Header Ads

Dünyanın En İyi Savaş Helikopterleri

Dünyanın en iyi savaş helikopterleri hakkında bir yazı kaleme aldım. Yazıda yaklaşık 10 helikoptere yer verdim. Helikopterleri listelerkende bazı özel kaynaklardan faydalandım. Velhasılıkelam savaş helikopteri meraklıları için güzel bir yazı oldu. Eğer savaş helikopterlerine merakınız varsa mutlaka siz de bu yazıyı okumalısınız. Buyrun...


AH-64D Apache Longbow

AH-64D Apache Longbow yüksek manevra ve atış kabiliyetine sahip bir taarruz helikopteridir. Gece gündüz her türlü hava koşulunda uçabilir ve aksama yapmaz. Çok alçak irtifalar görev yapabilir. Üzerinde bulunan roket başlıkları ve gelişmiş radar sistemi çok uzaktaki hedefleri bile hiç şaşmadan vurabilir. Çift kişilik bir kabine sahiptir.


Kamov KA-50

Kamov KA-50, Sovyet yapımı bir anti tank helikopteridir. Çift pervanesi hızla alçalıp yükselebilmesi için tasarlanmıştır. Hareket kabiliyeti şaşırtıcı derecede kontrollüdür. Tek kişilik bir kabini vardır. Gövdesinde çok ağır ve güçlü bombalar taşıyabilir. Hemen burnunun ucunda ağır makineli bir tüfek bulunur. Tank dışındaki yer hedefleri için kullanılır.


Mil Mi-28

Mil Mi-28 saldırı ve düşük kapasiteli askeri malzemeleri taşımak için 1972'de kullanılmaya başlamıştır. Mil Moskova Helikopter Fabrikası tarafından üretilip yaklaşık 50 ülkeye satılmıştır. Gövdesi çok sağlam bir zırhla kaplıdır. Uçak savar mermisine dayanabilir. Helikopterin kokpiti dışındaki alana yaklaşık 8 asker ve bir o kadar da askeri malzeme sığdırılabilir.


Eurocopter Tiger

Eurocopter Tiger, Almanya ve Fransa ortak üretimidir. Çok güçlü iki adet motoru vardır. Havada her türlü manevra ve hareketi çok rahat bir şekilde yapabilir. 800 kilometre boyunca hiç yakıt ikmali yapmadan uçabilir ve her türlü alana iniş gerçekleştirebilir. Bunun dışında dört kanadı vardır. Bu kanatların altında uzun mezilli füzeler bulunur.


AH-1Z Viper

AH-1Z Viper, Bell Helicopter firması tarafından üretilmiştir. Çift ve tek motorlu iki farklı modeli vardır. Küçük bir gövdesi olmasına rağmen baştan aşşağa tüm gövdesinde çok çeşitli silahlar bulunur. Manevra kabiliyeti çok yüksektir. Yerden yükselme hızı diğer helikopterlere göre biraz daha önde durur. Vietnam Savaşı sırasında görev almıştır.

Diğer Savaş Helikopterleri


Dünyanın en iyi savaş helikopterleri listesinin ilk 5 sırasında bu helikopterler vardı. Şimdi listenin ikinci kısmı olan diğer savaş helikoperleri bölümüne adım atıyoruz. Bakın...

A-129/T-129

A-129/T-129, Tusaş ve AgustaWestland ortak üretimidir. Keşif ve taarruz amacı ile tasarlanmıştır. Yüksel teknoloji ürünüdür.

AH-1W Super Cobra

AH-1W Super Cobra yüksek ateş gücüne sahip bir helikopterdir. Yok etmek için programlanmıştır. Tam bir savaş makinasıdır.

AH-2 Rooivalk

AH-2 Rooivalk, 15 Ocak 1990'da Güney Afrika Hava Kuvvetleri tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Ateş gücü oldukça yükseltir.

MI-24 Hind

MI-24 Hind taşıma ve saldırı helikopteri olarak tasarlanmıştır. Gövdesi çok sağlam bir zırha örtülüdür. İki kişi tarafından yönetilir.

Z-10

Z-10 bir anti-tank helikopteridir. Hareket halindeki ağır zırflı yer hedeflerini yok etmek üzere tasarlanmıştır.
Blogger tarafından desteklenmektedir.