile kullanmasını sevmiyorum. Pek nadirdir öyle oyunda hile kullandığım. Zira bir süre sonra oyunun eski tadını alamaz oluyorsunuz. İşte bu yüzden hile kullanmıyorum. Her neyse hadi gelin size Goley hakkında biraz bilgi vereyim. Okuyun...

Goley

Hücum: Goley'de rakip takımın kalesine doğru hücum ederken çok dikkatli olmanız lazım. Zira müdafanız yeteri kadar güçlü değilse ve iyi bir savunma sistemine sahip değilseniz karşı bir atak sonucunda üst üste birkaç adet gol yiyebilirsiniz ki ben böyle birkaç gol yedim. Size tavsiyem böyle defansı zayıf takımları yönetirken her zaman açık alanları kullanmanız ve sürekli rakibi topa uzak bir noktada tutmanız olacaktır. İlla ki kaptıracağınız her top gol olacak diye bir kaide yok ama işini bilen birininde bu tarz pozisyonları affedeceğini pek sanmıyorum. Bunun için hücum yaparken defansın sahanın orta bölgesini geçmemesine dikkat edin. Maça başlamadan sisteminizi ona göre kurun. Hiç değilse maçın ikinci yarısında sisteminizi değiştirin.

Goley

Uzaktan Şut: Goley'de bazen güçlü takımlara denk gelebiliyorsunuz. Kimi takımın öyle güçlü bir defansı oluyor ki kalenin önüne gidene kadar kan ter içinde kalıyorsunuz. Bu gibi durumlarda yapabileceğiniz en iyi şey sahanın orta bölgesini geçerek şut çekmektir. Uzaktan şutlar her zaman başarılı olmasada maç içinde gol bulma oranını büyük ölçekte yükseltiyor. Zira çakılı ve güçlü bir defans karşısında yapabileceğiniz en iyi şey budur. Aksi halde kale önüne kadar top sürmeye çalışırsanız istemiyeceğiniz kadar rakibe top kaptırırsınız. Şayet rakibin forvetide en az savunması kadar güçlü ise her kaptırdığınız top sizin için bir felakete dönüşebilir. Onun için bıkmadan ve usanmadan farklı açılardan şut denemek hiç yoktan iyidir. Eğer doğru bir noktadan vurursanızda golü bulacağınıza adım kadar eminim.

Goley

Pres: Goley'de ister hücum bölgesinde olsun istersede defans bölgesinde doğru yapılan pres her zaman top kazandırır. Özellikle rakibin sahasında yapılan preslerle elde edilen toplar tehlike yaratmak için birebirdir. Aynı şekilde savunmada kazanılan toplarlada tehlike yaratılabilir. Ancak bunun için çok hızlı hareket etmek gerekir. Rakipten topu kapar kapmaz ilerde bulunan oyuncularla topu buluşturmak şarttır. Muhtemelen topu doğru zamanda ve doğru şekilde oynadığınız takdirde gol olmaması içinde hiçbir neden yoktur. Zira bu şekilde goleyde çok atmışlığım vardır. Kimi rakip takımın sahasında kaptığım toplarla kimide kendi sahamda kaptığım toplarla attığım gollerdir. Zaten ben gollerimin çoğunu bu şekilde atmışımdır.

Goley

Kale: Goley'de maçı kazanmanın püf noktası kalenin iyi korunması ile alakalı bir mevzudur. Eğer orta saha ve defans birbirleri ile uyumlu bir noktada ise uzun bir süre kalenizi gole kapatabilirsiniz. Tabii kalecininde bazı zamanlarda öne çıkması gerekebilir. Özellikle uzaktan çekilen şutlara karşı çok dikkatli olunması şarttır. Genelde bu tip bir savunma sisteminde çekilen şutların hepsi orta sahanın az ilerisinden atılır. Rakip defansı aşamadığı için uzaktan şut denemeleri yapacaktır. Aslında bilinenin aksine uzaktan çekilen şutların gol olma oranları daha yüksektir. Çünkü yakından şut bulma oranı normale oranla daha düşüktür. Maç boyunca en fazla 10 ila 20 arası bir pozisyon bulunabilir. Ama uzaktan çekilen her şutla bir pozisyon yaratılabilir. Bunun için sadece orta alanı geçerek şut çekmek yeterlidir.

Goley

Penaltı: Goley'de kazanılan her penaltı altın değerindedir. Genelde penaltı çekilirken atılacağı nokta köşeler olur. Bu nedenle tahmin edilmeleri çok zor değildir. Ancak yinede buna rağmen büyük çoğunluk penaltı kullanırken köşeleri dener. Bunun nedenide her ne kadar şut çekilecek bölge tahmin edilebisede atılan penaltının gol olma oranı daha yüksektir. Zira her zaman kaleci köşelere giden topları çıkaramaz. Yerini doğru tahmin edebilse bile 7 ve 1'e atılan toplar genelde fileleri bulur. Aynı şekilde 2 ve 8'de şut çekmek için ideal noktalardır ama 7 ve 1'e göre kurtarılma ihtimalleri biraz daha çok olabilir. Bununla ilgili bir istatistik tutmadım ama 2 ve 8'e çektiğim şutlar 7 ve 1'e oranla daha az gol oldular. Bunuda bir dipnot olarak belirteyim.

