Header Ads

İlginç Ağaç Evler

Discovery Channel'da ağaç evler hakkında bir belgesel başladı. Hafta içi ve hafta sonu olmak üzere 2 bölüm yayınlanıyor. Ağaç evi ustalarının yaptıkları ağaç evleri gösteriyor. Ben de birkaç haftadır seyrediyorum. Gerçekten çok ilginç ağaç evlerine şahit oldum. Bunları sizinde görmenizi düşündüğüm için o ağaç evlerden bir liste hazırladım. Bakın...


En İlkel Ağaç Ev

Korowai kabilesine mensup erkekler birer ağaç ev ustasıdır. Evlerini bölgede bulunan en yüksek ağaç tepelerine inşa ederler. İnşaat yapımında en ilkel yöntemleri kullanırlar. Ancak ağaç tepelerine kondurdukları evler uzun yıllar boyunca ayakta kalır ve korowai kabilesinin sonraki nesillerinede barınak hizmeti verebilir. Yaklaşık 40 kadar kişi eve sığabilir.


Merdivensiz Ağaç Ev

Afrika'da yaşayan emekli bir marangoz evinin hemen arkasında bulunan iri gövdeli bir ağaca merdivensiz bir ağaç ev inşa etmiş. Eve ulaşım başka bir ağaca tırmanarak yapılabiliyor. İki ağacın arasında gerili duran kalın halat ve ona bağlı bir taşıma aparatı eve ulaşımı sağlıyor. Ev sahibi merdiveni diğer insanların çıkmaması için yapmadığını söylüyor.


Asma Köprülü Ağaç Ev

İngiltere'de ahşap oymacılığı yaparak hayatını devam ettiren bir adam tam 2 yılda çocukluk hayali olan asma köprülü bir ağaç ev yapmış. Fotoğrafta evin tamamı görülemiyor ancak ben size evin çok büyük bir arazi üzerine kurulu olduğunu söyleyebilirim. Etrafta bulunan bütün ağaçların hemen hepsi bu ağaç evin bir parçasını taşıyor.


Şato Gibi Ağaç Ev

Amerika'da yaşayan eski bir asker, emekli olunca evinin yerine en az onun kadar görkemli bir ağaç ev yaptırmaya karar vermiş. Ev çok büyük ve geniş bir alana yayılacağı için yere yakın yapılmak zorunda kalınmış. Zaten çevrede bulunan ağaçlarda bu denli ağır bir evi taşıyabilecek güce sahip olmadığı için fikir tartışılmadan hayata geçirilmiş.


Turistik Ağaç Ev

Tayvan'da 60 dönümlük arazisine kendi için bir ağaç ev yaptıran adam evi ilgi görünce turistik olarak sergilemeye başlamış. Zaten doğal bir cennetin içinde yer alan ağaç ev kısa sürede milyonlarca yerli ve yabancı turistin ziyaret ettikleri bir yer haline gelmiş. Devamında etrafa birkaç ağaç ev daha yapılmış. Şuan turistlere otel hizmet veriyor.

Gördüğüm Diğer Ağaç Evler


Belgeselde gördüğüm ilk ağaç evler bunlardı. Şimdi belgeselin ikinci kısmında gördüğüm ağaç evlerden bahsedeceğim. Yalnız bu ilk anlatımdan daha kısa sürecek. Buyrun...

Uçan Daire

Kulağa ilginç gelebilir ancak ağaç ev yapımının sınırı yok. Bir ufo hayranı evinin hemen arkasına ufoya benzeyen bir ağaç ev dikmiş.

Kuş Yuvası

Kesinlikle özgün bir fikir. Almanya'da gördüm bunu, birkaç parça tahta ve birazda çalı çırpıdan kuş yuvasına benzeyen bir ağaçev yapmışlardı.

Cam Kaplama

Yalnızca taban bölümü ahşap kaplama olan ve geriye kalan bütün bölümü cam kaplama olan ağaç evde var. Geceleri uzayı izliyorlar.

Oyma

Bana göre en çılgın ağaç ev, oyularak inşa edilen ağaç evdi. Pek kullanışlı olduğunu söyleyemem ancak görünümü inanılmazdı.

Uçurum Kenarı

Biliyorum korkunç bir fikir gibi geliyor fakat evi görmeniz lazım. Tam uçurum kenarında duran iri bir ağacın üzerinde yer alıyor.
Blogger tarafından desteklenmektedir.