Header 728x90

PC İçin Mükemmel Hayatta Kalma Oyunları

Tetris Battle İpuçları

Tetris Battle'ı keşfedeli tam 1 ay oldu. Dün kendi kendime Tetris Battle hakkında bir yazı yazmalısın dedim ve bilgisayarın başına çöktüm. Fakat ne anlatmam gerektiğine tam karar veremedim. Son dakika kafamda bir şimşek çaktı. Tetris Battle ipuçları adına bir şeyler yazmam gerektiğine karar verdim ve yazmaya başladım.

Ancak yazı kendi başına çıplak kaldı. Bunun için üşenmedim bir de video çektim. Video çekerken dublör kullanmadım...


Gördünüz mü, rakibimi nasıl da alt ettim? Tabii bu galibiyet biraz geçmiş tetris tecrübeme ve Tetris Battle'de uyguladığım strateji sonucunda elde edildi. 1 ay boyunca iki-üç kişi haricinde kimseye yenilmedim. Sanırım bu da oyunda izlediğim ve kullandığım strateji için iyi bir istatistik olsa gerek. Lakin yinede tek başına uygulandığı zaman bazen işe yaramadığıda oluyor. Bunun için yanında bazı ufak şeylerde yapmak gerekiyor. Neler mi, okuyun....

Tetris Battle

Adım 1: Tetris Battle'da başlangıç dizilimi son derece önemlidir. Öyle ki bir tek yanlış taş oyunu kaybetmenizi sağlayabilir. Bu nedene taban bölümünü oluştururken hiç boşluk vermemeye özen gösterin ve bunun yanında sonraki taş için yer ayarlayın. Acele etmeden tüm taşları doğru şekilde yerleştirin ondan sonra aynı şekilde taş dizilimine devam edin.

Tetris Battle

Adım 2: Puan kazanmak için ufak boşluklar oluşturun. Mesela sonraki taşın z olduğunu düşünüyorsanız, z taşının girebileceği boşluklar bırakın ya da boşluk oluşturamıyorsanız kendiliğinden oluşan boşluklara en doğru taşı yerleştirmek için taş dizilimini değiştirin. Bazen kullanan için riskli bir hamle olabilir ancak rakibin önüne geçmek için iyi bir yöntemdir.

Tetris Battle

Muhabbet: Umarım Tetris Battle hakkında verdiğim bu ipuçlarının faydasını görürsünüz. Oyun adına daha birkaç şey daha anlatacağım ancak size biraz başka şeylerdende bahsetmek istiyorum. Mesela Tetris Battle'da enerji barı bitince ne yapıyorsunuz? Muhtemelen dolmasını bekliyorsunuzdur. Ben de eskiden öyle yapıyordum. Fakat bir şey keşfettim. Öğrenmek için muhabbet 2. sıçrayın. Muhabbet 2 bir alt satırda yer alıyor.

Tetris Battle

Muhabbet 2: Yazıyı ufak-küçük parçalar halinde yazdığım için böyle aralar vermek zorunda kalıyorum. Ne olur, mazur görün. Konumuza geri dönecek olursak Tetris Battle'da enerji barı tamamen bitince uygulanabilecek bir yöntem buldum daha doğrusu tesadüfi bir şekilde keşfettim. Oyunda enerji bitince internet bağlantısını keserseniz oyuna tekrar bağlandığınızda barınız full dolu olarak oyuna geri dönebiliyorsunuz.

Tetris Battle

Muhabbet 3: Bilmiyorum bunları size anlatarak iyi mi ediyorum. Ama yazma dürtümü bir türlü durduramıyorum. Sanırım muhbirlik yeteneğim oldukça gelişmiş. Şaka bir yana, umarım anlattıklarım bir işinize yarar. İşte o zaman gerçekten mutlu olurum. Sizden tek bir ricam var, eğer anlattıklarımı değerli buluyorsanız bunu başkalarıylada paylaşmanızı isterim. Böylece benim yazı hazırlamak için harcadığım zamanda değerlenir.

