Header 728x90

PC İçin Mükemmel Hayatta Kalma Oyunları

Dünyanın En Yüksek Dağları

Wonderslist dünyanın en yüksek dağları hakkında bir liste yayınladı. Listenin ilk sırasını meşhur everest dağına ayırdı. Hadi gelin bu listeye birlikte göz atalım. Ben sizin için o yazıyı çevirdim. Şöyle bir bakın bakalım dünyanın en yüksek dağları arasında hangileri yer alıyor. İşte...

Everest Dağı

Everest Dağı

Everest dağı bilinen en yüksek dağdır. Himalayalarda bulunan Çin ve Nepal sınırının üzerinde yer alır. Tibet platosundan net bir şekilde görülebilir. Dağın eteklerinde yer alan Khumbutse, Nuptse, Lhotse ve Çangtse gibi doruklar everestin Nepal'den görünmesini engeller. Yalnızca Kala Patthar'dan dağın üst noktaları çıplak gözle görülebilir.

K2 Dağı

K2 Dağı

K2 dağı, Everest'den sonra en yüksek ikinci dağdır. Karakurum'da Pakistan ve Çin sınırının üzerinde yer alır. Yüksekliği 8.611 olarak ölçülmüştür. Daima karla kaplıdır. Tırmanış bakımından zorluk derecesi en yüksek dağ ünvanına sahiptir. Öldürücü dağ ya da vahşi dağ gibi lakaplarıda vardır. Bu zamana kadar çok fazla tırmanan olamamıştır.

Kangchenjunga Dağı

Kangchenjunga

Kangchenjunga dünyanın en yüksek üçüncü dağıdır. Hindistan ve Nepal'in arasında yer alır. Yüksekliği 8,586 m olarak bilinir. Amatör ve profesyonel dağ tırmanışçılarının uğrak yerleridir. Genelde K2 dağı ve Everest'i gözüne kestiremeyen dağcılar, Kangchenjunga tırmanmaya çalışır. Bazı mecare tutkunlarıda dağa meydan okumak için tırmanmaktadır.

Lhotse Dağı

Lhotse

Lhotse ölçülen dördüncü yüksek dağdır. Everest'e güney col adı verilen bir doruk bağlantısı vardır. Tibet dilinde güney zirve ya da en yalın hali ile zirve anlamına gelmektedir. Rakımı yaklaşık olarak 8,516 metredir. 18 Mayıs 1956 yılında Fritz Luchsinger ve Ernst Reiss adlı İsveçli dağcılar tarafından 1 ay gibi kısa bir sürede tırmanılarak Lhotse dağına çıkma rekoru kırılmıştır.

Makalu Dağı

Makalu

Makalu beşinci en yüksek dağdır. Nepal ve Çin sınırının hemen üzerinde yer alır. Everest dağına 19 kilometre uzaklıktadır. 8 bin 481 metre yüksekliğe sahiptir. 1955 yılına kadar dağa yapılan bütün tırmanışların hepsi başarısız olmuştur. Taa ki Lionel Terray ve Jean Couzy adındaki dağcılar Makalu'nun zirvesine çıkmayı başarıncaya kadar...

Diğer En Yüksek Dağlar

Yukarıda dünyanın en yüksek dağları hakkında birçok şey anlattım. Ancak daha basedecek 5 dağ daha var. Onlarıda kısaca yazmak istiyorum. Çünkü bu dağlarında listede yer alması gerekiyor. Okuyun...

Cho Oyu yüksek altıncı dağdır. Himalayalar'da yer alır. Everest'e yirmi km uzaklıktadır. Yedinci büyük dağ Dhaulagiri'dir. Cho Oyu'dan sonra gelen en yüksek dağdır. Rakımı yanılmıyorsam 8 bin 167 metre olmalıdır ya da ona yakın bir şeyler olabilir. Çok emin değilim.

En yüksek sekizinci dağ Manaslu'dur. Nepa himalayalarının bir parçası olan Mansiri Himal'de yer alır. Sanskrit dilinde ruhların dağı anlamına gelir. Mayıs 1956'da iki Japon dağcı tarafından tırmanılmıştır. Dokuzuncu yüksek dağ Nanga Parbat adı ile bilinir. Pakistan'da bulunan Kaşmir'de yer alır. Onuncu ve listenin son en yüksek dağı Annapurna'dır. Yerden yüksekliği 26 bin 538 feettir. Tıpkı diğer dağlar gibi Himalayalarda bulunur.
Blogger tarafından desteklenmektedir.