Header 728x90

PC İçin Mükemmel Hayatta Kalma Oyunları

Misk Öküzü Belgeseli

Animal Planet, YouTube sayfasında bir Misk Öküzü belgeseli yayınladı. Erkek misk öküzlerinin bölge kavgalarını gösteren belgesel misk öküzleri arasındaki güç savaşlarını konu alıyor. Toplamda 3 dakika 27 saniye süren belgeselin tamamı Animal Planet'in kendi sitesinde yayınlanıyor. Seyredin...Paylaştığım belgeseli beğendiniz mi? İzin verirseniz misk öküzleri hakkında birkaç şey anlatmak istiyorum. Misk öküzlerinin az bilinen bazı özelliklerinden bahsetmek niyetindeyim. Lakin daha öncesinde misk öküzü nedir, nasıl bir hayvandır ona değinelim. Daha sonra diğer konuları işleriz...

Misk Öküzü

Misk öküzü ya da bilinen diğer adı ile misk sığırı boynuzlugiller familyasından bir canlıdır. Kuzey Amerika'da ve Grönland'da bulunan Artik bazı bölgelerde yaşamaktadır. Soyunun buzul çağına kadar dayandığı düşünülür. Yaşam süreleri 15 ila 20 yıl arasında değişmektedir. Erişkin misk öküzleri 285 kg ağırlığa ulaşabilir. Ağırlıkları 180 ila 410 kg arasında değişmektedir.

Misk Öküzü

Misk öküzleri bazı dönemlerde yün elde etmek için evcilleştirilmişlerdir. Yünü yumuşak ve yalıtımı yüksektir. Hayvancılıkla uğraşan göçebeler, misk öküzü yününden çadırlar yapmışlardır. Yünlerinin renkleri kara, gri ve kahverengi olmak üzere değişmektedir. Nadir de olsa ak renkli misk öküzlerininde var olduğu bilinmektedir. Hatta rivayete göre karışık renkli öküzlerde vardır.

Misk Öküzü

19. ve 20. yüzyılın başlarında Alaska'da misk öküzü popülasyonu tamamen yok edilmiştir. Ancak 1935'de Alaska ana karasının hemen batısında yer alan Nunivak Adasına tekrar getirilmiştir. Oradan Kuzey Avrupa'da bulunan Banks Adasına önemli ölçüde misk öküzü transferi gerçekleştirilmiştir. Dünya üzerinde 80 bin ila 125 bin arasında misk öküzü yaşadığı düşünülmektedir.

Misk Öküzü

Aralarında hiyerarşik bir yapı mevcuttur. Sürü halinde yaşarlar. Kış aylarında sürünün miktarı 12-24 arasındadır. Yaz aylarında ise 8-10 arasında değişen bir rakama ulaşırlar. Olgun misk öküzleri genç misk öküzlerine karşın daha baskındırlar. Sürüde baskın bireyler her zaman beslenme zincirinin en üst tabakasında bulunmaktadır. En iyi otları baskın öküzler yemektedir.

Misk Öküzü

Herhangi bir tehlike anında misk öküzleri kendilerine has bir savunma düzeni kurarlar. Sürüde bulunan erkek ve dişi öküzler yan yana dizilerek tehlikenin geleceği yöne doğru dönerler. Sabit bir halka ya da yarım halka şeklini alarak sürüde bulunan yavrularını ve sürünün tamamını korurlar. Savunma hattının ön cepheleri erkek misk öküzleri tarafından savunulur.

Misk Öküzü Videoları


Misk öküzü hakkında küçük bir video serisi hazırladım. YouTube, Dailymotion ve benzeri video sitelerinden bulduğum misk öküzü videolarını derledim ve bir liste oluşturdum. Bakın, videolar...

Misk Öküzü İlgi Odağı Oldu

01: Rusya'nın başkenti Moskova'da bulunan bir hayvanat bahçesinde iki misk öküzü bir anda kendilerini seyreden insanların ilgi odağı oldu. Kendilerini ilgi ile seyreden insanlara karşılık verircesine bakan misk öküzleri izleyenler arasında kahkahalara sebep oldu.

Evinde Misk Öküzü Besliyor

02: Amerika'nın Alaska eyaletinde çitflik işleten bir adam evinin hemen önünde misk öküzü besliyor. Normalde yalnızca vahşi doğada gördüğümüz misk öküzleri istenirse çiftlik ve benzeri yerlerede uygum sağlayabiliyor gibi görünüyor. Valla Ben videonun yalancısıyım!

Misk Öküzleri Rüzgara Karşı

03: Misk öküzleri rüzgar karşısında mücadele ederken çok ilginç görüntüler çımış ortaya. Tam olarak nerede olduğunu bilmiyorum ama video çok hoşuma gitti ben de yazının içine eklemek istedim. Zaten misk öküzleri hakkında öyle çok da video yok ortalıkta.

Misk Öküzü Doğada Tek Başına Takılıyor

04: Misk öküzü doğada tek başına takılıyor. Şırıl şırıl akan bir akarsunun kenarında ot yiyen misk öküzü görüntülendiğinden habersiz tüm doğallığı ile orlanıyor. Bana kalırsa şu zamana kadar seyrettim en güzel amatör belgesel olduğunu söylemeliyim. Seyredin siz de görün.

Kurtlar Misk Öküzlerine Saldırdı

05: Vahşi kurtlar, misk öküzü sürüsüne saldırdı. Önce misk öküzlerine karşı pek bir şey yapamayan kurtlar srünün çevresinde bir iki tur attıktan sonra sürüyü dağıtarak kovalamaya başladı. Dağılan sürü kurtlara karşı bütün gücünü kaybetti ve kurtlar sürüden istediğini aldı.

Misk Öküzü Hakkında Az Bilinenler


Yukarıdaki yazıda misk öküzü hakkında birçok şeyden bahsettim. Ancak az bilinen bazı özelliklerini ikinci kısma sakladım. Şimdi misk öküzü hakkında az bilinen o özellikleri yazıyorum. Okuyun...

Misk öküzü Caprinae türünün bir üyesidir. Günümüzden 200 bin ila 90 bin yıl önce Mammuthus primigenius'dan geldiği düşünülmektedir. Evrim teorisine inanmayanlar, bunun mantık dışı bir fikir olduğunu söylemektedir. Teorinin sahibi ise teorisinin çarpıtıldığını belirmektedir.

Genel anlamda misk öküzünün nereden geldiği bilinmemektedir. Çok yakın bir zamanda yapılan araştırmalar misk öküzleri hakkında çarpıcı sonuçlar elde edilmesini sağlamıştır. Ancak henüz bir bilgi ya da belge paylaşımı kamuoyu nezdinde gerçekleşmemiştir. Sanırım yapılan son araştırma misk öküzlerinin gizemli tarihine ışık tutacaktır. Fakat şimdilik araştırmanın tam anlamı ile son bulmasını beklemek zorundayız.
Blogger tarafından desteklenmektedir.