Tetris Battle Nasıl Oynanır?


Yukarıda Tetris Battle hakkında bazı önemli ipuçları verdim. Fakat oyun adına yazmak istediğim birkaç mevzu daha var. Özellikle oyuna yeni başlayan arkadaşlarım için oyunun nasıl oynandığını anlatmak istiyorum.

Tetris Battle yön tuşları kullanılarak yönetiliyor. Taşlar doğru ve düzgün bir şekilde dizilirse puan kazandıran hamlelere dönüşüyor. Genelde en çok puan veren hamleler boş bölgelere oturdulan taşlardan kazanılıyor. Bununla ilgili küçük bir örnek vermek gerekirse, kare biçimindeki taşı kare şeklinde boş bir alana yerleştirirseniz bu puan kazandıran bir hamle değeri kazanıyor. Ancak taşın kalıp gibi oturması gerekir. Aksi halde sadece taşı o alana yerleştirmiş olursunuz, hamleniz puan kazanamaz.

İşin özü yap-boz gibi taşları gediklerine yerleştirmekten ibarettir. Zaten siz de bir ya da iki el oynadıktan sonra işin özünü kavrarsınız. Eğer benim gibi geçmişten birazda tetris tecrübeniz varsa ortalığın tozunu atarsınız. Tabii yukarıda anlattıklarımı doğru şekilde uygularsanız.

Tetris Battle'ın Hileleri Var Mı?

Tetris Battle'da bu zamana kadar hile kullanan bir oyuncuya hiç ama hiç denk gelmedim. Ancak bazı forum sitelerinde hile kullanan oyunculardan basettiklerine şahit oldum. Hatta hileleri anlatanlarıda gördüm. Lakin hiç deneme gereği hissetmedim. Ama cheat engine adı verilen bir program kullandıklarını biliyorum. Nasıl yaptıkları hakkında bir fikrim yok. Yapanlarda zaten hileleri kendilerine saklıyor.

Tetris Battle Sınırsız Enerji


Tetris Battle'da bildiğiniz üzere enerjiniz bittiği takdirde tekrar enerjiniz dolana kadar beklemek zorunda kalıyorsunuz. Bu bekleme süresi içinde yeni bir oyuna filanda başlayamıyorsunuz. Ancak sınırsız enerji sağlayan bir uygulamadan faydalanarak enerjiyi sabitlemek mümkün. Uygulamanın adı tetris battle energy şeklinde geçiyor. Google aynen bu şekilde yazarsanız muhtemelen uygulamanın linkine ulaşabilirsiniz. Yalnız öyle her önünüze gelen siteden uygulamayı indirmeye kalkmayın. Muhtemelen birçoğu virüslü ya da reklam amaçlı program indirmeye çalışan linkler olabilir. Şuan benim bildiğim sağlam bir link var fakat onu buradan veremiyorum. Eğer talep ederseniz e-posta adresinize gönderebilirim. Bunun dışında yazıya yorum bırakanlara otomatik bir şekilde zaten içeriği yolluyorum. Ama linki yinede talep etmeniz gerekiyor. Yoksa her yorum yapana gördermemde doğru olmaz. Yanlış anlaşılabilirim ya da ona benzer şeyler olabilir. Birkaç defa başıma geldiği için oradan biliyorum.

Tetris Battle Hakkında Sözlüklerde Yazılanlar


Tetris Battle hakkında sözlüklerde yazılanlarada bakmadan olmaz. O yüzden ekşisözlük, uludağsözlük ve itüsözlük'de oyun adına neler dendiğine şöyle kısa bir göz atalım...

