Header 728x90

PC İçin Mükemmel Hayatta Kalma Oyunları

Nesli Tükenen Hayvanlar

Nesli tükenen hayvanlar hakkında bir yazı hazırladım. Daha önce dünyada varolmuş ve iz bırakmış hayvanların bir listesini çıkardım. Bakın bakalım bu hayvanların ne kadarını biliyorsunuz? Şöyle buyrun...


Dinazorlar

Dinazorlar günümüzden yaklaşık 160 milyon yıl önce yaşamışlardır. Birçok farklı türü ve ırkı bulunmaktadır. Dünya üzerinde bulunan dinazorlar 65 milyon yıl önce, gezegenimize çarpan 10 km çapındaki bir göktaşı yüzünden tamamen yok olmuşlardır. Tabii bu henüz bir teori. Bilim adamları henüz aksini düşünebilecekleri bir bulguya rastlamadılar.


Mamutlar

Mamutlar milattan önce 1700 yılında yaşamışlardır. Filgiller familyasının en iri üyeleridir. Boyları 4,5 metreye kadar erişebilir. Ağırlıkları ise yaklaşık 8 tona kadar çıkabilir. Henüz bu canlıların neden yok oldukları bilinmemektedir. Bazı teorilere göre o dönem yaşanan bir salgının buna sebep olduğu söylenen varsayımlar arasındadır.


Moalar

Moalar 7 milyon yıl önce Büyük Okyanus'da bulunan Yeni Zelanda adasında yaşamıştır. Deve kuşunu andırır, benzer özellikleri vardır. Nesli insanlar tarafından tüketilmiştir. Aşırı avlanma moaların sonunu getirmiştir. Adada yaşayan insanlar tarım alanlarına zarar verdikleri gerekçesi ile moaları tek tek avlamış ve yok etmiştir.


Tasmanya Kaplanları

Tasmanya kaplanları yirminci yüzyılın sonlarında yok olmuşlardır. Avustralya ve çevresinde yaşadıkları söylenir. Etçil bir keselidir. Tasmanya canavarı ve numbat adı verilen canlının akrabası olduğu varsayılır. 1930'un sonlarına doğru çifçilerin aşırı avlanması Tasmanya kaplanını neslini bitirmiştir. O dönemin Tasmanya hükümetide çifçileri desteklemiştir.


Pers Kaplanları

Pers kaplanları yapı itibarı ile Bengal kaplanlarından daha küçüktür. Yalnız yaşarlar ve aynı şekilde yalnız avlanırlar. Türkiye'de dahil olmak üzere İran ve benzer cografyalara sahip ülkelerde izleri bulunmuştur. 1970'de Rusya'da bulunan son pers kaplanınında ölmesiyle soyları tükenmiştir.

Nesli Tükenen Diğer Hayvanlar


Nesli tükenen hayvalar listesinin ilk sırasını gördünüz. Şimdi listenin ikinci kısmı olan nesli tükenen diğer hayvanları öğreneceksiniz. Bakın...

Anadolu Parsı

Anadolu parsı orta doğu ve batı asyada yaşayan İran parsının anadoluda yaşayan bir ırkıdır. 1974'de nesli tamamen tükenmiştir.

Phorusrhacids

Phorusrhacids etebur uçamayan bir kuş türüdür. Milattan önce yaşadığı ve neslinin dinazorlarla beraber tükendiği söylenir.

Megalodon

Megalodon büyük beyaz köpekbalığının atası olarak bilinir. 15-20 metreyi bulan boyları vardır. Nesilleri yiyecek bulamamaktan tükenmiştir.

Smilodon

Smilodon günümüzden 10.000 milyon yıl önce buzul çağında yaşamış bir kaplan türüdür. Kocaman iki azı dişi vardır.

Estemmenosuchus

Estemmenosuchus boynuzları ve kuyruğu olan garip bir canlıdır. İri yapısı ve dış görünüşü gergedanın kertenkeleye benzeyen halini anımsattı.
Blogger tarafından desteklenmektedir.