Header Ads

İlginç Köprüler

İlginç köprüler hakkında bir yazı kaleme aldım. Dünyanın en ilginç köprülerini bu yazıda topladım. National Geographic Channel'da yayınlanan İnşaatçılar adlı programdanda bazı alıntılar yaptım. Bakalım beğenecek misiniz?


Confederation Bridge

Confederation Bridge, Kanada'da bulunuyor. 12.9 km ile dünyanın bilinen en uzun köprüleri arasında yer alıyor. Köprünün ortasında ikinci bir köprü daha var. Deniz trafiği, bu ikinci köprü aracılığı ile sağlanıyor. Köprü isteğe göre indirilip kaldırılabiliyor.


Akashi Bridge

Akashi Bridge, Japonya'da yer alıyor. Toplam uzunluğu 3911 metreye kadar ulaşıyor. Bunun yanı sıra bu uzunluk, Akashi köprüsüne dünyanın en uzun asma köprüsü unvanını kazandırıyor. Kobe şehri ve Avaci adasının arasında bulunuyor ve bu iki yerleşim alanını biğrbirine bağlıyor.


Sutong Bridge

Sutong Bridge, Çin'de bulunuyor. Uzunluğu 8206 metreye kadar erişiyor ve görüntü olarakda yarım ayı andırıyor. İnşaat yaklaşık 1.7 milyon Amerikan dolarına tamamlanıyor. 2008 yılında köprü trafiğe açılıyor ve o günden beri Çin halkına hizmet veriyor.


Millau Viaduct

Millau Viaduct ise Fransa'da yer alıyor. Yaklaşık 2460 metre uzunluğunda bir zemine sahip. Yerden yüksekliği, meşhur Eyfel kulesinden biraz daha yüksek ve Empire State'den biraz daha kısa. Şiddetli rüzgarlara karşı dayanıklı esneye bilen bir yapıya sahip.


Sundial Bridge

Sundial Bridge, Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunuyor. Yalnıca bisikletler ve yayalar tarafından kullanılabiliyor. Araç girmesi kesinlikle yasak. 2004'de 23.500.000 dolar harcanarak tamamlanmış ve turistik bir alanda yer aldığı için gün boyu çok yoğun oluyor.
Blogger tarafından desteklenmektedir.