Header Ads

El Yapımı Scooter

Çocukken hep bir Scooterım olsun isterdim. O zamanlar bu hayalimi gerçekletiremedim ancak şimdi kendime ait bir Scooter'a sahibim. Biraz geç oldu fakat yaklaşık bir aydır Scooterım var. Üstelikte el yapımı, her parçasını kendi ellerimle yaptım. Uzunca bir süre, her hafta sonunda uğraşmam gerekti. Ne kadar sürdü inanın ben de bilmiyorum ama nihayetinde bitti. Şimdi bunu nasıl yaptığımı anlatmak istiyorum. Herkes bilgi sahibi olsun herkes kendi Scooterini yapabilsin diyerek bu yazıyı kaleme aldım.

Umarım herkes için faydalı bir yazı olur. Kendinizi hazır hissediyorsanız ben Scooterin yapımına geçiyorum...

El Yapımı Scooter

Eksi bisikletimden söktüğüm parçaları bir yere topladım. Gördüğünüz tüm bu parçalar Scooter için bir dış iskelet olacaklar. Ön direksiyon bölümünde kullanacağım mavi demir boru ve diğer parçalar için aklımda bir fikir var. İlk önce bu mavi borunun her iki ucunuda direksiyon borusunun genişliğinde genişletmem gerekti. Neyseki bunun için çok uraşmak zorunda kalmadım.

El Yapımı Scooter

Hazırlayacağım el yapımı scooterın direksiyonunu monte ettim. Gerçi biraz bol oldu, demir tam yerine oturmadı ancak onu ufak bir kaynak numarası ile çözebilirim. Şimdi esas sorun, scooterın direksiyon kolunu ana alt gövdenin üzerine nasıl oturtabileceğim. İnanır mısınız, bunu yazdıktan sonra en az üç koca gün düşündüm. Sonra kafamda bir ışık çaktı.

El Yapımı Scooter

Direksiyon çubuğunun altına gelecek olan ön teker kısmını torna tezgahında biraz hırpaladım. Kafamda çakan ışık gibi olmadı ancak iş gördü. En azından ana alt gövdenin kaynak adımını kolaylaştırdı. Zaten işin maharet gerektiren bölümleride parçaları doğru kesmekten ve kaynaklamaktan ibaret. Ondan sonraki bölümleri gözü kapalı yapabilirim.

El Yapımı Scooter

İşin kötü yanı daha önce hiç kaynak yapmadım. Ancak her şeyin bir ilki var işte bu da onlardan biri olacak. Neyseki komşum bana bu konuda yardımcı oldu. Hani şu gün boyunca bahçede elinde çim biçme makinası ile dolanan yaşlı adamlar var ya benim komşumda onlardan. Her zaman bahçede olur yağmur yağsa bile çim biçer. Çim biçmek için doğmuş sanki...

El Yapımı Scooter

Neyse esas konumuzdan kaymayalım. Çim biçme makinasıyla bahçede tur atan komşumdan biraz kaynak yardımı aldıktan sonra scooter bitti. Ancak ben üzerinde biraz daha çalışılması gerektiğini düşünüyorum. Biraz boya filan yaparım belki ya da ne bileyim şuan aklıma gelmeyen bir şeyler bulur ve scooter'a eklerim. Ama şuan sürülmeye hazır...

Scooter'da Yaptığım Değişiklikler


El yapımı scooter yazısını yayınlayalı tam 4 koca hafta oldu. Yazıdan sonra scooter'da bazı değişikliklere gittim. Mesela tekerler artık daha büyük ve iri bununla birlikte direksiyonuda değiştirdim. Ayrıca kaynak yapan komşumun çim biçme makinasıda bozuldu. Artık çim biçmiyor.

Komşumla beraber scooter işine atıldık. Aklımızda çok çılgın fikirler var. Her yeni günde scooter'dan bir parça daha değiştiriyoruz ya da üzerine başka bir parça ekliyoruz. Sanırım emeklilik böyle bir şey. Yakında bende bir tane çim biçme makinası alırsam şaşırmayın. Gerçi benim bahçemde çimde yok fakat 1 yıla kadar ekmeyi düşünüyorum. Çim biçmeden emeklilik mi olur? Şaka bir yana komşumun arkasında çok kestim. Umarım bu yazıyı okumaz.

Aksi halde çim biçme makinasını üzerime sürebilir ya da ne bileyim ona benzer bazı girişimlerde bulunabilir. Lafı yine uzattıkça uzattım. Yazının başında belirttim ancak tekrar belirmet istiyorum. Umarım herkes için faydalı bir yazı olur. Şimdilik benden bu kadar. Yeni yazılarda görüşmek dileğiyle...
Blogger tarafından desteklenmektedir.