Header Ads

Boz Ayılar Balık Avlıyor

Kuzey Amerika'da pasifik okyanusuna dökülen küçük bir nehirde boz ayılar balık avladı. Somon balıklarının geçiş güzergahlarına kurulan ayılar akıntıya karşı yüzen balıkları yakaladı. Her yıl milyonlarca somonun geçitiği nehirden bu sefer bazı somonlar geçemedi. Ayılar yakaladıkları balıkları afiyetle yedi.Yayınladığım belgeseli beğendiniz mi? Müsade ederseniz boz ayılar hakkında birkaç şey anlatmak istiyorum. Boz ayıların az bilinen bazı özelliklerinden ve boz ayı çeşitlerinden bahsetmek niyetindeyim. Fakat daha öncesinde boz ayı nasıl bir ayıdır ona değinelim. Okuyun...


Boz ayı, ayıgiller familyasının bir üyesidir. Dünya üzerinde yaşayan en büyük ayı türüdür. Türkiye'de dahil olmak üzere Kıbrıs, Kuzey Afrika, Amerika ve Balkanlar'da yaşamaktadır. Batı Avrupa'da aşırı avlanılması yüzünden çok az boz ayı bulunmaktadır. Yurt dışında kahverengi ayı olarak da bilinmektedir ve yaşayan en büyük etçillerdendir.


Baş kısımından kuyruk bölümüne kadar olan uzunlıkları 1 metre ila 2,8 metre arasında değişiklik gösterebilmektedir. Arka ayaklarının üzerinde kaltıklarında ise boyları 2,50 metreye kadar ulaşabilmektedir. Ağırlıkları 100 ve 600 kg arasında değişebilmektedir. Bir erkek boz ayı, dişi bir boz ayıdan ortalama 8 ya da 10 metre daha uzun olabilmektedir.


Alaska boz ayısı türünün en irisidir. Ağırlıkları 389 kilogram ve 708 kilogram arasında değişim gösterebilmektedir. Kürkleri genelde koyu kahverengi bir tona sahip olur. Ancak krem renginden siyaha kadar değişik renk tonlarına sahip alaska boz ayılarıda vardır. Dağların buzlu eteklerinde yaşıyan ayılarda post renkleri kırlaşmış bir renge sahip olmaktadır.


Boz ayılar çok güçlü ve dayanlıklı hayvanlardır. Koca bir sığırı bir tek pençe darbesi ile öldürebilmektedir. En az bir at kadar süratli koşabilirler ve olimpik yüzücülerden daha iyi yüzebilirler. 820 kilogram ağırlığa sahip bir kanada geyiğini yokuş yukarı tek başına çıkarabilmektedir. Öyle ki afrika aslanlarının boz ayılardan çekindikleri bilinmektedir.


Kuzey Amerika boz ayısı, boz ayının bir alt türüdür. Korkunç ayı, gri ayı adı ile de bilinmektedir. Dağlı ve kayalık yerlerde yaşamaktadır. İnsana karşı en saldırgan ayılardır. Özellikle yavrusu olan dişi ayılar insanlar için çok büyük tehlike yaratabilmektedir. Kendilerine 100 metreden daha fazla yaklaşan herkese saldırılar ve öldürene kadar da bırakmazlar.

Boz Ayı Türleri


Yukarıda yer alan yazıda boz ayılar hakkında çeşitli bilgiler verdim. Lakin tüm boz ayı türlerine değinemedim. Daha sayamadığım 10 çeşit boz ayı türü daha var. Onlarıda sizin için kısa kısa yazarak yazıyı bitiriyorum.

Dünya üzerinde bilinen 13 farklı boz ayı türü vardır. Bunlar farklı bölgeler ve cografyalarda yaşar. Yaşadıkları cografyalara göre değişiklik gösteren bazı özellikleri vardır. Boy, kilo ve renk olarak birbirinden ayrıdırlar. Hatta farklı türlerin birbirlerine karşı tutumlarıda oldukça sert olur.

Tüm bunların dışında benzerdirler. Avrasya, Kamçatka, Atlas, Gobi, Kuzey Amerika, Himalaya, Marsika, Alaska, Meksika, Suriye, Hokkaido ve Mavi ayı olarak cografi bölgelerinin isimlerine göre sınıflandırılmışlardır. Bunlar bütün boz ayı türlerinin sınıflarıdır. İsimlerinin dışında farklı bölgelerde bulunabilirler ve kalıcı olarak o bölgede yaşayabilirler.
Blogger tarafından desteklenmektedir.