Endonezya'nın başkenti Cava adası dünyanın en tehlikeli işlerinden birine ev sahipliği yapıyor. Adada yaşayan erkekler ijen volkanından kükürt çıkararak geçimlerini sağlamaya çalışıyor. Volkandan çıkan zehirli gazların son 40 yılda 70'den fazla madencinin hayatına mal olduğu biliniyor. Belgeseli seyredin...Sizcede tehlikeli değil mi? İzin verirseniz size ijen volkanından ve volkanda yapılan kükürt madenciliğinden biraz bahsetmek istiyorum. İnsanların neden her gün bu volkana tırmanakar kükürt çıkartmak zorunda kaldıklarını hem de çalışma koşullarını daha detaylı görebilirsiniz. Lütfen okuyun...

Endonezya Ijen Volkanı

İjen volkanı, Endonezya'da bulunan Cava adasında yer almaktadır. Yaklaşık 20 kilometrelik bir tırmanış mesafesine sahiptir. Tek ulaşım yolu yalın ayak tırmanmaktır. Vokanın konumlandığı alanlarda bazı toprak yollar bulunsada geriye kalan tüm araziler kayalıktır. Hala aktif bir volkandır. Endonezyalılar ijen volkanına kendi dillerinde ateş dağı demektedir.

Endonezya Ijen Volkanı

Volkanın iç taraflarında çok sayıda kükürt yatağı vardır. Madenciler her gün erken saatlerde kalkarak ijen volkanına tırmanırlar ve yanlarında getirdikleri sepetleri topraktan çıkrattıkları kükürtle doldururlar. Bir yandan volkandan çıkan zehirli gazlarla mücadele ederek bir yandanda sırtlarına yükledikleri kükürtleri 20 kilometre boyunca düşürmeden taşımaya çalışırlar.

Endonezya Ijen Volkanı

Götürdükleri kükürtleri, kükürt fabrikasına sattıktan sonra sepetlerini alarak tekrar ijen volkanına doğru yola koyulurlar. Öğleden sonra volkan çevresine daha fazla zehirli gaz yaymaktadır. Madenciler bunu bildikleri halde kükürt çıkartmak için yine gelirler. En güçlü madenciler bile günde en fazla üç tur yapabilir. Çoğu madenci 1 tur kürküt çıkardıktan sonra ertesi günü bekler.

Endonezya Ijen Volkanı

İjen volkanına gün içinde tekrar tırmanan mağdenciler diğer madencilerden daha fazla gaz solurlar. Bazı madenciler bu yoğun gaz tabakasının içinde kendilerinden geçmektedir. Bayılan arkadaşlarını tekrar kendine getirmek birlikte çalıştıkları arkadaşlarına düşmektedir. İjen volkanında çark işte bu şekilde döner. Volkan bir yandan verirken bir yandanda almaktadır.

Endonezya Ijen Volkanı

Volkandan mutlu ayrılanlar sepetlerini ağzına kadar dolduranlardır. Fakat en sonunda her zaman volkan kazanır. Buna rağmen Cava adasında yaşayan genç ve yaşlı erkekler tüm tehlikelerine rağmen kükürt madenciliğini devam etmektedir. Çocuk yaştaki işçiler ailelerine katkıda bulunmak için her boş zamanlarında madene tırmanarak kükürt çıkartmaktadır.

Ijen Gölü


Üstte yer alan yazıda ijen volkanı hakkında birçok şeyden bahsettim. Fakat ijen gölü adınada bir şeyler anlatmak istiyorum. Yazıda çok kısa bir yer tutacak merak etmeyin. Hazır konusu açılmışken yazayım...

Ijen gölü, ijen volkanının hemen içinde yer alır. Yağmur suları tarafından meydana getirildiği söylenmektedir. Dünyanın bilinen en asitli krater gölü ünvanına sahiptir. Yapılan son araştırmalarda gölü besleyen bir su altı nehri olduğu tespit edilmiştir. Keşif 2008 yılında yapılmıştır.

Yine aynı yıllarda Kanadalı kaşif George Kourounis tarafından gölün asiditesi ölçülmüştür. Yapılan testlerde göldeki suyun asit oranı PH 0.5 çıkmıştır. Bir insan için tehlikeli olabicek bir orandır. Daha iyi anlayabilmeniz için şöyle bir örnek vereyim. Göldeki asitli suya temas halinde ciltte iz bırakıcı ağır yaralar meydana gelebilir. Suyun göze gelmesi halinde göz görme yetisini kaybeder ve kişi hayatı boyunca kör olarak kalır.