Header 728x90

PC İçin Mükemmel Hayatta Kalma Oyunları

Korkusuz Sibirya Kurdu

Korkusuz bir sibirya kurdu, kutup ayısına meydan okudu. Ayının bölgede yer alan yerleşim alanlarına erişmesine müsade etmedi. Kendinden kat be kat büyük kutup ayısına saldırarak ayıyı geri püskürtmeyi başardı. O anlar işte çevrede bulunanların kameralarına böyle yansıdı.Gördünüz mü, sibirya kurdu bölgesini nasıl korudu. Müsade ederseniz sibirya kurtları hakkında birkaç şey anlatmak istiyorum. Sibirya kurtlarının az bilinen bazı özelliklerinden bahsetmek niyetindeyim. Ancak daha öncesinde sibirya kurdu nasıl bir köpektir ona değineceğim...

Sibirya Kurdu

Sibirya kurdu ya da bilinen diğer adı ile Haski (Husky) kurtgiller ırkından bir köpek türüdür. Yüzyıllar boyunca Çukçi halkı tarafından kızak çektirme ve ren geyiği çobanlığı için kullanılmışlardır. Akşamlarıda ayı ve benzeri vahşi hayvanlardan korunmak için bekçilik yaptırılmıştır. 1905 yılında bir alaskalı tarafından keşfedildikten sonra tüm dünyaya yayılmıştır.

Sibirya Kurdu

1930 yılında bazı ülkelerin polis teşkilatları sibirya kurdunu arama-kurtarma görevlerinde kullanmaya başlamıştır. Güçlü koku alma duyularından narkotik ekipleride faydalanmıştır. Günümüzde hala aktif ve yaygın olarak arama ve bulma gibi işlerde kullanılmaktadır. ABD'de ve benzeri gelişmiş ülkelerde bile polis teşkilatları mümkün mertebe sibirya kurdundan faydalanmaktadır.

Sibirya Kurdu

Sibirya'da geleneksel hale gelen kızak yarışlarında halen kullanılıyorlar. Aslen eskimolardan kalan bir gelenektir. Anlatılana göre eskimolar sibirya kurtlarını güçlendirmek adına gri kurtlarla çiftleştiriyorlardı. Sonrada doğan yavruları kızak köpeği olarak kullanıyorlardı. Bilinen sibirya kurdunun böyle meydana geldiği yazan rivayetler arasındadır. Bilginin doğrluğu bilinmemektedir.

Sibirya Kurdu

1930'da Alaska'da yaşanan altına hücum döneminde koruma köpeği olarak görevlendirilmiştir. Issız Alaska dağlarında altın arayan mağdencileri vahşi boz ayılar ve altın hırsızlarına karşı savunmuştur. Maden arayan birçok kişi evlerine dönerken Alaska'da sahiplendikleri sibirya kurtlarınıda yanlarında ülkelerine götürmüşlerdi. Ondan sonrada ev köpeği olarak yetiştirdiler.

Sibirya Kurdu

Sibirya kurtları günümüzde artık evlerin bahçelerinde ve müstakil olmayan apartman katlarında bakılmaktadır. Her ne kadar yanlış bir davranış olsada insanlar sibirya kurtlarını bu şekilde beslemeye devam etmektedir. Bana göre her canlı ve bitki yaşadığı cografyada kalmalıdır. Çünkü bütün canlılar cografyanın özelliğine göre yaratılmışlardır.

Sibirya Kurdu'nun Özellikleri


Yukarıda sibirya kurdu hakkında birçok şeyden bahsettim. Fakat sibirya kurtdunun özelliklerine değinmedim. İşte bu başlık altında sibirya kurdunun özelliklerini anlatacağım. Okuyun...

Sibirya kurdu ekseriyetle buz mavisi gözlere sahip olur. Keskin ve ürkütücü bakışları vardır. İnatçı oldukları söylenir. Özgürlüğüne çok düşkündür. Kuş ve fare gibi ufak canlıları daima avlamak ister. Sıcağı hiç sevmez. Yalnız kaldıklarında canları çabuk sıkılabilir.

Sosyal köpeklerdir. Sahiplerine karşı bağlı ve sadıktırlar. İyi eğitilirlerse itaatkar bir yapıya bürünebilirler. Aksi durumlarda pek söz dinlemezler. Çok hareketlilerdir, canları ne isterse onu yapmaya çalışırlar. Hergün düzenli bir şekilde yürütülmeleri gerekmektedir. Havlamaktan çok kurt gibi ulurlar ve bazı farklı sesler çıkarırlar. Oyuncudurlar her daim kendilerine oynayacak bir şeyler ararlar. Üst düzey bir zekaya sahiptirler, çabuk öğrenirler.
Blogger tarafından desteklenmektedir.