Header 728x90

PC İçin Mükemmel Hayatta Kalma Oyunları

Uçurtma Nasıl Uçurulur?

Çocukluk zamanımda hep uçurtma uçurmak isterdim. Ancak nasıl uçurulur bilemezdim. Bu yüzden babamın aldığı bütün uçurtmalar ya havalanamadan yere çalıp parçalanırdı ya da uçurtmayı yönetemediğimden dolayı çevrede bulunan ağaç ve direklere dolanırdı. İşte siz benim bu yaşadıklarımı yaşamayın diye bu yazıyı kaleme aldım. Bir uçurtma nasıl uçurulur size göstereceğim. Önce şu videoyu seyredin...Gördüğünüz şekilde uçurtma bu şekilde uçuruluyor. Ben olayı daha iyi anlayabilmeniz adına yazılı bir anlatımda gerçekleştirdim. Böylece uçurtma nasıl uçurulur sorusunun cevabını kalıcı olarak zihninize yerleştirmeyi amaçlıyorum. Ama siz video yeterli diyorsanız buradan gerisini okumak zorunda değilsiniz.


Uçurtma uçurmadan önce yapacağımız ilk iş doğru bir alan bulmak ve iyi bir konuma sahip olduğunu tespit etmek. Bunu yaptıktan sonra çevrede bulunan bir kişiden yardım alarak uçurtmamızı yere dik bir şekilde tutmasını istemeliyiz. Uçurtmayı tutan kişiyle aramızdaki mesafeyide iyi ayarlamalıyız.


Bunu yaptıktan sonra rüzgarın nereden estiğini tespit etmeliyiz. İşaret parmağımızı havaya kaldırarak bunu yapabiliriz. Rüzgarın esme yönünü tespit ettikten sonra ona göre kendimizi konumlandırmalıyız. Uçurtma serbest kaldığında rüzgarı en iyi şekilde göğüsleyebilmeli...


Son olarak uçurtmayı tutan kişi ile aramızdaki mesafeyi ve düz bir çizgi halinde olup olmadığınız el yordamı ile kontrol ettikten sonra, sırtımızın gerisine doğru yürüyerek uçurtmayı havalandırabiliriz. Tabii uçurtmayı tutan kişininde burada önemi büyük. Aranızdaki senkronizasyon burada çok önemli. Aynı anda hareket etmelisiniz.


Uçurtma serbest kallınca yere yakın bir şekilde havada süzülecektir. Bu noktada sizin uçurtmayı biraz kendinize çekerek ya da koşarak daha üst bir noktaya taşımanız gerekiyor. Ondan sonra ip salarak uçurtmayı daha yukarılara yollayabilirsiniz.


Zaten uçurtma belli bir süre sonra rüzgarı yakalayınca kendisi yükselmek isteyecektir. Siz sadece ip salın gerisini rügar halleder. Uçurtmayı indirmek istediğinizde de ipi ağır ağır dolayın. Acele acele çekerseniz uçurtma kontrolden çıkabilir ve büyük bir ihtimalle yere çakılır. Bu nedenle uçurtmanızı çekerken fazla aceleci olmayın.
Blogger tarafından desteklenmektedir.