Header Ads

Ev Yapımı Makarna

5 hafta önce ev yapımı bir makarna tarifi öğrendim. Artık dışarıdan makarna almıyorum. Kendi makarnamı kendim yapabiliyorum. Bazı arkadaşlarımız konu hakkında benden bilgi isteyince böyle bir yazı kaleme aldım. Şimdi bu yazıyı paylaşıyorum. Öğrenmek için okuyun...


Ev yapımı makarna yapmak için aşşağıda yer alan malzemelere ihtiyacımız olacak. Bilindik şeyler, mutlaka her evde vardır. Bakın...
  • 3 yumurta
  • 300 gram un
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Tuz
Markarnanın hamurunu hazırlarken bize lazım olacak malzemelerin tam listesi bu. Bunun dışında kendiniz bazı eklemelerde yapabilirsiniz. Hamura extradan bir-iki malzeme daha ilave etmenin sakıncası olmaz. Ancak yinede çok fazla orjinal tarifin dışına çıkmamamanızı öneririm.

Şimdi makarnanın hamurunu ağır ağır hazırlamaya başlayalım. Önce geniş bir kaba unu eleyin ve bir tutam tuz ekleyerek karıştırın. Unun ortasına her iki elinizide kullanarak bir delik açın. Açtığınız bu deliğe yumurtaları kırın ve üzerine bir yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin. Daha sonra bir kaşık yardımı ile tüm bunları çırpın. Malzemeler hafif hamur haline gelmeye başlayınca yavaş yavaş ellerinizle yoğurun ve hamuru bir top haline getirin. Top haline gelen hamuru plastik koruyucu ile sararak dışarıda yaklaşık yarım saat dinlendirin ve diğer adıma geçin.


Bekleme süresi dolunca hamuru küçük parçalar halinde kesin. Daha sonra kestiğiniz bu parçaları hamur açma makinası yardımı ile açın. Eğer makinanız yoksa hamurları oklava kullanarakta açabilirsiniz. Ancak bu yöntem sizin için biraz zorlayıcı olabilir. Yinede el beceriniz ve daha önce hamur açmışlığınız varsa bu işin üstesinden gelebilirsiniz.


Hamurları açtıktan sonra, sivri uçlu kesin bir bıçak kullanarak ince şeritler halinde kesin. Kestiğiniz hamurlar düz ve ince olmalıdır. Gerçi fazlaca şekilci değilseniz hamurları eğride kesseniz olur. Tadından hiçbir şey kaybetmez ve inanın bana benim yaptığım makarna ile aynı tadı bulursunuz.


Kesme işleminin ardından hamurları düz bir zemine alın. Hamurları zemine taşımadan önce konulacakları yerlere biraz un serperseniz iyi olacaktır. Aksi halde hamurlar zemine yapışacaktır. Ardından birazda üzerine aynı şekilde un serpin ve kuruması için 20 dakika kadar bekletin. Ondan sonra afiyetle yiyebilirsiniz. Tabii önce pişirmeniz gerektiğini unutmayın. Bakın benim pişiriğim makarna böyle oldu...


Biraz domates sosu ve üzerinde kaşar rendeledim. Tadı tarif gerçekten harika oldu. Daha önce yediğim bütün makarnalardan kat be kat lezzetli olduğunu söyleyebilirim. Mutlaka siz de denemelisiniz. Sakın üşenmeyin ve kendiniz için böyle bir makarna hazırlayın.

Ev Yapımı Makarna Sosu


Ev yapımı makarnanın nasıl hazırlandığını anlattım. Kısaca bir de makarnanın sosunun ve pişirilişinin püf noktalarına değinmek istiyorum.

Pişirme

Pişirmek için suyu kaynatın ve makarnaları kızgın suya dökün. Üzerine biraz tuz serpin ve 4-5 dakika kadar pişirdikten sonra çıkarın.

Sos Çeşitleri

İlk sos sade peynir kullanılarak hazırlanır. Pişmiş makarnanın üzerine rende kullanılarak peynir serpiştirilir.

İkinci sos domates rendesi ile yapılır. Pişmiş domates rendesi biraz tuz ve isteğe göre baharatlarla tatlandırılarak makarnaya dökülür.

Üçüncü sos peynir ve domates kullanılarak yapılır. Biraz penir rendesi ve domates sosu birbirine karıştırılır ondan sonra makarnanın üzerine konur.

Dördüncü sos kıyma ve domates karışımından oluşur. Domates sosu bilindik şekilde hazırlanır ve pişmiş kıyma ile karışıtırlır. Ardından makarnın üzerine boca edilerek karıştırılır.

Beşinci ve son sos sarımsak, kaşar peynir ve domates ile yapılır. Hepsi pişirilip karıştırılır ve makarnaya dökülür.
Blogger tarafından desteklenmektedir.