Header 728x90

PC İçin Mükemmel Hayatta Kalma Oyunları

Tavuklar Doberman'a Karşı

Birkaç tavuk ve bir doberman arasında yaşanan yemek kavgası izleyenleri güldürüyor. CNN tarafından yayınlanan videoda doberman cinsi bir köpek yemek kabını korumak için tavuklarla mücadele ediyor. Ancak tavuk çetesi doberman'ın yemeğini yemek için oldukça kararlı gözüküyor. Seyredin...Bilmem yayınladığım video hoşunuza gitti mi? İzin verirseniz doberman cinsi köpekler hakkında size biraz bilgi vermek isterim. Dobermanların az bilinen bazı özelliklerinden ve geçmiş tarihlerinden bahsetmek niyetindeyin. Fakat daha öncesinde doberman nasıl bir köpektir ona değineceğim. Okuyun...

Doberman

Doberman bir iş köpeğidir. Alman kökenli olduğu söylenir. Standartlara göre siyah, kızıl ve bazende koyu kahverengi bir post rengine sahiptir. Bir başka standarda göre standartta mavi ve fawn renkleride yer alır. 1890'de Alman Karl Friedrich Louis Dobermann tarafından ırka kendi soyadı verilmiştir. Karl günümüz doberman ırkının üreticisidir.

Doberman

Doberman ırkının üretilmesinde Rottweiler, Beauceron, Danua, Alman Çoban Köpeği, Manchester Terrier, Greyhound ve Alman Pinscher'ının rol oynadığı düşünülmektedir. 2. dünya savaşında dobermanlar Alman ordusu tarafından pusu bulma ve benzeri görevlerde kullanılmıştır. Çok zeki ve sadıktırlar. Sert görünen bir dış görünüme sahiptirler. 10-12 yıl kadar yaşarlar.

Doberman

Beyinlerinin 5-8 yaş arasında kafataslarının içine sıkıştığı söylenir. Ancak bu bir şehir efsanesinden ibarettir. Bunun bilimsel bir gerçekliği yoktur. Buna bağlı olarak sahibine ya da bir başkasına saldırması söz konusu değildir. Bir doberman durduk yere kimseye saldırmaz. İyi eğitim almış bir doberman ise sahibinin komutları doğrultusunda hareket eder.

Doberman

Dobermanlar günümüzde koruma köpeği olarak kullanılmaktadır. Bazı koruma hizmeti veren güvenlik şirketleri doberman cinsi köpekleri arama ve bekçilik için eğitmektedir. Birçok ülkelenin polis teşkilı dobermanları arama-bulma ve benzeri görevlerde kullanmaktadır. Dobermanların koku alma duyuları çok hassastır. Gömülü olan hemen her şeyi bulabilirler.

Doberman

Çevik ve hareketli oldukları bilinmektedir. Sürekli koşmak ve devamlı hareket etmek isterler. Tazıgiller familyasından oldukları için tazıların bazı genetik özelliklerinide taşımaktadırlar. Farklı iklim koşullarına ve cografi özelliklere uyum sağlamakta pek zorlanmaz. Sadece enerjisini dökebileceği ve yürüyüş yapabileceği bir alanı olması dobermanın mutlu olması için yeterli olacaktır.

Az Bilinen Doberman Özellikleri


Yukarıda yer alan yazıda doberman cinsi köpekler hakkında birçok şeyden bahsettim. Ancak dobermanların az bilinen bilinen bazı özellikleri hakkında bilgi vermeyi unuttum. İşte onuda bu başlık altında anlatacağım. Öğrenmek istiyorsanız lütfen okumaya devam edin...

Dobermanlar birçok farklı köpek ırkının birleştirilmesi sonucunda meydana gelirilmiştir. Aslen bir laboratuvar köpeğidir. Üstte adını yazdığım bir Alman bilim adamı tarafından ürtilmiştir. Doberman köpekleri adınıda bu Alman bilim adamının soy adından almıştır. Dobermanların üretimi aşamasında on-onyedi adet köpek cinsi kullanıldığı düşülmektedir. Bunların bir kısmı bilinirken bir kısmı halen gizemini korumaktadır.

Kısaca bir dobermanın 10-17 farklı köpeğin özelliğini taşıdığını söyleyebiliriz ve bununla birlikte doberlamların beslenebilecek en güzel köpek ırklarından biri olduğunu ekleyebirizi. Umarım dobermanlar hakkında verdiğim bilgiler işinize yarar. Biraz karışık bir yazı oldu, fakat anlaşılır olduğunu düşünüyorum.
Blogger tarafından desteklenmektedir.