Header 728x90

PC İçin Mükemmel Hayatta Kalma Oyunları

Total Conquest'de Strateji Belirleme

Total Conquest'de bir yere saldırmadan önce muhakak strateji belirlemeniz gerekir. Zira bir stratejiniz olmadanda saldırabilirsiniz. Ancak sonuç almanız mümkün olmayabilir. Açıkçası işinizi şansa bırakmanızı tavsiye etmem. Bu nedenle size en basit hali ile bir saldırı ve yağma yöntemi gösterdim. Yöntemi çektiğim videodan seyredebilirsiniz.

Bakın...


Gördünüz mü, savaşı kazanmam 3 dakika sürmedi. Zaten Total Conquest'de mühim olan şey savaşın başında savunma direncini kırabilmektir. Şayet bu direnci kıramazsanız, şehride yıkamazsınız. Bu nedenle savaşı başlatmadan önce saldıracağınız noktaları iyi belirlemeniz gerekir. Tahmini bir öngörüde bulunarak karşılaşabileceğiniz bütün olası hatalarıda göz önüne almanız hayrınıza olacaktır. Zira bazen hesap etmediğiniz durumlarlada karşı karşıya gelebiliyorsunuz. Eğer bunları savaş girmeden önce kestirebilirseniz, savaşın sonucunu başından belirleyebilirsiniz. Tabii bu her savaş için geçerli bir durum değildir. Bazen ne kadar hesap yaparsanız yapın gözden kaçırdığınız bir şeyler muhakak olacaktır. Her neyse, zamanınız varsa size oyun adına daha başka şeylerde anlatmak isterim. Okuyun...

Total Conquest

Kule: Total Conquest'de kuleler savunmanın en önemli yapı taşlarıdır. Her ne kadar tek başlarına bir şey ifade etmeselerde birbirine eşit uzaklıktaki kulelerin iyi iş yaptıklarını söyleyebilirim. Şöyle ki; dikilen kuleler, eğer çok ayrı ve uzak noktalara yerleştirilirlerse sadece o alanı korurlar. Ancak yakın ve birbirinin menzili içindeki kuleler yerleştirildikleri bölgeyle beraber yanında duran kuleyide koruyacaktır. Bu benim Age Of Empires serisinde kullandığım bir savunma yöntemidir. Çok defa Total Conquest'de de başarılı sonuçlar aldığımı söyleyebilirim. Şuana kadar sadece bir kere fire verdi. O da benim şahsi hatamdan dolayı oldu. Şayet bireysel hatalar yapmazsanız güzel bir savunma kurabilirsiniz. Tabii istisnai durumlar her zaman vardır.

Total Conquest

Mancınık: Total Conquest'de mancınık savunmanın bel kemiğidir. Çok uzak noktalara atış yapabildiği için iyi bir bölgeye yerleştirildiği takdirde tek bir alandan iki farklı alanı koruyabilir. Zira savunmanın çok önlerine konmasını pek önermem. Yavaş bir alet olduğu için surun gerisinden ateş eden birkaç okçu işini rahatlıkla bitirebilir. Bu nedenle mancınıklar şehrin daha içlerine kurulmalıdır. Mümkün olduğunca surlardan uzak tutulmalıdır. Hatta önüne kule kurulursa şahane bir savunma yapılabilir. Yalnız mancığınıda ona göre yerleştirmek gerekir. Aksi halde birbirinden ayrı çalışan mekanizmalar gibi kendi başlarına hareket edeceklerdir. Eğer bütün sağlanmazsa sağlıklı bir savunmada yapılamaz. Demedi demeyin sonra; dedim işte!

Total Conquest

Yay: Total Conquest'de yay, sur kenarına kurulabilecek en ideal savunma silahıdır. Zaten yapısı itibarı ilede sura yakın kurulması gerekir. Zira çok uzak noktalara atış yapamaz. Ancak son derece güçlü bir silah olduğunuda söylemem gerek. Eski dünya ağır siklet şampiyonu Mike Tyson gibi vuruşlar yapabiliyor. Bazen bir atışta sura saldıran düşman birliklerini sudan çıkmış balık misali dünyasını karartabiliyor. Yalnız çok dayanıklı bir alet olmadığını bilmenizi isterim. Eğer üst üste 5-7 darbe alırsa kırılıyor ve sizi savaşın ortasında yalnız bırakıyor. Bu nedenle yanına birkaç kule dikerseniz surla beraber yayıda koruyabilirsiniz. Ben genelde bir yay iki kule şekilde bir savunma yapıyorum. Hemen arkalarınada bir mancınık yerleştiriyorum.

Total Conquest

Okçu: Total Conquest'de okçuların önemi saldırı yaparken büyük. Zira sur denen bir olay var. Bu suru aşmadan şehre ulaşmanın tek yoluda okçular diyebilirim. Şayet öncelik olarak yerine başka bir asker grubu denemeye kalkarsanız, askerleriniz suru döverken çevresindeki mancınık, kule ve yay gibi savunma silahlarıda sizi dövecektir. Muhtemelende askerlerinizi suru aşamadan patır patır dökülecektir. Tabii bazı istisnai durumlar olabilir. O da olsa olsa suru aştıktan sonra ölür. Bunun için her daim önceliği okuçulara vermenizi tavsiye ederim. Çünkü okuçular her ne kadar yay, kule ve diğer savunma silahlarının menziline girseler bile karşılık verebilecekleri için kısa sürede savunma direncini kırmayı başaracaktır.

