Header 728x90

PC İçin Mükemmel Hayatta Kalma Oyunları

Chihuahua Tavşanlara Kafa Tuttu

Chihuahua (Şivava, Çivava) kendisinden kat be kat büyük tavşanlara kafa tuttu. Tavşanlara kafeslerinde meydan okuyan Chihuahua, YouTube'de tık rekoruna doğru gidiyor. Bunu sizinde izlemenizi düşündüğüm için şimdi o videoyu yayınlıyorum. Çok güleceksiniz, çok...Bilmem video hoşunuza gitti mi? Müsade ederseniz size Chihuahua hakkında birkaç şey söylemek istiyorum. Chihuahuaların az bilinen bazı özelliklerinden bahsetmek niyetindeyim. Ancak daha öncesinde Chihuahua nasıl bir köpek ırkıdır ona değineceğim. Okuyun...

Chihuahua

Chihuahua dünyanın en küçük köpek türlerinden biridir. Kısa ve uzun tüylü iki farklı Chihuahua vardır. Aynı ırka bağlı olmalarına rağmen birinin tüyleri daha uzundur. Ev yaşantısına rahatlıkla uyum sağlayabilirler. Soğuktan hiç hoşlanmazlar. Posları çok çeşitli renk tonlarına sahiptir. Düz ve sade tonlara sahip Chihuahualarda vardır. Onlar genelde tek renk olurlar.

Chihuahua

Yerden yükseklikleri 13 santimetredir. Ağırlıkları 0,5 ve 2,7 kilogram arasında değişiklik göstrebilmektedir. Cesur ve korkusuz köpeklerdir. Aynı zamanda kibir dolu ve atılganlardır. Çok çabuk sinirlendirilebilirler. Yabancılara karşı biraz çekingenlerdir. Kendi bölgelerinde ise saldırgan olabilirler. İri köpeklere karşı hep bir meydan okuma havalarındadırlar.

Chihuahua

Bazı Chihuahualar eğitime yanıt vermeyebilir. Fakat ırkın geneli öğrenmeye açık ve zekidir. Yapılması istenenler doğru ve nazik bir şekilde gösterilirse anında ilerleme kaydedilebilir. Aksi durumlarda sizi dinlemeyeceklerdir ve söz geçirmek pek mümkün olmayabilir. Fazla zorlanırlarsada muhtemelen dişlerini ısırmak için kullanmaktan çekinmeyeceklerdir.

Chihuahua

Çok gürültücüdürler. Bir Chihuahua tek başına bütün apartmanı uykusundan uyandırabilir. Sürekli sevgi bekler, sahibinden pek ayrılmak istemez. Kıskanç oldukları söylenir. Kendilerindeki bir ilginin bir başkasına yönelmesine öfke duyabilirler. Küçük çocuklara karşı pek dost canlısı oldukları söylenemez. Bir anda sinirlenerek ısırabilirler ve çocukları yaralayabilirler.

Chihuahua

Amerika kıtasının en eski köpek ırklarındandır. Aslen bir Meksika köpeğidir ancak Meksikayada Çin'den getirilmiştir. 19. yüzyılın başlarında Avrupa ve yakın cografyalarda da görülmüştür. Dünyanın en popüler süs köpekleri arasında gösterilmektedir. Günümüzde de evde beslenecek en ideal köpek türleri arasındaki yerini almıştır. Ülkemizde çok talep gören bir köpektir.

Chihuahua Bakımı


Yukarıdaki yazıda Chihuahua köpekleri hakkında çeşitli bilgiler verdim. Ancak bunların dışında bilmenizi istediğim bir konu daha var. Chihuahua bakımı ile ilgili bazı önemli bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.

Chihuahua çok soğuk olmamak kaydı ile her yerde bakılabilir. Bakılacak yerin ev ortamı dışında bir yer olmaması gerekir. Her gün düzenli bir şekilde ilgi ve şefkat gösterilmelidir. Gün içinde sık sık ve az az yemek yedirilmelidir. Üç öğün Chihuahua cinsi köpekler için en doğru beslenme şeklidir.

Chihuahuaları temizlemek için düzenli taramak gerekir. Özellikle uzun tüylere sahip Chihuahuaları her gün ya da iki günde bir taramak temiz kalmaları için gereklidir. Ayda bir mutlaka yıkanmalıdırlar. Yalnız yıkanırken göz ve kulak bölgelerine su kaçırmamaya dikkat edilmelidir. Tırnakları daim kısa ve nazikçe kesilmelidir. Kulak içleri haftada en az bir defa kontrol edilerek temiz kalmaları sağlanmalıdır.
Blogger tarafından desteklenmektedir.