Header 728x90

PC İçin Mükemmel Hayatta Kalma Oyunları

Tehlikeli Dinazorlar

Amerika'da yayın yapan bir bilim dergisi tehlikeli dinazorlar hakkında bir liste yayınladı. Dünyanın en tehlikeli dinazorları başlığı altında yayınlanan listede çok sayıda dinazor vardı. Elimden geldiği kadar o listede yer alan bilgileri sizin için çevirmeye çalıştım. İşte bakın...


Tyrannosaurus Rex

Tyrannosaurus Rex günümüzden 150 milyon yıl önce yaşamıştır. Bilinen en tehlikeli avcı dinazordur. Boyu yaklaşık olarak 14 metredir. Ağırlığı ise 4 ve 7 ton asrasında değişmektedir. Kuzey ve Güney Amerika'da yaşadıkları, eski Hindistan'da da bulundukları belirtilmiştir.


Utahraptor

Utahraptor sürü halinde yaşar ve avlanır. Ayaklarının ön tarafında sivri ve keskin peçeleri vardır. Süratleri yüksektir. Kendinden büyük canlıları bile avlayabilir. Tyrannosaurus Rex bile en tehlikeli avcı türü olmasına rağmen sürü halindeki bir Utahraptorla baş edemez.


Sarcosuchus

Sarcosuchus tipik bir tuzlu su timsahını andırır. Modern su timsahından iki kat daha bütüktür. Ağırlıkları 8 tona kadar erişebilir. Günümüz timsahlarında göremediğimiz karada avlanma özellikleride son derece gelişmiştir. Karada şaşılacak derecede süratli koşabilir.


Majungasaurus

Majungasaurus 70 milyon yıl önce Kretase döneminde yaşamıştır. Uzunluğu 6-7 metre civarındadır. Tek başına avlanır. Bu yüzden kendinden daha küçük avları tercih eder. Sırtında ve boynunda sivri boynuzlar vardır. Dişleri çok keskindir. Ayak pençeleride öyle...


Troodon

Troodon küçük bir avcıdır. Boyu 2-4 metre arasında değişebilir. Ağırlığı 50 kilogramdır. Sürü halinde yaşar. Çok uzun bacakları vardır. Ayakları normale göre daha büyüktür. İşitme ve görme yetisi gelişmiştir. En akıllı dinazor türü olduğuda yer alan bilgiler arasındadır.

Tehlikeli Dinazorların Devamı

Listede yer alan diğer dinazorlardanda kısa kısa bahsettim. İşte tehlikeli dinazorların devamı...

Kronosaurus

Kronosaurus tuzlu suda yaşar. Kafa kısmı timsahı andırır, vücudunun geri kalan kısmı ise balık-kaplumbağa karışımıdır.

Allosaurus

Allosaurus, Jura devrinde yaşamıştır. O dönem Kuzey Amerika'da yaşayan en büyük dinazor olarakta bilinir.

Giganotosaurus

Giganotosaurus günümüzden 100 milyon yıl yaşamıştır. Yaklaşık olarak altı metre uzunluğunda ve sekiz ton ağırlığındadır.

Jeholopterus

Jeholopterus böceklerle beslenir. Kanatları vardır ve uçabilir. Boyu olduça küçüktür. Yarasaya benzer.

Excalibosaurus

Excalibosaurus balığa benzeyen ilk dinazordur. Yapıları biraz yunus balığına benzer. Dış görünüşleride çok andırır.
Blogger tarafından desteklenmektedir.