Header 728x90

PC İçin Mükemmel Hayatta Kalma Oyunları

Kaya Kartalı Tilki Avladı

Kazak avcılar Batı Moğolistan'da kaya kartalı kullanarak tilki avladılar. Altay dağlarında gerçekleşen avın görüntüleri BBC ekibi tarafından çekildi. Avın tüm görüntüleri BBC'nin YouTube kanalında yayınlanıyor. Ben avın sadece kısa bir bölümünü yayınlıyorum. Buyrun seyredin...Yayınladığım belgeseli bilmem beğendiniz mi? İzin verirseniz az birazda kaya kartallarından bahsetmek istiyorum. Kaya kartalları hakkında az bilinen bazı öenmli bilgileri sizinle paylaşacağım. Ancak öncesinde kaya kartalı nasıl bir kuş türüdür ona değinelim. Okuyun...


Kaya kartalı aslen atmacagiller familyasındadır. Aynı zamanda bilinen kartal türlerinin en iri ve büyük olanıdır. Rengi genelde kahverengi olur fakat kahverenginin farklı tonlarına çalan kaya kartallarıda bulunmaktadır. Yetişkin bir kaya kartalı saatte 320 kilometre hıza ulaşabilir. Kanat aralığı açıldığı zaman boyunun iki katı büyüklüğe erişir.


Ekseriyetle yüksek ağaç tepelerine ev yaparlar. Avlanmanın dışında pek sık uçtukları söylenemez. Kendi aralarında bir hiyerarşi söz konusudur. Güçlü olan her şeyi alır. Fakat daha öncesinde her iki erkek kaya kartalı arasında bir güç mücadelesi yaşanır. Pes eden erkek kaçarcasına uzaklaşır ve bölgesini diğer kaya kartalına bırakır.


Bazen kaya kartallarının bu güç mücadeleleri ölümle sonuçlanabilir. Bıçak kadar sivri pençeleri bir insana bile çok büyük hasarlar verebilir. Boyun ve benzeri bir bölgenin hasar alması durumunda ölüm dahi yaşanabilir. Lakin kaya kartalları insanlara karşı pek saldırgan değillerdir. Genelde vahşi ve evcilleştirilmemiş kaya kartalları insan gördüklerinde uzaklaşır.


Kaya kartalları Kazakistan, Kırgızistan, Batı Moğolistan ve Çin gibi ülkelerde avlanmak için kullanılır. Avcılar tarafından kurt ve tilki avlamak için uzun bir süre eğitilir. Eğitim süresi boyunca kartal çeşitli itaat eğitimlerine maruz bırakılır. Yaklaşık 3 ay içinde ava hazır hale getirilir. İlk av genelde ödül olarak kartala bırakılır. Diğer avlarda kartal avlardan çok az pay alır.


Avdan bir gün önce kaya kartalları aç bırakılır. Tok olan kartallar av yapmaz ve avın kaçmasına göz yumabilir. Bunun için avcılar, ava çıkmadan 1 gün önce kartallarına hiçbir şey yedirmezler. Sadece içmesi için su verirler ve av gününü beklerler. Seyahat halinde kartalın dikkati dağılmasın diye gözleri örtülür. Aksi halde çevrede gördükleri başka şeylerin peşlerine takılabilirler.

Kaya Kartalı Nasıl Yakalanır?


Yukarıda kaya kartalı hakkında her şeye değindik. Ancak insanların kaya kartalını nasıl yakaladığını yazmadık. İşte şimdi o konuyada biraz değinerek yazıyı bitiriyorum.

Kazakistan, Kırgızistan, Batı Moğolistan gibi yerlerde avcılar kaya kartallarını yakalamak için ağ kullanırlar. Bu ağı kaya kartalının görebileceği yüksek bir tepenin üzerine gererler ve ağın arkasına ayağından bağlı bir kuş ya da benzeri bir canlı yerleştiriler. Ondan sonrası otamatik gelişir...

Kuş ya da benzeri canlı kaya kartalının havada süzüldüğünü göründüğü anda panik halinde debelenir. Ancak ip kaçmasına izin vermez. Bir süre sonra bu hareketin farkeden kaya kartalı tuzağa doğru dalış yapar ve ağa dolanır. Sonrası daha önce bahsettiğim gibi 3 aylık bir eğitimden geçerek eğitilir ve insanlar tarafından kullanılır.
Blogger tarafından desteklenmektedir.