Goley'de Yapılmaması Gerekenler


Biraz Goley hileleri birazda Goley taktikleri derken yukarıda size birçok bilgi verdim. Ancak oyun adına yazmak istediklerimi bitiremedim. Hala beynimin kıyı ve köşelerinde biraz bilgi kaldı. Onlarıda müsade buyurursanız çok kısa yazmak istiyorum. Okumaya devam ederseniz sevinirim...

Goley'de yapılaması gereken muhim hatalardan ilki savunmanın orta sahanın önüne çıkması olacaktır. Bazen maç yaparken bunu karşılaştığım takımlarda görebiliyorum. Tamam bunu yaparken güçlü bir ileri koridor oluşturuyorlar ama bu defada gerisi çok zayıf kalıyor. Neredeyse kaptığım her topu gole dönüştürebiliyorum. Siz savunmada yapılan bu hatayı yapmayın. İkinci bir mevzu orta alan 3 oyuncudan az olmasın. Bazen orta alanı önemsemeyen oyuncular görüyorum. Takımları geride ve ileride çok iyi ama ellerinde top tutamıyorlar anca top kaparlarsa bir şeyler yapabiliyorlar. Sürekli uzun top oynamak zorunda kalmalarıda cabası. Bunu yapmayın, yoksa defans ve forvetin bağlantısını sağlayamazsınız. Top sürekli karşı takımın ayağında olur ve her daim karşı takımın saldırısı altıda olursunuz. Üçüncü husus kaleciyi çok ileri açmayın. Her ne olursa olsun eğer rakip takım iki kişiden fazla kişi ile defansa girmişse kaleciyi açmak golu kabullenmek olacaktır. Bu durumda yapılacak en iyi şey biraz açı kapatmaktır ve olabildiğince kalenin içine doğru kaleciyi yaslamaktır. Artık o durumda iş biraz şansa kalır. Çekilen şutu kurtarır ya da golu yersiniz. Fakat diğer durumda hiç şansınız olmaz kaleden açıldığınız an golü yersiniz. Dördüncü bir şeyde çalımla alakalıdır. Genelde bunu oyuna yeni başlayan amatör oyuncularda görüyorum. Çok sık defans bölgesinde çalıma girmeye çalışıyorlar. Eee haliyle topu kaptırdıklarında da anında gol yiyorlar. Siz mümkün olduğunca kendi defans bölgenizde sakın ha çalıma girmeyim. İmkanınız varsa topu taca atın.

Son bir şey yine Goley'de bunu sık sık görüyorum. Bazı oyuncular tek forvet kullanarak gol bulmaya çalışıyorlar. Siz bunuda yapmayın çünkü tek forvetle gol atmak defanstan rakip kaleye şut çekmeye benzer. Ne çekilen top kaleyi bulur ne de defansı geçer ortada bir yerde kalır.

Goley İçin Birkaç İpucu


Goley'de rakip takımın sahasına girer girmez çekilen şutun gol olma ihtimali yüksektir. Ancak eğer önünüzde bir oyuncu varsa ve topu sağa ya da sola çekerek vurursanız gol olma ihtimali biraz daha artıyor. Bunu bizzat kendim test ettim. Sanırım sebebi şutun açıları ile alakalı bir durum. Zira sağa ya da sola doğru çekilen her şut çekildiği yerin tam aksi yerine gidiyor ve genelde kalenin köşe noktalarını buluyor. Haliyle çekilen şut kaleyi tutarsa gol olma olma ihtimalide bu şekilde artıyor. Ama şutun kaleyi bulması şart yoksa gol bulmak pek mümkün olmayabilir. Bir de topu çekerken 90 derecelik bir açı ile kaleye gönderirseniz tam köşe noktaları bulacağını bilmenizi isterim. Bu her zaman olmasada genelde oluyor ama en azından bir kere denemelisiniz.

Son Söz

Benim Goley hakkında anlatacaklarım bu kadar. Umarım anlattıklarımı az da olsa beğenmişsinizdir. Elimden geldiği kadar size yararlı olabilecek şeyler anlatmaya çalıştım. İnşallah umduğum gibi de olmuştur. Bu arada bazen oyun için maç teklifleri alıyorum hepsini uygun bir zamanda kabul edeceğim hiç merak etmeyin. Bana sürekli gelde bir ense tıraşını görelim filan diyorlar sanırım arkadaşlar berber. Şaka bir yana onlara ense tıraşımı çok yakında göstereceğim sadece biraz zaman talep ediyorum. Malum bir yandan iş güç derken bir yandanda yazı hazırlamak bir hayli zor oluyor. Ama size sözüm işimin olmadığı bir gün en az onunuzla maç yapacağım. O zaman nasıl bir oyuncu olduğumu tüm dünyaya kanıtlayabilirim. Yazının sonuna bir de kötü adam gülüş efekti ekliyorum; ha ha ha ha ha! Görüşürüz...
Blogger tarafından desteklenmektedir.