Ekşi Sözlük: Ekşi sözlük'de oyun adına kapsamlı bilgiler paylaşılmış. Özellikle wywh bir hayli uzun entryler girmiş. Kendi oyun tecrübelerini ve ona benzer şeyler yazmış. Diğer yazarlarda oyuna ucundan dokunmuşlar ama çok fazla bir şey yazılmamış. Sanırım oyun henüz pek bilinir değil. Yoksa ekşi sözlük gibi bir bilgi kaynağında tetris battle adına bu kadar az bilginin yer alması akıl karı değil. Her konuda entry giren sözlük yazarlarının derhal tetris battle ile tanıştırılması gerekiyor. Gerçi wywh tek başına oyunun altından girerek üstünden çıksada yinede herkesin az da olsa söyleyecek bir şeyleri vardır diye düşünüyorum. Bu arada ben de ekşi sözlük yazarıyım ama henüz çaylak olduğum için çok fazla faliyet gösteremiyorum.

Uludağ Sözlük: Uludağ sözlük'de de durum pek farklı değil. Öyle çok fazla entry yok ama oyun adına güzel paylaşımlar yapılmış. Özellikle ilk entry beni bir hayli güldürdü. Şuan o mesajı buradan yazamıyorum ama kendiniz girerek jimmy tudeski mesajına göz atabilirsiniz. Onun dışında diğer sözlük yazarlarının yazdıklarınada göz gezdirebilirsiniz. Bu arada ben de konu altına bir entry patlatsam hiç fena olmayacak. Blog yazmaktan entry kasmayı unutur olduk. Ama arada sırada fırsat buldukça yine bir şeyler karalamaya çalışıyorum. Çok fazla yerde yazdığım için hepsine eşit şekilde yazmam mümkün olmuyor elbette ama aklıma geldik sıra işte böyle yazıyorum. Biraz sonra yine yazacağım mesela, yazmayı seviyorum.

İtü Sözlük: İtü sözlük'de entry sayısı hemen hemen aynı. Oyunu öven ve okuyanları oyunu oynamaya teşvik eden yazılar bulunuyor. Konu altında bir de yazıma link verilmiş. O yüzden görünce ayrı bir mutlu oldum. Yazan arkadaşa buradan teşşekür ediyorum. Saygısızlık olmasın diye entrysiniz burada paylaşamıyorum. Zira yazıda geçen her kelime bir başkasına ait olduğu için onu yazılan platformda okumanız gerektiğine inanıyorum. Bu yüzden zayen yazı boyunca çok fazla entry paylaşmadım. Hatta hiç entry paylaşmadım. Umarım anlayışla karşılarsınız. Zaten birçoğunun yazdıklarımı okuyacağını dahi düşünmüyorum. Daha ziyade video ve içerikte bulunan fotoğraflarla haşır neşir olacağını öngörüyorum.

İnci Sözlük: İnci sözlük'de bilgi yerine daha ziyade geyik muhabbetler yer almış. Entry giren arkadaş yazıyı okuyanlara uzunca küfür kaymış. Yazıya yorum bırakanlarda yazıyı yazan arkadaşa giydirmişler. Genel kanı oyun adına her türlü sohbet geçmiş. Okurken gözlerimden yaş geldi. Öyle böyle bir sohbet değil. Cem Yılmaz'ın bir stand up göstersininde dediği gibi uşak bahçivana, bahçivan uşağa durumuna gelmiş. Girip başlığı özellikle ziyaret etmenizi öneriyorum. Hiç güleceğiniz dahi yoksa bile yüzünüzde az da olsa bir tebessüm uyandırabilir. Ama ben yalnızca tebessümle kalacağınızı düşünmüyorum. Baya baya kahkahalara boğulabilirsiniz. Öyle fena espriler var yani sizin anlayacağınız. Çok komik, çok!

Son Söz

Bilmem Tetris Battle hakkında anlattıklarımı beğendiniz mi? Elimden geldiği kadar ve bilgimin yettiğince öğrendiklerimi sizlerle paylaştım. Umarım amatör Tetris Battle oyuncuları için iyi bir kaynak hazırlayabilmişimdir. Eğer bunu başarabildiysem ne mutlu bana. Şimdi müsade ederseniz Tetris Battle'da bir müsabakam var. Bakalım rakibimi bu defada yenebilecek miyim?
Blogger tarafından desteklenmektedir.