Total Conquest

Atlı: Total Conquest'de anında ve hızlı saldırılar gerçekleştirmek için atlı askerleri kullanmalısınız. Buna misal vermek gerekirse; diyelim ki öncü okçu birlikleri ile düşman surunun bir yerinde gedik oluşturdunuz. Kısa sürede bu alanı kullanarak düşmana nüfuz etmek isterseniz atlı askerleri o bölgeden içeri gönderebilirsiniz. Yalnız bunu yaparken şehrin içinde yer alan savunma gücünüde hesaba katmanızı öneririm. Zira gönderdiğiniz atlı askerler güçlü bir savunma ile karşılacak olurlarsa kısa sürede telef olabilirler. Bu nedenle her ne kadar hızlı bir savunma yapmak istesenizde ağır ağır ilerlemeniz çok daha iyi olur kanaatindeyim. Ama tabii ki savunma dişinize göreyse savaşı hızlı bir şekilde sonlandırmanız içinde bir nede yok.

Total Conquest Taktikleri


Aslında yukarıda Total Conquest hakkında birçok taktik verdim. Ancak hepsi parça parça olduğundan biraz karışık gelmiş olabilir. İşte onları bu başlık altında toplayarak sunacağım. Lütfen okumaya devam edin...

Total Conquest'de saldırı yaparken her zaman öncü birliklerinizi okçulardan oluşturun. Zira savunmanın direncini surların arkasından kırabilecek yeğane askerler onlardır. Direnci kırıp, surlarda bir gedik oluşturduktan sonra diğer askerleride piyasaya sürebilirsiniz. Eğer savunma dağınık ve güçsüzse atlı askerlerle hızlı bir sonuç alabilirsiniz. Ama şayet savunma sık ve birbiri ile bağlantılıysa daha ağırdan almanız gerekebilir. Çünkü hızlı bir saldırı o anki gücünüzü ikiye böleceği için savunmanın daha fazla direnç göstermesi olasıdır. Böyle durumlarda hız her zaman hata getirir. Eğer sonucu ve bir sonraki sahneyi kafanızda canlandırmıyorsanız ağırdan almak bana göre en iyi seçimdir. Keza savaşı kazandıran hız değil, taktiktir.

Tabii yeri geldiğinde kullanılmasıda gerekir. Onuda siz savunmanın gücünü ve bölümü analiz ederek hesap edebilirsiniz. Her zaman tahmin ettiğiniz sonucu alamasanız bile oyun stratejiniz bir süre sonra rayına oturacaktır ve daha az hata yaparak stratejinizi oyuna sokabileceksiniz.

Total Conquest Hilesi


Total Conquest bildiğim birkaç hile var. Bilmiyorum belki bunları siz de biliyor olabilirsiniz. Ama illa ki bilmeyenler çıkacaktır. Onlar için hazır oyun adına bir şeyler yazıyorken onuda araya sıkıştırmak istedim. Sizinde bildiğiniz gibi Total Conquest'de bir jeton mevzusu var. Her savaş sırasında bir miktar jetona ihtiyaç duyuyorsunuz. Eee peki jetonunuz yoksa ne yapacaksınız hemen size söyleyeyim. Ya jetonun dolması için bir süre bekleyeceksiniz ya da gamekiller adı verilen programı kullanarak hesabınıza jeton ekleyeceksiniz ve keyfinizi bozmayacaksınız. Programın nasıl kullanıldığı YouTube'de net bir şekilde gösteriliyor. Oyunun adını yazarak o videoya ulaşabilirsiniz. Zaten oyunun adı ve programın adı yan yana duruyor. Bunun dışında bununla alakalı bir mevzu daha var. Oldu programı kullanamadınız ya da ne olduğunu anlamadınız. İşte bu durumda da aynı yöntemi bilgisayarın saatini ileri alarak uygulayabiliyorsunuz. Tekrar jeton yüklenmesinin bir süresi olduğu için o sürenin üzerinde bir rakam girerek jetonunuza kavuşabiliriniz. Oyunda jeton sıkıntısı çekmeden mutlu mesut yaşarsınız. Yalnız bunu yaparken çok fazla abarmayın. Sonra oyunun tadı kalmıyor, size her şeyin en başından söyleyeyim. Sonra peşime düşüp beni aramayın yani. Bilmem anlatabildim mi? Ha bu arada bana sürekli mesaj gönderen arkadaşların isteği üzerine yazdım bunu. Onlarada ufak bir hediye olmuştur diye düşünüyorum. Sizce de olmuş mudur? Olmuştur, olmuştur...

Son Söz

İnşallah Total Conquest hakkında anlattıklarımı beğenmişsinizdir. Elimden geldiği kadar size oyun adına bilgi vermeye çalıştım. Yazı aralarına arkadaş arasında gülümeyen esprilerimide kattım. Güldünüzse ne ala gülmediyseniz artık bir daha ki sefere yapacağım esprileri bekleyin. Bazı arkadaşlar espri yapmam için beni motive ediyorlar. Sen espri yapmadan daha komiksin ama filan diyorlar. Hakkaten öyle mi bilmiyorum. Zira yazı yazarken her şey manuel olarak gerçekleşiyor. Beynimin sol lobu espriyi hazırlıyor ve sağ loba gönderiyor. Sağ lop da espriyi inceliyor ve parmaklarıma ışınlıyor. İşte o gülmediğiniz espriler böyle meydana geliyor. Ama merak etmeyin çok komik bir kitap buldum bir daha ki yazıda daha gelişmiş bir espri kabiliyetiyle karşınızda olacağım. O zaman kadar başka şimdilik hoşçakalın. Gitmeden son bir espri daha yapayım mı ha ne dersiniz? Tamam, tamam anladım...
Blogger tarafından desteklenmektedir.