Header 728x90

PC İçin Mükemmel Hayatta Kalma Oyunları

Yasak Irk Dogo Argentino

Dogo Argentino pek çok ülkede yasak ırk olarak belirlenmiştir. Halbuki iyi bir eğitim alan Dogo Argentinolar saldırganlıklarını dışa vurmazlar. Verilen eğitim davranış biçimlerinin üzerinde çok büyük bir rol oynamaktadır. Bakın iyi bir eğitim alan Dogo Argentino nasıl itaat ediyor...Paylaştığım eğitim videosunu beğendiniz mi? İzin verirseniz Dogo Argentino hakkında birkaç şeyden bahsetmek istiyorum. Dogo Argentino ırkının bilinen ve bilinmeyen bazı özelliklerini anlatmak niyetindeyim. Ancak öncesinde size biraz Dogo Argentino'nun yapısını anlatayım...


Dogo Argentino, 1920 yılında Arjantin'de domuz avlamak için yetiştirilmiş ve eğitilmiştir. Çok zeki, korkusuz bir köpektir. Yabancı insanlara karşı tutumu saldırganca olabilmektedir. Başka ırktan köpeklerle anlaşabildiği söylenemez ve çok çabuk kızabilmektedir. Bölgecidir, bölgesine kimsenin girmesine izin vermez. Eğitilirse tersi davranışlarda sergileyebilmektedir.


Bazı ülkelerde polis teşkilatları tarafından arama ve kurtarma görevlerinde kullanılmaktadır. Çok güçlü bir koku alma duyuları vardır. Yüz kilometrekare içinde bulunan hemen her şeyin kokusunu alabilirler. İyi bekçi köpekleridir aksi söylenmedikçe bölgelerini terk etmezler. Yer yer bölgenin dışında yer alan bazı alanlarıda korudukları görülmüştür.


Dogo Argentinolar doktor Antonio Nores Martinez tarafından mastiff tipinde bir köpek olan Cordoba'dan yaratılmıştır. Türün devamında Boxer, Dogue de Bordeaux, Pointer, Bulldog, Bull Terrier, Great Dane, Irish Wolfhound, Great Pyrenees ve Spanish Mastiff ırkı kullanılmıştır. Dogo Argentino'nun temeli nesli tükenen Alano ırkından gelmektedir.


Dünyanın farklı bölgelerinde Argentinian Mastiff, Argentine Dogo adı ile de bilimektedir. Aslen kökeni Arjantine dayanmaktadır. Postlarının renk tonu beyazdır. Tek tip tonları vardır. Kafa yapıları hafif eğimlidir. Çenelerinin bir ton bastığı söylenir. Amerika, Japonya, İngiltere ve Fransa'da yasak köpek ırkları arasında listelenmektedir. Beslemesi kanunen yasaktır.


Arjantinde Dogo Argentino ırkından gelen köpeklere beyaz ölüm dedikleride bilinmektedir. Bazı ülkelerde kanunen yasak olmamasına rağmen laboratuvar üretimi bir köpek olmasından dolayı soğuk bakılmaktadır. Kendinden kat be kat büyüklükteki bir aslana bile kafa tutabilecek cesarete sahiptir. Öyle ki YouTube'de yayınlanan bir videoda aslana meydan okuması görülmektedir.

Dogo Argentino Hakkında Az Bilinenler


Yukarıda duran yazıda Dogo Argentino hakkında çeşitli bilgiler verdim. Fakat bunların dışında bilmenizi istediğim pek az bilinen birkaç önemli bilgi daha var. Bunlarıda sizinle paylaşmak istiyorum. Okuyun...

Dogo Argentino her ne kadar saldırgan ve agresif bir köpek olsada doğru bir eğitim verildiği takdirde bütün kötü özelliklerinden ayrıştırılabilir ve kalıcı bir karakter yapısı oluşturulabilir. Zekaları çok yüksektir doğru bir yol takip edilirse en geç 1 ay içinde itaat yapısına bürünebilir.

Bunun dışında diğer köpeklere saldırmasının önüne geçilebilir. Çevresinde bulunabilecek köpeklerin bölgesine girmesine izin vermesi sağlanabilir. Her gün başka köpekleri getirerek bölgesine sokmanız bir süre sonra kabullenme ve tepkisiz kalma aşamasına geçmesine yardımcı olabilir. Tüm bu çalışmanın uzman bir eğitmen eşliğinde gerçekleşmesi sonuç alınabilmesi adına önemli olabilir. Eğer yeterli biliniz varsa siz de eğitebilirsiniz.
Blogger tarafından desteklenmektedir.