Header Ads

Evde Cips Yapımı

Koca bir tabak ev yapımı patates cipsine ne dersiniz? Hadi gelin size evde patetes cipsi nasıl yapılır göstereyim. Üstelik yazının son bölümlerine doğru birkaç da cips sosu tarifi vereceğim. Ancak daha öncesinde cips için nelerin lazım olacağını yazmak istiyorum.

Merak etmeyin evde cips hazırlamak sizin düşündüğünüzden daha kolay. Hazırsanız ben anlatmaya başlıyorum. Okuyun...

Patates Cipsi

Evde patetes cipsi hazırlarken lazım olacak malzemelerin bir listesini yazının hemen altına ekledim. Muhtemelen her evde bunlardan vardır. Yoksa bile çok rahat bir şekilde her yerden temin edilebilir. Komşunuzdan bile denemek için ödünç alabilirsiniz. Tabii sonra geri vermeyi unutmayın. Bir cips için komşunuzla aranızın bozulmasını istemem. İşte liste...
  • 3-4 adet orta boy patates
  • Kabuk soyucu ya da kesinkin bir bıçak
  • Patates dilimleyici
  • Biraz tuz ve baharat
  • Kızartmak için yağ
Evde cipsi hazırlarken kullanacağımız tüm malzemeler bunlar. Malzemeleri listelediğimize göre şimdi cipsin yapımına geçelim...

Patates Cipsi

İlk önce cips yapmak için ayırdığımız 3-4 adet patatesi soyalım. Patatesi kabuklarından ayırdıktan sonra suyun altında güzelce bir yıkayalım. Ondan sonra kabuk soyucu ya da yoksa bir bıçak ile patetesi ince dilimler halinde keselim. Bıçak kullananlar için bu biraz zor olabilir. Fakat el beceriniz varsa ben çok da zorlanacağınızı düşünmüyorum.

Patates Cipsi

Patatesleri ince dilimler halinde kestikten sonra temiz bir kaba alın ve tuzunu baharatını damak tadınıza göre ayarlayın. Yazının sonuna doğru size güzel sos tarifleri vereceğim. Ancak daha öncesinde şu patates cipsi hazırlama olayını bir anlatayım. Cipsi tuz ve baharata buladıktan sora bir süre bekletirseniz iyi olur. Patates bekleme süresinde malzemeyi emecektir.

Patates Cipsi

Ardından büyük bir tava alın ve içinde yağı biraz kızdırın. Sonra her bir cipsi en az 6 dakika kızgın yağda pişirin. Cipsler ince olduğu için bu süre çıtır çıtır olmaları için yeterli gelecektir. Yağın içinde daha uzun bir süre tutarsanız muhtemelen tüm patetesler yanacaktır. Bunun için patetesleri kızgın yağa attığınız dakikayı iyi hesap edin.

Patates Cipsi

Bütün patatesleri uygun şekilde pişirdikten sonra artık kendinize bir ziyafet çekebilirsiniz. Ama bu halde yemeden önce size evde hazırladığınız patates cipslerini daha lezzetli hale getirecek birkaç sos tarifi vermek istiyorum. Ben kendi hazırladığım yemeklerde de kullanıyorum bu sosları. Patates cipsinede gerçekten çok yakıştığını söylemeliyim.

Patates Cipsi İçin Sos Tarifleri


Üstte yer alan yazıda evde cips yapımı hakkında bilgiler verdim. Ancak bu lezzeti ikiye katlayabileceğiniz birkaç sos tarifide anlatmak istiyorum. Merak etmeyin çok uzun bir yazı olmayacak...

Evde hazırladığınız patates cipslerinde kullanabileceğiniz en güzel soslardan biri iki pişirilmiş domates püresi ve yoğurt karışımından oluşur. Bu tarifte domates rendelenerek püre haline getirilir ve bir süre yağda pişirilir. Sonra yoğurt ile krıştırılarak servis edilir. Üzerine birazda baharat serpmenizi tavsiye ederim. Yoğurdu çok fazla koymayın domatesi bastırmasın.

Sizler için ikinci tarifim eritilmiş peynir, biraz domates sosu ve az birazda limon suyundan oluşuyor. Tarif şu şekilde yapılıyor. Yine bilindik şekilde domates püre haline getiriliyor ve yağda pişiriliyor. Sonra peynir eritiliyor ve domates sonu ile karıştırılıyor. Limon suyu en son tarifin üzerine eklenerek sos noktalanıyor. Tadını az çok tarif edebiliyorsunuzdur. Limon sosya öyle bir lezzet veriyor ki bunu daha önce denemediğinize üzüleceksiniz. Hepinize afiyet olsun. Yeni yazılarda görüşmek dileğiyle!
Blogger tarafından desteklenmektedir.